NHL – Επιβλητική νίκη για τους NY Rangers

ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ–  Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Henrik Lundqvist οι NY Rangers κατάφεραν να επιστρέψουν στις νίκες, μετά από τις την ήττα κόντρα στους Anaheim Ducks, πριν από 48 ώρες και να πιάσουν την τέταρτη θέση στην Metropolitan Division.

Αυτή ήταν η τέταρτη νίκη στα τελευταία πέντε παιχνίδια, δείγμα ότι οι Rangers επέστρεψαν για τα καλά μετά από το μουδιασμένο ξεκίνημα στη σεζόν. Μάλιστα η αξία του ηττημένου κάνει τη νίκη ακόμη μεγαλύτερη, καθώς προήλθε απέναντι σε μια εξαιρετική ομάδα η οποία είναι ένα από τα μεγάλα φαβορί για την κατάκτηση του φετινού Stanley Cup.

Παρά τη βαριά ήττα με 5-1 οι Pittsburgh ήταν αυτοί που κυριάρχησαν στην πρώτη περίοδο. Μπήκαν δυνατά, πίεσαν, έφτασαν πολλές φορές αρκετά στο γκολ, όμως ο Σουηδός τερματοφύλακας των Rangers ήταν σε εκπληκτική βραδιά.

Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός ότι ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 29 επεμβάσεις από τις οποίες τις 12 τις έκανε στο πρώτο 20λεπτο!

Αναμφίβολα το «κλειδί» για τη νίκη των Rangers ήταν η πρώτη περίοδο. Κι αυτό γιατί οι φιλοξενούμενοι απείλησαν πολλές φορές έχοντας την κυριαρχία, όμως τα δύο γκολ, μέσα σε περίπου ένα λεπτό, των γηπεδούχων και μάλιστα στα τελευταία λεπτά της περιόδου τους επηρέασαν.

Μόλις 30 δευτερόλεπτα μετά από την έναρξη του αγώνα οι Pittsburgh έφτασαν μια ανάσα από το 0-1, όμως ο Lundqvist με υπερπροσπάθεια κατάφερε να αποσοβήσει τον κίνδυνο που λεγόταν Crosby. Λίγο αργότερα ήταν η σειρά του Sutter να χάσει μια μεγάλη ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ για τους Penguins, αλλά και πάλι ο Σουηδός τερματοφύλακας αντέδρασε σωστά.

Έξι λεπτά πριν από την ολοκλήρωση της πρώτης περιόδου έγινε η φάση του αγώνα. Ο Niskanen απείλησε από μακριά τον Lundqvist ο οποίος έχασε το puck από το αριστερό γάντι του και άρχισε να κυλάει αργά προς την εστία, όμως εκεί βρέθηκε ο Callahan βγάζοντας το puck ακριβώς πάνω από τη γραμμή διατηρώντας το μηδέν.

Η πίεση των φιλοξενούμενων ήταν ασφυκτική το γκολ όμως δεν ερχόταν. Με 2:36 πριν από το φινάλε του πρώτου μέρους, ο Adams έφτασε κοντά στο 0-1, όμως αυτή τη φορά δεν ήταν ο Lundqvist που έσωσε την εστία του αλλά το αριστερό κάθετο δοκάρι!

Σα να μην έφτανε αυτό για τους Penguins, στο 18:08 ο Brian Boyle έδωσε μια εξαιρετική ασίστ στον Ryan McDonagh κι αυτός με ένα snap shot νίκησε τον Fleury και κόντρα στη ροή του αγώνα έκανε το 1-0.

Η συνέχεια ήταν «εφιαλτική» για τους Pittsburgh, καθώς 65 δευτερόλεπτα αργότερα μετά από ένα πολύ καλό πέρασμα του Mats Zuccarello, ο Derek Stepan βγήκε μπροστά στον Fleury και με ένα wrist shot έκανε το 2-0.

Με τη ψυχολογία στα ύψη οι Rangers βγήκαν ακόμα πιο δυνατοί τη δεύτερη περίοδο και 13:10 μετά την έναρξή της σημείωσαν το τρίτο γκολ της αναμέτρησης με τον Brian Boyle, ο οποίος σκόραρε για πρώτη φορά στη φετινή σεζόν.

Στο 14:34 οι Penguins κατάφεραν να φτάσουν σε ένα γκολ, μετά από μια περιπετειώδη φάση και τελικό αποδέκτη τον Kris Letang ο οποίος μείωσε σε 3-1. Η χαρά των φιλοξενούμενων και οι ελπίδες για να διεκδικήσουν εκ νέου τη νίκη, δεν κράτησε για πολύ, καθώς ο Ryan Callahan έστειλε το puck για τέταρτη φορά στα δίχτυα του Fleury κάνοντας το 4-1.

Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Derick Brassard ο οποίος δέκα λεπτά πριν από τη λήξη νίκησε στον τερματοφύλακα των Penguins κάνοντας το 5-1.

Τρίτη σερί νίκη για τους Anaheim

Ασταμάτητοι δείχνουν οι Anaheim Ducks. Η ομάδα που δυσκολευόταν, τα τελευταία χρονιά να μπει στα play-offs φέτος έχει βάλει στόχο όχι μόνο να μπει άνετα στην 8αδα της Δύσης, αλλά και να φτάσει αρκετά ψηλά.

Επόμενο «θύμα» ήταν οι Phoenix Coyotes οι οποίοι δεν μπόρεσαν να διαχειριστούν τον επιθετικό οίστρο των γηπεδούχων με αποτέλεσμα να ηττηθούν με 5-2.

Εντυπωσιακή εμφάνιση πραγματοποίησαν και οι Nashville Predators, οι οποίοι νίκησαν μέσα στην έδρα των φορμαρισμένων Colorado Avalanche με 4-6. Νίκη και για τους πρωταθλητές Chicago Blackhawks που δεν είχαν σημαντικά προβλήματα απέναντι στους Winnipeg Jets τους οποίους και κέρδισαν με 4-1.