NHL – Έκτη συνεχόμενη νίκη για τους Anaheim!

Τετάρτη 2 Οκτωβρίου. Οι Anaheim Ducks αγωνίζονται στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος μέσα στην έδρα των Colorado Avalanche. Το αποτέλεσμα είναι 6-1 υπέρ των Colorado με το ξεκίνημα των Anaheim να είναι πραγματικά απογοητευτικό.

Ωστόσο 16 ημερολογιακές μέρες αργότερα, οι Ducks όχι μόνο έχουν συνέλθει, αλλά έχουν καταφέρει με έξι συνεχόμενες νίκες να πιάσουν τη δεύτερη θέση στην Pacific Division πίσω από τους San Jose Sharks.

Μάλιστα η συγκεκριμένη επίδοση (των έξι σερί νικών) αποτελεί ιστορικό ρεκόρ για την ομάδα, καθώς η καλύτερη…εκκίνηση ήταν την περίοδο 2006-07 με 5-0-2, σεζόν στην οποία είχε κατακτήσει το μοναδικό Stanley Cup της ιστορία της!

Στην άλλη αναμέτρηση της βραδιάς οι St. Louis Blues δεν μπόρεσαν να επαναλάβουν ότι και την Πέμπτη τα ξημερώματα στην έδρα των Chicago Blackhawks, καθώς αυτή τη φορά ηττήθηκαν στη διαδικασία του shootout με 4-3 στο εκτός έδρας παιχνίδι απέναντι στους Winnipeg Jets.

AnaheimDucks –PhoenixCoyotes (Report)

Ουσιαστικά οι Anaheim Ducks τί έκαναν; Εκμεταλλεύτηκαν με τον καλύτερο τρόπο το τέσσερα συνεχόμενα παιχνίδια εντός έδρας και σε συνδυασμό με τις δύο νίκες στις έδρες των Minnesota Wild και των Winnipeg Jets κατάφεραν να φτάσουν σ’ αυτό το ιστορικό σερί.

Τώρα έχουν μπροστά τους ένα ακόμα παιχνίδι (Κυριακή) εντός έδρας κόντρα στους Dallas Stars και από εκεί και πέρα ξεκινάει ένας «Γολγοθάς» οκτώ συνεχόμενων εκτός έδρας αγώνων μέχρι τις 6 Νοεμβρίου, όπου υποδέχονται και πάλι τους Phoenix Coyotes!

Στο χθεσινό παιχνίδι οι Phoenix Coyotes απείλησαν πρώτοι, λίγο πριν το 5λεπτο της πρώτης περιόδου, με τον Yandle να προσπαθεί να σκοράρει, αλλά τον Hiller να απομακρύνει το puck.

Ωστόσο οι γηπεδούχοι, περίπου δύο λεπτά αργότερα, κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ με τον Perreault να δίνει την ασίστ και τον Selannne να παραβιάζει την εστία του Smith κάνοντας το 1-0.

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να απαντήσουν με τον Hiller να επεμβαίνει σωστά στο σουτ του Morris, στη συνέχεια της φάσης το puck έμεινε στην κατοχή των Coyotes με τον Vermette να τροφοδοτεί τον Ekman-Lersson, αλλά και πάλι ο Hiller ήταν αυτός που στέρησε την ισοφάριση για τους Phoenix.

Αμέσως μετά κι ενώ οι δύο ομάδες έπαιζαν 4 εναντίον 4 (δίλεπτη αποβολή για ένα παίκτη από την κάθε ομάδα), ο Vrbata πλησίασε επικίνδυνα και από πλάγια θέση έκανε το σουτ, όμως ο Hiller για τρίτη συνεχόμενη φορά κράτησε το μηδέν.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με τους Anaheim στην επίθεση, οι οποίοι έπαιζαν με παίκτη παραπάνω, αλλά η προσπάθεια του Perry σταμάτησε πάνω στον Smith. Με τις ομάδες να είναι και πάλι στο 5 εναντίον 5 οι Phoenix έχασαν ακόμα μια μεγάλη ευκαιρία, αυτή τη φορά με τον Chipchura, ο οποίος βρέθηκε πρόσωπο με τον Hiller, αλλά ο τελευταίος είπε και πάλι «όχι».

