NHL – NHL: Πέμπτη συνεχόμενη νίκη για τους Bruins που ανεβάζουν ρυθμούς

H αντεπίθεση των Bruins; Μπορεί. Πάντως ο μεγάλος πρωταγωνιστής στο χθεσινό παιχνίδι με τους Rangers, ήταν αναμφίβολα ο τερματοφύλακας των Boston, Tuuka Rask, ο οποίος πραγματοποίησε μια μεγάλη εμφάνιση με 30 επεμβάσεις κρατώντας το μηδέν στην εστία του. Όλα τα υπόλοιπα τα έκαναν οι Bergeon, Krejci και Eriksson οι οποίοι σημείωσαν τα τρία τέρματα χαρίζοντας την πέμπτη συνεχόμενη νίκη των Bruins. Από την πλευρά τους οι NY Rangers ηττήθηκαν για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι χωρίς νίκη και μάλιστα χωρίς να σημειώσουν τέρμα!

Sabres 0, Wild 7

Και οι δύο ομάδες ήθελαν απεγνωσμένα τη νίκη. Οι Sabres μπορεί να αγωνιζόντουσαν μέσα στο First Niagara μπροστά σε 19.000 κόσμο, έχοντας ένα μικρό πλεονέκτημα, αλλά οι Wild ήταν αυτοί που πήραν τη νίκη και μάλιστα με εμφατικό τρόπο. Εκτός από τον επιθετικό πλουραλισμό και τους επτά διαφορετικούς σκόρερ, την παράσταση έκλεψε το νέο απόκτημα των φιλοξενούμενων ο τερματοφύλακας Devan Dubnyk, με τον Καναδό να ολοκληρώνει το παιχνίδι με 18 επεμβάσεις.

Με το τέλος του πρώτου 20λεπτου οι Wild ήταν μπροστά στο σκορ με τους Parise και Vanek, ενώ η δεύτερη ήταν η πιο παραγωγική περίοδο για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι σκόραραν τρεις φορές (Brodziak, Dumba, Spurgeon). Το τελικό σκορ διαμόρφωσαν οι Cooke και Haula. Για τους Sabres αυτή ήταν η 13η ήττα στα τελευταία 15 ματς, ενώ οι Wild κατάφεραν να επιστρέψουν στις νίκες μετά από πέντε διαδοχικές ήττες.

Flyers 0, Canucks 4

Μετά από τρεις διαδοχικές ήττες οι Vancouver Canucks κατάφεραν να επιστρέψουν στις επιτυχίες, χάρη στην εξαιρετική αμυντική λειτουργία τους, αλλά και στον τερματοφύλακα Ryan Miller που μετά από απουσία τριών αγωνιστικών (λόγω ίωσης) γύρισε ανανεωμένος κρατώντας μάλιστα το μηδέν στην εστία του. Bonino, Sedin, Vrbata και Hansen ήταν οι τέσσερις σκόρερ για τους Canucks, οι οποίοι έχουν άλλους τρεις αγώνες εκτός έδρας με Carolina Hurricanes (17.01), Florida Panthers (20.01) και Tampa Bay Lightning (21.01). Από τη μεριά τους οι Flyers δεν κατάφεραν να σκοράρουν για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι έχοντας πλέον τρεις ήττες στα τελευταία τέσσερα ματς.

Senators 4, Canadiens 1

Τέλος στο νικηφόρο σερί των τεσσάρων εκτός έδρας αγώνων έβαλαν οι Senators στους Canadiens. Οι φιλοξενούμενοι είχαν σε πολύ κακή βραδιά την επιθετική τους γραμμή. Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός ότι στην πρώτη περίοδο οι επτά επιθετικοί που χρησιμοποιήθηκαν δεν κατάφεραν να κάνουν ούτε μια προσπάθεια για γκολ, ενώ στη δεύτερη περίοδο οι Candiens δεν κατάφεραν να εκμεταλλευτούν ούτε ένα από τα συνολικά τέσσερα power play!

Αντίθετα οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πολύ δυνατά με γκολ από το πρώτο λεπτό (Zibanejad), ενώ Pageau, Karlsson και Condra ολοκλήρωσαν τη…δουλειά. Η ομαδική αντίδραση από τους Candiens ήταν την πρώτη περίοδο με τον Pacionetty να ισοφαρίζει προσωρινά σε 1-1.

Lightning 3, Oilers 2

Η…κατάρα των εκτός έδρας αγώνων συνεχίζεται για τους Edmonton Oiler. Παρά το γεγονός ότι κατάφεραν να προηγηθούν δύο φορές μέσα στο Amalie Arena δεν μπόρεσαν να αποφύγουν την 14η διαδοχική ήττα μακριά από την έδρα τους! Από τη μεριά τους οι Tampa Bay εκμεταλλεύτηκαν και πάλι τον παράγοντα έδρα σημειώνοντας την 6η διαδοχική τους νίκη χάρη στα δύο τέρματα του Palat, στην τελευταία περίοδο, αλλά και σε αυτό του Stamkos. Και τα δύο τέρματα των Oilers σημείωσε ο Pouliot.

