NHL – Πέρασαν και από τη Νέα Υόρκη οι Capitals, τρίτη συνεχόμενη νίκη

Ο Alex Ovechkin σκοράρει στο 1:25 της παράτασης χαρίζοντας τη νίκη στους Capitals μέσα στη Νέα Υόρκη απέναντι στους Rangers. Ο winger των Capitals θα σημειώσει το δεύτερο προσωπικό του τέρμα το οποίο μάλιστα είναι το 499ο στην καριέρα του στο NHL!

Αναμενόμενο ήταν όλα τα φώτα να ήταν στραμμένα στον Ρώσο, ο οποιος πλέον είναι ένα γκολ μακριά από τα 500 τέρματα, ένα ρεκόρ το οποίο θα κυνηγήσει στο επόμενο παιχνίδι απέναντι στους Senators. Αν το καταφέρει θα γίνει ο 43ος παίκτης στο NHL που θα φτάσει στα 500 γκολ.

Στο παιχνίδι της Νέας Υόρκης, οι Capitals ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης, όμως έχασαν την αυτοσυγκέντρωσή τους στην τρίτη περίοδο όπου δέχθηκαν τρία γκολ μέσα σε 9 λεπτά, χάνοντας το προβάδισμα του 0-2.

Ωστόσο, 6 δευτερόλεπτα πριν από το φινάλε της αναμέτρησης ο Backstrom κατάφερε να ισοφαρίσει σε 3-3 και να πάει το παιχνίδι στην παράταση. Εκεί μίλησε η εμπειρία του Ovechkin, ο οποίος μετά από την ασίστ του Schmidt, νίκησε τον εξαιρετικό χθες, Lundcvist (27 επεμβάσεις) χαρίζοντας την τρίτη διαδοχική νίκη στην ομάδα του, η οποία άνοιξε ακόμη περισσότερο τη διαφορά απέναντι στους Rangers στην Metropolitan Division.

Η «εφιαλτική» βραδιά για τις ομάδες της Νέας Υόρκης συνεχίστηκε στη Φιλαδέλφεια. Εκεί οι Flyers ήταν καταιγιστικοί απέναντι στους Islanders επικρατώντας με 4-0 έχοντας ως κορυφαίο παίκτη τον Read ο οποίος σκόραρε μία φορά, ενώ έδωσε και δύο ασίστ.

Αξίζει να σημειώσουμε ότι οι Islanders αγωνίστηκαν για πρώτη φορά τη φετινή σεζόν χωρίς τον κορυφαίο τους αμυντικό Travis Hamonic, ο οποίος ταλαιπωρείται από έναν τραυματισμό στη μέση.

Οι Flyers έφτασαν στην τρίτη σερί νίκη και πλέον βρίσκονται στην 6η θέση της Metropolitan Division, ενώ από την άλλη οι Islanders έχασαν τη μεγάλη ευκαιρία να προσπεράσουν τους Rangers μένοντας στην 3η θέση της ίδιας Division.

Πολύ μεγάλο παιχνίδι είχαμε και στο Nationwide Arena στο Κολόμπους, όπου οι Blue Jackets γνώρισαν την ήττα με 4-3 στην παράταση από τους Hurricanes. Οι δύο ομάδες είχαν από ένα μισάωρο, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν προβάδισμα με 3-0 μέχρι το 27’, αλλά τους γηπεδούχους να απαντούν μέχρι το 51’ ισοφαρίζοντας σε 3-3.

Ωστόσο, στο 2:45 της παράτασης ο Staal χάρισε τη νίκη στους φιλοξενούμενους, τη δεύτερη συνεχόμενη, αν και ο δρόμος για τα πλέι-οφ παραμένει δύσκολος στην Metropolitan Division.

Τα νέα για την καθυστέρηση στην επιστροφή του τερματοφύλακα των Canadiens, Carey Price, μάλλον επηρέασαν τους συμπαίκτες του, οι οποίοι δεν κατάφεραν να σταματήσουν τους Penguins γνωρίζοντας την ήττα μέσα στο Μόντρεαλ με 3-1.

Το παιχνίδι ουσιαστικά ήταν ενδιαφέρον από τη δεύτερη περίοδο και μετά με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν προβάδισμα, τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν, αλλά τους Penguins με δύο αναπάντητα τέρματα να παίρνουν τη νίκη επιστρέφοντας στα θετικά αποτελέσματα μετά από δύο σερί ήττες.

