NHL – Οι Washington Capitals πέρασαν και από το Μόντρεαλ κάνοντας το 6 στα 6

Ασταμάτητοι δείχνουν οι Washington Capitals, οι οποίοι συνέχισαν το αήττητο σερί τους που έφτασε στις έξι νίκες. Αυτή τη φορά η ομάδα του Καναδού Barry Trotz, πήρε τη νίκη μέσα σε μια πολύ δύσκολη έδρα και κόντρα στην ομάδα με το καλύτερο ρεκόρ στο NHL, τους Montreal Canadiens, επικρατώντας με 3-2.

Οι φιλοξενούμενοι, προερχόμενοι από τη μεγάλη νίκη στο Τορόντο μια ημέρα πριν κόντρα στους Maple Leafs, προηγήθηκαν με το «καλησπέρα» με τον Wilson (02:26). Οι Canadiens προσπάθησαν να πιέσουν και να φτάσουν στην ισοφάριση, αλλά έπεσαν πάνω στον εξαιρετικό Braden Holtby, ο οποίος ήταν σχεδόν ανίκητος.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν με τον Eller (32:28), όμως η απάντηση των Capitals ήταν άμεση παίρνοντας και πάλι το προβάδισμα λίγα δευτερόλεπτα πριν την ολοκλήρωση της δεύτερης περιόδου με τον Oshie (39:16).

Ο ίδιος παίκτης ήταν αυτός που απάντησε στη νέα ισοφάριση των Canadiens από το shoot-out του Flynn (42:30) διαμορφώνοντας στο 48:17 το τελικό 2-3.

Πλέον οι Washington είναι στην κορυφή της Metropolitan Division έχοντας το δεύτερο καλύτερο ρεκόρ στην Ανατολή με 18-5-1, βρισκόμενοι πίσω από τους Canadiens που παρά την ήττα τους συνεχίζουν να οδηγούν την Atlantic Division, με ρεκόρ νικών 19-5-3.

Σερί και για τους Panthers

Εκτός από τους Washington, ένα αρκετά καλό σερί έχουν και οι Florida Panthers, οι οποίοι πέρασαν από την έδρα των Nashville Predators επικρατώντας με 2-1, έχοντας πολύ καλή παρουσία, ειδικά στα πρώτα δύο 20λεπτα.

Το σκορ άνοιξε ο Howden (14:59) κάνοντας το 0-1, με τους φιλοξενούμενους να πιέζουν μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου χωρίς όμως το σκορ να αλλάξει. Αυτό έγινε στα μέσα της δεύτερης με τον Huberdeau (31:24) με τους Florida να αυξάνουν το προβάδισμα στο 0-2.Το μόνο που κατάφεραν να κάνουν οι Nashville Predators ήταν να μειώσουν σε 1-2 με τον Josi (37:46).

Με τη νίκη αυτή οι Panthers έφτασαν τις τέσσερις συνεχόμενες βελτιώνοντας αρκετά το ρεκόρ τους στην Atlantic Division ανεβαίνοντας στην 5η θέση (12-9-4). Από τη πλευρά τους οι Nashville παρέμεινε στην 4η θέση της Central με ρεκόρ 13-8-4.

Επιστροφή στις νίκες για τους Dallas

Μπορεί οι Vancouver Canucks να μπήκαν ιδανικά στην αναμέτρηση με τους Dallas Stars, σκοράροντας πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό (Edler 00:56), ωστόσο οι φιλοξενούμενοι από εκεί και πέρα με άμυνα «ατσάλι» και ουσιαστικές και εύστοχες επιθέσεις με τον Nichushkin να κάνει εξαιρετικό παιχνίδι, έφτασαν σε μια σημαντική νίκη.

Nichushkin (11:09) και Seguin (20:33) έβαλαν μπροστά τους Stars με 2-1, για να έρθει η ισοφάριση από τον Hansen στις αρχές της τρίτης περιόδου (45:31). Οι Dallas «χτύπησαν» μέσα σε τέσσερα λεπτά με τους Sharp (54:01) και Spezza (58:33) «παγώνοντας» ακόμη περισσότερο το Rogers Arena.

Οι Dallas έχουν κάνει ένα εξαιρετικό ξεκίνημα στη σεζόν έχοντας το καλύτερο ρεκόρ στο NHL (20-5-1) και 8-1-1 στα τελευταία 10 παιχνίδια.

Πέρασαν από τη Νέα Υόρκη οι Avalanche

Μετά από το ντέρμπι κόντρα στους Islanders στη διαδικασία του shoo-out, οι Rangers ηττήθηκαν για δεύτερο σερί ματς, αυτή τη φορά από τους Colorado Avalanche, με 2-1.

Οι δύο ομάδες έκλειναν με εξαιρετικό τρόπο τους δρόμους για τις δύο εστίες με αποτέλεσμα το 0-0 να παραμείνει για 33 λεπτά! Ήταν η στιγμή που οι Avalanche θα έχουν ένα εξαιρετικό 4λεπτο σκοράροντας με τους Wagner (33:21) και Duchene (37:37).

Οι φιλοξενούμενοι κράτησαν αμυντικά με τον Varlamov να κάνει εξαιρετικό παιχνίδι με 24/25 επεμβάσεις, με τον Ρώσο να «λυγίζει» 50 δευτερόλεπτα πριν από το φινάλε με τον Lindberg να διαμορφώνει το τελικό 1-2.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια της βραδιάς New Jersey και Detroit Red Wings σημείωσαν τις πιο εμφατικές νίκες απέναντι σε Carolina Hurricanes και Arizona Coyotes με το ίδιο σκορ (5-1).

Οι Ottawa Senators επικράτησαν στην παράταση απέναντι στους πρωταθλητές Chicago Blackhawks με 4-3, ενώ με νίκη προχώρησαν οι Minnesota Wild, οι οποίοι με γκολ του Dumba (29:24) υποχρέωσαν τους Toronto Maple Leafs σε δεύτερη σερί ήττα.