Stories – EG Baku 2015: «Πάνοπολη» στο Baku η M.Βρετανία

Η Μ. Βρετανία ανακοίνωσε μία λίστα 153 αθλητών που θα πάρουν μέρος στους Ευρωπαϊκούς Αγώνες, συμμετέχοντας σε 13 αθλήματα. Η πυγμάχος Nicola Adams κέρδισε το χρυσό μετάλλιο στο Λονδίνο στα 51 κιλά και μετράει 3 ασημένια μετάλλια σε παγκόσμιο πρωτάθλημα, ενώ το παρών θα δώσει και η Jade Jones, η πρώτη Βρετανίδα που κέρδισε χρυσό μετάλλιο στο τάεκβοντο, επικρατώντας στην κατηγορία των 57 κιλών στο Λονδίνο το 2012. Στο Baku θα βρεθεί και ο «χρυσός» ολυμπιονίκης ο Ed McKeever, ο οποίος κέρδισε στο K1 200 μέτρων το 2012. Ο 31 ετών αθλητής είχε κερδίσει το χρυσό στο αγώνισμα και στο παγκόσμιο πρωτάθλημα του 2010.

Η αποστολή

Τοξοβολία: Naomi Folkard, Nicky Hunt, Amy Oliver, Kieran Slater

Μπιτς Βόλεϊ: Chris Gregory, Jake Sheaf

Πυγμαχία: Nicola Adams, Savannah Marshall, Sandy Ryan, Lisa Whiteside

Κανόε σπριντ: Lani Belcher, Rachel Cawthorn, Hayleigh Mason, Angela Hannah, Emily Lewis, Louisa Sawers, Jonathan Boyton, Christopher Calvert, Andrew Daniels, Liam Heath, Ed McKeever, Timothy Pendle, Jon Schofield, James Sytan

Καταδύσεις: Matthew Dixon, Millie Fowler, Millie Hafferty, Ross Haslam, James Heatly, Jordan Houlden, Matty Lee, Shanice Lobb, Lydia Rosenthall, Katherine Torrance, Lois Toulson

Ξιφασκία: James Honeybone, Richard Kruse, Marcus Mepstead, Benjamin Peggs, Alexander Tofalides, Aliya Itzkowitz, Corinna Lawrence, Natalia Sheppard

Ακροβατική γυμναστική: Jennifer Bailey, Ryan Bartlett, Hannah Baughn, Cicely Irwin, Josie Russell

Αεροβική γυμναστική: Ella Augier, Sophie Goves, Chloe Farrance, Olivia Farrance, Kayleigh Silva

Ενόργανη γυμναστική: Brinn Bevan, Frank Baines, Tyesha Mattis, Kelly Simm, Rebecca Tunney, Nile Wilson

Τζούντο: Sarah Adlington, Frazer Chamberlain, Sally Conway, Kelly Edwards, Benjamin Fletcher, Megan Fletcher, Gemma Gibbons, Gemma Howell, Owen Livesey, Ashley McKenzie, Colin Oates, Natalie Powell, Alice Schlesinger, Nekoda Smythe-Davis

Σκοποβολή: Elena Allen, Jeremy Bird, Brad Davis, Mike Gilligan, John Hammond, Amber Hill, Charlotte Kerwood, Tim Kneale, Abbey Ling, Ed Ling, Jen McIntosh, Steve Scott

Συγχρονισμένη κολύμβηση: Phoebe Bradley-Smith, Jorja Brown, Danielle Cooper, Jodie Cowie, Emma Critchley, Lara Hockin, Esme Lower, Genevieve Randall, Hannah Randall, Rebecca Richardson

Κολύμβηση: Charlie Attwood, Layla Black, Emma Cain, Kyle Chisholm, Amelia Clynes, Georgia Coates, Madeleine Crompton, Luke Davies, Darcy Deakin, Tom Derbyshire, Tom Fannon, Hannah Featherstone, Luke Greenbank, Holly Hibbott, Joe Hulme, Cameron Kurle, Joe Litchfield, Jarvis Parkinson, Duncan Scott, Rebecca Sherwin, Daniel Speers, Laura Stephens, Abbie Wood, Martyn Walton

Πινγκ πονγκ: Paul Drinkhall, Liam Pitchford, Kelly Sibley

Τάεκβοντο: Max Cater, Mahama Cho, Jade Jones, Charlie Maddock, Lutalo Muhammad, Ruebyn Richards, Bianca Walkden

Τραμπολίνο: Katherine Driscoll, Laura Gallagher, Luke Strong

Τρίαθλο: Gordon Benson, Thomas Bishop, Philip Graves, Helen Jenkins, Jess Learmonth, Heather Sellers

Πόλο: Dani Brazier, Isabelle Dean, Hannah Edwards, Sophie Jackson, Fleur Kennedy, Verity McCoy, Mhairi Nurthen, Lara Partridge, Hayley Price, Kathy Rogers, Grace Rowland, Lucy Shaw, Beth Ward

Πάλη: Chinu, Yana Rattigan

Με Pejčić και Zaninović η Κροατία

Snježana Pejčić και Lucija Zaninović θα ηγηθούν των ομάδων σκοποβολής και τάεκβοντο της Κροατίας. Οι «χάλκινοι» ολυμπιονίκες του Λονδίνου είναι δύο από τους συνολικά 113 αθλητές και αθλήτριες που θα εκπροσωπήσουν τη χώρα στη διοργάνωση.

Η Pejčić, που θα είναι και η σημαιοφόρος της Κροατίας, κέρδισε το χάλκινο μετάλλιο στην αεροβόλο καραμπίνα 10 μέτρων ενώ είχε πάρει και το ασημένιο μετάλλιο στο παγκόσμιο πρωτάθλημα του 2014 στην καραμπίνα τριών θέσεων 50 μέτρων.

