Snooker – World Grand Prix: Αποκλεισμός και για τον Selby

Λάντουντνο, Ουαλία-– Την πρώτη ημέρα είδαμε τον αποκλεισμό του Ronnie O’ Sullivan. Αμέσως μετά αποχαιρέτησε και ο νούμερο 1 στον κόσμο Mark Selby με το World Grand Prix να αποδεικνύεται για μία ακόμη χρονιά, μια αρκετά δύσκολη διοργάνωση.

Ο Selby μπορεί να ξεκίνησε ιδανικά απέναντι στον Tom Ford παίρνοντας το πρώτο frame με ένα break στους 60 πόντους. Από εκεί και πέρα όμως τα αρκετά λάθη στο τραπέζι, αλλά και η άνοδος του Ford τον έφεραν μπροστά με 3-1, με τον Άγγλο να σημειώνει ένα century break στο τρίτο frame (112).

O Selby μείωσε σε 3-2, όμως αυτό δεν έφτασε για την ανατροπή καθώς ο Ford πήρε το έκτο frame επικρατώντας με 6-2 σφραγίζοντας την πρόκριση στο δεύτερο γύρο.

Επόμενος αντίπαλος είναι ο Alister Carter, ο οποίος έκανε μια εξαιρετική εμφάνιση απέναντι στον φιναλίστ του German Masters, Luca Brecel, με τον Βέλγο να αντιστέκεται μόνο στο δεύτερο frame το οποίο και κατέκτησε ισοφαρίζοντας προσωρινά σε 1-1. Όμως ένα half break και αργότερα ένα century break (103) χάρισαν στον Άγγλο τη νίκη με 4-1 και την πρόκριση στον επόμενο γύρο.

Στη δεύτερη φάση θα βρεθεί και ο κάτοχος του τίτλου Judd Trump, ο οποίος δεν είχε κανένα πρόβλημα απέναντι στον Ουαλό Mark Williams επικρατώντας με 4-1, ενώ με το ίδιο σκορ πέρασε στο δεύτερο γύρο και ο Κινέζο Liang Wenbo, κερδίζοντας τον Σκωτσέζο Graeme Dott.

Αντίθετα ο Marco Fu έμεινε εκτός σημαντικής διοργάνωσης αρκετά νωρίς για μία ακόμη φορά γνωρίζοντας την ήττα από τον ανερχόμενο Ταϊλανδό Thepchaiya UN-Nooh με 4-3 σε ένα δραματικό παιχνίδι.

Ο Ταϊλανδός έκανε ιδανική αρχή παίρνοντας προβάδισμα με 3-0, όμως ένα century (114) κι ένα break (62) έβαλαν και πάλι στο παιχνίδι τον Fu, ο οποίος στη συνέχεια ισοφάρισε σε 3-3 για να χάσει το τελευταίο frame και παράλληλα την πρόκριση.

Κανένα πρόβλημα για τον παγκόσμιο πρωταθλητή Stuart Bingham, ο οποίος επιβλήθηκε του David Gilbert με 4-1, ενώ ο παγκόσμιος πρωταθλητής του 2005, Shaun Murphy δεν έχασε ούτε ένα frame επικρατώντας του Michael White με 4-0.

Τρίτη 8 Μαρτίου
Πρώτος Γύρος (best of 7)

Neil Robertson (Αυστραλία) 3-4 Peter Ebdon (Αγγλία) Joe Perry (Αγγλία) 4-0 Barry Hawkins (Αγγλία) Ben Woollaston (Αγγλία) 3-4 Ding Junhui (Κίνα) Martin Gould (Αγγλία) 4-0 Tian Pengfei (Κίνα) John Higgins (Σκωτία) 4-0 Stephen Maguire (Σκωτία) Matthew Selt (Αγγλία) 1-4 Ryan Day (Ουαλία) Ronnie O’Sullivan (Αγγλία) 3-4 Michael Holt (Αγγλία)

Mark Allen (Β.Ιρλανδία) 4-2 David Grace (Αγγλία)

Τετάρτη 9 Μαρτίου
Πρώτος Γύρος (best of 7)

David Gilbert (Αγγλία) 1-4 Stuart Bingham (Αγγλία) Liang Wenbo (Κίνα) 4-1 Graeme Dott (Σκωτία) Judd Trump (Αγγλία) 4-1 Mark Williams (Ουαλία) Marco Fu (Χονγκ Κονγκ) 3-4 Thepchaiya Un-Nooh (Ταϊλάνδη) Mark Selby (Αγγλία) 2-4 Tom Ford (Αγγλία) Luca Brecel (Βέλγιο) 1-4 Allister Carter (Αγγλία) Shaun Murphy (Αγγλία) 4-0 Michael White (Ουαλία)

Kyren Wilson (Αγγλία) 4-2 Jamie Jones (Ουαλία)

Πέμπτη 10 Μαρτίου
Δεύτερος Γύρος (best of 7)

16:00

Judd Trump (Αγγλία) – Stuart Bingham (Αγγλία)
John Higgins (Σκωτία) – Ryan Day (Ουαλία)

21:00

Tom Ford (Αγγλία) – Ali Carter (Αγγλία)
Joe Perry (Αγγλία) – Kyren Wilson (Αγγλία)

22:00

Michael Holt (Αγγλία) – Liang Wenbo (Κίνα)
Martin Gould (Αγγλία)- Shaun Murphy (Αγγλία)