Την ήττα των Canadiens δεν κατάφεραν να εκμεταλλευτούν οι Bruins, οι οποίοι ηττήθηκαν στην παράταση με 2-1 από τους Senators στην Οτάβα, με τους φιλοξενούμενους να δέχονται το γκολ 40 περίπου δευτερόλεπτα λίγο πριν λήξη ο έξτρα χρόνος.

Η ήττα αυτή ήταν η τρίτη στα τελευταία τέσσερα παιχνίδια για τους Bruins, οι οποίοι συνεχίζουν να βρίσκονται στην 4η θέση της Atlantic Division έχοντας διαφορά δύο βαθμών από τους Canadiens.

Το φαινόμενο του SAP Center συνεχίζεται με τους Sharks να έχουν δημιουργήσει ένα σερί πέντε νικών όποτε σκοράρουν πρώτοι εντός εδρας, ενώ από την άλλη μετρούν 0-12-0 όποτε βρεθούν πρώτοι πίσω στο σκορ!

Αυτή τη φορά όμως κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα απέναντι στους Maples Leafs και παράλληλα να φτάσουν σε μια εμφατική νίκη και τη μεγαλύτερη σε έκταση της βραδιάς με 7-0.

Οι Sharks ήταν «εκρηκτικοί» στο δεύτερο 20λεπτο όπου και σημείωσαν τέσσερα τέρματα, ενώ στο τρίτο σημείωσαν τα άλλα τρία και μάλιστα σε διάστημα επτά λεπτών.

Οι ομάδα του Σαν Χοσε συνεχίζει να ελπίζει στα πλέι-οφ στην Pacific Division, ενώ από την άλλη οι Maples Leafs, που γνώρισαν την δεύτερη σερί ήττα ο δρόμος για τα πλέι-οφ συνεχίζει να είναι μακρύς.

Επιστροφή στις νίκες για τους Wild, οι οποίοι κατάφεραν να εκμεταλλευτούν το πολύ καλό τους δεύτερο 20λεπτο στο οποίο σημείωσαν και τα δύο γκολ, στο 2-1 κόντρα στους Stars.

Οι γηπεδούχοι βρήκαν μπροστά τους έναν καταπληκτικό Devan Dubnyk, με τον τερματοφύλακα των Wild να σταματάει στις 34 επεμβάσεις από τα συνολικά 35 σουτ που δέχθηκε. Η μοναδική στιγμή που ο Καναδός «λύγισε» ήταν τέσσερα λεπτά πριν από το φινάλε δεχόμενος μάλιστα power play goal.

«Φωτιά» δείχνει να έχουν πάρει οι Coyotes, οι οποίοι σημείωσαν την τρίτη διαδοχική νίκη τους αυτή τη φορά απέναντι στους Predators με 4-0 στην Αριζόνα. Οι γηπεδούχοι άρχισαν να ανεβάζουν ρυθμό στην δεύτερη περίοδο και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Rieder που σημείωσε δύο γκολ έφτασαν σε μια άνετη νίκη, χάρη στην οποία πλησίασαν ακόμη περισσότερο τους LA Kings στην κορυφή της Pacific Division.

Τη θέση τους στο βαθμολογικό πίνακα της Atlantic Division διόρθωσαν οι Lightning, καθώς μετά από ένα δραματικό παιχνίδι κατάφεραν να πάρουν τη νίκη στην παράταση με 3-2 απέναντι στους Canucks μέσα στο Βανκούβερ.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν δις στην κανονική διάρκεια, όμως οι Canucks είχαν τις απαντήσεις και τις δύο φορές, με τη δεύτερη μάλιστα να είναι στα 2:50 πριν το φινάλε, οδηγώντας το παιχνίδι στην παράταση. Εκεί μίλησε ο Kucherov, ο οποίος με ένα τέρμα 1:10 πριν το φινάλε του έξτρα χρόνου χάρισε την δεύτερη σερί νίκη στην ομάδα του.

Σε ένα από τα πιο συναρπαστικά παιχνίδια της βραδιάς οι Blues κατάφεραν να «αλώσουν» το Λος Άντζελες επικρατώντας στη διαδικασία του shootout των Kings με 2-1. Το παιχνίδι είχε ρυθμό από την αρχή, αλλά και δύο εξαιρετικούς τερματοφύλακες με τον Jonathan Quick να «λυγίζει» στον έβδομο γύρο του shootout!

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Kopitar στη δεύτερη περίοδο, όμως η απάντηση των Blues ήταν σχεδόν άμεση με τον Pietrangelo να ισοφαρίζει τρία λεπτά αργότερα. Το νικητήριο πέναλτι για τους φιλοξενούμενους σημείωσε ο Brouwer.