Οι δίδυμοι αδερφοί Anton και Josip Glasnović εμφανίστηκαν επίσης στο Λονδίνο το 2012. Ο Anton κέρδισε το ασημένιο μετάλλιο στο παγκόσμιο πρωτάθλημα του 2013 στο Trap ενώ ο Josip πήρε το χρυσό στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του ίδιου αγωνίσματος το 2013.

Ο Petar Gorša πήρε μέρος στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Πεκίνου, ενώ ο Bojan Đurković πήρε μέρος στο Λονδίνο.

Η Lucija Zaninović κέρδισε το χάλκινο μετάλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2012 στα 49 κιλά του τάεκβοντο και είναι τρεις φορές πρωταθλήτρια Ευρώπης. Η δίδυμη αδερφή της, Ana Zaninović, είναι πρώην πρωταθλήτρια Ευρώπης και κόσμου ενώ αγωνίστηκε και στο Λονδίνο το 2012. Ο Filip Grgić είναι ο παγκόσμιος πρωταθλητής του αθλήματος το 2007, ενώ η Marina Sumić κέρδισε το ασημένιο μετάλλιο στο παγκόσμιο πρωτάθλημα του 2011.

Το…τρίτο ζεύγος διδύμων που θα εμφανιστεί στο Baku είναι οι παλαιστές της ελληνορωμαϊκής, ο Neven Žugaj, ο κάτοχος του ασημένιου μεταλλίου στο παγκόσμιο πρωτάθλημα του 2014, αλλά και ο Nenad Žugaj, ο κάτοχος του χάλκινου μεταλλίου στο παγκόσμιο πρωτάθλημα του 2010.

Η αποστολή

Τοξοβολία: Matija Mihalić

Μπάτμιντον: Zvonimir Đurkinjak, Katarina Galenić, Zvonimir Holbling, Staša Poznanović, Dorotea Sutara

Πυγμαχία: Marko Čalić, Matteo Komadina, Marin Mindoljević, Luka Plantić, Damir Plantić, Daria Popović, Stipan Prtenjača, Mate Rudan

Κανόε σπριντ: Brigita Bakić, Antun Novaković

Ορεινή ποδηλασία: Andrea Kiršić, Filip Turk

Ποδηλασία δρόμου: Kristijan Đurasek, Robert Kišerlovski, Matija Kvasina, Mia Radotić

Καταδύσεις: Maja Borić, Hrvoje Brezovac, Juraj Melsa, Lorena Tomiek

Ξιφασκία: Marcela Dajčić, Bojan Jovanović

Ενόργανη γυμναστική: Karmen Koljanin, Dina Madir, Marijo Možnik, Ana Poščić

Τζούντο: Andreja Đaković, Zlatko Kumrić, Ivana Maranić, Tomislav Marijanović, Barbara Matić, Marijana Mišković

Καράτε: Monika Berulec, Danil Domdjoni, Vlatka Kiuk, Jelena Kovačević, Ana Lenard, Maša Martinović

Σκοποβολή: Maša Berić, Bojan Đurković, Anton Glasnović, Josip Glasnović, Petar Gorša, Marija Marović, Snježana Pejčić, Tanja Perec, Vlatka Pervan, Željko Posavec, Saša Špirelja, Ivica Štritof

Κολύμβηση: Bruno Blašković, Borna Jukić, Kristian Komlenić, Igor Kostovski, Ante Lučev, Kristina Milentić, Nikola Miljenić, Nikola Obrovac, Matea Sumajstočić

Πινγκ πονγκ: Andrej Gačina, Tomislav Kolarek, Lea Rakovac, Tan Rui Wu, Tian Yuan

Τάεκβοντο: Vedran Golec, Filip Grgić, Stipe Jarloni, Iva Radoš, Marina Sumić, Ana Zaninović, Lucija Zaninović

Τρίαθλο: Matija Krivec, Matija Lukina, Sonja Škevin

Βόλεϊ: Jelena Alajbeg, Bernarda Ćutuk, Samanta Fabris, Ana Grbac, Nikolina Jelić, Marina Katić, Karla Klarić, Sanja Popović, Marija Prša, Ana Starčević, Tamara Sušić, Mira Topić, Marija Ušić, Senna Ušić Jogunica.

Πόλο: Matias Biljaka, Petar Bratim, Ferdinand Josip Bušelić, Zvonimir Butić, Marin Dašić, Toni Jarak, Karlo Kreković, Ivan Krolo, Franko Lazić, Lovro Paparić, Duje Pejković, Mateo Saftić, Stipe Šitum

Πάλη: Dominik Etlinger, Danijel Janečić, Ivan Lizatović, Božo Starčević, Neven Žugaj, Nenad Žugaj

Παρών στη τσεχική αποστολή ο Stybar

Η ομοσπονδία της χώρας ανακοίνωσε τους σχεδόν 120 αθλητές και αθλήτριες που θα πάρουν μέρος στο Baku. Ο Jaroslav Kulhavý είναι ο κάτοχος του ολυμπιακού τίτλου στην ορεινή ποδηλασία, ενώ κέρδισε και το παγκόσμιο πρωτάθλημα του 2011 ενώ ο τζουντόκα Lukáš Krpálek είναι ο παγκόσμιος πρωταθλητής και δύο φορές πρωταθλητής Ευρώπης.

Η ομάδα των Daniel Havel, Lukáš Trefil, Josef Dostál και Jan Štěrba κέρδισε το χάλκινο μετάλλιο στο K4 κανόε σπριντ στο Λονδίνο και είναι η κάτοχος του παγκόσμιου τίτλου. Άλλη μία αθλήτρια που έχει στόχο το μετάλλιο είναι η Martina Sáblíková, η οποία μετράει 3 χρυσά ολυμπιακά μετάλλια και 13 χρυσά σε παγκόσμιο πρωτάθλημα στο speed skating προτού μεταπηδήσει στην ποδηλασία.

