Eurohockey 2013: Έγραψε ιστορία το Βέλγιο!

Αναμφίβολα το ματς που ξεχώριζε την τελευταία αγωνιστική του πρώτου ομίλου ήταν αυτό ανάμεσα στο Βέλγιο και την Ιρλανδία. Οποιαδήποτε ομάδα κι αν κέρδιζε σε αυτό το ματς θα έγραφε τη δική της ιστορία, καθώς θα πέρναγε για πρώτη φορά σε ημιτελικά Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος, θα ήταν η έκτη διαφορετική ομάδα στην ιστορία του θεσμού που θα κατάφερνε κάτι τέτοιο, ενώ παράλληλα θα «εξασφάλιζε» και την πρόκριση για το Παγκόσμιο Κύπελλο που θα διεξαχθεί στη Χάγη το Καλοκαίρι του 2014.

Οι οικοδέσποινες, όπως και στο Ευρωπαϊκό του 2011, έτσι και τώρα κατάφεραν να επιβληθούν της Ιρλανδίας και μάλιστα με το ίδιο σκορ (3-0) παίρνοντας μία τεράστια πρόκριση.

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου το μεγάλο φαβορί για την κατάκτηση ενός ακόμα τίτλου, η Ολλανδία δεν αντιμετώπισε δυσκολίες κόντρα στη Λευκορωσία και με το ευρύ 7-0 πέρασε ως πρώτη στα ημιτελικά του θεσμού.

Εκεί θα αντιμετωπίσει αύριο Πέμπτη (22.8) την δεύτερη του Β’ ομίλου Αγγλία, ενώ το Βέλγιο θα κοντραριστεί με τη Γερμανία.

Αγχωμένες οι Βελγίδες…

Από τη μία η κρισιμότητα του αγώνα, από την άλλη το γεμάτο από Βέλγους γήπεδο, αλλά και το καλύτερο ξεκίνημα από την Ιρλανδία, κόμπλαραν τις παίκτριες του Pascal Kina, οι οποίες έκαναν πολλά λάθη ειδικά στο χώρο της άμυνας.

Η Ιρλανδία βρήκε χώρους από τα δεξιά της βελγικής άμυνας, με αποτέλεσμα να πλαγιοκοπούν από εκείνη την πλευρά.

Μόλις στο2’απείλησαν πρώτη φορά με penalty corner το οποίο όμως δεν βρήκε στόχο. Το ένα λάθος διαδέχονταν το άλλο στην άμυνα του Βελγίου, με την Ιρλανδία να βρίσκεται, στα πρώτα πέντε λεπτά διαρκώς στην επίθεση.

Η πρώτη φορά που το Βέλγιο «πάτησε» το αντίπαλο «D» ήταν στο 10’ όταν το penalty corner ου εκτελέστηκε απομάκρυνε η ιρλανδική άμυνα. Από το 15’ και μετά οι Βελγίδες είχαν αρχίσει να κυριαρχούν στο κέντρο κερδίζοντας όλες τις μονομαχίες, ενώ από την άλλη η Ιρλανδία μαζεύονταν στην άμυνα για να μπορέσει να αντιμετωπίσει τις συνεχείς επιθέσεις.

Στο22’το σκορ άνοιξε για το Βέλγιο, ύστερα από εκτέλεση penalty corner με την Anouk Raes να κάνει το 1-0. Όλα άρχισαν να λειτουργούν με τον καλύτερο τρόπο για το Βέλγιο το οποίο στο 24’ και παρά το γεγονός ότι είχε μείνει με δέκα για δυο λεπτά (πράσινη για την Judith Vandermeiren), κατάφεραν να απειλήσουν και πάλι, αλλά η προσπάθεια της van Lindt κατέληξε άουτ.

Ο ρυθμός στο παιχνίδι έπεσε από το30’μέχρι το τέλος του ημιχρόνου και η μοναδική αξιόλογη ευκαιρία που καταγράφηκε ήταν το σουτ της Audrey O’Flynn, ύστερα από penalty corner το οποίο απομάκρυνε με εντυπωσιακό τρόπο η τερματοφύλακας του Βελγίου Aisling D’ Hooge.

Μονόλογος στην επανάληψη

Από το 40’και μετά το Βέλγιο βρήκε ένα «δαιμονιώδη» ρυθμό και με συνεχόμενες επιθέσεις προσπαθούσε να τελειώσει το παιχνίδι από νωρίς. Στο 40’και μετά από εκτέλεση penalty corner η Jill Boon έκανε ένα δυνατό σουτ αναγκάζοντας την Emma Gray σε μία εξαιρετική επέμβαση με το ένα χέρι παραχωρώντας corner.

Στο 42’ η Anne-Sophie de Scheemaekere είχε μία ακόμα καλή φάση για την ομάδα της, όπως και η Stephanie de Groof στο αμέσως επόμενο λεπτό. Ωστόσο στο 51’έγινε η φάση του αγώνα.

