Eurohockey 2013: Καλύτερη η Σκωτία, νίκησε η Αγγλία

Αγγλία και Σκωτία έδιναν το τελευταίο ματς στη φάση των ομίλων για τον δεύτερο όμιλο. Η Αγγλία ήθελε τη νίκη και με καλό σκορ για να αυξήσει τις πιθανότητες πρόκρισης ως πρώτη, σε περίπτωση φυσικά που η Γερμανία χάσει από την Ισπανία και υπάρξει τριπλή ισοβαθμία, όπου θα μετρήσει η διαφορά τερμάτων.

Από την άλλη η Σκωτία είχε μαθηματικές ελπίδες για πρόκριση, αλλά ήθελε νίκη και με πολλά γκολ κόντρα στην Αγγλία και παράλληλα ήττα της Ισπανίας από τη Γερμανία.

Η Αγγλία μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι προσπαθώντας να μοιράσει το παιχνίδι τους πότε αριστερά και πότε δεξιά εκμεταλλευόμενη παράλληλα το «μουδιασμένο» ξεκίνημα των κοριτσιών του Gordon Shepherd, τα οποία πιέστηκαν αρκετά υποπίπτοντας σε αρκετά λάθη αλλά και σε δύο penalty corner μέσα στα πρώτα έξι λεπτά του αγώνα, αν και η Αγγλία σε κανένα από αυτά δεν κατάφερε να ανοίξει το σκορ.

Οι φωνές του Σκοτσέζου τεχνικού μάλλον έπιασαν τόπο, καθώς από το σημείο εκείνο και μετά οι παίκτριές του ανέβασαν την απόδοσή τους, έφταναν με ευκολία στα 16μ., αλλά έδειχναν να έχουν πρόβλημα στην τελική προσπάθεια μέσα στο «D». Αυτό έγινε στο9’όπου και κέρδισαν το πρώτο penalty corner, το οποίο όμως πέρασε ανεκμετάλλευτο. Το ίδιο έγινε και πέντε λεπτά αργότερα με την Cat Ralph να μην μπορεί και τις δύο φορές να νικήσει την Madeleine Hinch.

Πίεση από τη Σκωτία…

Στο18’η Σκωτία, που είχε πάρει τον έλεγχο του ματς, κέρδισε και τρίτο penalty corner, αλλά και πάλι η Hinch κατάφερε να σταματήσει το χαμηλό σουτ της Ralph. Η πίεση της Σκωτίας συνεχίστηκε, με την Αγγλία να έχει τεράστια προβλήματα από την αριστερή της πλευρά με τις Sara Haycroft και Kate Walsh να μην μπορούν να περιορίσουν τις Holly Cram και Linda Clement.

Η Αγγλία βρέθηκε σε ακόμη πιο δύσκολη θέση στο23’, καθώς έμεινε με δύο παίκτριες λιγότερες μετά από την ταυτόχρονη αποβολή (δύο λεπτών). Το γεγονός όμως αυτό δεν κατάφερε να το εκμεταλλευτεί η Σκωτία, αφού δεν μπορούσε να βρει διαδρόμους στην πολύ καλά προσαρμοσμένη άμυνα της Αγγλίας.

Στο25’η Σκωτία κέρδισε το τέταρτο penalty corner με την Ralph και πάλι να εκτελεί αλλά την Hinch να κάνει την επέμβαση του αγώνα κρατώντας το μηδέν για την ομάδα της.

Η Σκωτία, που έχει δεχθεί και τα τρία γκολ στη διοργάνωση στο πρώτο μέρος, δέχθηκε ένα ακόμα, αν και στη συγκεκριμένη φάση στάθηκε πολύ άτυχη, καθώς μετά από το σουτ που επιχείρησε η Hollie Webb η μπάλα βρήκε στο μπαστούνι της Vikki Bunche, με αποτέλεσμα η επερχόμενη Hannah MacLeod, με το δεύτερο προσωπικό της γκολ να ανοίγει το σκορ ένα λεπτό πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Ακόμα χάνει penalty corner…

Η Σκωτία έπαιζε με την πλάτη στον τοίχο καθώς ήθελε τη νίκη και μάλιστα με διαφορά τερμάτων (από τρία και πάνω) για να μπορέσει να έχει ελπίδες πρόκρισης. Ο Gordon Shepherd ρίσκαρε στην επανάληψη παρατάσσοντας ένα πιο επιθετικό σχήμα.