Panthers 2, Avalanche 4

Για τρίτη συνεχόμενη αναμέτρηση οι Florida Panthers δεν κατάφεραν να εκμεταλλευτούν το BB&T Center χάνοντας, μετά από τους Canadiens, Rangers και από τους Colorado Avalanche. Στις πρώτες δύο περιόδους όλα μοιράστηκαν. Barrie και Landeskog είχαν βάλει μπροστά τους φιλοξενούμενους, με τους Ekblad και Barkov να απαντούν. Ωστόσο στα τελευταία δέκα λεπτά της αναμέτρησης οι Avalanche σκόραραν με τους Holden και Iginla διαμορφώνοντας το τελικό σκορ.

Blues 2, Red Wings 3 (OT)

Από τις πιο δραματικές αναμετρήσεις της βραδιάς. Η δεύτερη περίοδο άνηκε στους Red Wings οι οποίοι κατάφεραν να πάρουν κεφάλι στο σκορ, αφήνοντας πίσω τους το μέτριο πρώτο 20λεπτο, σκοράροντας δις μέσα σε ένα λεπτό (Andersson, Tatar). Ωστόσο, οι Blues ανέβασαν ρυθμό στην τρίτη περίοδο μειώνοντας με τον Backers σε 1-2, ενώ 50 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε ο Steen έστειλε το παιχνίδι στην παράταση ισοφαρίζοντας σε 2-2.

Οι φιλοξενούμενοι ρίχνουν στη μάχη τον Datsyuk και κάνουν ματ στους Blues, με τον Ρώσο 2.2 δεύτερα πριν το τέλος του πεντάλεπτου να στέλνει το puck στα δίχτυα του Elliot διαμορφώνοντας το τελικό 2-3.

Οι Detroit Red Wings ολοκλήρωσαν την…περιοδεία τους, καθώς αυτό ήταν το έκτο διαδοχικό εκτός έδρας παιχνίδι, μετρώντας τέσσερις νίκες και δύο ήττες. Για τους St. Louis Blues αυτή ήταν η πρώτη ήττα μετά από πέντε συνεχόμενες νίκες.

Stars 1, Jets 2

Έπειτα από άδικη και άτυχη ήττα με 5-4 από τους Anaheim Ducks, οι Winnipeg Jets κατάφεραν να επιστρέψουν στις νίκες αρχικά με το εντυπωσιακό 8-2 κόντρα στους Florida Panthers, ενώ δύο μέρες αργότερα κατάφεραν να κάμψουν και την αντίσταση των Dallas Stars με 2-1. Ο μεγάλος πρωταγωνιστής της βραδιάς δεν ήταν άλλος από τον τερματοφύλακα των Jets, Ondrej Pavelec, με τον Τσέχο να ολοκληρώνει την αναμέτρηση έχοντας συνολικά 46 επεμβάσεις!

Τον Pavelec βοήθησαν οι Frolik και Kane που σκόραραν τα τέρματα των φιλοξενούμενων. Για τους Stars μείωσε στο τέλος του αγώνα ο Daley.

Coyotes 1, Flames 4

To Gila River Arena γνώρισε την τέταρτη ήττα στα τελευταία πέντε παιχνίδια με τους Arizona Coyotes να μένουν από δυνάμεις στην τελευταία περίοδο. Το πρώτο 20λεπτο δεν ήταν και το καλύτερο για τις δύο ομάδες, με τους φιλοξενούμενους να ανοίγουν το σκορ στο δεύτερο με τον Backlund. Ωστόσο η απάντηση από τους Coyotes δεν άργησε να έρθει με τον Boedker να ισοφαρίζει σε 1-1.

Η τρίτη περίοδος ήταν και η πιο καθοριστική για την εξέλιξη του αγώνα με τους Flames να σκοράρουν τρεις φορές κατακτώντας παράλληλα τη νίκη. Jones, Giordano και Monahan διαμόρφωσαν το τελικό 1-4 με τους γηπεδούχους να φεύγουν ηττημένοι για τρίτη συνεχόμενη φορά και τους φιλοξενούμενους να μετρούν τη δεύτερη σερί νίκη εκτός έδρας.

Sharks 3, Maple Leafs 1

Το πρώτο από τα επτά συνεχόμενα παιχνίδια που θα δώσουν στο SAP Center οι San Jose Sharks στέφθηκε με επιτυχία. Αιτία το εκρηκτικό ξεκίνημα των γηπεδούχων που δεν άφησαν κανένα περιθώριο στους Maple Leafs που δέχθηκαν δυο γκολ μέσα σε δέκα δεύτερα (Kennedy, Marleau). O Polak κατάφερε να βάλει «φρένο» στους Sharks μειώνοντας στα μισά της πρώτης περιόδου σε 2-1. Η δεύτερη περίοδος πέρασε «αναίμακτα» με τους γηπεδούχους να έχουν τον πρώτο λόγο, ωστόσο 45 δευτερόλεπτα πριν από το φινάλε ο Wingels σφράγισε τη νίκη για την ομάδα του διαμορφώνοντας το τελικό 3-1.