NHL – Προβάδισμα οι NY Rangers

Μπορεί ο Martin St Louis να είχε να σκοράρει για 14 ματς με τη φανέλα των NY Rangers χθες βράδυ όμως κατάφερε να σπάσει αυτή την «κατάρα» και παράλληλα να «σφραγίσει» μια σπουδαία νίκη για την ομάδα του.

Οι NY Rangers κατάφεραν να περάσουν αλώβητοι από το Rogers Arena των Vancouver Canucks κι αυτό για δύο λόγους. Ο πρώτος γιατί είχε και πάλι τον Σουηδό «σταρ», Henrik Lundqvist σε εξαιρετική μέρα και ο δεύτερος ελέω του πολύ δυνατού ξεκινήματος.

Ένα ξεκίνημα που τους έδωσε το προβάδισμα δύο τερμάτων. Την αρχή έκανε ο Carcillo (4:59), ενώ λίγο αργότερα (14:43) σκόραρε με τον Pouliot, ο οποίος έκανε το 0-2 αποτέλεσμα με το οποίο ολοκληρώθηκε η πρώτη περίοδος.

Στο δεύτερο 20λεπτο οι γηπεδούχοι «ξύπνησαν», μειώνοντας σε 1-2 με τον Kesler (26:21). Σε εκείνο το σημείο η πίεση από τους Canucks ήταν έντονη, όμως ο Lundqvist κατάφερνε να αποσοβεί τους κινδύνους που δημιουργούσαν πότε ο Kesler και πότε ο Sestito.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν και πάλι τον έλεγχο του αγώνα στο τρίτο 20λεπτο, διάστημα όπου και κατάφεραν να «κλειδώσουν» τη νίκη χάρη στο τέρμα του «ξεχασμένου» St Louis, ο οποίος σκόραρε μετά από 14 παιχνίδια πανηγυρίζοντας έξαλλα.

Με τη νίκη αυτή οι NY Rangers παρέμειναν στη δεύτερη θέση της Metropolitan, οριακά πάνω από τους Philadelphia Flyers και έχουν το προβάδισμα για να είναι αυτή η δεύτερη ομάδα (της κατηγορίας) μετά από τους Penguins, που θα πάρουν το εισιτήριο για τα πλέι-οφ.

Ήττα των Flyers στη διαδικασία των shootout

Από τη στιγμή που οι Flyers έφτασαν πολύ κοντά στην κορυφή, όλα πάνε στραβά. Τέσσερις ήττες στα τελευταία πέντε παιχνίδια και η αγωνία για την πρόκριση στα πλέι-οφ παραμένει.

Τα ξημερώματα της Τετάρτης η ομάδα του Berube φιλοξενήθηκε στο Scottrade Center (έδρα των St Louis Blues) με στόχο τη νίκη η οποία θα την διατηρούσε στη διεκδίκηση της πρόκρισης.

Ωστόσο, η αναμέτρηση είχε δύο πρωταγωνιστές κι αυτοί ήταν οι δύο τερματοφύλακες. Ο λόγος για τον Ryan Miller (St Louis) και τον Ray Emery (Flyers), οι οποίοι σταμάτησαν οποιαδήποτε προσδοκία για σκοράρισμα από τις δύο ομάδες. Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός ότι η κανονική διάρκεια της αναμέτρησης ολοκληρώθηκε με 0-0 με τον Mille να σταματάει στις 29 επεμβάσεις και τον Emery στις 26.

Για τον Miller αυτό ήταν το πρώτο shutout (ανέπαφη εστία), έπειτα από 101 παιχνίδια και συγκεκριμένα την αναμέτρηση κόντρα στους Montreal Canadiens στις 21 Μαρτίου του 2012!

Η νίκη ωστόσο πήγε στους γηπεδούχους με τον Oshie να αποδεικνύεται ψύχραιμος στη διαδικασία των shootout διαμορφώνοντας το τελικό 1-0. Οι St Louis παρέμειναν στην πρώτη θέση της Central Division, έχοντας εξασφαλίσει το εισιτήριο για τα πλέι-οφ, ενώ οι Philadelphia Flyers βρίσκονται στην τρίτη θέση της Metropolitan συνεχίζοντας να ελπίζουν για πρόκριση.

Νέα νίκη για τους NY Islanders, εντυπωσιακοί οι Stars στην πρωτεύουσα

Η «αφύπνιση» άργησε χαρακτηριστικά για τους NY Islanders οι οποίοι χθες βράδυ σημείωσαν την τέταρτη νίκη τους στα τελευταία πέντε παιχνίδια. Η ομάδα του Capuano αυτή τη φορά επικράτησε των Florida Panthers με 4-2, παραμένοντας όμως στην τελευταία θέση της Metropolitan.

Εντυπωσιακή εμφάνιση πραγματοποίησαν και οι Dallas Stars μέσα στην έδρα των Washington Capitals τους οποίους και κέρδισαν με το εμφατικό 0-5! Από τις υπόλοιπες αναμετρήσεις ξεχώρισε η μεγάλη νίκη των Carolina Hurricanes μέσα στην έδρα των Pittsburgh Penguins με 1-4 παρά το γεγονός ότι βρέθηκαν πίσω στο σκορ από την αρχή της αναμέτρησης.

Οι Columbus Blue Jackets προηγήθηκαν με 2-0 στην αναμέτρηση κόντρα στους Colorado Avalanche, οι οποίοι όμως κατάφεραν να αλλάξουν τα δεδομένα και να πάρουν τη νίκη στην παράταση με 2-3.

Ανατροπή αποτελέσματος είχαμε και στο παιχνίδι Tampa Bay – Montreal Candiens με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται στα πρώτα δέκα λεπτά, αλλά τους γηπεδούχους να βρίσκουν λύσεις και να απαντούν τρεις φορές επικρατώντας με 3-1.

Τη νίκη στη διαδικασία των shootout πανηγύρισαν οι Winnipeg Jets μέσα στην έδρα των Phoenix Coyotes με 1-2, ενώ σε μία πολύ παραγωγική αναμέτρηση οι San Jose Sharks κατέβαλαν την αντίσταση των Edmonton Oilers κερδίζοντας με 5-4.