NHL – Πέρασαν και από την Ουάσινγκτον οι Panthers

Σχεδόν πλήρης ήταν η χθεσινή αγωνιστική ημέρα στο NHL, καθώς πραγματοποιήθηκαν 12 αναμετρήσεις με την πιο σημαντική να διεξάγεται στην Ουάσινγκτον με τους Capitals να υποδέχονται τους Panthers.

Η ομάδα της Φλόριντα, προερχόταν από τρεις συνεχόμενες νίκες γεγονός που τους έδωσε την απαραίτητη ψυχολογία για να επικρατήσουν και στην έδρα των πρωτοπόρων της Metropolitan Division, Capitals.

Το παιχνίδι ουσιαστικά τελείωσε λίγο πριν την ολοκλήρωση της δεύτερης περιόδου, με τους φιλοξενούμενους να έχουν πάρει προβάδισμα με 4-0. Η…αναλαμπή των Capitals ήρθε μέσα σε ένα λεπτό με τους Backstrom και Burakovsky να μειώνουν σε 4-2, όμως ο Howden δύο λεπτά πριν το φινάλε διαμόρφωσε το τελικό 5-2.

Αυτή ήταν η τέταρτη συνεχόμενη νίκη για τους Panthers που συνεχίζουν να απομακρύνονται από τους δεύτερους στην Atlantic, Lightning.

Την τρίτη τους διαδοχική ήττα και την έβδομη στα τελευταία οκτώ παιχνίδια γνώρισαν οι Canadiens που το τελευταίο διάστημα παραπαίουν. Αυτή τη φορά η ήττα ήρθε από τους Flyers στη Φιλαδέλφεια με 4-2. Μεγάλος πρωταγωνιστής της συνάντησης ήταν ο Simmons, ο οποίος σημείωσε δύο γκολ για τους γηπεδούχους.

Οι Flyers προηγήθηκαν με 2-0, με τους Canadiens να φτάνουν στην ισοφάριση λίγο μετά την έναρξη της δεύτερης περιόδου. Στα τελευταίο δεκάλεπτο όμως οι γηπεδούχοι άνοιξαν ρυθμό, βρήκαν κενά στην άμυνα των φιλοξενούμενων και «χτύπησαν» δύο φορές με τους Simmons και Read διαμορφώνοντας το τελικό 4-2.

Σπουδαίο και άκρως παραγωγικό παιχνίδι είχαμε στο Πίτσμπουργκ, με τους Penguins να επικρατούν με 6-5 των Senators. Οι γηπεδούχοι μπήκαν στην αναμέτρηση αποφασισμένοι σημειώνοντας τρία γκολ μέσα σε 16 λεπτά παίρνοντας το προβάδισμα με 3-1.

Ωστόσο, οι Senators κατάφεραν όχι μόνο να φτάσουν στην ισοφάριση (3-3), αλλά και να περάσουν μπροστά με 4-3 χάρη στο τέρμα του Ceci. Τότε ήταν η στιγμή που «μίλησε» ο αρχηγός των Penguins και λατρεμένο παιδί της εξέδρας, Sidney Crosby, ο οποίος με τρία συνεχόμενα τέρματα έδωσε το προβάδισμα με 6-4 στην ομάδα του.

Το γκολ του Dziurzynski δεν άλλαξε τις ισορροπίες, απλά μείωσε το σκορ σε 6-5. Οι Penguins κατάφεραν να κάνουν το 4/4 εντός έδρας, ενώ το επόμενο Σ/Κ έχουν δύο εκτός έδρας παιχνίδια κόντρα σε Lightning και Panthers.

Οι Devils συνεχίζουν την εξαιρετική τους πορεία που ξεκίνησε από τις 16 Ιανουαρίου, καθώς επικράτησαν των Rangers με 3-2 σημειώνοντας την πέμπτη νίκη τους στα τελευταία έξι παιχνίδια.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν δύο φορές με τον κορυφαίο της αναμέτρησης Miller, όμως οι Devils κατάφεραν αρχικά να ισοφαρίσουν σε 2-2, ενώ εννέα λεπτά πριν από το φινάλε πήραν τη νίκη με 3-2 χάρη στο power play goal του Schlemko.

Αντίθετα η άλλη ομάδα της Νέας Υόρκης, οι Islanders, αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ κόντρα στους Wild κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με 5-3 και να επιστρέψουν στα θετικά αποτελέσματα έπειτα από την εντός έδρας ήττα (4-2) από τους Red Wings.

Η ομάδα της Μινεσότα γνώρισε την τρίτη διαδοχική ήττα της και την έβδομη στα τελευταία οκτώ παιχνίδια δείχνοντας σημεία κάμψης χάνοντας σημαντικό έδαφος για μια θέση στα πλέι-οφ.

Επιτέλους νίκη για τους Maple Leafs. Και τι νίκη. Μέσα στην έδρα των Bruins και μάλιστα στην παράταση με 4-3. Οι φιλοξενούμενοι, οι οποίοι είχαν μείνει μακριά από τη νίκη από τις 20 Ιανουαρίου, βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 3-1 από τους καλύτερους, μέχρι σε εκείνο το σημείο, Bruins.

