NHL – Οι LA Kings πήραν τη νίκη στην παράταση ανοίγοντας το σκορ στον τελικό

Λος Άντζελες, ΗΠΑ–  Το παιχνίδι στο Staples Center έχει ολοκληρωθεί. Οι παίκτες των LA Kings παραμένουν στο κέντρο του γηπέδου πανηγυρίζοντας την πρώτη νίκη στον τελικό του Stanley Cup απέναντι στους NY Rangers.

Ωστόσο, για να φτάσουν μέχρι αυτή τη νίκη χρειάστηκε να περάσουν τα εξήντα λεπτά της κανονικής διάρκειας και οι καρδιές των οπαδών τους να κάνει κάποιες «βόλτες» πάνω κάτω…

Αξιζει να θυμίσουμε ότι και στον τελικό του 2012 οι Kings είχαν αντιμετωπίσει τους Devils, με τον πρώτο τελικό να ολοκληρώνεται και παλι στην παρατάση και πάλι με νικητές τους Kings!

Ο μεγάλος πρωταγωνιστής της πρώτης βραδιάς των τελικών δεν ήταν άλλος από τον Justin Williams, καθώς με δικό του τέρμα η ομάδα του έφτασε στη νίκη με 3-2, ανατρέποντας το εξαιρετικό ξεκίνημα των φιλοξενούμενων.

Συμπαραστάτης του Williams ήταν και εντυπωσιακός χθες, Jonathan Quick. Ο τερματοφύλακας των «βασιλιάδων» ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 25 επεμβάσεις, ωστόσο η απίστευτη διπλή επέμβαση δευτερόλεπτα πριν από το τελος της κανονικής διάρκειας του αγώνα ήταν καθοριστική.

Rangers στο ξεκίνημα…

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι δημιουργώντας πολλούς κινδύνους μπροστά στην εστία του Quick. Το σκορ άνοιξε στο 13:21 με τον Pouliot να σκοράρει κανοντας το 0-1.

Περίπου δύο λεπτά αργότερα (15:03) ήταν η σειρά του Hagelin να σκοράρει για τους Rangers με τους kings να μην μπορούν να αντιδράσουν και το σκορ να γίνεται 0-2.

Η απάντηση από τους γηπεδούχους ήρθε από το μπαστούνι του Clifford, ο οποίος σκόραρε για πρώτη φορά μετά από 37 παιχνίδια playoffs! Συγκεκριμένα από τις 23 Απριλίου του 2011!

Το 1-2 ήταν και το τελικό αποτέλεσμα της πρώτης περιόδους με τους Kings να πηγαίνουν στα αποδυτήρια λίγο πιο ήρεμοι, έπειτα από το «μουδιασμένο» ξεκίνημα του πρώτου εικοσαλέπτου.

Η εκκίνηση της δεύτερης περιόδου ήταν σαφώς καλύτερη από την πρώτη. Οι Kings βγήκαν από την αρχή μπροστά και διακαιώθηκαν. Κατάφεραν να ισοφαρίσουν με τον Doughty (26:36) με τον τελικό να ξεκινάει, ουσιαστικά, από την αρχή.

Από τα μέσα του δεύτερου εικοσαλέπτου, οι Rangers άρχισαν να ξαναγίνονται απειλητικοί. Ο Quick όμως έδειχνε ότι δύσκολα θα δεχόταν και τρίτο τέρμα. Το 2-2 παρέμεινε μέχρι το τέλος της δεύτερης περιόδου με την αγωνία να παρμένει.

Η επέμβαση του Quick!

Τρίτο εικοσάλεπτο με τις δύο ομάδες να μπαίνουν δυνατά επιθυμώντας να πάρουν το προβάδισμα που θα τους έφερνε πιο κοντά στη νίκη. Πολύ κοντά βρέθηκαν οι Rangers, όμως ο Quick ήταν εκεί! Τεράστια επέμβαση στο τετ-α-τετ του Zuccarello  και αμέσως μετά απομάκρυνε «σωτήρια» το puck δίνοντας την ευκαιρία στους συμπαίκτες του να βγουν στην επίθεση χωρίς όμως να καταφερουν να σκοράρουν σε μια πραγματικά «τρελή» φάση.

«Ήταν μια δύσκολη στιγμή για την ομάδα μου, όμως ευτυχώς στάθηκα τυχερός απέναντι στον Zuccarello, ο οποίος δεν κατάφερε να σκοράρει. Αν συνέβαινε κάτι τέτοιο θα χάναμε και το παιχνίδι καθώς δεν υπήρχε χρόνος αντίδρασης», τόνισε αμέσως μετά ο Quick.

Το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση. Όπως και τότε. Το 2012 απέναντι στους Devils και πάλι στον πρώτο τελικο του Stanley Cup. Η ιστορία όμως είναι για να επαναλαμβάνεται…

Έχοντας διανύσει 04:36 από την έναρξη της παράτασης, ο Justin Williams θα καταφέρει να νικήσει τον εξαιρετικό τερματοφύλακα των Rangers, Henrik Lundqvist να κάνει το 3-2 και να δώσει μια μεγάλη νίκη στην ομάδα του με 3-2 ξεκινώντας με το δεξί τα παιχνίδια του τελικού.

Το επόμενο ραντεβού των δύο ομάδων είναι και πάλι στο Staple Center, την Κυριακή τα ξημερώματα, ενώ το τρίτο παιχνίδι έχει προγραμματιστεί για την επόμενη Τρίτη (10.06) με τους Rangers να υποδέχονται για πρώτη φορά τους Kings.