NHL – Η…ρεβάνς το Σάββατο

Το Honda Center υποδέχθηκε δύο από τις καλύτερες ομάδες της φετινής σεζόν. Τους εξαιρετικούς και πρωτοπόρους στην Pacific Division, Anaheim Ducks και στους πρωταθλητές του 2012 LA Kings.

Η αναμέτρηση ήταν ακριβώς όπως την περιμέναμε. Αρκετά «σφιχτή» με τις άμυνες να παίζουν κυρίαρχο ρόλο και τους δύο τερματοφύλακες, Frederik Andersen (Anaheim) και Jonathan Quick (Kings) να κάνουν εξαιρετική δουλειά.

Σκληρά μαρκαρίσματα, εκπληκτικές επεμβάσεις, ένα ακυρωθέν γκολ, ένταση και πάθος ήταν τα κύρια χαρακτηριστικά ενός αγώνα που βρήκε νικητές τους γηπεδούχους με 2-1 διατηρώντας τους στην κορυφή της βαθμολογίας.

Οι Kings ξεκίνησαν καλύτερα, απειλώντας δυο φορές, ενώ η τρίτη ήταν και…φαρμακερή για τους γηπεδούχους με τον Kopitar να ανοίγει το σκορ (03:13) κάνοντας το 0-1.

Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με αυτό το σκορ και τους Anaheim να προσπαθούν να μπουν μέσα στο παιχνίδι. Στο δεύτερο 20λεπτο οι γηπεδούχοι, με τη βοήθεια των οπαδών τους που γέμισαν το Honda Center, ανέβασαν ρυθμούς και μέσα σε τέσσερα λεπτά κατάφεραν να σημειώσουν δύο γκολ.

Η αρχή έγινε με το Power Play Goal του Penner (33:51), ενώ την ανατροπή ολοκλήρωσε ο Maroon (37:53) κάνοντας το 2-1 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς. Αξίζει να σημειώσουμε ότι πριν από την ισοφάριση οι Anaheim είχαν σκοράρει το γκολ όμως ακυρώθηκε (ορθά) από τους διαιτητές.

Οι Kings προσπάθησαν να φτάσουν στην ισοφάριση προς το τέλος του αγώνα, αλλά εκεί μίλησε ο τερματοφύλακας των Anaheim, Frederik Andersen ο οποίος κράτησε το 2-1 μέχρι το τέλος.

Οι δύο ομάδες ανανέωσαν το ραντεβού τους για τα ξημερώματα της Κυριακής στο Coors Light Stadium για τον outdoor αγώνα (ο πρώτος εκ των τριών της σειράς) που θα διεξαχθεί σε ανοικτό γήπεδο.

Νίκες για St Louis Blues και Penguins

St Louis Blues και Pittsburgh επισκέφθηκαν τη Νέα Υόρκη για να αντιμετωπίσουν Rangers και Islanders αντίστοιχα. Οι St Louis αν και ξεκίνησαν καλά με το τέρμα του Steen (08:38), στη συνέχεια τα βρήκαν «σκούρα» με τους γηπεδούχους να πιέζουν αλλά να μη φτάνουν στο γκολ.

Αυτό έγινε στο δεύτερο 20λεπτο με τον Nash (38:17) να παραβιάζει την εστία του Halak κάνοντας το 1-1. Ωστόσο η χαρά των γηπεδούχων δεν κράτησε για πολύ καθώς οι St Louis κατάφεραν να σκοράρουν με τον Shattenkirk (43:09) χαρίζοντας τη νίκη στην ομάδα του διαμορφώνοντας το τελικό 1-2.

Στο άλλο παιχνίδι (πάντα στη Νέα Υόρκη) οι Pittsburgh Penguins, που προερχόντουσαν από την εμφατική νίκη με 5-1 κόντρα στους Montreal Canadiens, βρέθηκαν πίσω στο σκορ από τους Islanders με τους Grabner (01:39) και Nelson (08:21) να κάνουν γρήγορα το 2-0, όμως οι Kunitz (09:32) και Crosby (11:24) ισοφάρισαν σε 2-2 πριν την ολοκλήρωση της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο 20λεπτο οι φιλοξενούμενοι έδειχναν πιο σίγουροι στις επιλογές τους και με τους Maata (25:35) και Letang (37:44) πήραν το προβάδισμα με 2-4. Με την έναρξη της τρίτης περιόδου οι Islanders μείωσαν σε 3-4 με τον Bailey (43:10), αλλά ο Malkin (45:59) κράτησε τη διαφορά των δύο γκολ κάνοντας το 3-5.

Ο Okposo (50:55) έδωσε και πάλι ελπίδες στους Islanders κάνοντας το 4-5, αλλά ο Sutter «σφράγισε» τη νίκη των φιλοξενούμενων τέσσερα δευτερόλεπτα πριν το τέλος διαμορφώνοντας το τελικό 4-6.

Από τα υπόλοιπα αποτελέσματα ξεχώρισε η ένατη ήττα της σεζόν για τους πρωταθλητές Chicago Blackhawks (η δεύτερη μέσα σε δύο ημέρες), αυτή τη φορά από τους Minnesota Wild με 2-1, ενώ την δεύτερη σερί ήττα τους υπέστησαν και οι Philadelphia Flyers χάνοντας στην έδρα των Columbus με 5-2.

Οι Tampa Bay άντεξαν εντός έδρας στην αναμέτρηση με τους Ottawa επικρατώντας στη διαδικασία του shootout με 4-3, ενώ οι Dallas Stars είχαν εύκολο έργο απέναντι στους Toronto Maple Leafs τους οποίους και κέρδισαν με 7-1.

Μεγάλη νίκη σημείωσαν οι Nashville Predators επικρατώντας μέσα στην έδρα των Vancouver Canucks με 2-1, ενώ οι San Jose Sharks χρειάστηκαν ένα τέρμα του Pavelski για να ξεπεράσουν το εμπόδιο των αξιόμαχων Winnipeg Jets κερδίζοντας με 1-0.