NHL – Πρώτη νίκη στο Madison Square Garden

ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ– Τρεις μέρες έπειτα από την εντός έδρας ήττα κόντρα στους Montreal Canadiens, οι NY Rangers κατάφεραν να σημειώσουν την πρώτη νίκη τους στο ανακαινισμένο Madison Square Garden απέναντι στους Buffalo Sabres με 2-0.

Μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ήταν ο τερματοφύλακας Henrik Lundqvist, αλλά και οι σκόρερ των δύο γκολ Derick Brassard και Chris Kreider.

Οι Rangers πλέον μετρούν τρεις νίκες στα τελευταία τέσσερα παιχνίδια, έχοντας βελτιώσει αισθητά την εικόνα τους από το ξεκίνημα της σεζόν, ενώ για πρώτη φορά φέτος κατάφεραν να σημειώσουν δύο συνεχόμενες νίκες.

Οι γηπεδούχοι έπαιξαν κατά διαστήματα εξαιρετικό χόκεϊ ολοκληρώνοντας το παιχνίδι με 46 τελικές προσπάθειες, προς την εστία του Ryan Miller (ο καλύτερος παίκτης των Sabres), ενώ παράλληλα επικράτησαν των Buffalo (σε κανονική διάρκεια πρωταθλήματος) για πρώτη φορά μετά από τις 10 Δεκεμβρίου του 2011!

«Ήταν ένα παιχνίδι το οποίο θέλαμε πάρα πολύ», δήλωσε ο Henrik Lundqvist. «Πραγματοποιήσαμε μια πολύ καλή εμφάνιση καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και σίγουρα αξίζαμε αυτή τη νίκη».

Από την πλευρά του οι Buffalo Sabres υπέστησαν την τρίτη συνεχόμενη ήττα τους και την έκτη στα τελευταία επτά παιχνίδια και παραμένουν ουραγοί στην Atlantinc Division έχοντας συνολικά 2 νίκες και 12 ήττες!

«Αναμφίβολα ήταν μια απογοητευτική βραδιά», θα πει ο φορ των Sabres, Matt Moulson. «Το σκορ θα μπορούσε να πάρει μεγαλύτερες διαστάσεις, όμως ο Ryan (Miller), ήταν σε εξαιρετική κατάσταση και πραγματοποίησε εντυπωσιακές επεμβάσεις κρατώντας την ομάδα κοντά στο σκορ».

Ωστόσο οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που μπήκαν καλύτερα μέσα στο παιχνίδι κάνοντας τα τρία πρώτα σουτ του αγώνα με την άμυνα των Rangers να απομακρύνουν το κίνδυνο.

Από εκεί και πέρα οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν χάνοντας την πρώτη μεγάλη ευκαιρία 3:14 μετά από την έναρξη της τρίτης περιόδου, με τον Mats Zuccarello. Η μίνι-πολιορκία έφερε το πρώτο γκολ για τους Rangers με σκόρε τον Derick Brassad στο 08:23, ο οποίος με ένα μακρινό wrist shot νίκησε τον Miller κάνοντας το 1-0.

Λίγα δευτερόλεπτα αργότερα, μετά από λάθος απομάκρυνση του puck από την αμυντική ζώνη των Buffalo, ο Dorsett βρέθηκε απέναντι στον Miller, όμως το σουτ που επιχείρησε σταμάτησε πάνω στον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων.

Αμέσως μετά οι Rangers έφτασαν και πάλι κοντά στο 2-0, με τον Stepan να δίνει μια εξαιρετική ασίστ στον Zuccarello, όμως ο τελευταίος δεν μπόρεσε να νικήσει τον Miller, ενώ κοντά στο γκολ έφτασε και ο Kreider αλλά το backhand shot, που επιχείρησε δεν είχε ευτυχή (για τους Rangers) κατάληξη.

Στην αρχή του δεύτερου 20λετπου οι Rangers έχασαν ακόμα δύο μοναδικές ευκαιρίες με πρωταγωνιστή τον Stepan, χωρίς όμως αποτέλεσμα, όπως έγινε και στη φάση του 6:01 με τους J.Miller και Brassard να συνδυάζονται εξαιρετικά, αλλά και πάλι ο Miller αποσόβησε τον κίνδυνο.

Όμως πέντε λεπτά αργότερα οι Rangers έφτασαν στο δεύτερο γκολ, με τον McDonald να σουτάρει τον Zuccarello να παίρνει το «ριμπάουντ» από την απόκρουση του Miller, δίνοντας το puck στον Kreider ο οποίος σε ουσιαστικά κενή εστία έκανε το 2-0.