Ξαφνική αντεπίθεση από την Ιρλανδία με την Cliodhna Sargent να ανατρέπεται από την D’ Hooge κερδίζοντας penalty stroke. Η τελευταία όμως διόρθωσε το «λάθος» της και με τη βοήθεια του δοκαριού έσωσε την εστία της και την ομάδα της από την ισοφάριση.

Από εκεί και πέρα δεν υπήρχε άλλη ομάδα στο γήπεδο με το Βέλγιο να κερδίζει δυο συνεχόμενα penalty corner, χωρίς όμως να σκοράρει, ενώ η Emma Grey έσωσε την εστία της σε τουλάχιστον δύο περιπτώσεις.

Το 2-0 έγινε στο 57’ από την de Sheemaekere, από penalty corner, ενώ πέντε λεπτά αργότερα, έπειτα από ένα ακόμη penalty corner η Erica Coppey «σφράγισε» τη νίκη για την ομάδα της κάνοντας το 3-0 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Ιρλανδία – Βέλγιο 0-3 (0-1)

Σκόρερ: Raes 22’, de Scheemaekere 57’, Coppey62’

Πράσινες: O’ Flanagan 39’– Vandermeiren  24’, Cavenaile 39’

Κίτρινες: McCay 62’– Sinia  52’, Boon 65’

Αρχικές Συνθέσεις

Ιρλανδία: Gray, Speers, McCay, Frazer, Jacob, Symmons, O’Flynn, Watkins, Atcheler, O’ Flanagan, Pinder.

Βέλγιο: D’ Hooge, de Scheemaekere, Cavenaile, Fobe, de Groof, Raes, van Lindt, Sinia, de Vos, Nelen, Boon.

Στην πρώτη θέση η Ολλανδία

Η κάτοχος των έξι από τα συνολικά επτά ευρωπαϊκά πρωταθλήματα Ολλανδία δεν είχε κανένα πρόβλημα απέναντι στην αδύναμη Λευκορωσία επικρατώντας με 7-0 και παίρνοντας την πρόκριση ως πρώτη στον όμιλο έχοντας το απόλυτο των βαθμών.

Από την αρχή η Ολλανδία είχε έναν εξαιρετικό ρυθμό στο παιχνίδι της με πολλούς συνδυασμούς, πολύ καλές καλύψεις με την ανάπτυξη να γίνεται πότε από τα αριστερά και πότε από τα δεξιά.

Η Λευκορωσία από την άλλη, δεν μπορούσε να παρακολουθήσει και απλά προσπαθούσε να κρατήσει τις παίκτριες της Ολλανδίας μακριά από το «D». Η μία ευκαιρία διαδεχόταν την άλλη για την κάτοχο του χρυσού ολυμπιακού μεταλλίου στο Λονδίνο με το γκολ να έρχεται στο 18’από την Kim Lammers, ύστερα από μια πολύ όμορφη πάσα της Kitty van Male

Το 2-0 δεν άργησε να γίνει, αυτή τη φορά από την αρχηγό της ομάδας Maartje Paumen, μετά από εκτέλεση penalty corner. Αυτό ήταν και το αποτέλεσμα του ημιχρόνου με την Ολλανδία να κυριαρχεί στον αγώνα και τη Λευκορωσία απλά να περιμένει το τελικό σκορ…

Ίδια εικόνα και στην επανάληψη

Τίποτα δεν άλλαξε μετά την έναρξη του δευτέρου μέρους με την Ολλανδία να βρίσκεται συνεχώς στην επίθεση και μάλιστα να καταφέρνει να σκοράρει με την Sabine Mol, η οποία υποδέχθηκε την πάσα της Willemijn Bos που μπήκε από τα δεξιά δίνοντας έτοιμο γκολ στη συμπαίκτριά της στο 37’.

Στο40’ήρθε ένα ακόμα γκολ αυτή τη φορά από την Roos Drost μετά από ωραίο γύρισμα μέσα στο «D» από την Paumen, ενώ το 5-0 έγινε και πάλι από την Lammers.

Η Λευκορωσία είχε πετάξει λευκή πετσέτα καθώς δεν μπορούσε να αναπτυχθεί, καθώς η Ολλανδία είχε δημιουργήσει έναν τεράστιο «τοίχο» στη μεσαία γραμμή.

Στο 53’η Paumen με penalty stroke έκανε το 6-0 και πέντε λεπτά αργότερα η ίδια παίκτρια έπειτα από penalty corner διαμόρφωσε το τελικό 7-0.

Ολλανδία – Λευκορωσία 7-0 (2-0)

Σκόρερ: Lammers 18’,44’, Paumen 27’,53’,58’, Mol37’, Drost 40’

Πράσινες: van Male 47’, Collot63’– Syrayezhka42’

Κίτρινες: –

Ολλανδία: Sombroe, Derkx, van Male, Bos, Dirkse, van Maasakker, Paumen, Collot, Lammers, de Goede, Magis.

Λευκορωσία: Mikanovich, Khamko, Halinouskaya, Stsifutkina, Batura, Shyntar, Mikeichyk, Silitskaya, Syrayezhka, Kulinkovich, Kibkova.