Eurohockey 2013: Δύσκολες νίκες για Αγγλία και Ολλανδία

Αυλαία είχαμε στο Β’ όμιλο, ο οποίος δεν επιφύλαξε κάποια έκπληξη και τα φαβορί Αγγλία και Ολλανδία πήραν τους τρεις βαθμούς της νίκης, αν και δυσκολεύτηκαν να κάμψουν την αντίσταση Πολωνίας και Ιρλανδίας αντίστοιχα.

Ειδικά οι Ολλανδοί αντιμετώπισαν αρκετά υπεροπτικά τους Ιρλανδούς στο πρώτο  ημίχρονο κι αν οι δεύτεροι ήταν πιο τυχεροί θα μπορούσαν κάλλιστα να φύγουν με ένα θετικό αποτέλεσμα.

Στο τουρνουά των Γυναικών η Ολλανδία επικράτησε στο ντέρμπι του Α’ ομίλου απέναντι στο Βέλγιο με 2-0, ενώ η Ιρλανδία πέτυχε την πρώτη της νίκη στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα απέναντι στη Λευκορωσία με 3-2.

Στο μεγάλο παιχνίδι του Β’ ομίλου η Γερμανία επικράτησε της Αγγλίας με 2-1 παίρνοντας σαφές προβάδισμα για την πρωτιά του ομίλου, ενώ η Ισπανία νίκησε πολύ δύσκολα τη Σκωτία με 2-1.

Καλύτερη εκκίνηση από την Πολωνία…

Στο εναρκτήριο παιχνίδι του Β’ ομίλου, που ξεκίνησε υπό καταρρακτώδη βροχή, η Αγγλία αντιμετώπισε την Πολωνία ούσα το μεγάλο φαβορί για τη νίκη. Ωστόσο οι πρωταθλητές Ευρώπης του 2009 μπήκαν «νωθρά» στο παιχνίδι με αποτέλεσμα η Πολωνία να χάσει δύο τεράστιες ευκαιρίες για να πάρει το προβάδισμα.

Η Αγγλία άρχισε να συνέρχεται γύρω στο δεκάλεπτο αρχίζοντας να «φορτώνει» το παιχνίδι της στην αριστερή πλευρά. Το γκολ τελικά ήρθε στο14’με τον Adam Dixon να παραβιάζει την εστία του Arkadiusz Matuszak κάνοντας το 1-0.

Η Πολωνία δεν τα παράτησε και συνέχιζε να «ενοχλεί» την αγγλική άμυνα. Ωστόσο αυτό το ρίσκο που επιχείρησε ο Karol Sniezek λίγο έλειψε να στοιχίσει στην ομάδα η οποία άφηνε πολλά κενά στην πίσω ζώνη.

Όμως ο Matuszak ήταν ο «φύλακας-Άγγελος» για την ομάδα του, καθώς «αναχαίτιζε» με εντυπωσιακό τρόπο την όποια αγγλική προσπάθεια. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το «εύθραυστο» 1-0 υπέρ της Αγγλία να παραμένει, αλλά την Πολωνία μέχρι εκείνο το σημείο να «κλέβει» τις εντυπώσεις.

Ο ξεχωριστός…Arkadiusz Matuszak

Το πείσμα των Πολωνών τους δικαίωσε πέντε λεπτά μετά την έναρξη του δεύτερου μέρους, καθώς μετά από ωραία προσπάθεια και ακόμα πιο ωραίο τελείωμα ο Tomasz Gorny ισοφάρισε σε 1-1 βάζοντας δύσκολα στους Άγγλους.

Από εκεί και πέρα το παιχνίδι πήρε μια «άγρια» ομορφιά με τους Άγγλους να έχουν την κατοχή τους Πολωνούς να βγαίνουν στην κόντρα και τον τερματοφύλακά τους Matuszak να κάνει τη μια απίστευτη επέμβαση μετά την άλλη.

Όμως το άσχημο δίλεπτο (44’-45’) ουσιαστικά στοίχισε στην Πολωνία, αφού η Αγγλία, σε εκείνο το σημείο κατάφερε να σκοράρει δύο φορές με μεγάλο πρωταγωνιστή τον David Condon που σημείωσε και τα δύο γκολ.

