SOCHI – Ο Καναδάς επικράτησε στον τελικό κόντρα στη Σουηδία με 3-0

Sochi, ΡΩΣΙΑ–  Ο Καναδάς τα πήρε όλα! Κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο σε άνδρες και γυναίκες στο κέρλινγκ, ενώ το ίδιο έκανε και στο έτερο ομαδικό άθλημα του χόκεϊ όπου ανέβηκε στο πρώτο σκαλί του βάθρου και στις δύο κατηγορίες.

Πριν από λίγη ώρα οι παίκτες του Mike Babcock πραγματοποίησαν μια ακόμη εξαιρετική εμφάνιση και με 3-0 επικράτησαν στο μεγάλο τελικό, των Ολυμπιακών Αγώνων, της Σουηδίας.

Ο Καναδάς είναι η πρώτη ομάδα που καταφέρνει να κάνει το repeat (να κατακτήσει για δεύτερη συνεχόμενη ολυμπιάδα το χρυσό μετάλλιο), μετά από τα τρία συνεχόμενα της Σοβιετικής Ένωσης/Κοινοπολιτείας από το 1984 μέχρι το 1992.

Ωστόσο, κατέχει το ρεκόρ της συγκομιδής των ολυμπιακών μεταλλίων καθώς με το σημερινό έχει πλέον εννέα αρχής γενομένης των Ολυμπιακών Αγώνων του 1920 στην Αντβέρπ.

Οι Καναδοί προερχόντουσαν από τη δύσκολη νίκη στα ημιτελικά κόντρα στις ΗΠΑ με 1-0, ενώ η Σουηδία, στον άλλο ημιτελικό, είχε ξεπεράσει το εμπόδιο της εκπληκτικής Φινλανδίας επικρατώντας με 2-1.

Κοινός παρανομαστής των δύο ομάδων ήταν οι εξαιρετικές άμυνες. Από την πλευρά του ο Καναδάς είχε μια συγκροτημένη και απροσπέλαστη αμυντική γραμμή, ολοκληρώνοντας το τουρνουά δεχόμενος μόλις τρία τέρματα, ενώ η Σουηδία είχε την ηγετική παρουσία του τερματοφύλακα Henrik Lundqvist ο οποίος, σε κρίσιμα παιχνίδια, όπως στον ημιτελικό έβαλε τη «σφραγίδα» του με τις εντυπωσιακές επεμβάσεις του.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Καναδά πιο επιθετικό. Οι παίκτες του Babcock κινήθηκαν καλύτερα στον πάγο, στα πρώτα λεπτά και κατάφεραν να προηγηθούν με τον Jonathan Toews ο οποίος έκανε το 1-0.

Οι Σουηδοί προσπάθησαν να ισορροπήσουν, όμως οι «χρυσοί» ολυμπιονίκες του Βανκούβερ ήταν πάντα επικίνδυνοι στην κόντρα. Το πρώτο 20λεπτο ολοκληρώθηκε με 1-0, ενώ πέντε λεπτά μετά από την έναρξη της δεύτερης περιόδου οι Καναδοί διπλασίασαν τα τέρματά τους με σκόρερ αυτή τη φορά με τον μεγάλο άσο των LA Kings, Sidney Crosby (35:45) με το σκορ να γίνεται 2-0.

Σε αυτό το σημείο η Σουηδία έχασε δύο σημαντικές ευκαιρίες με τον Carey Price να απομακρύνει τον κίνδυνο, όμως το σκορ δεν άλλαξε στο τέλος της δεύτερης περιόδου.

Ο Καναδάς «χτύπησε» και πάλι στην αρχή του 20λέπτου με τον Chris Kunitz να σημειώνει το τρίτο τέρμα για την ομάδα του δίνοντάς της ένα σημαντικό προβάδισμα στον τελικό (49:04).

Ουσιαστικά το προβάδισμα αυτό ισοδυναμούσε με νίκη, καθώς η πιθανότητα να δεχθεί ο Καναδάς μέσα σε δέκα λεπτά τουλάχιστον τρία τέρματα (όσο είχε δεχθεί μέχρι εκείνη την ώρα σε όλο το τουρνουά) ήταν μηδαμινή.

Έτσι κι έγινε και μάλιστα η εικόνα του παιχνιδιού μαρτυρούσε ότι πιο κοντά στο γκολ ήταν ο Καναδάς παρά η Σουηδία που είχε μεν την κατοχή του puck, αλλά με «φλύαρο» τρόπο.