Οι Sabres βρέθηκαν με την πλάτη στον τοίχο και απείλησαν λίγο πριν το τέλος της δεύτερης περιόδου, όμως ο Lundqvist με τριπλή επέμβαση κράτησε το μηδέν στην εστία του.

Στο τρίτο 20λεπτο οι δύο ομάδες δημιούργησαν προϋποθέσεις για να σκοράρουν όμως οι δύο τερματοφύλακες έκαναν εξαιρετική δουλειά. Ο Ludqvist, πραγματοποίησε μια εντυπωσιακή επέμβαση λίγο πριν το φινάλε με τον Tallinder να απειλεί από μακριά και τον Σουηδό τερματοφύλακα να μπλοκάρει το puck με το αριστερό γάντι.

«Περάσαμε αρκετές δύσκολες καταστάσεις μέχρι τώρα», είπε ο προπονητής των Rangers Alain Vingeault. «Κάθε μέρα και σε κάθε παιχνίδι πρέπει να δουλεύουμε σκληρά και να είμαστε συγκεντρωμένοι. Προσπαθούμε συνεχώς να βελτιωνόμαστε τόσο σε ατομικό, όσο και σε ομαδικό επίπεδο προκειμένου να ανταπεξέλθουμε στη δύσκολη συνέχεια».

Δραματικό φινάλε στα άλλα δύο παιχνίδια

Συναρπαστική εξέλιξη είχαμε στα άλλα δύο παιχνίδια της βραδιάς. Οι Boston Bruins υποδέχθηκαν τους εξαιρετικούς φέτος, Anaheim Ducks κόντρα στους οποίους επιβλήθηκαν στη διαδικασία του shootout με 3-2.

Οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν την πρώτη περίοδο προηγούμενοι στο σκορ με 1-0, με το γρήγορο γκολ του Pelly (1:52), ενώ οι Boston κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο 12:45 του δεύτερου 20λέπτου με τον Soderberg.

Οι Anaheim πήραν και πάλι το προβάδισμα 20 δευτερόλεπτα πριν το τέλος της περιόδου με τον Perreault, για να ισοφαρίσουν εκ νέου οι γηπεδούχοι με σκόρερ τον Chara.

Το 5λεπτο της παράτασης πέρασε χωρίς καμία από τις δύο ομάδες να σκοράρει, ενώ στο shootout οι δυο τερματοφύλακες απέκρουσαν τις πέντε από τις συνολικά έξι προσπάθειες των παικτών.

Ο μοναδικό παίκτης που ευστόχησε ήταν ο Iginla ο οποίος χάρισε τη νίκη στους Boston που συνεχίζουν να βρίσκονται στην δεύτερη θέση της Atlantic Division πίσω από τους Toronto Maple Leafs.

Σπουδαία αναμέτρηση διεξήχθη και στην Αριζόνα με τους Phoenix Coyotes να επικρατούν των Nashville Predators με 5-4 στη διαδικασία των shootout, παρά το γεγονός ότι βρέθηκαν πίσω στο σκορ, στην πρώτη περίοδο, με 3-0!

Matt Hendricks (09:00), Eric Nystrom (14:12) και David Legwand (18:24) ήταν οι σκόρερ για τους φιλοξενούμενους, όμως οι Jordan Szwartz (02:21) και Derek Morris (09:51) έβαλαν και πάλι τους Coyotes μέσα στο παιχνίδι στο δεύτερο 20λεπτο.

Οι Predators άνοιξαν και πάλι τη διαφορά στην τρίτη περίοδο με το γκολ του Paul Gaustad (04:15) κάνοντας το 2-4, όμως τα δύο γκολ των Shane Doan (06:16) και Antoine Vermette (08:17) έφεραν το παιχνίδι στα ίσια οδηγώντας το στην παράταση.

Τίποτα δεν άλλαξε στο έξτρα 5λεπτο με τις ομάδες να λύνουν τις διαφορές τους στο shootout όπου μόνο ένας παίκτης κατάφερε να σκοράρει από τους δέκα που προσπάθησαν να νικήσουν τους δύο τερματοφύλακες.

Αυτός ήταν ο Mikkel Boedker ο οποίος χάρισε τη νίκη στους Coyotes με 5-4 και τους έφερε παράλληλα στην τρίτη θέση της Pacific Division, πίσω από τους San Jose Sharks και τους Anaheim Ducks.