Η αποστολή

Μπάτμιντον: Petr Koukal, Kristína Gavnholt, Kateřina Tomalová, Šárka Křížková, Jakub Bitman, Alžběta Bášová, Pavel Florián, Ondřej Kopřiva.

Μπάσκετ 3×3: Kateřina Zavázalová, Romana Stehlíková, Tereza Vorlová, Veronika Vlková, Roman Zachrla, Filip Zbránek, Jan Tomanec, Kamil Švrdlík.

Μπιτς Βόλεϊ: Diana Žolnerčíková, Martina Jakubšová, Lenka Háječková, Soňa Nováková, Robert Kufa, Jan Dumek, Přemysl Kubala, Jan Hadrava

Πυγμαχία: Martina Schmoranzová (64kg), Vladimír Lengál (81kg), Zdeněk Chládek (69kg), Vít Král (75kg), David Hošek (91kg), Daniel Táborský (+91kg)

Κανόε σπριντ: Josef Dostál, Daniel Havel, Jan Štěrba, Lukáš Trefil (all K4), Filip Dvořák, Jaroslav Radoň (both C2), Martin Fuksa (C1). Αναμένεται η προσθήκη ακόμη 7 αθλητών.

Ορεινή ποδηλασία: Jaroslav Kulhavý, Ondřej Cink, Tereza Huříková, Barbora Průdková

Ποδηλασία δρόμου: Martina Sáblíková, Zuzana Neckářová, Daniel Turek, Josef Černý, Zdeněk Štybar, Petr Vakoč, Alois Kaňkovský

Ποδηλασία BMX: Aneta Hladíková, Romana Labounková, Jan Švub

Ξιφασκία: Alexander Choupenitch, Andrea Bímová, Klára Hanzlíková

Αεροβική γυμναστική: Monika Geržová, Kateřina Hortová, Tereza Pekárková, Barbora Trombíková, Lucie Vidláková

Ενόργανη γυμναστική: Veronika Cenková, Petra Fialová, Anna-Mária Kányaiová, David Jessen, Daniel Rodovesnický, Martin Konečný

Ρυθμική γυμναστική: Monika Míčková

Τζούντο: Pavel Petřikov, David Pulkrábek (60kg), Jaromír Ježek, Jakub Ječmínek (73kg), Jaromír Musil (81kg), Alexandr Jurečka, David Klammert (both 90kg), Lukáš Krpálek (100kg), Michal Horák (+100kg), Alena Eiglová (70kg)

Καράτε: Veronika Mišková

Σκοποβολή: Martin Strnad, Martin Podhráský, Jindřich Dubový, Petra Trdličková, Tereza Přibáňová, Nikola Mazurová, Adéla Sýkorová, Gabriela Vognarová, Jan Sychra, Jakub Tomeček, Jiří Lipták, David Kostelecký

Κολύμβηση: Barbora Seemanová, Michaela Trnková, Edita Chrápavá, Anna-Marie Benešová, Dominika Geržová, Barbora Janíčková, Marek Osina, Tomáš Franta, Josef Moser, Jakub Březina

Συγχρονισμένη κολύμβηση: Šárka Kociánová, Marie Vlasáková

Πινγκ πονγκ: Irena Vacenovská, Renata Štrbíková, Dmitrij Prokopcov, Tomáš Konečný, Hana Matelová, Tomáš Tregler

Τραμπολίνο: Niam Ashhab, Martin Pelc

Τρίαθλο: Jitka Šimáková, Petra Kuříková, František Kubínek, František Linduška, Tomáš Svoboda

Πάλη: Michal Novák (59kg), Matouš Morbitzer (66kg), Tomáš Sobecký (71kg), Petr Novák (75kg), Pavel Powada (80kg), Artur Omarov (85kg)

Adéla Hanzlíčková (63kg), Lenka Hocková (55kg), Vratislav Chotaš (86kg)

Λάμψη αστέρων στη Γερμανία

Η Γερμανία θα παραταχθεί στο Baku με γεμάτη «φαρέτρα» καθώς παρουσιάζει μία αποστολή με τους καλύτερούς της αθλητές.

Η γερμανική ολυμπιακή επιτροπή, ανακοίνωσε μία λίστα σχεδόν 300 αθλητών και αθλητριών, εκ των οποίων 267 θα ταξιδέψουν στο Baku. Κάποια από αυτά τα ονόματα δεν θα βρεθούν στην πρωτεύουσα του Αζερμπαϊτζάν και ειδικά σε αθλήματα όπως το κανόε σπριντ, οι καταδύσεις και το βόλεϊ.

Οι αστέρες του πινγκ πονγκ, Dimitrij Ovtcharov και Timo Boll, έχουν 5 ολυμπιακά μετάλλια, 8 ασημένια σε παγκόσμιο πρωτάθλημα και 7 χρυσά σε ευρωπαϊκό, αλλά είναι και οι δύο κορυφαίοι Ευρωπαίοι στην κατάταξη, στην 6η και 7η θέση αντίστοιχα. Η Petrissa Solja είναι 22η στον κόσμο, η 4η καλύτερη από τις Ευρωπαίες.