Η υπεροχή των φιλοξενούμενων «καρποφόρησε» 11:11 μετά από την έναρξη της δεύτερης περιόδου με τον Yandle να πασάρει στον Vermette κι αυτός από δύσκολη γωνία να κάνει το 1-1 για την ομάδα του.

Το γκολ αυτό «αφύπνισε» κάπως τους Anaheim οι οποίοι ένα λεπτό πριν από το φινάλε του δεύτερου 20λέπτου προσπάθησαν να πάρουν και πάλι το προβάδισμα και μάλιστα σε δύο περιπτώσεις στην ίδια φάση.

Η πρώτη με τον αμυντικό της ομάδας Vatanen, με το puck να απομακρύνεται από τον Smith, ενώ στην επιστροφή ο σκόρερ του τέρματος των γηπεδούχων Selanne, απείλησε και πάλι, αλλά ο Smith έχοντας σωστή τοποθέτηση απομάκρυνε για δεύτερη φορά.

Με την έναρξη της τρίτης περιόδου οι Ducks βρέθηκαν κοντά στην προσπέραση του σκορ, όμως η μακρινή προσπάθεια, ενός ακόμα αμυντικού, του Lovejoy, σταμάτησε στο Smith.

Με το ρολόι να είναι στο 07:54 στην τρίτη περίοδο, οι Coyotes έφτασαν στη ανατροπή. Για να συμβεί αυτό χρειάστηκε ένα slapshot του Klesla από αρκετά μακρινή απόσταση. Ο Hiller έχοντας πολλά σώματα μπροστά του δεν έκανε καλό υπολογισμό και έτσι οι Phoenix πέρασαν μπροστά με 1-2.

Το γκολ της βραδιάς όμως ήρθε από τους Anaheim, οι οποίοι με δύο λεπτά να απομένουν για το τέλος κατάφεραν να ισοφαρίσουν με τον Bonino, ο οποίος με ένα μακρινό wrist shot πέρασε το puck κάτω δίπλα από τον Penner και στη συνέχεια στο βάθος της εστίας του Smith κάνοντας το 2-2.

Το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση, όπου εκεί οι δύο ομάδες εμφανίστηκαν αρκετά «κλειστές» χωρίς να ρισκάρουν. Η μοναδική αξιοσημείωτη ευκαιρία ήταν λίγα δευτερόλεπτα πριν το τέλος του 5λέπτου με τον Fowler να ακολουθεί τη φάση αλλά η προσπάθειά του να απομακρύνεται από τον Smith. To 2-2 παρέμεινε και στην παράταση με τουςAnaheimκαιPhoenixνα ακολουθούν τη διαδικασία του shootout.

Πρώτοι ξεκίνησαν οι Anaheim με τον Bonino να κάνει το 1-0 μετά από μια εξαιρετική προσποίηση στον Smith. Δεν συνέβη το ίδιο όμως και με τον Boedker (PHX), ο οποίος δεν μπόρεσε να νικήσει τον Hiller.

Οι Ducks είχαν την ευκαιρία να διευρύνουν το σκορ, αλλά ο Getzlaf δεν κατάφερε να κάνει το 2-0 με τον Smith να κρατάει «ζωντανή» την ομάδα του. Στη συνέχεια ο Vrbata ισοφάρισε για τους Coyotes κάνοντας το 1-1, ενώ ο Perry έβαλε και πάλι μπροστά τους Ducks κάνοντας το 2-1. Το 2-2 έγινε από τον Ribeiro, ενώ ο Koivu, αμέσως μετά αστόχησε δίνοντας τη μεγάλη ευκαιρία στους Phoenix να πάρουν το παιχνίδι.