Ωστόσο, στο τελευταίο δεκάλεπτο και μέσα σε 120 δευτερόλεπτα οι Maple Leafs άλλαξαν τα δεδομένα ισοφαρίζοντας σε 3-3 με τα γκολ των Kadri και Komarov. Τη χαριστική βολή στους Bruins έδωσε ο Parentau, ο οποίος λίγο πριν το φινάλε του έξτρα πενταλέπτου χάρισε τη νίκη στους φιλοξενούμενους με 4-3.

Τέλος στο σερί των τεσσάρων νικών των Predators έβαλαν οι Blues, οι οποίοι πήραν τη νίκη με 1-0 μετά από τις δύο σερί ήττες με Blackhawks και Avalanche χάρη στον Καναδό Brian Elliot, ο οποίος είχε 16 επεμβάσεις, αλλά και στον Brouwer, ο οποίος ήταν ο μοναδικός σκόρερ της συνάντησης.

Την τέταρτη ήττα εντός έδρας στα τελευταία πέντε παιχνίδια γνώρισαν χθες το βράδυ οι Jets από τους Stars με 5-3. Οι ουραγοί της Central Division αν και μπήκαν πιο δυνατά στην αναμέτρηση παίρνοντας το προβάδισμα με 2-1, στη συνέχεια «προδώθηκαν» από την κακή βραδιά του τερματοφύλακα Hellebuyck, αλλά και από τον επιθετικό οίστρο των παικτών του Ντάλας.

Οι φιλοξενούμενοι από το 2-1 και μετά σημείωσαν τέσσερα αναπάντητα τέρματα παίρνοντας τη νίκη έχοντας μεγάλο πλουραλισμό στην επίθεση, καθώς σκόραραν πέντε διαφορετικοί παίκτες.

Στην κορυφή της Pacific Division παρέμειναν οι Kings, οι οποίοι πέρασαν από την έδρα των Coyotes κερδίζοντας με 6-2. Οι φιλοξενούμενοι άργησαν να μπουν στο παιχνίδι βρισκόμενοι πίσω στο σκορ με 2-1. Ωστόσο από εκεί και πέρα οι Kings ήταν ασταμάτητοι.

Ο Jonathan Qiuck «σφράγισε» την εστία του πραγματοποιώντας 24 επεμβάσεις, ενώ από την άλλη ο Brown ήταν ο κύριος εκφραστής στο επιθετικό κομμάτι σημειώνοντας τα δύο από τα έξι τέρματα σε μια σχετικά άνετη, όπως εξελίχθηκε νίκη.

Πολύ σημαντικό παιχνίδι έγινε και στο Κολοράντο με τους Avalanche να γνωρίζουν την ήττα από τους πρωταθλητές Blackhawks με 2-1 παρά την εξαιρετική εμφάνιση του δεύτερου τερματοφύλακα Pickard, ο οποίος τελείωσε το παιχνίδι με 42 επεμβάσεις!

Οι πρωτοπόροι στην Central Division μπήκαν καλύτερα στον πάγο σημειώνοντας δύο γκολ στα πρώτα επτά λεπτά. Οι γηπεδούχοι έβγαλαν αντίδραση δύο λεπτά αργότερα μειώνοντας σε 2-1 το οποίο ήταν και το τελικό αποτέλεσμα με τους δύο τερματοφύλακες να αναλαμβάνουν δράση μέχρι το τέλος του αγώνα.

Μία από τις πιο εύκολες νίκες της χθεσινής βραδιάς σημείωσαν οι Oilers που επέστρεψαν στις επιτυχίες επικρατώντας με 5-1 των Blue Jackets. Η ομάδα του Έντμοντον βρέθηκε πίσω στο σκορ στα μισά της πρώτης περιόδου, όμως από εκεί και πέρα ήταν καταιγιστική.

Σημείωσε πέντε τέρματα, ενώ παράλληλα είχε και τον Talbot σε εξαιρετική βραδιά με τον Καναδό τερματοφύλακα να ολοκληρώνει το παιχνίδι με 36 επεμβάσεις.

Σε ανοδική πορεία βρίσκονται οι Ducks, οι οποίοι μετά από τις νίκες σε Βοστόνη και Ντιτρόιτ κατάφεραν να νικήσουν και τους Sharks με 3-2 φτάνοντας τις τέσσερις διαδοχικές νίκες.

Το πολύ καλό παιχνίδι μέχρι τα μέσα της δεύτερης περιόδου, με τους Ducks, να προηγούνται με 3-1 ήταν ουσιαστικά το «κλειδί» της νίκης για τους γηπεδούχους με τους Sharks απλά να μειώνουν σε 3-2 με τον Wingels να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα.

Αποτελέσματα (02.02)

Philadelphia Flyers – Montreal Canadiens 4-2 Pittsburgh Penguins – Ottawa Senators 6-5 New Jersey Devils – New York Rangers 3-2 New York Islanders – Minnesota Wild 5-3 Boston Bruins – Toronto Maple Leafs 3-4 (E) Washington Capitals – Florida Panthers 2-5 Nashville Predators – St Louis Blues 0-1 Winnipeg Jets – Dallas Stars 3-5 Arizona Coyotes – LA Kings 2-6 Colorado Avalanche – Chicago Blackhawks 1-2 Edmonton Oilers – Columbus Blue Jacket 5-1

Anaheim Ducks – San Jose Sharks 3-2