Η επιλογή αυτή λειτούργησε καταλυτικά για τις παίκτριές του οι οποίες πέντε λεπτά μετά από την έναρξη της επανάληψης κέρδισαν το πέμπτο penalty corner. Ούτε αυτή τη φορά όμως δεν μπόρεσαν να βρουν στόχο μετά από το μπέρδεμα που υπήρξε ανάμεσα στις Becky Merchant και Nikki Kidd.

Όμως στο49’η Σκωτία στο έκτο penalty corner κατάφεραν να φτάσουν στην ισοφάριση με σκόρερ την Kidd (δεύτερο γκολ στο τουρνουά). Η ισοφάριση ήταν απολύτως δίκαια για την ομάδα του Shepherd η οποία ήταν καλύτερη μέχρι σε εκείνο το σημείο.

Η Αγγλία, με το 1-1 έμπαινε σε «μπελάδες» όσο αφορά την πρόκριση στην τετράδα και αποφάσισε να βγει στην επίθεση στηριζόμενη κυρίως από τη δεξιά πλευρά. Έτσι στο53’η Sam Quek επωφελήθηκε την ασθενή επέμβαση της Amy Gibson στέλνοντας την μπάλα στην δεξιά γωνία της εστία της δίνοντας και πάλι το προβάδισμα στην ομάδα της με 2-1.

Παρά την άσχημη τροπή που πήρε ο αγώνας η Σκωτία δεν το έβαλε κάτω και από το55’μέχρι το τέλος κυριάρχησε κατά κράτος στο παιχνίδι. Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός ότι από το55’μέχρι το65’κέρδισε έξι penalty corners από τα οποία τα τρία δεν βρήκαν στόχο, ενώ τα άλλα τρία αποκρούστηκαν εντυπωσιακά από την καλύτερη παίκτρια του γηπέδου την Madeleine Hinch.

Νίκη και παράπονα…

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Σκωτία είχε την υπεροχή αλλά δεν μπορούσε να φτάσει τουλάχιστον στην ισοφάριση που θα της έδινε τον πρώτο βαθμό στη διοργάνωση. Αυτό λίγο έλειψε να γίνει δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη του αγώνα αλλά στη σέντρα της εξαιρετικής στο σημερινό παιχνίδι Nikki Bunche τόσο η Webb, όσο και η Ball δεν μπόρεσαν να σπρώξουν την μπάλα στην κενή εστία.

Το 2-1 ήταν το τελικό αποτέλεσμα αν και ο Jason Lee είχε πολλά παράπονα, ειδικά από την Christiane Hippler (πρώτη διαιτητή της αναμέτρησης) η οποία δεν καταλόγισε penalty corner σε παράβασή της McLellan καθώς η μπάλα βρήκε στο σώμα της σε σουτ της Gilbert.

Μάλιστα τόσο ο Jason Lee όσο και η Γενική Αρχηγός Susie Elms τα έλεγαν σε έντονο ύφος με τη Γερμανίδα, καθώς η Αγγλία θέλει την πρωτιά στον όμιλο καθώς σε διαφορετική περίπτωση θα αντιμετωπίσει λογικά την Ολλανδία, κι αυτό θα γίνει σε περίπτωση που η Γερμανία ηττηθεί από την Ισπανία και σε τριπλή ισοβαθμία μετρήσει η διαφορά των τερμάτων.

Αγγλία – Σκωτία 2-1 (1-0)

Σκόρερ: MacLeod 34’, Quek 53’– Kidd 49’

Πράσινες: Gilbert 23’, Townsend 24’