Η Γερμανία είναι το φαβορί για την κατάκτηση μεταλλίων και στο κανόε σπριντ καθώς η ομάδα της περιλαμβάνει τον «χρυσό» ολυμπιονίκη και 13 φορές παγκόσμιο πρωταθλητή Ronald Rauhe, τον επίσης «χρυσό» ολυμπιονίκη και τρεις φορές παγκόσμιο πρωταθλητή Sebastian Brendel, τον κάτοχο του χρυσού μεταλλίου σε παγκόσμιο πρωτάθλημα Ronald Verch, τον νικητή σε Ολυμπιακούς Αγώνες και παγκόσμιο πρωτάθλημα, 7 φορές, Conny Wassmuth και την «χρυσή» ολυμπιονίκη και τρεις φορές παγκόσμια πρωταθλήτρια Franziska Weber.

Η αποστολή

Τοξοβολία (η αποστολή θα μειωθεί σε τρεις άνδρες και τρεις γυναίκες): Florian Floto, Sven Herzig, Florian Kahllund, Simon Nesemann, Cedric Rieger, Eric Skoeries, Christian Weiss, Felix Wieser, Veronika Haidn-Tschalova, Elena Richter, Lisa Unruh, Karina Winter

Μπάτμιντον: Raphael Beck, Dieter Domke, Andreas Heinz, Carola Bott, Fabienne Deprez, Jennifer Karnott, Kira Kattenbeck

Πυγμαχία: Serge Neumann (49kg), Hamza Touba (52kg), Edgar Walth (56kg), Atdhe Gashi (60kg), Kastriot Sopa (64kg), Abass Baraou (69kg), Denis Radovan (75kg), Igor Teziev (81kg), Albon Pervizaj (91kg), Max Keller (+91kg), Ornella Wahner (51kg), Azize Nimani (54kg), Tasheena Bugar (60kg), Cindy Rogge (64kg), Sarah Scheurich (75kg)

Κανόε σπριντ (οι 20 από τους 30 θα επιλεγούν το προσεχές διάστημα)

Κανόε: Sebastian Brendel, Sebastian Hennig, Stefan Kiraj, Johann Kretschmer, Erik Leue, Michael Müller, Yul Oeltze, Ronald Verch καγιάκ: Jonas Ems, Marcus Groß, Max Hoff, Martin Hollstein, Max Lemke, Tom Liebscher, Paul Mittelstedt, Ronald Rauhe, Max Rendschmidt, Lukas Reuschenbach, David Schmude, Martin Schubert, Kai Spenner, Kostja Stroinski, Tina Dietze, Melanie Gebhardt, Verena Hantl, Sabrina Hering, Steffi Kriegerstein, Sabine Volz, Conny Waßmuth, Franziska Weber

Ποδηλασία BMX: Maik Baier, Luis Brethauer, Nadja Pries

Καταδύσεις (2 αθλητές θα αφαιρεθούν): Nico Herzog, Philipp Kaebsch, Cao Tri Le Nguyen, Carlo Leuchte, Lou Massenberg, Dennis Nothaft, Frithjof Seidel, Fränze Jahn, Saskia Oettinghaus, Jana Rother, Josefin Schneider, Louisa Stawczynski, Christina Wassen, Elena Wassen

Ξιφασκία: Jörg Fiedler, Georg Dörr, Alexander Kahl, Mark Perelmann, Niklas Uftring, Richard Hübers, Björn Hübner, Maximilian Kindler, Robin Schrödter, Britta Heidemann, Sandra Bingenheimer, Carolin Golubytskyi, Anne Sauer, Franziska Schmitz, Anna Limbach

Ακροβατική γυμναστική: Katharina Bräunlich, Laura Jolitz, Flora Sochor, Sophie Brühmann, Nikolai Rein

Αεροβική γυμναστική: Paul Engel, Antje Nowak

Ενόργανη γυμναστική: Fabian Hambüchen, Sebastian Krimmer, Andreas Toba, Kim Janas, Sophie Scheder, Elisabeth Seitz

Ρυθμική γυμναστική: Natalie Hermann, Anastasija Khmelnytska, Daniela Potapova, Dar’a Sajfutdinova, Sina Tkaltschewitsch, Rana Tokmak

Τζούντο: Tobias Englmaier (60kg), Sebastian Seidl (66kg), Christopher Völk (73kg), Sven Maresch (81kg), Alexander Wieczerzak (81kg), Marc Odenthal (90kg), Karl-Richard Frey (100kg), Dimitri Peters (100kg), Andre Breitbarth (+100kg), Mareen Kräh (52kg), Miryam Roper (57kg), Viola Wächter (57kg), Martyna Trajdos (63kg), Szaundra Diedrich (70kg), Laura Vargas Koch (70kg), Luise Malzahn (78kg), Franziska Konitz (+78kg), Jasmin Külbs (+78 kg) Ramona Brussig (57kg)

Καράτε: Ricardo Giegler (67kg), Noah Bitsch (75kg), Jonathan Horne (+84kg), Jasmin Bleul (Kata), Duygu Bugur (50kg)

Σκοποβολή: Karsten Bindrich, Ralf Buchheim, Michael Goldbrunner, Andreas Löw, Daniel Brodmeier, Michael Janker, Henri Junghänel, Julian Justus, Oliver Geis, Christian Reitz, Florian Schmidt, Jana Beckmann, Katrin Quooß, Christine Wenzel, Barbara Engleder, Beate Gauß, Amelie Kleinmanns, Lisa Müller, Munkhbayar Dorjsuren, Monika Karsch, Stefanie Thurmann

Κολύμβηση: Thore Bermel, Moritz Brandt, Ole Braunschweig, Maximilian Forstenhäusler, Paul Hentschel, Alexander Lohmar, Henning Mühlleitner, Ronald Müller, Tobias Niestroy, Nico Perner, Leo Schmidt, Paulus Schön, Johannes Tesch, Marek Ulrich, Moritz Walaschewski, Konstantin Walter, Jana Augenstein, Lea Boy, Thea Brandauer, Katrin Gottwald, Marie Graf, Laura Kelsch, Leonie Kullmann, Julia Mrozinski, Lia Neubert, Phillis Range, Josephine Tesch, Hana van Loock, Maxine Wolters, Jana Zinnecker

