NHL – Οι Dallas Stars πήραν σπουδαία νίκη μέσα στην έδρα των Boston Bruins

ΒΟΣΤΩΝΗ–  Η εκδίκηση είναι ένα πιάτο που τρώγεται κρύο, λέει ο λαός μας. Για να μάθεις να εκδικείσαι, πρέπει πρώτα να μάθεις να υποφέρεις, «απαντάει» ο Βολταίρος, ενώ ο από την πλευρά του ο Μπαλζάκ τονίζει ότι η φοβερότερη εκδίκηση είναι το να περιφρονείς τον αντίπαλό σου, ενώ μπορείς να τον συντρίψεις.

Και τις τρεις απόψεις τις βίωσαν οι παίκτες των Dallas Stars, Tyler Seguin και Rich Peverley, οι οποίοι τον περασμένο Ιούλιου ανταλλάχθηκαν από τους Boston Bruins για τον παίκτη των Dallas, Loui Eriksson.

Φυσικά, Seguin και Peverley δεν άνηκαν απλά στο ρόστερ των Bruins, αλλά είχαν συμβάλει τα μέγιστα τόσο την κατάκτηση του πρωταθλήματος το 2011, όσο και στην περσινή πορεία η οποία σταμάτησε στον τελικό του Stanley Cup με τους Boston να χάνουν από τους Chicago Blackhawks.

Η επιστροφή των δύο παικτών στο TD Garden μάλλον στεναχώρησε την πρώην ομάδα τους, αλλά και τους οπαδούς, οι οποίοι από την αρχή του αγώνα αποδοκίμαζαν την κάθε τους προσπάθεια.

«Αναμφίβολα ήταν ένα εξαιρετικό παιχνίδι το οποίο και καταφέραμε να κερδίσουμε», δήλωσε στο nhl.com ο Tyler Seguin. «Σκεφτόμουν εδώ και αρκετές ημέρες το συγκεκριμένο παιχνίδι και προσπαθούσα μάταια να το βγάλω από το μυαλό μου. Πέρασα όμορφες στιγμές εδώ μέσα και η αίσθηση ότι θα επιστρέψω ως αντίπαλός ήταν περίεργη. Αλλά όπως είπα, αυτή τη στιγμή νιώθω υπέροχα που μπορέσαμε και κερδίσαμε αυτό το ματς».

Εκτός από τους σκόρερ μεγάλοι πρωταγωνιστές ήταν και οι τερματοφύλακες των δύο ομάδων, οι οποίοι πραγματοποίησαν από 36 επεμβάσεις. Ωστόσο μεταξύ των δύο ο Tuuka Rask τράβηξε τα περισσότερα βλέμματα καθώς αντιμετώπισε στη διαδικασία του shootout του πρώην συμπαίκτες του οι οποίοι ήταν και οι μοναδικοί που σκόραραν χαρίζοντας τη νίκη στους Dallas.

Στο τελευταίο πέναλτι ο Rask αντιμετώπισε τον Peverley, τον οποίο γνωρίζει πολύ καλά, όμως δεν κατάφερε να αποσοβήσει το γκολ. «Τον έχω αντιμετωπίσει σε πολλές προπονήσεις, ωστόσο τώρα ήταν κάτι διαφορετικό», θα πει ο τερματοφύλακας τον Bruins. «Νομίζεις ότι γνωρίζεις πως θα αντιδράσει, αλλά κάνει κάτι διαφορετικό. Έτσι λειτουργεί το μυαλό των παικτών όταν παίζουν με τις πρώην ομάδες τους. Μόνο γι’ αυτά τα παιχνίδια ετοιμάζονται για να κάνουν κάτι που δεν έχουν ξανακάνει».

Για τη στιγμή του τελευταίου πέναλτι μίλησε και ο Rich Peverley. «Πραγματικά δεν ξέρω τι να πω. Δεν μπορώ να πω με σιγουριά τί ήθελα να κάνω στο τελευταίο πέναλτι. Ο Tuuka είναι ένας πολύ καλός τερματοφύλακας, κάτι που ισχύει και για τον Kari (Lehtonen). Δεν είχα την παραμικρή ιδέα πως θα τον κερδίσω, ενώ στο μυαλό μου είχα ότι έπρεπε να κάνω κάτι διαφορετικό.

Για να είμαι ειλικρινής ούτε που κατάλαβα πως πήγα εγώ δεξιά και ο Tuuka αριστερά και κατάφερα να σκοράρω. Απλά προσπάθησα να τον διαβάσω».

Με τη νίκη τους αυτή οι Stars βελτίωσαν την εικόνα τους από την αρχή της σεζόν ξεπερνώντας τους Winnipeg Jets κι ανεβαίνοντας στην έκτη θέση της Central Division.

