NHL – «Λύγισαν» και στο Ντιτρόιτ οι Canadiens, τέταρτη συνεχόμενη ήττα

Πριν από μερικές ημέρες ο αρθρογράφος Matthew McCormack, είχε γράψει στο SQ ότι οι Canadiens θα ήταν μια χαρά χωρίς τον βασικό και έναν εκ των κορυφαίων τερματοφυλάκων στο NHL, Carey Price και οι καλές εμφανίσεις θα συνεχιστούν.

Ωστόσο, ο Καναδός μάλλον διαψεύδεται, καθώς ο τραυματισμός του έμπειρου Καναδού, στα τέλη Νοεμβρίου, μάλλον στοίχισε στην ομάδα του η οποία μετράει τέσσερις σερί ήττες και μπορεί σε όλες αυτές τις ήττες να μην έφταιγε ο εξαιρετικός Tokarski, όμως η απουσία (μέχρι τον Ιανουάριο) του Price κοστίζει καθαρά στην ψυχολογία των παικτών του Therrien. Όπως ακριβώς έγινε και χθες βράδυ στο Ντιτρόιτ.

Μετά από ένα κλειστό πρώτο 20λεπτο, οι Red Wings κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στο 31:18 με τον Helm. Οι πρωτοπόροι της Atlantic κατάφεραν όχι μόνο να ισοφαρίσουν, αλλά και να περάσουν μπροστά με τους Andrighetto (33:21) και Fleischmann (44:30).

Όμως το τελευταίο 10λεπτο οι Canadiens έχασαν τον έλεγχο, ειδικά μετά από το τέρμα του Abdelkader (52:48), με το οποίο οι Red Wings ισοφάρισαν σε 3-3, ενώ μετά από ένα λεπτό έφτασαν στο 4-3 και πάλι με τον Helm σφραγίζοντας τη τέταρτη νίκη τους στα τελευταία πέντε παιχνίδια.

Την επιστροφή τους στις νίκες πανηγύρισαν και οι Lighting, κόντρα στους Senators σε ένα παιχνίδι που διαμορφώθηκε την τελευταία περίοδο.

Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν μπροστά στο σκορ με τον Kucherov, ο οποίος έκανε το 1-0 στην πρώτη περίοδο, ενώ στην τρίτη «καθάρισαν» την αναμέτρηση σκοράροντας ακόμη τρεις φορές (4-1). Το μοναδικό τέρμα των φιλοξενούμενων σημείωσε ο Ceci, ο οποίος είχε μειώσει σε 3-1.

Το νέο σερί δεν ξεκίνησε στη Φλόριντα για τους Capitals, οι οποίοι ηττήθηκαν εύκολα από τους Panthers. Οι γηπεδούχοι, που ήθελαν να επιστρέψουν στα θετικά αποτελέσματα, προηγήθηκαν με 3-0 σκοράροντας μια φορά σε κάθε περίοδο, πριν ο Ovechkin σημειώσει το μοναδικό γκολ των Capitals. Το τελικό 4-1 διαμόρφωσε ο Shaw δύο λεπτά πριν το φινάλε.

Το πιο παραγωγικό παιχνίδι της βραδιάς πραγματοποιήθηκε στην έδρα των Jets, οι οποίοι πήραν προβάδισμα με 3-0 στα 10 πρώτα λεπτά στην αναμέτρηση με τους Blue Jacket.

Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν πριν το φινάλε της περιόδου, ενώ έφτασαν το παιχνίδι στο γκολ (3-2) δευτερόλεπτα πριν από το φινάλε της δεύτερης με τον Hartnell. Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε ονειρεμένα για τους Jets με τους Stafford και Perreault να σημειώνουν δύο γκολ μέσα σε τρία λεπτά κάνοντας το 5-2.

Ο Atkinson πάει να κάνει μόνος του μια απίστευτη ανατροπή, όμως τα δύο γκολ που πετυχαίνει μέσα σε 5 λεπτά (53’, 58’) δεν ήταν αρκετά. Σαν να μην έφτανε αυτό ήρθε το…κερασάκι στην τούρτα με τον Wheeler να διαμορφώνει το τελικό 6-4.

Μετά από δύο συνεχόμενες ήττες οι Flyers κατάφεραν να επιστρέψουν στις νίκες και μάλιστα στις εκτός έδρας νίκες, κόντρα στους Blues επικρατώντας με 4-2. Μπορεί οι φιλοξενούμενοι να έμειναν πίσω στο σκορ από τον Fabbi (21:35), όμως Raffl, Read και Giroux έκαναν το 3-1 μέσα σε 15 λεπτά.

Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 3-2 με τον Backes, με τους Flyers να «κλειδώνουν» τη νίκη με το γκολ του White 2 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος.

Οι Predators δεν επέτρεψαν στους Blackhawks να ελπίζουν στην 3η θέση της Central Division, καθώς οι παίκτες του Laviolette επικράτησαν και με εμφατικό τρόπο, των πρωταθλητών με 5-1.

Πριν καν ολοκληρωθεί το πρώτο 20λεπτο οι γηπεδούχοι είχαν ήδη προηγηθεί με 3-0. Το γκολ του Kane 5 λεπτά μετά την έναρξη της τρίτης περιόδου δεν άλλαξε πολύ τα πράγματα, καθώς Neal και Nystrom διαμόρφωσαν το τελικό 5-1, διατηρώντας την 3η θέση στην κατηγορία.

Πολύ σημαντική νίκη σημείωσαν και οι Flames, που ξεπέρασαν το εμπόδιο των Sabres με 4-3 χάρη στο γκολ του Gaudreau 5 λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 2-0 λίγο πριν το τέλος της δεύτερης περιόδου, με τους φιλοξενούμενους να απαντούν στο τρίτο 20λεπτο με τον Ristolainen, ο οποίος σκόραρε δις μέσα σε 2 λεπτά φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσια (2-2).

Οι Flames πήραν και πάλι κεφάλι, αλλά για μια ακόμη φορά ο Ristolainen είχε τη λύση για τους Sabres. Ο Φιλανδός όμως δεν έκανε το ίδιο και στο τέρμα του Gauderau (55:10) ο οποίος έκανε το τελικό 4-3 χαρίζοντας στην ομάδα του την τέταρτη διαδοχική νίκη.