NHL – Ανοίγουν τη διαφορά οι πρωταθλητές

Stars στο Ντάλας ήταν αναμφίβολα οι Blackhawks, καθώς μετά από την εμφατική εμφάνιση μέσα στο American Airlines Center, με 5-1 έφτασαν στις τρεις συνεχόμενες νίκες, ενώ αύξησαν τη διαφορά, από τους διώκτες τους, στην Central Division.

Δύο γκολ μέσα στα πρώτα 16 λεπτά (Seabrook, van Riemsdyk) και άλλα τρία από το 19:01 μέχρι το 37:24 (Hossa, Anisimov, Kane) χάρισαν στους πρωταθλητές τη νίκη. Φυσικά για να φτάσουν μέχρι το άνετο 5-1 έπρεπε να βάλει τα…χεράκια του και ο Corey Crawford, που ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 36 επεμβάσεις.

Τη μοναδική φορά που ο Καναδός τερματοφύλακας νικήθηκε ήταν στο 17:46 από τον Seguin, ο οποίος σημείωσε το μοναδικό τέρμα των γηπεδούχων.

Την δεύτερη συνεχόμενη νίκη τους πανηγύρισαν οι Rangers, οι οποίοι έχοντας σε μεγάλη βραδιά τον Henrique Lundqvist, επικράτησαν των Flyers με 3-2 στη διαδικασία του shootout.

«Κλειδί» για τη νίκη ήταν οι 26 επεμβάσεις του Lunqvist με τον Σουηδό τερματοφύλακα να σταματάει στο shootout τους Gagner και Giroux χαρίζοντας τη νίκη στην ομάδα του.

Ωστόσο, το παιχνίδι δεν θα έφτανε ποτέ εκεί αν ο Yandle δεν ισοφάρισε σε 2-2, 12 δευτερόλεπτα πριν από το φινάλε. Στην κανονική διάρκεια της αναμέτρησης οι Flyers προηγήθηκαν δύο φορές (Gostisbehere, White), όμως οι Rangers βρήκαν λύσεις και στις δύο σκοράροντας με τους Kreider και Yandle.

Την τρίτη ήττα στα τελευταία τέσσερα παιχνίδια και την δεύτερη συνεχόμενη στη διαδικασία του shootout, γνώρισαν οι Devils, αυτή τη φορά από τους Capitals με 3-2.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι, αλλά έπεσαν πάνω σε έναν εξαιρετικό Schneider, ο οποίος φαινόταν ανίκητος. Το σκορ άνοιξε στα μέσα της δεύτερης περιόδου από τον Burakovsky με τους Devils να «γυρίζουν» το παιχνίδι με τους Blandisi και Henrique.

Έξι λεπτά πριν από το φινάλε οι Capitals θα ισοφαρίσουν με τον Carey, ενώ ο κορυφαίος και στον χθεσινό αγώνα, Ovechkin θα σημειώσει το νικητήριο τέρμα στο shootout διαμορφώνοντας το τελικό 3-2.

Επιτέλους νίκη μέσα στο Joe Luis Arena για τους Red Wings. Η ομάδα του Ντιτρόιτ μετρούσε πέντε συνεχόμενες ήττες εντός έδρας με πιο πρόσφατη νίκη αυτή απέναντι στους Flames στις 20 Δεκεμβρίου!

Ωστόσο, αυτό το αρνητικό ρεκόρ αποτελεί πλέον παρελθόν μετά το εύκολο 5-1 κόντρα στους Islanders. Μέχρι τις αρχές της τρίτης περιόδου όλα είχαν τελειώσει με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 5-0 χάρη στα γκολ των Jurco, Quincey, Green, Tatar και Larkin με τους δύο τελευταίους να είναι και οι πρωταγωνιστές των Devils.

Το μόνο που κατάφερε να κάνει η ομάδα της Νέας Υόρκης, ήταν να μειώσει με τον Tavares σε 5-1, δύο λεπτά μετά το πέμπτο γκολ των γηπεδούχων.

Τέλος στο αρνητικό σερί των τεσσάρων ηττών έβαλαν οι Canadiens, μετά από την εύκολη επικράτηση απέναντι στους Oilers με 5-1. Η πολύ καλή βραδιά του τερματοφύλακα Scrivens (23 επεμβάσεις), αλλά και η πολύτιμη βοήθεια από τον Plekanec, που σκόραρε, αλλά και μοίρασε τρεις ασίστ, ήταν οι σημαντικοί παράγοντες για τη νίκη.

Δύο λεπτά πριν από το φινάλε της δεύτερης περιόδου το σκορ ήταν ήδη 4-0 για τους γηπεδούχους (Gallagher, Eller, Plekanec, Subban), με τον Gilbert να διαμορφώνει το τελικό 5-1. Λίγο νωρίτερα οι Oilers είχαν μειώσει με τον Poulliot σε 4-1.

Το φαβορί στην αναμέτρηση Panthers – Penguins ήταν γνωστό πριν ξεκινήσει το παιχνίδι. Δέκα λεπτά πριν από το φινάλε έγινε ακόμη πιο ισχυρό με τους Panthers να προηγούνται με 2-0 και να βρίσκονται μια ανάσα από την έκτη διαδοχική νίκη.

Όμως, ο φορμαρισμένος το τελευταίο διάστημα Crosby και ο εξαιρετικός χθες Letang είχαν διαφορετική άποψη. Οι δύο παίκτες σκόραραν μέσα σε τέσσερα λεπτά πηγαίνοντας το παιχνίδι στην παράταση.