Η Πολωνία με το 1-3 στην πλάτη αναγκάστηκε να ανοιχτεί ακόμα πιο πολύ, κάτι που έκανε τις αντεπιθέσεις των Άγγλων επικίνδυνες, αλλά σε τουλάχιστον τέσσερις περιπτώσεις ο Matuszak εξουδετέρωσε εντυπωσιακά.

Το 3-2 έγινε, με έναν κάπως τυχερό τρόπο καθώς η μπάλα κόντραρε σε δύο παίκτες για να καταλήξει βασανιστικά στην εστία του Pinner, έπειτα από penalty corner με σκόρερ τον Michal Nowakowski. Χαρακτηριστικό της πίεσης που άσκησε η Πολωνία είναι το γεγονός ότι κέρδισε εννέα συνολικά penalty corner, έναντι έξι της αντιπάλου της.

Μάλιστα και ενώ το σκορ ήταν στο 3-2 η Πολωνία κέρδισε δύο penalty corner χωρίς όμως να μπορέσει να τα εκμεταλλευτεί. Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Αγγλία αποφάσισε να «καθαρίσει» το ματς το οποίο και μετέφερε στην εστία του Matuszak ο οποίος όμως έμοιαζε ανίκητος!

Στο63’και ύστερα από μία περιπετειώδη φάση μέσα στο «D» της Πολωνίας ο Alastair Brogdon κατάφερε να νικήσει τον Matuszak κάνοντας το 4-2. Τρία λεπτά αργότερα και ύστερα από δύο συνεχόμενα penalty corner που έσωσε και πάλι ο Matuszak ο Tom Carson με διπλή προσπάθεια και ένα πολύ ωραίο σκαστό χτύπημα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα διαμορφώνοντας το τελικό 5-2 και χαρίζοντας παράλληλα στην Αγγλία την 50η νίκης της στα Ευρωπαϊκά Πρωταθλήματα.

Αγγλία – Πολωνία 5-2 (1-0)

Σκόρερ: Dixon 14’, Condon 44’,45’, Brogdon 63’, Carson 66’– Nowakowski 55’

Πράσινες: Chwalisz2 8’(Πολωνία)

Κίτρινες: –

Αρχικές Συνθέσεις:

Αγγλία: Pinner, Arnold, Mantell, Brogdon, Hoare, Dixon, Middleton, Lewers, Catlin, Fox, Smith.

Πολωνία: Matuszak, Bratkowski, Raciniewski, Gorny, Wachowiak, Zywiczka, Makowski, Mazany, Nowakowski, Majchrzak, Poltaszewski.

Υπερόπτες Ολλανδοί, μαχητές Ιρλανδοί

Οι τρις πρωταθλητές Ευρώπης  μπήκαν στο παιχνίδι ως το απόλυτο φαβορί για την κατάκτηση των τριών βαθμών. Μέχρι το 10’είχαν την κατοχή της μπάλας, κερδίζοντας αρκετά μέτρα προς το αντίπαλο «D», αλλά οι Ιρλανδοί με τις έξυπνες τοποθετήσεις τους στην άμυνα, κατάφεραν να τους ανακόπτουν πριν γίνουν επικίνδυνοι.  Γύρω στο12’οι Ιρλανδοί άρχισαν να διεκδικούν μέτρα και ύστερα από ένα λάθος των Ολλανδών στα δεξιά, ο Caruth, o οποίος μπήκε στο8’,  βγήκε ταχύτατα στην επίθεση αλλά το σουτ του ήταν άστοχο. Οι Ιρλανδοί είδαν κάποια κενά στην δεξιά πλευρά των αντιπάλων τους και άρχισαν να τα εκμεταλλεύονται.

Στο16’ο Brown αστόχησε με το δυνατό σουτ που έπιασε το οποίο βγήκε άουτ αλλά στο18’ο O’Donoghue κατάφερε να ανοίξει το σκορ μετά από penalty corner. Η ψυχολογία των Ιρλανδών ανέβηκε και 5 λεπτά αργότερα έχασαν την πιο θεαματική ευκαιρία του πρώτου ημιχρόνου να κάνουν το 0-2 με το φοβερό δεξί διαγώνιο σουτ του McCandless. Οι Ολλανδοί άρχισαν όμως να αντιδρούν. Στο28’κέρδισαν penalty corner και ο van der Weerden σούταρε δυνατά αλλά ο Harte κατάφερε να αποκρούσει με υπερένταση.