Συγχρονισμένη κολύμβηση: Michelle Zimmer

Τάκεβοντο: Levent Tuncat (58kg), Tahir Gülec (80kg), Volker Wodzich (+80kg), Anna-Lena Frömming (57kg), Rabia Gülec (67kg), Yanna Schneider (+67kg)

Πινγκ πονγκ: Timo Boll, Dimitrij Ovtcharov, Patrick Baum, Ying Han, Petrissa Solja, Xiaona Shan

Τραμπολίνο: Martin Gromowski, Kyrylo Sonn, Leonie Adam, Silva Müller

Τρίαθλο: Jonas Breinlinger, Lisa Sieburger

Πόλο: Alexander Bayer, Philipp Dolff, Benjamin Flammersberger, Dan Hilgendorf, Efstratios Manolakis, Rafael Nawrat, Daniel Reimer, Fynn Schütze, Konstantinos Sopiadis, Denis Strelezkij, Robin Toth, Vincent Winkler, Filip Zugic, Nele Baumbach, Ira Deike, Franziska Dregger, Sophia Eggert, Victoria Fischer, Aylin Fry, Nadine Hartwig, Vivian Hohenstein, Lotte Hurrelmann, Lynn Krukenberg, Leonie Prinz, Jamie Verebelyi, Meike Weber

Βόλεϊ ανδρών (θα μειωθεί στους 14): Michael Andrei, Marcus Böhme, Tim Broshog, Christian Fromm, Simon Hirsch, Björn Höhne, Denis Kaliberda, Lukas Kampa, Georg Klein, Tomas Kocian, Sebastian Kühner, Matthias Pompe, Moritz Reichert, Jochen Schöps, Falko Steinke, Tom Strohbach, Leonhard Tille, Ferdinand Tille, Phillip Trenkler, Dirk Westphal, Jaromir Zachrich, Jan Zimmermann

Βόλεϊ γυναικών (θα μειωθεί στις 14): Mareen Apitz, Carina Aulenbrock, Heike Beier, Anja Brandt, Maren Brinker, Lenka Dürr, Jennifer Geerties, Denise Hanke, Saskia Hippe, Denise Imoudu, Lisa Izquierdo, Margareta Kozuch, Juliane Langgemach, Louisa Lippmann, Jennifer Pettke, Jana Franziska Poll, Leonie Schwertmann, Wiebke Silge, Lena Stigrot, Lisa Thomsen, Janine Völker, Laura Weihenmaier, Kathleen Weiß

Πάλη ελευθέρας: Marcel Ewald (57kg), Samet Dülger (65kg), Tim Müller (70kg), Georg Harth (74kg), William Harth (86kg), Stefan Kehrer (97kg), Nick Matuhin (125kg), Jaqueline Schellin (48kg), Nina Hemmer (53kg), Laura Mertens (55kg), Luisa Niemesch (58kg), Nadine Weinauge (63kg), Aline Focken (69kg), Maria Selmaier (75kg)

Πάλη ελληνορωμαϊκή: Deniz Menekse (59kg), Matthias Maasch (66kg), Frank Stäbler (71kg), Pascal Eisele (75kg), Jan Rotter (80kg), Ramsin Azizsir (85kg), Oliver Haßler (98kg), Eduard Popp (130kg)

Δυνατή σε ξιφασκία και σκοποβολή η Νορβηγία

Ο Bartosz Piasecki στην ξιφασκία και μία δυνατή ομάδα στην σκοποβολή θα είναι οι μεγάλες ελπίδες για μετάλλια της Νορβηγίας στο Baku. Ο Piasecki, ο οποίος κέρδισε το ασημένιο ολυμπιακό μετάλλιο στο ξίφος μονομαχίας στο Λονδίνο, είναι ένας από τους 57 αθλητές που απαρτίζουν την αποστολή.

Μαζί με τον Piasecki στο Baku θα είναι μία ομάδα αθλητών της σκοποβολής με εμπειρία από Ολυμπιακούς Αγώνες. Οι επτά από τους οκτώ συνολικά σκοπευτές έχουν αγωνιστεί τουλάχιστον μία φορά σε Ολυμπιακούς Αγώνες. Η πρωταθλήτρια Ευρώπης στην καραμπίνα τριών θέσεων του 2013, η Malin Westerheim, όπως επίσης οι Ole Magnus Bakken, Odd Arne Brekne και Ole-Kristian Bryhn αγωνίστηκαν στο Λονδίνο.

Ο Are Hansen εμφανίστηκε σε Πεκίνο και Λονδίνο ενώ ο 44χρονος Tore Brovold κέρδισε το ασημένιο μετάλλιο στο Skeet στο Πεκίνο και ο 52χρονος Pål Hembre είχε αγωνιστεί στην Atlanta το 1996, με τον Stian Bogar να είναι ο μοναδικός χωρίς εμπειρία από Ολυμπιακούς Αγώνες.

Η νορβηγική ομάδα θα έχει και την σημαιοφόρο του Λονδίνου, την αθλήτρια του κανόε σπριντ, Mira Verås Larsen. Ο Stig André Berge έχει πάρει μέρος στις 2 προηγούμενες ολυμπιακές διοργανώσεις στην ελληνορωμαϊκή πάλη. Παρούσα θα είναι και η Grace Bullen, η οποία κέρδισε το χρυσό στα 60 κιλά στους Ολυμπιακούς Αγώνες Νέων το 2014 στο Nanjing.

