NHL – Οι Detroit Red Wings έβαλαν τέλος στο αήττητο των Colorado Avalanche

Το αήττητο σταμάτησε στα έξι παιχνίδια για τους Colorado Avalanche. «Θύτες» οι φορμαρισμένοι Detroit Red Wings οι οποίοι με τη σειρά  τους έφτασαν τις τέσσερις σερί νίκες πιάνοντας την κορυφή στην Atlantic Division.

Το ίδιο ρεκόρ με τους Colorado έχουν και οι Pittsburgh Penguins που κατάφεραν να βγουν νικητές μέσα από τη δύσκολη έδρα των Philadelphia Flyers επικρατώντας με 4-1. Μεγάλη νίκη και για τους Boston Bruins, στο εκτός έδρας παιχνίδι με τους Florida Panthers με 3-2, ενώ η μοναδικοί που παραμένουν αήττητοι σε όλο το πρωτάθλημα (σε κανονική διάρκεια αγώνα) είναι οι εκπληκτικοί San Jose Sharks που ηττήθηκαν από τους Dallas Stars, αλλά στη διαδικασία του Shoot-off με 4-3.

Colorado Avalanche –Detroit Red Wings 2-4 (Report)

Johan Franzen και Pavel Datsyuk. Δυο παίκτες που έκαναν τη «ζωή» των Colorado Avalanche δύσκολη σήμερα τα ξημερώματα (18.10), κάτι που συνηθίζουν να κάνουν όποτε συναντούν την ομάδα του Denver. Για του λόγου του αληθές ο Franzen έχει σημειώσει 15 γκολ και έχει δώσει οκτώ ασίστ σε συνολικά 28 παιχνίδια κόντρα στους Colorado, ενώ ο Datsyuk έχει 17 γκολ, αλλά και 26(!) ασίστ σε σύνολο 40 αγώνων.

Βέβαια, στο συγκεκριμένο παιχνίδι δεν γίνεται να μην αναφέρουμε και την εξαιρετική απόδοση του τερματοφύλακα Jonas Gustavsson ο οποίος ολοκλήρωσε τον αγώνα με συνολικά 38 επεμβάσεις. Ο Σουηδός μάλιστα, αποδεικνύεται εξαιρετικός αντικαταστάτης του Jimmy Howard, καθώς στα τρία σερί παιχνίδια που τον έχει αντικαταστήσει έχει δεχθεί μόλις πέντε τέρματα.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους Colorado να γίνονται πρώτοι απειλητικοί με τον κεντρικό MacKinnon να μην μπορεί, από πλάγια θέση, να νικήσει τον Gustavsson ο οποίος απομάκρυνε χωρίς δυσκολία.

Στη συνέχεια οι Detroit άρχισαν να ανεβάζουν ρυθμό και στο 06:08 άνοιξαν το σκορ με ένα wrist shot από τον Franzen έπειτα από την ασίστ του Zetterberg (την πέμπτη στο πρωτάθλημα μέχρι στιγμής) ο οποίος έκανε το 0-1.

Ωστόσο λίγο πριν συμπληρωθούν τα δέκα λεπτά της πρώτης περιόδου οι Avalanche λίγο έλειψε να φτάσουν στην ισοφάριση, όμως η προσπάθεια του Landerskog σταμάτησε στο δοκάρι του Gustavsson διατηρώντας το 0-1 υπέρ των Red Wings.

Πέντε λεπτά πριν το τέλος του πρώτου 20λέπτου οι Detroit έκαναν δύο τα τέρματά τους, καθώς έπειτα από ένα μακρινό σουτ του DeKeyser το puck σταμάτησε πάνω στον Datsyuk ο οποίος με ένα wrist shot παραβίασε την εστία του Varlamov διαμορφώνοντας το 0-2.

Στο τέλος της πρώτης περιόδου οι δύο τερματοφύλακες έδειξαν λίγη από τη μεγάλη κλάση τους, καθώς πρώτα ο Datsyuk και στη συνέχεια ο Duchene δεν κατάφεραν να νικήσουν Varlamov και Gustavsson αντίστοιχα.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου 20λεπτου ο Gustavsson σταμάτησε εντυπωσιακά τις προσπάθειες των MacKinnon και Landeskog, κάτι όμως που δεν μπόρεσε να κάνει και με τον Johnson ο οποίος πήρε το puck από τον Varlamov και αφού διένυσε αρκετά μέτρα περνώντας όποιον βρήκε μπροστά του με ένα wrist shot κατάφερε να νικήσει τον εξαιρετικό Σουηδό μειώνοντας το σκορ σε 1-2.

Η πίεση των Colorado συνεχίστηκε με αμείωτο ρυθμό, την ώρα που οι Detroit προσπαθούσαν να βρουν λύσεις, χωρίς ωστόσο να γίνονται απειλητικοί. Όμως σε εκείνο το σημείο οι Avalanche ήταν εντυπωσιακοί με ένα snap shot του Landeskog έφεραν το παιχνίδι στα ίσια (2-2) στο 14:42 της δεύτερης περιόδου.

Η αναμέτρηση έγινε ακόμα πιο ενδιαφέρουσα, καθώς τρία λεπτά μετά την έναρξη της τρίτης περιόδου ο Andersson (Detroit) δεν κατάφερε να νικήσει από κοντά τον Varlamov ενώ στη συνέχεια της φάσης ήταν η σειρά του Gustavsson να κάνει μια ακόμη εντυπωσιακή επέμβαση σταματώντας την προσπάθεια του MacKinnon.