Εκεί ο Letang με γκολ στα 90 δευτερόλεπτα του έξτρα πεντάλεπτου, έδωσε τη χαριστική βολή στους γηπεδούχους βάζοντας τέλος στο σερί τους και παράλληλα χαρίζοντας μία μεγάλη νίκη στην ομάδα του με 3-2.

Από τη στιγμή που ο Φιλανδός Rask σταμάτησε 37 φορές τους αντιπάλους του και ο Marchand συνεχίζει να σκοράρει, οι Bruins δύσκολα θα είχαν πρόβλημα απέναντι στους Sabres.

Σαφώς οι φιλοξενούμενοι έβαλαν προβλήματα στους γηπεδούχους, όχι όμως επιθετικής φύσεως, αλλά αμυντικής με τον τερματοφύλακα Robin Lehner να ολοκληρώνει το παιχνίδι με 36 επεμβάσεις.

Οι Bruins προηγήθηκαν στο πρώτο 20λεπτο με τον Eriksson, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν με τον Reinhart, στα μισά της δεύτερης περιόδου, οδηγώντας το παιχνίδι στην παράταση. Εκεί ο Marchard σκόραρε για ένατη διαδοχική αναμέτρηση, χαρίζοντας τη νίκη στην ομάδα του με 2-1.

Δύο ήταν τα στοιχήματα πριν το παιχνίδι με τους Maple Leafs για τους Senators. Το πρώτο να επιστρέψουν στις νίκες, μετά από τις τρεις διαδοχικές ήττες και το δεύτερο να καταφέρουν να περιορίσουν τα πολλά αμυντικά λάθη, που τους είχαν κοστίσει 15 γκολ σε τρεις αγώνες!

Οι γηπεδούχοι τα κατάφεραν και στα δύο. Έχοντας το αρχηγό Karlsson σε μεγάλη βραδιά (4 ασίστ), αλλά και τον Anderson να επεμβαίνει 26 φορές, οι Senators επέστρεψαν στις νίκες και μάλιστα με το εντυπωσιακό 6-1.

Μέχρι το έβδομο λεπτό το σκορ ήταν 3-0 (Smith, Zibanejad, Ryan), το οποίο έφτασε στο 6-0 με δύο γκολ του Lazar κι ένα του Stone. Το γκολ της τιμής για τους φιλοξενούμενους σημείωσε ο Parenteau στις αρχές της τρίτης περιόδου.

Μετά τις δύο συνεχόμενες εντός έδρας ήττες, οι Predators κατάφεραν να επιστρέψουν στις επιτυχίες, επικρατώντας των για μία ακόμη φορά ασταθέστατων Sharks, με 6-2.

Neil, Jarnkrok, Arvidsson(2) και Forsberg έκαναν το σκορ 5-1 λίγο πριν τα μισά της τρίτης περιόδου, με τον Thorton να έχει μειώσει νωρίτερα σε 2-1. Ο Coutoure μείωσε σε 5-2, όμως οι γηπεδούχοι έφτασαν και σε έκτο γκολ με τον Weber να διαμορφώνει το τελικό 6-2.

Με τους Lehtera, Stastny και Brouwer να σκοράρουν από μία φορά και να μοιράζουν από μία ασίστ, οι Blues επικράτησαν εύκολα των Wild με 4-1. Πολύ καλή εμφάνιση σημείωσε και ο Vladimir Tarasenko, ο οποίος άνοιξε το σκορ για τους Blues, ενώ μοίρασε και δύο ασίστ. Σπουδαία δουλειά και από τον τερματοφύλακα Brian Elliot, που τελείωσε το ματς με 38 επεμβάσεις τις 23 απ’ αυτές στη δεύτερη περίοδο.

Από την πλευρά των Wild, αυτή ήταν η πέμπτη διαδοχική ήττα και πλέον η ομάδα της Yeo, περιμένει να επιστρέψει στη Μινεσότα για τις τρεις σερί εντός έδρας αναμετρήσει με Stars, Capitals και Bruins.

Την τρίτη διαδοχική ήττα στο Rogers Arena και την τέταρτη στο πρωτάθλημα, γνώρισαν χθες βράδυ οι Canucks από τους Flames με 4-1. Οι Flames ήταν καλύτεροι, ειδικά από τη δεύτερη περίοδο και μετά όπου και σημειώσαν και τα τέσσερα τέρματά τους (Frolik, Monahan, Backlund, Bennett). Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης από την πλευρά των Canucks σημείωσε ο Etem, ο οποίος είχε μειώσει προσωρινά σε 3-1.

Η πολύ καλή εμφάνιση του Varlamov (35 επεμβάσεις) δεν κατάφεραν να αποτρέψουν την τρίτη συνεχόμενη ήττα για τους Avalanache. Οι Jets μπορεί να βρέθηκαν πίσω στο σκορ, όμως με τους Ladd και Stafford (δύο γκολ, μία ασίστ) κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα με 3-1. Ο Duchene μείωσε σε 3-2, αλλά ο Perreault, δέκα λεπτά πριν το φινάλε, διαμόρφωσε το τελικό 4-2.

Αποτελέσματα (06.02)

Philadelphia Flyers – NY Rangers 2-3 (S/O) New Jersey Devils – Washington Capitals 2-3 (S/O) Detroit Red Wings – NY Islanders 5-1 Montreal Canadiens –Edmonton Oilers 5-1 Florida Panthers – Pittsburgh Penguins 2-3 (E) Boston Bruins – Buffalo Sabres 2-1 (E) Ottawa Senators – Toronto Maple Leafs 6-1 Dallas Stars – Chicago Blackhawks 1-5 Nashville Predators –San Jose Sharks 6-2 St Louis Blues – Minnesota Wild 4-1 Vancouver Canucks – Calgary Flames 1-4

Colorado Avalanche – Winnipeg Jets 2-4