SOCHI – Τα κορίτσια του Καναδά κυριάρχησαν σε ακόμη μια ολυμπιάδα!

Sochi, ΡΩΣΙΑ–  Η ιστορία συνήθως επαναλαμβάνεται. Στην περίπτωση όμως της γυναικείας ομάδας χόκεϊ του Καναδά η ιστορία γίνεται κάπως…μονότονη. Κι αυτό γιατί μιλάμε για μια ομάδα που τα έχει όλα και μάλιστα μπόλικα…

Δέκα παγκόσμιους τίτλους, 13 εθνικά Κύπελλα, αλλά και τέσσερα ολυμπιακά μετάλλια. Το πιο πρόσφατο το κατέκτησαν πριν από λίγες ώρες στο Bolshoy Ice Dome κόντρα στη «μόνιμή» αντίπαλό της, Αμερική.

Πριν από τέσσερα χρόνια στο Βανκούβερ ο Καναδάς είχε επικρατήσει σχετικά εύκολα με 2-0 κατακτώντας το χρυσό μετάλλιο. Στο Sochi, όμως, τα πράγματα ήταν πιο δύσκολα για τις παίκτριες του Kevin Dineen.

Κοινός παρανομαστής; Μα φυσικά η  Marie-Philip Poulin, η οποία όπως το 2010 (σημείωσε και τα δύο γκολ) έτσι και σε αυτό το παιχνίδι ήταν το πρόσωπο του αγώνα καθώς πέτυχε το γκολ που έδωσε τη νίκη στην ομάδα της στην παράταση.

«Είναι μία απίστευτη στιγμή», δήλωσε η Poulin. «Ήταν μια ομαδική προσπάθεια. Σε κανένα σημείο του παιχνιδιού δεν τα παρατήσαμε. Είμαι τόσο χαρούμενη για το χρυσό μετάλλιο. Ήταν ένα πολύ ωραίο ταξίδι».

Όπως αναφέραμε και παραπάνω ο Καναδάς κατέκτησε το τέταρτο χρυσό ολυμπιακό μετάλλιο και μάλιστα συνεχόμενο. Τη μοναδική φορά που δεν μπόρεσε να φτάσει μέχρι την κορυφή του βάθρου ήταν στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 1998 στο Nagano της Ιαπωνίας, ενώ στο Βανκούβερ ο Καναδάς είχε γνωρίσει την πιο βαριά ήττα στην ιστορία του από τις ΗΠΑ (στη φάση των ομίλων) με 9-2. Μάλλον το «πληρώνουν» μέχρι σήμερα…

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις Αμερικανίδες να είναι ελαφρώς καλύτερες. Έβαλαν δύσκολα σε 2-3 στιγμές στην τερματοφύλακα Shannon Szabados, η οποία όμως κρατούσε το μηδέν για την εστία της.

Οι παίκτριες του Καναδά από την πλευρά τους, εμφανίστηκαν αγχωμένες χωρίς να μπορέσουν να προκαλέσουν κινδύνους στην εστία της Jessie Vetter, με αποτέλεσμα το 0-0 να διατηρηθεί με την ολοκλήρωση της πρώτης περιόδου.

Η Αμερική συνέχισε να έχει την ελαφρά πρωτοβουλία και στην δεύτερη περίοδο και στο 31:57 κατάφερε να ανοίξει το σκορ με την Meghan Duggan ύστερα από την ασίστ της Jocelyne Lamoureux.

Το γκολ έδωσε ανέβασε ακόμα περισσότερο τη ψυχολογία των ΗΠΑ και πριν συμπληρωθεί το τρίτο λεπτό της τρίτης περιόδου σημείωσαν και δεύτερο τέρμα, αυτή τη φορά με την Alex Carpenter.

Κάπου εκεί όμως η ομάδα του Καναδά άρχισε να «αφυπνίζεται». Αρχικά (56:34) με την Brianne Jenner, ενώ δευτερόλεπτα πριν από το τέλους του αγώνα ισοφάρισε με την Marie-Philip Poulin (59:05) με την ίδια και τις συμπαίκτριές της να γίνονται ένα κουβάρι!

Η «δήμιος» των ΗΠΑ δεν είχε ολοκληρώσει όμως το έργο της, καθώς στο 68:10 της παράτασης έβαλε για έναν ακόμη τελικό Ολυμπιακών Αγώνων έβαλε την προσωπική της «σφραγίδα» σκοράροντας και πάλι χαρίζοντας στην ομάδα της το τέταρτο χρυσό μετάλλιο!

«Μερικές πόρτες είναι κλειστές κι άλλες είναι ανοικτές», θα πει ο προπονητής του Καναδά Kevin Dineen, οποίος ανέλαβε την ομάδα μόλις δύο μήνες πριν από τους Ολυμπιακούς Αγώνες όντας ουσιαστικά άνεργος μετά από την απόλυσή του από τους Florida Panthers!

