SOCHI – Ski Jumping: Ο ιπτάμενος…Πολωνός!

Krasnaya Polyana, ΡΩΣΙΑ–  Ο Kamil Stoch απέδειξε ότι είναι αυτή τη στιγμή ο κορυφαίος άλτης στο σκι. Ο Πολωνός επικράτησε και στο μεγάλο λόφο κατακτώντας το δεύτερο χρυσό μετάλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Sochi.

Έτσι ο 26χρονος έγινε ο τρίτος άλτης που κάνει το sweep, δηλαδή να ανέβει στο πρώτο σκαλί του βάθρου και στα δύο αγωνίσματα μετά από τους Simon Amman και Matti Nykanen.

«Το μυαλό μου κάνει περίεργες σκέψεις», τόνισε σε δηλώσεις του ο Πολωνός. «Έχει συμβεί στα αλήθεια αυτό ή απλά ονειρεύομαι; Σε καμία περίπτωση δεν σκέφτομαι το γεγονός ότι είμαι ο τρίτος αθλητής που καταφέρνει να κερδίσει και στα δύο αγωνίσματα. Ήταν ένα ευχάριστο σοκ για μένα αν και το δεύτερο άλμα που επιχείρησα ήταν τραγικό!Σήμερα ήμουν αρκετά νευρικός από την αρχή μέχρι το τέλος του αγώνα. Έκανα σημαντικά λάθη, όμως τι στο καλό; Κέρδισα το χρυσό μετάλλιο!».

Ο πρωτοπόρος της γενικής βαθμολογίας του Παγκοσμίου Κυπέλλου, ο οποίος αφιέρωσε τη νίκη του στη σύζυγό του Ewa, είχε άλμα στον τελικό στα 132.5μ. από το οποίο συγκέντρωσε 278.7 βαθμούς.

Λίγο πιο πίσω βρέθηκε ακόμα ένας εξαιρετικός αθλητής. Ο λόγος για τον Ιάπωνα Noriaki Kasai ο οποίος είχε άλμα στα 133.5 αλλά δεν ήταν αρκετό για να ξεπεράσει τον Stoch μένοντας πίσω του για μόλις 1.3 βαθμούς!

Πάντως ένα χρυσό μετάλλιο για τον 41χρονο Kasai θα «γκρέμιζε» το ρεκόρ του αθλητή στο δίαθλο Ole Einar Bjoerndalen ο οποίος έγινε ο μεγαλύτερος σε ηλικία αθλητής στην ιστορία των Ολυμπιακών Αγώνων που κατάφερε να κερδίσει το χρυσό μετάλλιο.

Αξίζει να σημειωθεί ότι η πρώτη φορά που ο Kasai συμμετείχε σε Ολυμπιακούς Αγώνες ήταν στο Albertville της Γαλλίας (1992), όμως αυτό είναι το μόλις δεύτερο μετάλλιο που κατακτά μετά από εκείνο στους Αγώνες του Lillehammer (Νορβηγία) πριν από 20 χρόνια!

Ο 41χρονος στον αγώνα του μικρού λόφου είχε πάρει την όγδοη θέση, όμως αυτή τη φορά ήταν εξαιρετικός. «Πήρα το μετάλλιο που έχασα στο μικρό λόφο», τόνισε χαμογελώντας ο Kasai. «Όλα αυτά τα χρόνια στους Ολυμπιακούς Αγώνες ήμουν απογοητευτικός. Όμως σήμερα τα κατάφερα. Βέβαια, ήθελα όσο τίποτα το χρυσό όμως έτσι είναι ο αθλητισμός».

Το χάλκινο μετάλλιο πήγε στον Σλοβένο Peter Prevc, ο οποίος συνεχίζει τις εκπληκτικές εμφανίσεις του τη φετινή σεζόν. Ο μόλις 21ετών αθλητής, που έχει ήδη ένα ασημένιο μετάλλιο στις «αποσκευές» του από τον αγώνα στο μικρό λόφο, είχε άλμα στα 131.0 συγκεντρώνοντας συνολικά 274.8 βαθμούς.

Αντίθετα ο «χρυσός» ολυμπιονίκης στο Βανκούβερ, Simon Amman έμεινε και πάλι μακριά από τον καλό του εαυτό καταλαμβάνοντας την 23η θέση. «Προετοιμαζόμουν τρία χρόνια τώρα» είπε ο σημαιοφόρος της Ελβετίας. «Θα πρέπει να ηρεμήσω για το υπόλοιπο της σεζόν καθώς δεν είμαι και στην καλύτερη ψυχολογική κατάσταση αυτή τη στιγμή».

Οι Ελβετοί, όπως και οι Γερμανοί απογοήτευσαν σε αυτούς του Ολυμπιακούς Αγώνες. Ο συμπατριώτης του Amman, Gregor Deschwanden, είχε άλμα στα 130.5μ. και 257.4 βαθμούς που τον έφεραν στην 14η θέση.

Καλύτερο πλασάρισμα από πλευράς Γερμανίας ήταν αυτό του Severin Freund ο οποίος μάζεψε συνολικά 272.2 βαθμούς με άλμα στα 129.5μ. Μακριά από το βάθρο έμεινε και ο παγκόσμιος πρωταθλητής Gregor Schlierenzauer που πλασαρίστηκε στην έβδομη θέση με 255.2 βαθμούς.

Από ελληνικής πλευράς είχαμε τη συμμετοχή του Νίκου Πολυχρονίδη ο οποίος είχε μια πολύ καλύτερη εμφάνιση από αυτή στο μικρό λόφο. Ο Έλληνας αθλητής μπορεί να μην προκρίθηκε στον τελικό, όμως είχε άλμα στα 107.5 μέτρα συγκεντρώνοντας συνολικά 74.7 βαθμούς, καταλαμβάνοντας την 47η θέση.

Ο 24χρονος, που ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του στο Sochi μίλησε στην επίσημη ιστοσελίδα της Ελληνικής Ομοσπονδίας Χιονοδρομίας (Ε.Ο.Χ) για την πρωτόγνωρη εμπειρία του «Δεν είμαι ικανοποιημένος από τα άλματα μου, δεν είμαι στην καλύτερη αγωνιστική κατάσταση σε αυτούς τους αγώνες.

Ήταν μια δύσκολη και περίεργη χρονιά, πρωτόγνωρη για μένα αλλά κατάφερα να προκριθώ και να αγωνιστώ στους Ολυμπιακούς Αγώνες και πραγματοποίησα ένα από τα όνειρα μου.

Θα προσπαθήσω να βελτιωθώ αγωνιστικά στο μέλλον και να συνεχίσω να συμμετέχω σε μεγάλες διοργανώσεις για την Ελλάδα. Στο Sochi περνώ καταπληκτικά και η ελληνική αποστολή είναι super».