NHL – Η νίκη στο Μόντρεαλ για τους Blackhawks και οι 783 νίκες του Quenneville

Νύχτα των ρεκόρ μπορεί να χαρακτηριστεί η χθεσινή για τους Blackhawks, με τους πρωταθλητές να παίρνουν μια σπουδαία νίκη μέσα στο Μόντρεαλ απέναντι στους Canadiens με 2-1. Με τη νίκη αυτή οι Blackhawks έπιασαν τους Stars στην κορυφή της Central Division, ενώ από την άλλη οι Canadiens έχασαν κι άλλο έδαφος από την κορυφή της Atlantic Division και πλέον βρίσκονται στην 3η θέση.

Βέβαια, όλα αυτά περνούν σε δεύτερη μοίρα, καθώς χθες την παράσταση «έκλεψαν» δύο άνθρωποι. Η εμφάνιση του πρώτου εξαρτήθηκε από το ρεκόρ του δεύτερου…

Μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν αναμφίβολα ο τερματοφύλακας των πρωταθλητών, Corey Crawford, ο οποίος έκανε το καλύτερο παιχνίδι του στη φετινή περίοδο σταματώντας στις 39 επεμβάσεις!

Ο δεύτερος πρωταγωνιστής δεν ήταν άλλος από τον προπονητή των Blackhawks, Joel Quenneville, ο οποίος συμπλήρωσε 783 νίκες καριέρας περνώντας στην 2η θέση της σχετικής λίστας με τον Scotty Bowman να βρίσκεται πάντα στην κορυφή χωρίς να…κινδυνεύει μετρώντας 1.244 νίκες!

Οι φιλοξενούμενοι ήταν ουσιαστικοί κυρίως την πρώτη περίοδο, καθώς κατάφεραν να σκοράρουν δύο φορές με τους Toews και Garbutt. Ενδιάμεσα είχε ισοφαρίσει για τους Canadiens, ο Byron.

Οι πρωταθλητές πέρασαν «εφιαλτικές» στιγμές στο δεύτερο 20λεπτο με τους γηπεδούχους να πιέζουν ασφυκτικά, αλλά τον Crawford να μοιάζει ανίκητος. Την τρίτη περίοδο δεν άλλαξε τίποτα, ωστόσο η κούραση κατέβαλε τους Canadiens, δίνοντας παράλληλα χώρο στους Blackhawks οι οποίοι «απέδρασαν» με μία πολύ μεγάλη νίκη φτάνοντας τις εννέα συνεχόμενες.

Νικητές στο ντέρμπι της Νέας Υόρκης ήταν οι Islanders, οι οποίοι «χτύπησαν» την τελευταία περίοδο επικρατώντας με 3-1 των Rangers.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να προηγηθούν δευτερόλεπτα πριν το φινάλε της δεύτερης περιόδου, όμως από εκεί και πέρα οι γηπεδούχοι σκόραραν δις μέσα σε τρία λεπτά παίρνοντας το προβάδισμα, ενώ σημείωσαν ακόμη ένα τέρμα δύο δευτερόλεπτα πριν το φινάλε του αγώνα.

Την πέμπτη σερί νίκη τους σημείωσαν οι πρωτοπόροι της Metropolitan Division, Capitals, οι οποίοι δεν είχαν κάνενα πρόβλημα απέναντι στους Canucks, που πριν από μερικές ημέρες είχαν κάνει την έκπληξη βάζοντας τέλος στο μεγάλο σερί των Panthers.

Οι Capitals προηγήθηκαν με 3-0 μέχρι τις αρχές της πρώτης περιόδου, με τους Canucks να μειώνουν εννέα λεπτά πριν από το φινάλε σε 3-1, αλλά ο μεγάλος πρωταγωνιστής για τους Capitals, ο Ρώσος Kuznetsov διαμόρφωσε το τελικό 4-1, ένα δευτερόλεπτο πριν το τέλος σκοράροντας για δεύτερη φορά στη βραδιά.