Δύο λεπτά αργότερα οι Ολλανδοί κέρδισαν άλλο ένα penalty corner, αλλά αυτή την φορά ο van der Weerden κατάφερε να κάνει το 1-1 με ένα ψύχραιμο τελείωμα. Οι Ιρλανδοί δεν πτοήθηκαν και συνέχισαν να είναι μαχητικοί αλλά οι Ολλανδοί είχαν μια καλή ευκαιρία να κάνουν το 2-1 πριν την λήξη του ημιχρόνου.  Στο33’ο van der Weerden ξεκίνησε μια επίθεση απ’τον άξονα, πάσαρε στον Verga o οποίος όμως δεν κατάφερε να νικήσει τον Harte, ο οποίος δεν αιφνιδιάστηκε.

Ρυθμός και θέαμα…

Στο δεύτερο ημίχρονο οι δυο ομάδες μπήκαν πολύ δυνατά. Μέσα σε δύο λεπτά είχαν από μια  ευκαιρία να πάρουν προβάδισμα στο σκορ. Στο38’ο Kemperman πήρε 5λεπτή αποβολή με κίτρινη κάρτα (είχε προηγηθεί η 2λεπτη αποβολή του με πράσινη στο28’). Οι Ιρλανδοί προσπάθησαν να εκμεταλλευτούν την αριθμητική υπεροχή τους αλλά οι Ολλανδοί γνωρίζοντας τα λάθη που έκαναν στο πρώτο μέρος δεν τους άφησαν να φτάσουν στο «D» τους και να κερδίζουν συνεχώς μέτρα. Μέσα σε 4 λεπτά κέρδισαν τρία πέναλτι κόρνερ χωρίς όμως να μπορέσουν να τα μετατρέψουν σε γκολ. Οι Ιρλανδοί όμως εξακολουθούσαν να είναι μαχητικοί και με τις πλαγιοκοπήσεις τους, με τους Caruth και Magee να έχουν αρκετά τρεξίματα, θα μπορούσαν να είχαν πάρει το προβάδισμα αν ήταν πιο ψύχραιμοι στο «D» των Ολλανδών.

Μίλησε η εμπειρία

Το παιχνίδι συνέχισε να έχει τον ίδιο ταχύ ρυθμό με τους Ολλανδούς να είναι πιο ουσιαστικοί όμως. Στο 65’ ο Verga, απ’τους κορυφαίους της ομάδας μαζί με τον van der Weerden, εκμεταλλεύτηκε το κενό στην αντίπαλη άμυνα και πασάροντας ψύχραιμα στον Kemperman, ο δεύτερος δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 2-1. Στο 66’ ο Ιρλανδός Cole αποβλήθηκε για 5’ με κίτρινη. Οι Ολλανδοί έχασαν μια σπουδαία ευκαιρία να κάνουν το 3-1, με τον Kemperman να χάνει την ευκαιρία να χριστεί για 2η φορά σκόρερ.

Οι Ολλανδοί αν θέλουν να δικαιολογήσουν πως είναι εκ των φαβορί για την κατάκτηση του τίτλου, θα πρέπει να εμφανιστούν πιο σοβαροί στο αυριανό παιχνίδι με τους Άγγλους. Οι Ιρλανδοί απ’την πλευρά τους δύσκολα θα βρεθούν στα ημιτελικά αλλά αν εμφανιστούν μαχητικοί όπως σήμερα και πιο ψύχραιμοι ίσως με λίγη τύχη να αποτελέσουν την μεγάλη έκπληξη του πρωταθλήματος.

Ολλανδία – Ιρλανδία  2-1 (1-1)

Σκόρερ: van der Weerden 30’ Kemperman 65’ – O’ Donoghue 18’

Πράσινες: Kemperman

Κίτρινες: Kemperman, Cole

Ολλανδία: Stockmann, Vermeulen, Jolie, Bakker, Verga, Hertzberger, Kemperman, Baart, Hoffman, van der Horst, van der Weerden

Ιρλανδία: Harte, Jackson, Gormley, Watt, Cargo, Magee, McCandless, Good, Harte, Brown, O’Donoghue

Ντέρμπι μεν, Γερμανία δε…

Για τον Β’ όμιλο στο τουρνουά των Γυναικών η Γερμανία εξασφάλισε τη συμμετοχή της στα ημιτελικά και κατά ένα πολύ μεγάλο ποσοστό την πρωτιά, έπειτα από τη νίκη της κόντρα στην Αγγλία.