Η ποδηλασία περιλαμβάνει τον Sven Erik Bystrøm, ο οποίος κέρδισε το χρυσό μετάλλιο στο περσινό παγκόσμιο πρωτάθλημα Junior, ενώ ο Tore Navrestad είναι ο κάτοχος του ασημένιου μεταλλίου στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα BMX του 2013.

Η αποστολή

Τοξοβολία: Line Blomén Ridderstrøm, Christoffer Furnes, Paul André Hagen, Bård Nesteng

Μπιτς Βόλεϊ: Øivind Hordvik, Morten Kvamsdal, Victoria Faye Kjølberg, Janne Kongshavn Hordvik

Πυγμαχία: Salavat Ruslanovitsj Khatuev

Κανόε σπριντ: Mira Verås Larsen, Daniel Salbu

Ποδηλασία: Miriam Bjørnsrud, Reidar Bohlin Borgersen, Sven Erik Bystrøm, Odd Christian Eiking, Cecilie Gotaas Johnsen, Truls Engen Korsæth, Kristoffer Morlandstø Skjerping, Sondre Kristiansen, Tore Navrestad

Καταδύσεις: Julie Synnøve Thorsen, Anne Vilde Tuxen

Ξιφασκία: Bartosz Piasecki

Γυμναστική: Sofie Bråthen, Pietro Oliver Giachino, Marcus Konradi, Dina Nygaard, Stian Skjerahaug, Martine Rustøen Skregelid

Καράτε: Bettina Alstadsæther

Σκοποβολή: Ole Magnus Bakken, Stian Bogar, Odd Arne Brekne, Ole-Kristian Bryhn, Are Hansen, Malin Westerheim, Tore Brovold, Pål Hembre

Κολύμβηση: Eivind Bjelland, Sigurd Holten Bøen, Ariel Braathen, Ole-Mikal Fløgstad, Erik Årsland Gidskehaug, Marte Løvberg, Marius Solaat Rødland, Mads Henry Steinland

Τάκεβοντο: Richard Ordemann, Tina Røe Skaar

Τρίαθλο: Kristian Blummenfelt, Gustav Iden, Lotte Miller

Πάλη: Felix Baldauf, Stig André Berge, Grace Bullen, Petter Karlsen, Marius Thommesen, Rasmus Tjørstad

Με 81 αθλητές και αθλήτριες η Σλοβενία

Η Σλοβενία ανακοίνωσε ότι θα στείλει 81 αθλητές και αθλήτριες στο Baku, ωστόσο γνωστοί έχουν γίνει μόνο οι 69 καθώς δεν έχουν καθοριστεί ακόμη οι 12 της κολύμβησης. Οι Σλοβένοι θα στείλουν 42 αθλητές και 38 αθλήτριες στο Baku 2015 με επικεφαλής της αποστολής τον πρώην αθλητή της γυμναστικής Aljaž Pegan.

Η αποστολή

Τοξοβολία: Rok Bizjak, Den Habjan, Jaka Komočar, Ana Umer

Μπάτμιντον: Iztok Utroša, Primož Flis, Kaja Stanković

Μπάσκετ 3×3: Jure Eržen, Uroš Troppan, Dario Krejić, Boris Jeršin, Živa Zdolšek, Urša Žibert, Ana Ljubenović, Maša Piršič

Πυγμαχία: Denis Lazar, Edin Sejdinović, Aljaž Venko

Κανόε σπριντ: Jošt Zakrajšek, Alan Apollonio, Simon Blazevic, Špela Ponomarenko Janić

Ποδηλασία δρόμου: Kristijan Koren, Matej Mohorič, Luka Mezgec, Matej Mugerli, Matej Marin, Jan Tratnik, Polona Batagelj, Urša Pintar

Ορεινή ποδηλασία: Gregor Krajnc, Blaža Klemenčič, Tina Perše

Ενόργανη γυμναστική: Sašo Bertoncelj, Saša Golob

Τζούντο: Matjaž Trbovc, Adrijan Gomboc, Andraž Jereb, Rok Dragšič, Jesenko Četić, Gašper Jerman, Mihael Žgank, David Kukovica, Matjaž Ceraj, Kristina Vršič, Petra Nareks, Vlora Beđeti, Tina Trstenjak, Nina Miloševič

Καράτε: Tjaša Ristić

Σάμπο: Tadej Ćutuk

Σκοποβολή: Rajmond Debevec, Živa Dvoršak, Petra Dobravec, Urška Kuharič

Πινγκ πονγκ: Bojan Tokič, Alex Galič

Τάεκβοντο: Ivan Trajkovič, Jure Pantar, Franka Anič, Nuša Rajher

Τρίαθλο: Domen Dornik, Eva Skaza

Πάλη: Daniel Kočar, Jure Kuhar

Σημαιοφόρος της Εσθονίας ο Nabi

Η αποστολή της Εσθονίας περιλαμβάνει 59 αθλητές και αθλήτριες και θα έχει για σημαιοφόρο τον Heiki Nabi. Ο παλαιστής της ελληνορωμαϊκής επιλέχθηκε να κρατήσει τη σημαία της χώρας στην τελετή έναρξης. Ο Εσθονός έχει κερδίσει το ασημένιο ολυμπιακό μετάλλιο στα 120 κιλά του Λονδίνου, ενώ είναι και δύο φορές παγκόσμιος πρωταθλητής.

Η αποστολή της Εσθονίας περιλαμβάνει και μία δυνατή ομάδα ξίφους μονομαχίας. Ο Nikolai Novosjolov είναι δύο φορές παγκόσμιος πρωταθλητής, ενώ η Julia Beljajeva κέρδισε τον τίτλο της πρωταθλήτριας Ευρώπης το 2013 στο ατομικό ενώ στην ίδια διοργάνωση πήρε το χρυσό στο ομαδικό με τις Irina Embrich και Erika Kirpu και το 2014 κατέκτησαν το ασημένιο μετάλλιο στο παγκόσμιο πρωτάθλημα.

