Χόκεϊ επι χόρτου – RHWC 2014: Επέστρεψε στις νίκες η Γερμανία και συνεχίζει να ελπίζει…

Χάγη, ΟΛΛΑΝΔΙΑ–  Η Γερμανία είναι και πάλι εδώ. Μετά από δύο απογοητευτικές εμφανίσεις απέναντι σε Αργεντινή και Ολλανδία κατάφερε, όχι με απόλυτα πειστικό τρόπο, να επιστρέψει στις νίκες διατηρώντας παράλληλα τις ελπίδες της για πρόκριση στην τετράδα.

Εκεί όπου θα βρεθεί σίγουρα η Ολλανδία έπειτα από την εμφατική νίκη με 7-1 απέναντι στη Ν. Αφρική είναι και με τα…δύο πόδια στον ημιτελικό. Πολύ κοντά στο δεύτερο εισιτήριο είναι και η εκπληκτική Αργεντινή, η οποία σημείωσε την τρίτη διαδοχική της νίκη, αυτή τη φορά κόντρα στην Κορέα με 5-0 και πλέον χρειάζεται έναν βαθμό την τελευταία αγωνιστική με αντίπαλο τη Ν. Αφρική.

Ήταν κατά διαστήματα Γερμανία…

Δύο σερί ήττες ήταν πολλές. Αυτές οι ήττες είναι πολύ πιθανό (μάλλον σίγουρο) ότι θα την αφήσουν εκτός τετράδας μετά από πολύ καιρό. Η Γερμανία μπήκε με αποφασιστικότητα στο παιχνίδι με τη Ν. Ζηλανδία.

Μία αναμέτρηση που είχε πολλά και ωραία γκολ, εντυπωσιακή ευστοχία των δύο ομάδων στα penalty corner με τη Ν. Ζηλανδία να έχει ποσοστό 75% και τη Γερμανία 100%, αλλά και πολλές φάσεις εκατέρωθεν, με τις πολλές να προέρχονται από τους Γερμανούς.

Το σκορ άνοιξε νωρίς (2’) από τον Fuchs, ο οποίος δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Manchester, κάνοντας το 1-0. Αμέσως μετά η Γερμανία θα έχει την ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματά της, αλλά το penalty stroke του Zeller δεν θα έχει ευτυχή κατάληξη για την ομάδα του με την μπάλα να φύγει ψηλά άουτ.

Ωστόσο, ότι δεν κατάφερε ο Zeller το πέτυχε ο Zwicker στο 31’ δίνοντας προβάδισμα δύο γκολ στη Γερμανία. Η απάντηση της Ν. Ζηλανδίας δεν θα αργήσει να έρθει. Το penalty corner του σπεσιαλίστα Andy Hayward δεν θα αφήσει πολλά περιθώρια αντίδρασης στον Jacobi με το 2-1 να πραγματοποιείται στο 34’.

Η χαρά της μείωσης όμως δεν θα διαρκέσει για πολύ, αφού στο αμέσως επόμενο λεπτό η Γερμανία θα σκοράρει μετά από εκτέλεση penalty corner με τον Zeller να παίρνει τη…ρεβάνς για το χαμένο penalty stroke.

Το 3-1 έδωσε ακόμη μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση στους πρωταθλητές Ευρώπης οι οποίοι στο 40’ «χτύπησαν» και πάλι με τον Zwicker (έναν από τους καλύτερους του αγώνα) να σημειώνει το τέταρτο γκολ της ομάδας του, αλλά και το δεύτερο προσωπικό του στο ματς.

Στο 57’ η πλάστιγγα έγειρε οριστικά προς το μέρος των Γερμανών οι οποίοι έκαναν το 5-1 με σκόρερ τον Furk. Το μόνο που κατάφερε η Ν. Ζηλανδία στα τελευταία λεπτά ήταν να μειώσει με τα δύο γκολ του Hayward (penalty corner) στο 67’ και 70’, ο οποίος σημειώνοντας χατ-τρικ διαμόρφωσε το τελικό 5-3.