Το παιχνίδι ήταν αρκετά «κλειστό» με τις δύο ομάδες να είναι αρκετά προσεκτικές στην πίσω ζώνη. Ωστόσο η Γερμανία κατάφερε να ανοίξει το σκορ με την Marie Mavers ύστερα από πολύ ωραία προσπάθεια.

Η απάντηση για τις Αγγλίδες ήρθε μόλις 13 δευτερόλεπτα μετά από την έναρξη του δευτέρου μέρους τη λήξη του πρώτου μέρους με σκόρερ την Giselle Ansley η οποία εκμεταλλεύτηκε τη σέντρα της Alex Danson.

Στο δεύτερο μέρος η Γερμανία κατάφερε να κυριαρχήσει στα πρώτα λεπτά και στο51’ύστερα από penalty corner πήρε και πάλι το προβάδισμα χάση σε ένα ακόμα τέρμα της Mavers.

Η Αγγλία είχε την υπεροχή μέχρι το τέλος του αγώνα, χάνοντας μεγάλες ευκαιρίες και την Buchmann να κρατάει το 2-1. Η μπάλα δεν έκανε το χατίρι στην Αγγλία ούτε στη φάση του64’όταν η Ashleigh Ball με ωραίο χτύπημα βρήκε το δοκάρι της Γερμανίδας πορτιέρο.

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου η Ισπανία σημείωσε την πρώτη νίκη του τουρνουά επικρατώντας πολύ δύσκολα της Σκωτίας με 2-1. Μεγάλη πρωταγωνίστρια της αναμέτρησης ήταν η Maria Gomez η οποία σημείωσε και τα δύο γκολ της ομάδας της (1’,26’).

Από την πλευρά της η Σκωτία παρουσίασε ένα πολύ δεμένο σύνολο, το οποίο όμως δυσκολευόταν στην τελική προσπάθεια. Ωστόσο κατάφερε να ισοφαρίσει προσωρινά, με την Nikki Lloyd ύστερα από penalty corner.

Στα ημιτελικά η Ολλανδία

Για τον Α’ όμιλο η Ολλανδία επικράτησε με 2-0 στο ντέρμπι των Κάτω Χωρών κόντρα στο Βέλγιο εξασφαλίζοντας με αυτόν τον τρόπο τη συμμετοχής της στα ημιτελικά της διοργάνωσης.

Το νούμερο ένα στον κόσμο ξεκίνησε επιθετικά από την αρχή του αγώνα χάνοντας σημαντικές ευκαιρίες με την τερματοφύλακα του Βελγίου Aisling D’Hogge να σώζει την ομάδα της από βέβαια παραβίαση τουλάχιστον τρεις φορές.

Ωστόσο, μέσα σε δύο λεπτά η Ολλανδία κατάφερε να σημειώσει δύο γκολ, το ένα με την Carline Dirkse van den Heuvel στο10’και το άλλο με την Roos Drost. Στην επανάληψη η Ολλανδία βρέθηκε πολλές φορές μέσα στο αντίπαλο «D», όμως το 2-0 παρέμεινε μέχρι το τέλος.

Συναρπαστικό ήταν το άλλο παιχνίδι του ομίλου με την Ιρλανδία να κάνει «σεφτέ» στις νίκες επικρατώντας της Λευκορωσία με 3-2. Η ολοκλήρωση του πρώτου 35λεπτου βρήκε την Ιρλανδία, δικαίως, μπροστά στο σκορ, με την αρχηγό Alexandra Speers να κάνει το 1-0 στο12’. Η απάντηση για τη Λευκορωσία ήρθε στο45’με την άλλη αρχηγό Vohla Shyntar, όμως πέντε λεπτά αργότερα και πάλι η Speers έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα της με 2-1.

Στο62’η Lisa Jacob έκανε το 3-1 για την Ιρλανδία, ενώ το τελικό σκορ διαμόρφωσε η Nastassia Syrayezhka, στο67’μετά από εκτέλεση penalty corner.