Stories – Ανασκόπηση: Τα 9 ελληνικά μετάλλια του Baku

Οι 1οι Ευρωπαϊκοί Αγώνες ανήκουν στο παρελθόν. Το πρόσημο για την ελληνική αποστολή είναι άκρως θετικό. Τα προβλήματα ήταν πολλά, όπως πάντα, όμως οι Έλληνες αθλητές και οι Ελληνίδες αθλήτριες ύψωσαν το ανάστημά τους υποχρεώνοντας όλη την Ευρώπη να μιλάει για την Ελλάδα σε εννέα διαφορετικές περιπτώσεις, όσα δηλαδή ήταν και τα ελληνικά μετάλλια.

Το OSN σας παρουσιάζει για μια ακόμη φορά τις εντυπωσιακές εμφανίσεις των Λευτέρη Πετρούνια, Βλάση Μάρα, Γιώργο Τζάνου, Δημήτρης Δημητρίου, Κωνσταντίνου Μαλγαρινόυ, Άννα Κορακάκη, Ηλία Ηλιάδη, Ηλέκτρα Λεμπλ και των εθνικών ομάδων πόλο ανδρών-γυναικών.

1. Λευτέρης Πετρούνιας (Χρυσό Μετάλλιο)

«Εντυπωσιακό πρόγραμμα. Ναι, είναι σπεσιαλίστας στους κρίκους. Απλά ο καλύτερος», είχε πει οι Άγγλοι σχολιαστές στον τελικό των κρίκων. Πράγματι ο Λευτέρης Πετρούνιας έβγαλε ένα εκπληκτικό πρόγραμμα που άγγιξε την τελειότητα χαρίζοντας στη χώρα μας το πρώτο-και μοναδικό- χρυσό μετάλλιο στην ιστορία των Ευρωπαϊκών Αγώνων.

2. Βλάσης Μάρας (Ασημένιο Μετάλλιο)

Μετά από το χρυσό του Λευτέρη Πετρούνια στους κρίκους, ακολούθησε το ασημένιο του Βλάση Μάρα. Ο δύο φορές παγκόσμιος πρωταθλητής και ο πέντε φορές πρωταθλητής Ευρώπης, παραμένει στην κορυφή, παραμένει στην ελίτ του αθλήματος. Εξαιρετικό πρόγραμμα με 15.366 βαθμούς «λυγίζοντας» μόνο από τον Γερμανό Fabian Hambuechen, ο οποίος ανέβηκε στον ψηλότερο σκαλί του βάθρου.

3. Μαλγαρινός/Κορακάκη (Ασημένιο Μετάλλιο)

Η ελληνική σημαία ανεβαίνει στον ιστό του Baku Shooting Center. Κωνσταντίνος Μαλγαρινός και Άννα Κορακάκη κάνουν μια σπουδαία πορεία μέχρι τον τελικό του μικτού στο αεροβόλο πιστόλι 10μ. αντιμετωπίζοντας το γερμανικό δίδυμο Christian Reitz και Monika Karsch, από το οποίο και ηττήθηκαν με 5-4, μετά από έναν συναρπαστικό τελικό, ανεβαίνοντας στο δεύτερο σκαλί του βάθρου.

4. Δημήτρης Δημητρίου (Ασημένιο Μετάλλιο)

Ο Δημήτρης Δημητρίου κάνει την κούρσα της ζωής του στα 400μ. ελεύθερο. Ο 17χρονος θα ξεκινήσει εντυπωσιακά παίρνοντας την πρωτιά μετά τα πρώτα 100μ., όμως στη συνέχεια θα χάσει την πρωτοπορία από τον Γερμανό Paul Hentschel, με τον οποίον θα δώσει μια μεγάλη μάχη, χάνοντας τελικά το χρυσό μετάλλιο για 0.14 δευτερόλεπτα.