Ήταν η δεύτερη συνεχόμενη νίκη μετά από αυτή στην έδρα των Ottawa Senators, τους οποίους κέρδισαν επίσης στη διαδικασία του shootout και πλέον μετρούν ένα μικρό σερί 2 στα 2 στις εκτός έδρας εβδομαδιαίες υποχρεώσεις τους, οι οποίες ολοκληρώνοντας την Παρασκευή (08.11) στην έδρα των Detroit Red Wings.

Αντίθετα οι Bruins ηττήθηκαν για δεύτερο σερί παιχνίδι και τέταρτο στα τελευταία πέντε, ενώ στη χθεσινή αναμέτρηση «έσπασε» η παράδοση που ήθελε τους Boston να επικρατούν κόντρα στους Dallas (εντός έδρας) από τον Ιανουάριο του 2006!

Πώς «έσπασε» αυτή η παράδοση; Όλα ξεκίνησαν 03:38 μετά από την έναρξη της πρώτης περιόδου με τους Dallas να παίρνουν το προβάδισμα με το snap shot του Jamie Benn, έπειτα από την ασίστ του Valeri Nichushkin. Η απάντηση ήταν άμεση από τους γηπεδούχους, Συγκεκριμένα στο 04:16 ο Torey Krug με ένα έξυπνο tip-in κατάφερε να νικήσει τον Lehtonen και να ισοφαρίσει σε 1-1 για την ομάδα του.

Η δεύτερη περίοδος άνηκε στους φιναλίστ του περσινού πρωταθλήματος. Πίεσαν σε μεγάλο βαθμό τους Stars, αλλά από τη μια οι εξαιρετικές επεμβάσεις του Lehtonen και από την άλλη η ατυχία δεν τους επέτρεψαν να προηγηθούν στο σκορ.

Χαρακτηριστικό ήταν το γεγονός ότι το puck δύο φορές, σε προσπάθειες των Krejci και Chara βρήκε το αριστερό δοκάρι του Lehtonen!

Ωστόσο στην τρίτη περίοδο (11:39) οι Boston κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα για πρώτη φορά στο παιχνίδι με σκόρερ τον Milan Lucic, ο οποίος σημείωσε το έβδομο γκολ από την έναρξη της σεζόν.

Η χαρά των γηπεδούχων όμως δεν κράτησε για πολύ, αφού δύο λεπτά πριν από το φινάλε ο Fiddler βρέθηκε μόνος του απέναντι στον Tuuka ο Seidenberg τον ανέτρεψε με το μπαστούνι και ο ψύχραιμος Fiddler νίκησε τον Tukka και ισοφάρισε για την ομάδα του σε 2-2 πηγαίνοντας το παιχνίδι στην παράταση.

Στο έξτρα 5λεπτο καμία ομάδα δεν μπόρεσε να σκοράρει με το 2-2 να παραμένει και τις δύο ομάδες να λύνουν τις διαφορές του στο shootout. Εκεί την αρχή έκανε για τους γηπεδούχους ο Bergeron που ευστόχησε, όπως έκανε και ο Seguin στο δεύτερο πέναλτι των Dallas. Iginla, Eriksson και Krejci δεν κατάφεραν να νικήσουν τον Lehtonen, για να έρθει ο Peverley και να χαρίσει τη νίκη στους Stars με συνολικό σκορ 2-3.

Η βραδιά των παρατάσεων

Γενικά η χθεσινή (05.11) βραδιά αποδείχθηκε αρκετά συναρπαστική. Μόλις τρία παιχνίδια, από τα εννέα κρίθηκαν στα 60 λεπτά της κανονικής διάρκειας. Σε αυτά οι Washington Capitals επικράτησαν εντός έδρας των NY Islanders με 6-2 και συνεχίζουν το κυνήγι των Pittsburgh οι οποίοι προηγούνται στην Metropolitan Division. Οι Columbus Blues Jackets έμειναν για τέταρτη συνεχόμενη φορά μακριά από τη νίκη χάνοντας μέσα στην έδρα τους από τους Ottawa Senators με 4-1, ενώ οι Minnesota Wild επιβλήθηκαν των Calgary Flames με 5-1.

Από τα αποτελέσματα που ξεχώρισαν ήταν το 3-2 (S/O) των Phoenix Coyotes κόντρα στους Vancouver Canucks με τους γηπεδούχους να μεγαλώνουν το νικηφόρο σερί με την πέμπτη διαδοχική νίκης τους, αλλά και το 4-5 (S/O) των Buffalo Sabres μέσα στην έδρα των San Jose Sharks οι οποίοι ηττήθηκαν για τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι που δεν κρίθηκε στην κανονική διάρκεια.

Στη διαδικασία του shootout κρίθηκε και η αναμέτρηση Montreal Canadiens – St Louis Blues με τους φιλοξενούμενους να επικρατούν με 3-2, ενώ στην παράταση κέρδισαν Edmonton Oilers και Carolina Hurricanes απέναντι στους Florida Panthers και Philadelphia Flyers με 4-3 και 2-1 αντίστοιχα.