«Ήταν μια στροφή στην καριέρα μου η αποδοχή της συγκεκριμένης δουλειάς. Ωστόσο, όπως είχα πει και στις παίκτριες μου την πρώτη φορά που τις είδα, ανυπομονούσα να μπω στον πάγο μαζί τους. Πιστεύω ότι τους τελευταίους δύο μήνες κάναμε εξαιρετική δουλειά κάτι που φάνηκε και από το αποτέλεσμα».

Απίστευτη ανατροπή και χάλκινο μετάλλιο!

Λίγο νωρίτερα, στο μικρό τελικό Ελβετία και Σουηδία αναμετρήθηκαν για την διεκδίκηση του χάλκινου μεταλλίου. Η Σουηδία επιθυμούσε το τρίτο ολυμπιακό μετάλλιο μετά από το χάλκινο του Sault Lake City (2002) και το ασημένιο στο Τορίνο (2006).

Από την άλλη μεριά η ευχάριστη έκπληξη του θεσμού, Ελβετία, στην τρίτη της συμμετοχή σε Ολυμπιακούς Αγώνες, είχε κάνει στα προημιτελικά ένα μικρό «θαύμα» αποκλείοντας τη Ρωσία.

Στα ημιτελικά όμως δεν μπόρεσε να κάνει το ίδιο και με τον Καναδά και παρά το γεγονός ότι στηρίχθηκε και πάλι στην εξαιρετική αμυντική λειτουργία της ηττήθηκε με 3-1 πηγαίνοντας στο μικρό τελικό.

Η πιο έμπειρη Σουηδία δεν άργησε να δείξει πόσο θέλει ένα ακόμη μετάλλιο. Βγήκε μπροστά, έγινε από την αρχή επιθετική και κατάφερε να ανοίξει το σκορ με την Michelle Lowenhielm στο 14:00.

Η Ελβετία συνέχισε στην ίδια στρατηγική. Δηλαδή να περιμένει την κατάλληλη ευκαιρία για να βγει στην κόντρα. Σε δύο περιπτώσεις λίγο έλειψε να σκοράρει, αλλά από τη μία οι σωστές τοποθετήσει της Valentina Thalmann και από την άλλη η σωστή αμυντική κάλυψη απομάκρυναν, για λογαριασμό της Σουηδίας, τον κίνδυνο.

Δύο λεπτά πριν το τέλος της δεύτερης περιόδου η Σουηδία πήρε σημαντικό προβάδισμα με την Eica Uden Johansson να δίνει στην ομάδα της προβάδισμα δύο τερμάτων.

Κι ενώ όλοι περίμεναν μία εύκολη επικράτηση της Σουηδίας, με την έναρξη της τρίτης περιόδου ξεκίνησε η αντεπίθεση. Μόλις 78 δευτερόλεπτα από το ξεκίνημα του τρίτου 20λέπτου η Ελβετία μείωσε σε 2-1 με την Sara Benz.

Σαν να μην έφτανε αυτό πέντε λεπτά αργότερα ήρθε η ισοφάριση από την Phoebe Stantz, η οποία έκανε το 2-2 δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι.

Οι παίκτριες της Σουηδίας φάνηκαν να τα έχουν χαμένα. Οι της Ελβετίας βλέποντας ότι έχουν το πάνω χέρι αύξησαν ακόμα πιο πολύ την πίεσή τους και με την Jessica Lutz πήραν για πρώτη φορά το προβάδισμα με 3-2 στο 53:43.

Με τρία λεπτά να απομένουν η Σουηδία ρίσκαρε παίζοντας χωρίς τερματοφύλακα βάζοντας παραπάνω παίκτρια. Το ρίσκο αυτό δεν βγήκε, καθώς η Alina Muller σημείωσε το τέταρτο τέρμα της ομάδας της (58:53).

Το γκολ της Pernilla Winberg, 45 δευτερόλεπτα πριν από το φινάλε δεν έφτασε για τη Σουηδία η οποία έχασε, όπως εξελίχθηκε το παιχνίδι, το μετάλλιο μέσα από τα χέρια της, ενώ αντίθετα η Ελβετία κατάφερε να κατακτήσει για πρώτη φορά στην ιστορία της ένα ολυμπιακό μετάλλιο!

«Στην τελευταία περίοδο ήμασταν χάλια!», θα πει η Jenni Asserholt, η οποία έδωσε την ασίστ στο τελευταίο τέρμα της ομάδας της. «Παίξαμε αρκετά καλά, αλλά στην τελευταία περίοδο τα χάσαμε όλα. Είναι πολύ σκληρό για να το δεχθώ. Απλά τα χαλάσαμε όλα».

Στα παιχνίδια για τις θέσεις κατάταξης η Φινλανδία επικράτησε της Ρωσίας με 4-0 καταλαμβάνοντας την πέμπτη θέση στο τουρνουά. Στο παιχνίδι για τις θέσεις 7-8 αναμετρήθηκαν Γερμανία και Ιαπωνία με την πρώτη να κερδίζει με 3-2 κατακτώντας την έβδομη θέση.