5. Γιώργος Τζάνος (Ασημένιο Μετάλλιο)

Το ιστορικό ελληνικό μετάλλιο, καθώς ήταν το πρώτο στους Ευρωπαϊκούς Αγώνες. Ο Γιώργος Τζάνος βρέθηκε στον τελικό των -84κ. χάνοντας από τον Αζέρο Aykhan Mamayev με τον Ιταλό διαιτητή Giuseppe Zaccaro να βάζει λίγο το…χεράκι του.

6. Ηλίας Ηλιάδης (Χάλκινο Μετάλλιο)

Ο Ηλίας Ηλιάδης αναμφίβολα ήταν η μεγάλη ελπίδα της ελληνικής αποστολής για το χρυσό μετάλλιο στα -90κ. Το δρόμο προς τον τελικό και τη διεκδίκησή του, τον έκοψε ο Ρώσος Kirill Denisov. Ωστόσο, ο Ηλιάδης συνέχισε στα repechage και με δύο νίκες κόντρα στον Σέρβο Aleksandar Kukolj και τον Γεωργιανό Beka Gviniashvili κατακτώντας το χάλκινο μετάλλιο.

7. Ηλέκτρα Λεμπλ (Χάλκινο μετάλλιο)

Αναμφίβολα η 16χρονη πρωταθλήτρια έκανε μια μεγάλη εμφάνιση. Το μετάλλιο και η 3η θέση ήρθε με δραματικό τρόπο και μετά από μία μεγάλη μάχη με την Βρετανίδα Laura Stephens με την οποία μοιράστηκαν το τρίτο σκαλί του βάθρου.

8. Πόλο Ανδρών (Χάλκινο μετάλλιο)

Με δυο νίκες στη φάση των ομίλων κόντρα σε Μαυροβούνιο (16-12) και Τουρκία (11-3) και μια ήττα απέναντι στην Κροατία, η εθνική μας ομάδα κατάφερε να πάρει την πρόκριση στους «16» όπου και επικράτησε της Γαλλία με 16-7. Στα ημιτελικά πήραν μια μεγάλη νίκη κόντρα στην Ουγγαρία, μετά από τη διαδικασία των πέναλτι (15-13), όμως στα ημιτελικά ηττήθηκαν-με το ίδιο τρόπο-από τη Σερβία (12-13). Στο μικρό τελικό η εθνική βρήκε μπροστά της πάλι την Κροατία, όπου μετά από έναν αγώνα με πολλές εντάσεις έφτασε στη νίκη με 11-10 κατακτώντας το χάλκινο μετάλλιο.

9. Πόλο Γυναικών (Χάλκινο μετάλλιο)

Από την πλευρά της η εθνική ομάδα των γυναικών, είχε ακριβώς την ίδια πορεία στους ομίλους με αυτήν των ανδρών, καθώς είχε δύο νίκες με Μ.Βρετανία (20-2) και Ολλανδία (14-8) και μία ήττα από την Ουγγαρία (11-10) στον όμιλο. Στη φάση των «16» επικράτησε της Γερμανίας (15-4) και του Ισραήλ (19-4) στα προημιτελικά, για να ηττηθεί από την Ισπανία με 9-6 στην ημιτελική φάση. Στο μικρό τελικό και μετά από ένα δραματικό φινάλε επικράτησε με 8-7 κατακτώντας το χάλκινο μετάλλιο.

Ο πίνακας μεταλλίων

Η Ρωσία ολοκλήρωσε τη διοργάνωση ούσα στην κορυφή με 79 χρυσά, ενώ εντυπωσίασε και στο σύνολο συγκεντρώνοντας 164. Η διοργανώτρια χώρα το Αζερμπαϊτζάν ακολούθησε από τη 2η θέση με 21 χρυσά και 56 στο σύνολο, ενώ στην πρώτη τριάδα βρέθηκε και η Μ. Βρετανία με 18 χρυσά και 47 στο σύνολο. Η Ελλάδα βρέθηκε στην 28η θέση με 1 χρυσό και 9 μετάλλια στο σύνολο, ενώ η Κύπρος κατέκτησε την 36η θέση.