Rio 2016 – Ένα τέλειο παιχνίδι, μια εμφατική πρόκριση

Η Βραζιλία προερχόταν από μια τεράστια νίκη απέναντι στους παγκόσμιους πρωταθλητές Σέρβους. Αυτός ήταν ένας από τους παράγοντες που άνοιξε τον δρόμο της εθνική μας για τη νίκη, καθώς οι οικοδεσπότες έδειξαν ότι μπορούν να κάνουν το ίδιο και κόντρα στα παιδιά του Θοδωρή Βλάχου και μάλιστα με πιο εύκολο τρόπο. Ωστόσο οι Βραζιλιάνοι «εγκλωβίστηκαν» από την εκπληκτική ελληνική άμυνα, ενώ παράλληλα δεν μπορούσαν να σταματήσουν τον επιθετικό πλουραλισμό των Ελλήνων παικτών. Η ελληνική ομάδα έκανε το τέλειο παιχνίδι (μέχρι στιγμής) την πιο κατάλληλη στιγμή, καθώς με τη νίκη πέτυχε δύο πράγματα. Αρχικά εξασφάλισε το εισιτήριο για τα προημιτελικά, ενώ από την άλλη πήρε προβάδισμα για την πρωτιά στον όμιλο. Η μοναδική ομάδα που μπορεί να αποτρέψει αυτό το σενάριο είναι η Αυστραλία την οποία θα αντιμετωπίσουμε την Κυριακή (20:10). Από την αρχή της αναμέτρησης η αμυντική λειτουργία ήταν εξαιρετική.

Οι Έλληνες παίκτες φρόντισαν να κλείσουν όλους τους διαδρόμους προσπαθώντας να περιορίσουν τον επικίνδυνο Josip Vrlic, ο οποίος έκανε τη μεγάλη «ζημιά» στους Σέρβους. Ο Κροάτης ωστόσο, κατάφερε να κάνει αισθητή την παρουσία του από τα πρώτα δευτερόλεπτα καθώς ισοφάρισε το γκολ του Φουντούλη με το οποίο η εθνική πήρε το προβάδισμα. Από εκεί και πέρα όμως εξαφανίστηκε…Με 4:18 να απομένουν για την πρώτη περίοδο το λόγο, από ελληνικής πλευράς, πήρε ο αρχηγός Χρήστος Αφρουδάκης, ο οποίος έκανε το 2-1, δίνοντας προβάδισμα για δεύτερη φορά στην εθνική μας ομάδα. Με την άμυνα να μην αντιμετωπίζει προβλήματα και τον Θοδωρή Βλάχο να βλέπει τους παίκτες του να εφαρμόζουν στην πισίνα ό,τι ακριβώς είχε ζητήσει, ο Αλέξανδρος Γούνας σημείωσε ένα από τα πιο σημαντικά τέρματα της βραδιάς κάνοντας το 3-1 έξι δευτερόλεπτα πριν το τέλος του 8λεπτου. Μέχρι εκείνο το σημείο η εμφάνιση της εθνική μας ήταν παρόμοια με αυτή των πρώτων δύο περιόδων κόντρα στη Σερβία.

Σε αυτήν προσθέστε πιο «καθαρό» μυαλό και αυτοσυγκέντρωση μέχρι το τέλος. Ο Γενηδουνιάς με ένα εξαιρετικό τέρμα έδωσε προβάδισμα τριών τερμάτων στην Ελλάδα κάνοντας το 4-1, με τους Βραζιλιάνους να μειώνουν με τον Da Costa σκοράροντας μετά από περίπου 10 λεπτά αγώνα. Στο τρίτο 8λεπτο, στο οποίο η εθνική μας έδειξε να έχει προβλήματα στα προηγούμενα παιχνίδια, ο ρυθμός δεν έπεσε. Η εξαιρετική αμυντική λειτουργία συνεχίστηκε με τους Βραζιλιάνους να μην μπορούν να σκοράρουν ούτε στον παίκτη παραπάνω. Χαρακτηριστικό είναι ότι οι οικοδεσπότες είχαν 0/6 στον παίκτη παραπάνω ένα ακόμα δείγμα την φανταστικής άμυνας των Ελλήνων παικτών. Με τον χρόνο στην τρίτη περίοδο να έχει κυλήσει λίγα μόλις δευτερόλεπτα, ο Γιώργος Δερβίσης «όπλισε» και έστειλε την πάλα στα δίχτυα του Slobodan Soro, ενώ 4 λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Βαγγέλη Δελακά να χριστεί σκόρερ αυξάνοντας το προβάδισμα στα τέσσερα τέρματα (6-2).

Η απάντηση των Βραζιλιάνων ήρθε από τον Felipe Perrone, ο οποίος μείωσε σε 6-3, αλλά ο Γούνας, 20 δευτερόλεπτα μετά, έφερε και πάλι τη διαφορά στα τέσσερα γκολ κάνοντας το 7-3. Οι Βραζιλιάνοι προσπαθούσαν να βρουν λύσεις κάνοντας την ύστατη προσπάθεια για να ξαναμπούν στο παιχνίδι. Το γκολ του Da Costa τους έδωσε ελπίδες για την τέταρτη περίοδο, όμως έμελλε να είναι και το τελευταίο τους στην αναμέτρηση. Κι αυτό γιατί οι Έλληνες παίκτες δεν σταμάτησαν ούτε λεπτό. Πίεση στην άμυνα, «καθαρό» μυαλό στην επίθεση, με τον Δερβίση να κάνει το 8-4, με 5:31 να απομένει, ενώ ο Φουντούλης, με πέναλτι, έγραψε τον επίλογο του παιχνιδιού διαμορφώνοντας το τελικό 9-4.

Στη βαθμολογία η Ελλάδα πέρασε στην κορυφή έχοντας μεν τους ίδιους βαθμούς με τη Βραζιλία (6), αλλά έχοντας νικήσει στο μεταξύ τους παιχνίδι, ενώ ακολουθεί η Ουγγαρία με 5, η Σερβία και η Αυστραλία, με 4 και 3 βαθμούς αντίστοιχα, ενώ στην τελευταία θέση βρίσκεται η Ιαπωνία χωρίς βαθμό.

Ελλάδα – Βραζιλία 9-4
Οκτάλεπτα
: 3-1, 1-1, 3-2, 2-0
Ελλάδα: Φουντούλης (2), Αφρουδάκης (1), Δελακάς (1), Δερβίσης (2), Γενηδουνιάς (1), Γούνας (2).
Βραζιλία: Da Costa (2), Perrone (1), Vrlic (1).

Την τελευταία αγωνιστική η εθνική μας ομάδα θα αντιμετωπίσει την Αυστραλία (Κυριακή 20:10), η Σερβία θα παίξει κόντρα στην Ιαπωνία (Κυριακή 01:30), ενώ σε ένα εξαιρετικά ενδιαφέρον παιχνίδι η Βραζιλία θα αντιμετωπίσει την Ουγγαρία (Κυριακή 02:50).