Ο τζουντόκα Künter Rothberg πήρε το χάλκινο μετάλλιο στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του 2006, ενώ ο παλαιστής της ελληνορωμαϊκής Ardo Arusaar και η αθλήτρια της σκοποβολής Anžela Voronova εμφανίστηκαν στο Λονδίνο με τον ποδηλάτη MTB Maaris Meier να έχει αγωνιστεί στην Αθήνα το 2004.

Η αποστολή

Τοξοβολία: Jaanus Gross, Laura Nurmsalu

Μπάτμιντον: Kristin Kuuba, Raul Must, Helina Rüütel, Kati Tolmoff

Μπάσκετ 3×3: Martin Dorbek, Renato Lindmets, Ardi Oja, Siim Raudla

Μπιτς Βόλεϊ: Kristo Kollo, Rivo Vesik

Πυγμαχία: Kaupo Arro, Andrei Hartšenko, Ainar Karlson, Rain Karlson

Ποδηλασία BMX: Ketlin Tekkel

Ορεινή ποδηλασία: Martin Loo, Maaris Meier

Ποδηλασία δρόμου: Martin Laas, Aksel Nõmmela, Risto Raid, Liisi Rist, Mihkel Räim

Ξιφασκία: Julia Beljajeva, Irina Embrich, Erika Kirpu, Katrina Lehis, Nikolai Novosjolov

Τζούντο: Iljas Avir, Aleksandr Marmeljuk, Juhan Mettis, Grigori Minaškin, Künter Rothberg, Jevgeni Salejev, Kristjan Tõniste

Σκοποβολή: Meelis Kiisk, Peeter Olesk, Veera Rumjantseva, Anžela Voronova

Κολύμβηση: Maksim Akavantsev, Kertu Ly Alnek, Andrei Gussev, Silver Hein, Werner-Erich Kulla, Margaret Markvardt, Karel Seli, Cevin Anders Siim, Daniel Zaitsev, Nikita Tšernõšev

Τρίαθλο: Aleksandr Latin, Kaidi Kivioja

Ελληνορωμαϊκή πάλη: Eerik Aps, Ardo Arusaar, Heiki Nabi, Silver Tõgen

Ελεύθερη πάλη: Aleksei Baskakov, Ragnar Kaasik, Epp Mäe

Με 214 αθλητές και αθλήτριες η Ισπανία

Συνολικά 6 κάτοχοι ολυμπιακού μεταλλίου έχουν συμπεριληφθεί στην αποστολή των 214 αθλητών και αθλητριών που ανακοίνωσε η Ισπανία για το Baku.

Η ισπανική ολυμπιακή επιτροπή επέλεξε 117 αθλητές και 97 αθλήτριες για τους Ευρωπαϊκούς Αγώνες του Baku. Οι 6 από αυτούς έχουν κερδίσει ολυμπιακό μετάλλιο και θα προσπαθήσουν να αξιοποιήσουν την εμπειρία τους για να σημειώσουν νέες επιτυχίες στο Αζερμπαϊτζάν.

Ο Saúl Craviotto έχει κερδίσει 2 ολυμπιακά μετάλλια, το χρυσό στο K2 500 μέτρων κανόε σπριντ στο Πεκίνο και το ασημένιο στο K1 200 μέτρων στο Λονδίνο.

Η ισπανική ομάδα τάεκβοντο περιλαμβάνει δύο κατόχους ολυμπιακών μεταλλίων καθώς ο δύο φορές πρωταθλητής κόσμου και Ευρώπης Joel González κέρδισε το χρυσό στο Λονδίνο στην κατηγορία των 58 κιλών. Η 3 φορές παγκόσμια πρωταθλήτρια Brigida Yagüe πήρε το ασημένιο στα 49 κιλά, επίσης στο Λονδίνο.

Ο ποδηλάτης ΜΤΒ José Antonio Hermida, ο οποίος αγωνίστηκε για πρώτη φορά σε Ολυμπιακούς Αγώνες το 2000 και κέρδισε το ασημένιο στην Αθήνα το 2004, αναδείχθηκε παγκόσμιος πρωταθλητής το 2010.

Ο αθλητής της ξιφασκίας José Luis Abajo κέρδισε το χάλκινο στο ξίφος μονομαχίας στο Πεκίνο ενώ ο παλαιστής Maider Unda πήρε το χάλκινο στα 72 κιλά στο Λονδίνο.

Αρκετοί είναι και οι πρώην πρωταθλητές κόσμου και Ευρώπης στην ισπανική ομάδα. Οι αθλητές της αεροβικής γυμναστικής Sara Moreno και Vicente Lli κέρδισαν τον παγκόσμιο τίτλο το 2012. Ο τζουντόκα Francisco Garrigós είναι ο πρωταθλητής κόσμου και Ευρώπης στην κατηγορία junior το 2014 ενώ ο Kiyoshi Uematsu πήρε το χρυσό στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα τζούντο το 2004.

Η Rossana Simón είναι πρώην πρωταθλήτρια κόσμου και Ευρώπης στο τάεκβοντο. Η Eva Calvo έχει αναδειχθεί επίσης πρωταθλήτρια Ευρώπης στο άθλημα. Ο Juan José Aramburu ήταν ο παγκόσμιος πρωταθλητής Skeet το 2011, ο Alberto Fernández κέρδισε το χρυσό στο Trap στο παγκόσμιο πρωτάθλημα του 2010 και η Fátima Gálvez κέρδισε το χρυσό στο Trap στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του 2011.