Ωστόσο ο «φύλακας-άγγελος» Hiller σταμάτησε τον Vermette, διατήρησε το 2-2, αλλά και την αγωνία στους 17.000 φίλους της ομάδας του που βρέθηκαν στο Honda Center. Ο σκόρερ, του ενός από τα δύο τέρματα των Ducks, Selanne έκανε το 3-2, ενώ αμέσως μετά ο Ekman-Larsson διαμόρφωσε το 3-3.

Οι γηπεδούχοι πήραν και πάλι το προβάδισμα, με τον Slifverberg με 4-3, όμως ο Doan δεν κατάφερε να ισοφαρίσει για τους Coyotes, μετά από την απόκρουση του Hiller, ο οποίος χάρισε στην ομάδα του μια ιστορική νίκη και την έκτη συνεχόμενη στο πρωτάθλημα.

Μεγάλη νίκη για τους Winnipeg

Βρέθηκαν με την πλάτη στον τοίχο αμέτρητες φορές. Ακόμα και στη διαδικασία των shootout δεν κατάφεραν να προηγηθούν ούτε μια φορά. Ωστόσο μπόρεσαν να πάρουν μια μεγάλη νίκη λέγοντας «ναι» στα πολλά δώρα των αντιπάλων τους.

Ο λόγος για τους Winnipeg Jets, οι οποίοι αντιμετώπισαν εντός έδρας τους St. Louis Blues. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 08:43 με το snap shot του Backes, ο οποίος σκόραρε για έκτη φορά φέτος. Η απάντηση ήρθε στο 15:30 για τους Jets με τον Jokinen να δέχεται μια εξαιρετική πάσα από τον Halischuk κάνοντας το 1-1.

Ωστόσο λίγο πριν από την ολοκλήρωση της πρώτης περιόδου, οι Blues κατάφεραν να πάρουν και πάλι το προβάδισμα αυτή τη φορά με σκόρερ τον Steen. Το δεύτερο 20λεπτο πέρασε χωρίς οι δύο ομάδες να καταφέρουν να σκοράρουν, κάτι που έκαναν και πάλι οι St. Louis 03:34 μετά από την έναρξη της τρίτης περιόδου με τον Steen να σημειώνει το δεύτερο προσωπικό του τέρμα και το έβδομο συνολικά στη σεζόν.

Με 1-3 πίσω στο σκορ οι Jets αποφάσισαν να βγουν στην αντεπίθεση και αφού μείωσαν αρχικά με τον Kane (13:13), στη συνέχεια κατάφεραν να ισοφαρίσουν με τον Enstrom (18:06) οδηγώντας το παιχνίδι στην παράταση.

Το 5λεπτο πέρασε χωρίς να αλλάξει τίποτα στο σκορ με τις διαφορές των δύο ομάδων να λύνοντας στο shootout. Η αρχή δεν ήταν και η καλύτερη για τους Winnipeg οι οποίοι αστόχησαν με τον Wheeler, ενώ αντίθετα ο Oshie έκανε το 0-1.

Στη συνέχεια οι Jets ευστόχησαν με τον Ladd (1-1), αλλά αμέσως μετά ο Steen έδωσε και πάλι το προβάδισμα κάνοντας το 1-2. Το 2-2 έγινε από τον Little, ενώ στο καθοριστικό πέναλτι ο Pavelec σταμάτησε τον Tarasenko κρατώντας το 2-2.

Το συγκεκριμένο σκορ παρέμεινε για τα επόμενα έξι χτυπήματα(!) με τον Pavelec να λέει «όχι» στους Sobotka, Shattenkirk και Berglund, ενώ ο τερματοφύλακας των Blues, σταμάτησε τις προσπάθειες των Kane, Peluso και Frolik.

Όχι, όμως και του Jokinen, ο οποίος έκανε το 3-2 για την ομάδα του, ενώ ο Stewat, που ανέλαβε να φέρει και πάλι το παιχνίδι στα ίσια, δεν μπόρεσε να σκοράρει με τον Pavelec να επεμβαίνει σωστά στο πέμπτο συνεχόμενο πέναλτι κρατώντας το 3-2 και δίνοντας τη νίκη στην ομάδα του.