Το ίδιο εύκολα κέρδισαν και οι Hurricanes μέσα στην έδρα των Blues με 4-1. Μέχρι τα μέσα της τρίτης περιόδου οι φιλοξενούμενοι κυριάρχησαν παίρνοντας προβάδισμα με 3-0. Σε εκείνο το σημείο οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 3-1, όμως λίγο πριν το φινάλε ο Nash διαμόρφωσε το τελικό 4-1.

Αντίθετα συγκλονιστικό ήταν το παιχνίδι Jets – Predators με τους πρώτους να φτάνουν στη νίκη στην παράταση με 5-4. Ουσιαστικά οι Jets έκαναν τα εύκολα δύσκολα, καθώς προηγήθηκαν με 4-1 με 15 λεπτά να απομένουν για τη λήξη.

Ωστόσο, οι Predators δεν χρειάστηκαν τόσο…πολλά καθώς μέσα σε 10 λεπτά σκόραραν τρεις φορές οδηγώντας το παιχνίδι στην παράταση!

Εκεί οι γηπεδούχοι δεν χρειάστηκαν πάνω από ένα λεπτό για να σκοράρουν με τον Wheeler να χαρίζει στην ομάδα του τη νίκη χάρη στο γκολ που σημείωσε μόλις 50 δευτερόλεπτα μετά την έναρξη του έξτρα πεντάλεπτου.

Στην παράταση κρίθηκε και το παιχνίδι στην Αριζόνα με τους φορμαρισμένους Coyotes να χάνουν το νικηφόρο σερί και τους Red Wings να φτάνουν σε μια μεγάλη νίκη διατηρώντας την δεύτερη θέση στην Atlantic Division.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση προηγούμενοι με 2-0. Η απάντηση από τους Red Wings ήρθε στο τελευταία 10λεπτο του αγώνα, όπου και σκόραραν δις πηγαίνοντας το ματς στην παράταση. «Χρυσός» σκόρερ ο Dekeyser, ο οποίος νίκησε τον Mrazek δύο λεπτά μετά την έναρξη του πεντάλεπτου.

Το πιο γρήγορο γκολ ανήκει στους Avalanche, οι οποίοι άνοιξαν το σκορ μόλις στο 51ο δευτερόλεπτο στο παιχνίδι με τους Devils. Αυτός που ξεχώρισε από τους γηπεδούχους ήταν ο τερματοφύλακας Calvin Pickard που ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 27 επεμβάσεις.

Η ομάδα του δεν σταμάτησε στο ένα τέρμα, καθώς σημείωσε ακόμη δύο φτάνοντας στη νίκη με 3-0 βελτιώνοντας κάπως την εικόνα της στη Central Division.

Το μοναδικό παιχνίδι της βραδιά το οποίο κρίθηκε στη διαδικασία του shootout ήταν αυτό στο Σαν Χοσέ με τους Sharks να παίρνουν τη νίκη απέναντι στους Oilers με 2-1.

Οι δύο ομάδες είχαν τις καλές στιγμές τους στο παιχνίδι με τους γηπεδούχους να σκοράρουν στην πρώτη περίοδο και τους φιλοξενούμενους να ισοφαρίζουν στην δεύτερη. Στο έξτρα πεντάλεπτο δεν άλλαξε τίποτα με τον Pavelski να χαρίζει τη νίκη στην ομάδα του στα πέναλτι.

Αποτελέσματα (14.01)

Washington Capitals – Vancouver Canucks 4-1 New York Islanders – New York Rangers 3-1 Montreal Canadiens – Chicago Blackhawks 1-2 St. Louis Blues – Carolina Hurricanes 1-4 Winnipeg Jets – Nashville Predators 5-4 (E) Arizona Coyotes – Detroit Red Wings 2-3 (E) Colorado Avalanche – New Jersey Devils 3-0

San Jose Sharks – Edmonton Oilers 2-1 (P)