Η φάση όμως δεν είχε τελειώσει και οι Detroit, οι οποίοι έπαιζαν με παίκτη παραπάνω, γύρισαν πολύ όμορφα το puck, το οποίο έφτασε στον Abdelkader που με τη σειρά του έδωσε στον Franzen με τον τελευταίο να σημειώνει το τρίτο τέρμα της ομάδας του και το δεύτερο προσωπικό του στο παιχνίδι.

Το 2-3 δεν επηρέασε τους Colorado που συνέχιζαν να πιέζουν και μάλιστα έφτασαν πολύ κοντά στο να ισοφαρίσουν και πάλι, όμως ο Gustavsson με δύο απίστευτες επεμβάσεις στα διαδοχικά σουτ των Hejda και Duchene κράτησε το 2-3.

Τα όνειρα των γηπεδούχων για την ισοφάριση περιορίστηκαν, καθώς μετά το λάθος του Mitchell ο Alfredsson «έκλεψε» το puck και με μια πολύ έξυπνη ασίστ τροφοδότησε τον Datsyuk, ο οποίος έκανε το 2-4 δίνοντας σημαντικό προβάδισμα στην ομάδα του στο 13:35 της τρίτης περιόδου.

Στα λίγα λεπτά που απέμεναν οι Colorado το μόνο που πρόλαβαν να κάνουν ήταν να απειλήσουν δύο φορές με τους Duchene, όμως ο Gustavsson ήταν απροσπέλαστος κρατώντας το 2-4, το οποίο ήταν και το τελικό αποτέλεσμα, αλλά και η πρώτη ήττα στο φετινό πρωτάθλημα για τους Colorado Avalanche.

Pittsburgh και Boston επικράτησαν εκτός έδρας

Επιστροφή στις νίκες για τους Pittsburgh οι οποίο ηγούνται στην Metropolitan Division μετά από τη νίκη τους με 4-1 μέσα στην έδρα των Philadelphia Flyers. Η πρώτη περίοδο άνηκε στους δύο τερματοφύλακες Fleury (Pittsburgh) και Mason (Philadelphia) οι οποίοι έκαναν εντυπωσιακές επεμβάσεις κρατώντας το μηδέν.

Ωστόσο στο δεύτερο 20λεπτο οι φιλοξενούμενοι έκαναν την αντεπίθεσή τους με τα γκολ των Jokinen (09:43) και Kunitz (12:13) προηγήθηκαν με 0-2. Οι γηπεδούχοι όμως κατάφεραν να μπουν και πάλι στο παιχνίδι μειώνοντας με το Power Play Goal (PPG) του Simmons δύο μόλις δευτερόλεπτα πριν από το φινάλε της περιόδου.

Οι Pittsburgh, κατάφεραν να πάρουν και πάλι τα ηνία του αγώνα, ενώ προς το τέλος της αναμέτρησης βγήκαν μπροστά και πρώτα με το γκολ του αγαπημένου παιδιά της εξέδρας Crosby (17:28) και έπειτα με τον Malkin (19:47) κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με το 1-4 να είναι το τελικό αποτέλεσμα.

Πύρρειος νίκη για τους Burins

Συναρπαστικό ήταν το παιχνίδι ανάμεσα στους Florida Panthers και στους Boston Bruins. Αν και η αρχή άνηκε στην ομάδα της Βοστόνης, η οποία μπήκε πολύ δυνατά σκοράροντας δις στην πρώτη περίοδο με τους Paille (03:45) και Hamilton (12:47), οι Florida αντέδρασαν και μάλιστα με πολύ δυναμικό τρόπο.

Από τα μισά της δεύτερης περιόδου άρχισαν να πιέζουν ασφυκτικά την εστία του Rask, που ολοκλήρωσε το ματς με 29 επεμβάσεις, καταφέρνοντας όχι μόνο να μειώσουν με τον Versteeg (12:32), αλλά και να ισοφαρίσουν με τον Winchester έξι λεπτά πριν το τέλος του αγώνα δίνοντας άλλη αίγλη στο παιχνίδι.

Ωστόσο την τελευταία λέξη την είπαν οι φιλοξενούμενοι, ένα λεπτό πριν το τέλος, με τον Bergeron να δίνει μια πολύ ωραία ασίστ στον Smith κι αυτός με ένα backhand να κάνει το 2-3 χαρίζοντας ουσιαστικά τη νίκη στην ομάδα του.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια της βραδιάς οι Vancouver Canucks επιβλήθηκαν εκτός έδρας των Buffalo Sabres με 3-0, ενώ και οι Carolina Hurricanes νίκησαν μέσα στην έδρα των Toronto Maple Leafs με 3-2.

Οι NY Islanders, σε ένα πολύ καλό παιχνίδι, επικράτησαν εντός των Edmonton Oilers με 3-2, οι Montreal Canadiens των Columbus Blues Jackets με 5-3 και οι Ottawa Senators των New Jersey Devils με 5-2.

Νίκη με 3-1 σημείωσαν οι Tampa Bay Lightning κόντρα στους Minnesota Wild, ενώ στα παιχνίδι που κρίθηκαν στη διαδικασία του shoot out οι St Louis Blues επικράτησαν των Chicago Blackhawks με 2-3, οι LA Kings των Nashville Predators με 1-2 και οι Dallas Stars των San Jose Sharks με 4-3.