Το σφύριγμα της κόρνας βρήκε τους παίκτες του Καναδά να γίνονται ένα μέσα στο Bolsoy Ice Dome να κατακτούν τη νίκη με 3-0 αλλά και το χρυσό μετάλλιο, ενώ από την άλλη η Σουηδία επέστρεψε στο βάθρο των νικητών μετά από το 2006 όπου ο Daniel Alfredsson και η παρέα του είχαν ανέβει στην κορυφή επικρατώντας στον τελικό της Φινλανδίας.

Εντυπωσιακή η Φινλανδία, απογοήτευση για τις ΗΠΑ

Ο αρχηγός της Φινλανδίας, Teemu Selanne μαζεύει τους συμπαίκτες του λίγο πριν βγουν από τα αποδυτήρια του Bolsoy Ice Dome για το μικρό τελικό για την «παραδοσιακή» ομιλία.

Ωστόσο αυτή ήταν και η τελευταία ομιλία του 43χρονου καθώς αυτός ήταν ο τελευταίος του αγώνας με την φανέλα της Εθνικής ομάδας. «Τόνισε, ειδικά στους νεότερους, ότι η διεκδίκηση ενός ολυμπιακού μεταλλίου δεν συμβαίνει κάθε μέρα. Ο Selanne μας μίλησε για αρκετή ώρα και ήθελε να καταλάβουμε πόσο σημαντικός ήταν αυτός ο αγώνας τόσο για εμάς όσο και για εκείνον», δήλωσε μετά το τέλος του μικρού τελικού ο επιθετικός Olli Jokinen.

Υπάρχει μια μεγάλη πιθανότητα τα λόγια του Selanne να επηρέασαν όντως τους συμπαίκτες του οι οποίοι στο παιχνίδι κόντρα στις ΗΠΑ ήταν απλά φανταστικοί, επικρατώντας εύκολα με 5-0 κατακτώντας το χάλκινο μετάλλιο, το δεύτερο συνεχόμενο μετά από αυτό του Βανκούβερ και το τρίτο διαδοχικό (ασημένιο το 2006).

Από την πλευρά τους οι Αμερικάνοι ήταν εμφανώς απογοητευμένοι, αλλά και κουρασμένοι από την προσπάθειά τους στον τελικό με τον Καναδά όπου και ηττήθηκαν δύσκολα με 1-0.

Η πρώτη περίοδος είχε αρκετά νεύρα μεταξύ των παικτών, οι οποίοι δεν πρόσφεραν ουσιαστικό θέαμα με το σκορ να παραμένει στο 0-0 μετά από την ολοκλήρωση των πρώτων 20 λεπτών του μικρού τελικού.

Όμως, ο «κάπτεν» των Φιλανδών έδειξε και εμπράκτως το δρόμο στους συμπαίκτες του καθώς με δικό του τέρμα η Φινλανδία προηγήθηκε με 1-0 μόλις 90 δευτερόλεπτα στην δεύτερη περίοδο.

Εννέα δευτερόλεπτα αργότερα ήρθε και δεύτερο «χτύπημα» για την Αμερική με τον Jussi Jokinen να κάνει το 2-0. Από εκεί και πέρα οι ΗΠΑ ισορρόπησαν κάπως το παιχνίδι ο ρυθμός του οποίου όμως ελέγχονταν αποκλειστικά από τη Φινλανδία.

Στο 46:10 του αγώνα ο Juuso Hietanen έκανε το 3-0, μετά από την ασίστ του Tuomo Ruutu , ενώ στο 49:06 ο φιλανδικός πάγκος πήρε «φωτιά» με τον Selanne να σκοράρει για δεύτερη φορά στο παιχνίδι σημειώνοντας το τέταρτο γκολ για την ομάδα του.

Το πάρτι είχε ξεκινήσει για τα καλά, με την Αμερική να κάνει συνεχόμενες αλλαγές έχοντας παράλληλα αρκετά από τα μεγάλα ονόματα στον πάγκο, παραδεχόμενη ουσιαστικά την ήττα της.

Η Φινλανδία όμως δεν είχε πει την τελευταία της λέξη, καθώς κατάφερε να σημειώσει ακόμα ένα τέρμα με σκόρερ τον Olli Maata ο οποίος διαμόρφωσε στο 53:09 το τελικό 5-0 με την ομάδα του να ανεβαίνει στο τρίτο σκαλί του βάθρου δίπλα σε Σουηδία και Καναδά.