NHL – Επικράτησαν των Panthers παραμένοντας στην κορυφή της Atlantic

Μπορεί το ξεκίνημα των Boston Bruins, αμέσως μετά τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Sochi, να μην ήταν το ιδανικό (δύο σερί ήττες), όμως οι πρωταθλητές του 2012 κατάφεραν να απαντήσουν επικρατώντας τόσο την Κυριακή (μέσα στην έδρα των Rangers), όσο και τα ξημερώματα της Τρίτης απέναντι στους Panthers.

Το παιχνίδι κόντρα στους Florida Panthers ήταν ουσιαστικά παράσταση για ένα ρόλο. Η ομάδα του Claude Julien κυριάρχησε σε όλους τους τομείς απειλώντας την εστία του Tim Thomas 39(!) φορές σκοράροντας όμως μόλις τέσσερις.

Μεγάλος πρωταγωνιστής της συνάντησης δεν ήταν άλλος από τον David Krejci τον οποίο οι Florida Panthers δεν μπόρεσαν, σε κανένα σημείο του αγώνα, να τον περιορίσουν.

Ο Krejci σκόραρε τρεις φορές, παίρνοντας από το χέρι την ομάδα του διατηρώντας την παράλληλα στην πρώτη θέση της Atlantic Division. Οι Bruins πλέον μετρούν 39 νίκες σε σύνολο 61 παιχνιδιών και βρίσκονται στην έβδομη θέση της γενικής βαθμολογίας στην οποία ηγούνται οι εξαιρετικοί φέτος Anaheim Ducks.

Το σκορ άνοιξε στο 7:29 με τον Krejci να νικάει τον Thomas με ένα snap shoot κάνοντας το 1-0. Περίπου τέσσερα λεπτά αργότερα (11:01) ήταν η σειρά του Iginla να σκοράρει για τους Boston, ο οποίος μετά από την ασίστ του Caron έκανε το 2-0.

Οι Florida άρχισαν να εμφανίζονται στην δεύτερη περίοδο, όμως από τα μισά του δεύτερου 20λέπτου και μετά οι Boston πήραν και πάλι τα ηνία και με το δεύτερο προσωπικό γκολ του Krejci (39:12) έκαναν το 3-0.

Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε κάπως καλύτερα για τους Florida Panthers, οι οποίοι κατάφεραν να μειώσουν με τον Campbell (52:47), όμως επτά λεπτά αργότερα ο Krejci «χτύπησε» για τρίτη φορά διαμορφώνοντας το τελικό 4-1.

Όπως αναφέραμε μεγάλος πρωταγωνιστής, από την πλευρά των νικητών, ήταν ο David Krejci με τρία γκολ, ενώ από τη μεριά των Panthers εντυπωσιακός ήταν ο τερματοφύλακας της ομάδας Tim Thomas ο οποίος μπορεί να δέχθηκε τέσσερα γκολ, όμως πραγματοποίησε 35 επεμβάσεις!

Επιστροφή στις νίκες για τους Penguins

Την πρώτη νίκη μετά από τη διακοπή (ελέω Ολυμπιακών Αγώνων) σημείωσαν οι Pittsburgh Penguins. Μετά από τις δύο συνεχόμενες ήττες από Montreal Canadiens και Chicago Blackhawks, οι επίδοξοι πρωταθλητές επικράτησαν μέσα στην έδρα των Nashville Predators με 3-1, χάρη στο ξέσπασμα του τρίτου 20λέπτου.

Στην πρώτη περίοδο οι δύο ομάδες είχαν αρκετές ευκαιρίες για να φτάσουν στη νίκη, αλλά δεν μπόρεσαν σε καμία περίπτωση να ανοίξουν το σκορ. Αυτό έγινε μόλις 27 δευτερόλεπτα από την έναρξη της δεύτερης περιόδου από τους Penguins με γκολ του Niskanen.

Η απάντηση από τους γηπεδούχους δεν άργησε σχεδόν καθόλου, αφού ο Hornqvist 14 δευτερόλεπτα αργότερα (20:41) ισοφάρισε κάνοντας το 1-1. Αυτό ήταν και το σκορ με την ολοκλήρωση της δεύτερης περιόδου.

Ωστόσο, στο τρίτο 20λεπτο οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυναμικά και με τον Niskanen να σημειώνει το δεύτερο προσωπικό γκολ (47:29) προηγήθηκαν με 1-2. Το τελικό 1-3 διαμόρφωσε ο Kunitz τρία λεπτά πριν από το τέλος του αγώνα χαρίζοντας στην ομάδα του την πρώτη νίκη μετά από τρεις διαδοχικές νίκες.

Έκπληξη από τους Hurricanes

Στο SAP Center το φαβορί ανάμεσα στους San Jose και στους Carolina Hurricanes ήταν αναμφίβολα οι πρώτοι. Οι γηπεδούχοι προερχόντουσαν από τη νίκη μέσα στην έδρα των New Jersey Devils, ωστόσο τα ξημερώματα της Τετάρτης δεν μπόρεσαν να συνεχίσουν το σερί τους, χάνοντας από τους εξαιρετικούς Hurricanes στην παράταση.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που ξεκίνησαν καλύτερα ανοίγοντας το σκορ με τον Tiusty (12:07), όμως οι Sharks απάντησαν αμέσως μετά (13:05) με τον Havlat ισοφαρίζοντας σε 1-1, ενώ λίγο πριν το φινάλε της πρώτης περιόδου πέρασαν μπροστά με τον Bruns (19:32).

Το δεύτερο 20λεπτο άνηκε στους Hurricanes, οι οποίοι πίεσαν αρκετά τους San Jose με αποτέλεσμα να φτάσουν στην ισοφάριση κάνοντας το 2-2 με «δράστη» τον Lindholm (24:16).

Στην τρίτη περίοδο το σκορ δεν άλλαξε παρά το γεγονός ότι οι γηπεδούχοι είχαν τις ευκαιρίες για να φτάσουν και σε τρίτο τέρμα, κάτι που όμως δεν κατάφεραν. Οι δύο ομάδες πήγαν στην παράταση όπου εκεί οι φιλοξενούμενοι έδειξαν μεγαλύτερη ψυχραιμία και…ευστοχία παίρνοντας τη νίκη με το γκολ του Harrison (64:18) «σφραγίζοντας» τη νίκη με 3-2!

Στα άλλα αποτελέσματα της βραδιάς οι New Jersey Devils επικράτησαν των Detroit Red Wings με 4-3, οι Columbus Blues Jackets των Dallas Stars με 4-2, ενώ οι Colorado Avalanche σημείωσαν μια μεγάλη νίκη στην έδρα των πρωταθλητών Chicago Blackhawks κερδίζοντας με το ίδιο σκορ.

Στην παράταση κρίθηκε το παιχνίδι Winnipeg Jets – NY Islanders με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν τη νίκη με 3-2. Με 3-2 κέρδισαν και οι Edmonton Oilers τους Ottawa Senators, με 4-2 οι St Louis Blues τους Tampa Bay, ενώ ένα γκολ ήταν αρκετό για τους Phoenix Coyote στη νίκη τους απέναντι στους Vancouver Canucks (1-0).