Η αποστολή

Τοξοβολία: Miguel Alvariño, Antonio Fernández, Juan Ignacio Rodríguez, Miriam Alarcón, Alicia Marín, Adriana Rosa Marín

Μπάτμιντον: Pablo Abián, Clara Azurmendi, Laura Molina, Haideé Ojeda

Μπάσκετ 3×3: Sergio de la Fuente, Alejandro Llorca, José Ignacio Martín, Juan Vasco, Vega Gimeno, María Aranzazu Gómez, Rita Esther Montenegro, Inmaculada Zanoguera

Μπιτς Σόκερ: Nicolás Alejandro Alvarado, Salvador Manuel Ardil, Ezequiel Carrera, Francisco José Cintas, Francisco Jesús Donaire, Llorenç Gómez, Juan Manuel Martín, Antonio José Mayor, Francisco Mejías, Cristian Méndez, Francisco Raúl Mérida, Daniel Pajón

Μπιτς Βόλεϊ: Christian García, Francisco Alfredo Marco, César Menéndez, Francisco Javier Tomás, Amaranta Fernández, Angela Lobato, Ester Ribera, Paula Soria.

Πυγμαχία: Alejandro Camacho, José Kelvin de la Nieve, Diego Ferrer, Johann Eduardo Orozco, Youba Sisshoko, Jennifer Miranda

Κανόε σπριντ: Carlos Arévalo, Alfonso Benavides, Manuel Antonio Campos, Saúl Craviotto, Rubén Millán, André Oliveira, Víctor Javier Rodríguez, Roi Rodríguez, Diego Romero, Cristian Isaac Toro, Isabel María Contreras, Begoña Lazcano, Ana Varela

Ποδηλασία BMX: Gustavo Alcojor

Ορεινή ποδηλασία: Carlos Coloma, José Antonio Hermida, Sergio Mantecón

Ποδηλασία δρόμου: Carlos Barbero, Jesús Herrada, Jon Izaguirre, Juan José Lobato, Luis León Sánchez, Sheyla Gutiérrez

Καταδύσεις: Juan Pablo Socorro

Ξιφασκία: José Luis Abajo, Fernando Casares, Laia Vila

Αεροβική γυμναστική: Pedro Cabañas, Vicente Lli, Aranzazu Martínez, Belén Guillemot, Sara Moreno

Ενόργανη γυμναστική: Néstor Abad, Fabián González, Rayderley Zapata, Ainhoa Carmona, Claudia Colom, Ana Pérez

Ρυθμική γυμναστική: Artemi Gavezou, Sandra Aguilar, Claudia Heredia, Elena López, Alejandra Quereda, Lidia Redondo, Carolina Rodríguez.

Τζούντο: David Fernández, Francisco Garrigós, Adrián Nacimiento, Javier Ramírez, David Ramírez, Nikoloz Sherazadish, Kiyoshi Uematsu, Sugoi Uriarte, María Concepción Bellorín, María Bernabéu, Jaione Equiosain, Julia Figueroa, Laura Gómez, María Isabel Puche, Laia Talarn, Marta Tort

Καράτε: Damián Hugo Quintero, Sandra Sánchez Kumite: Matías Gómez, Manuel Rasero, Irene Colomar, María Cristina Ferrer, Cristina Vizcaíno

Σάμπο: Luis Menéndez, Yaiza Jiménez

Σκοποβολή: Juan José Aramburu, Alberto Fernández, Jesús Serrano, Eva María Clemente, Fátima Gálvez, Pablo Abensaid Carrera, Jorge Díaz, Jorge León Llames, Javier López, Javier Sánchez, Sonia Franquet, María de las Mercedes Soto

Κολύμβηση: Javier Barrena, Joan Casanovas, Alberto Lozano, Guillem Pujol, Marcos Rodríguez, Javier Romero, Ricardo Rosales, Pau Sola, Marc Vivas, María Artigas, Carmen Balbuena, Marta Cano, Marina Castro, Paula García, Esther Huete, Rosa María Maeso, Laia Martí, Andrea Melendo, Paula Ruiz, Carmen San Nicolás

Συγχρονισμένη κολύμβηση: Julia Echeberría, Berta Ferreras, Helena Jaumá, María del Carmen Juárez, Emilia Luboslavova, Raquel Estefanía Navarro, Sara Saldaña, Itzíar Sánchez, Irene Toledano, Lidia Vigara

Πινγκ πονγκ: Marc Durán, Carlos David Machado, Alvaro Robles, Galyna Volodymyri, Yanfei Shen

Τάεκβοντο: Joel González, Raúl Martínez, Daniel Ros, Jesús Tortosa, Eva Calvo, Lua María Piñeiro, Rossana Simón, Brigida Yagüe

Τραμπολίνο: Claudia Prat

Τρίαθλο: Fernando Alarza, David Castro, Vicente Hernández, Miriam Casillas, Tamara Gómez, Ainhoa Murúa

Πόλο: Oriol Albacete, Jordi Chico, Alex de la Fuente, Josu Fernández, Alvaro García, Pablo Gómez, Alvaro Granados, Guillermo Aníbal Palomar, Nikolas Paul, Josep Puig, Oriol Rodríguez, Marc Salvador, Francisco Valera, Alejandra Aznar, Carmen Baringo, Alba Bonamusa, Paula Crespí, Helena Dalmases, Sandra Domene, Laura Gómez, Blanca Goset, Mireia Guiral, Paula Leitón, Elia Montoya, Anna Roldán, Paula Rutgers

Ελληνορωμαϊκή πάλη: Pedro Jacinto García, Ricardo Gil, Ismael Navarro. Ελεύθερη πάλη: Yunier Castillo, José Cuba, Taimuraz Friev, Alberto Martínez, Levan Metreveli, Eugenia Bustabad, Karima Sánchez, Maider Unda.