Ν. Ζηλανδία – Γερμανία 3-5: Hayward (34’, 67’, 70’) – Fuchs (2’), Zwicker (31’, 40’), Zeller (35’), Furk (57’)

Αρχικές συνθέσεις

Ν. Ζηλανδία: Manchester (G), Haig, Hayward, Simon Child, Couzins, Marcus Child, Burrows, Tarrant, MacAleese, Inglis, Edwards.

Γερμανία: Jacobi (G), Butt, Muller, Haner, Wesley, Hauke, Wess, Korn, Zeller, Fuchs, Stralkowski.

Ακόμα σκοράρει η Ολλανδία

Στο τελευταίο παιχνίδι της τέταρτης αγωνιστικής για τον δεύτερο όμιλο η πρωτοπόρος Ολλανδία δεν συνάντησε ιδιαίτερα προβλήματα φτάνοντας σε μια εμφατική νίκη εξασφαλίζοντας παράλληλα την πρόκριση στα ημιτελικά της διοργάνωσης.

Στο, για  μια ακομη φορά, κατάμεστο Kyocera η Ολλανδία κυριάρχησε από το πρώτο λεπτό ανοίγοντας το σκορ με τον Van Ass στο 4’. Πριν συμπληρωθούν τα πρώτα δέκα λεπτά ο Verga θα κάνει το 2-0, ενώ στο 23’ ο Hertzberger θα ανεβάσει το δείκτη του σκορ στο 3-0, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με ένα ακόμη γκολ από την Ολλανδία και συγκεκριμένα από τον Kemperman (33’).

Στο δεύτερο μέρος δεν άλλαξαν και πολλά. Η Ολλανδία συνέχιζε να αναπτύσεται συνεχώς από τη δεξιά πλευρά δημιουργώντας διαρκώς ρήγματα στην άμυνα της Ν. Αφρικής.

Σε μία από αυτές τις στιγμές ο Kemperman σημείωσε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα κάνοντας το 5-0 στο 38’, ενώ τρία λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Bakker να σκοράρει σημειώνοντας το έκτο τέρμα της ομάδας του.

Οκτώ λεπτά πριν απο το φινάλε η Ν. Αφρική πέτυχε το γκολ της…τιμής με τον Justin Reid-Ross να σκοράρει, μετά από penalty corner, μειώνοντας σε 6-1. Στο 64’ όμως ο Baart θα φύγει από την αριστερή πλευρά θα διανύσει σχεδόν όλο το γήπεδο ανενόχλητος ολοκληρώνοντας εύστοχα την προσπάθειά του διαμορφώνοντας στο 64’ το τελικό 7-1.

Ν. Αφρική – Ολλανδία 1-7: Reid-Ross (62’) – Van Ass (4’), Verga (10’), Hertzberger (23’), Kemperman (33’, 38’), Bakker (41’), Baart (64’)

Ν. Αφρική: Pieterse (G), Robinson, Paton, Madsen, Smith, Drummond, Hykes, Norris-Jones, Halkett, Reid-Ross, Panther.

Ολλανδία: Stockmann (G), Jolie, Bakker, Verga, Kemperman, Baart, Hofman, de Winj, van der Horst, van Ass, van der Weerden.

Σε ρυθμούς τάνγκο…

Αναμφίβολα η Αργεντινή είναι μια ομάδα την οποία δεν περιμέναμε τόσο δυνατή σε αυτό το Παγκόσμιο Κύπελλο. Ωστόσο τα παιδιά του Carlos Retegui πραγματοποιούν απίστευτες εμφανίσεις στη Χάγη και βρίσκονται με το ένα πόδι στα ημιτελικά.

Στο παιχνίδι με την Κορέα η Αργεντινή στηρίχθηκε και πάλι στην εκτελεστική δεινότητα στα penalty corner του Gonzalo Peillat, ο οποίος σκόραρε τρεις φορές! Κι όταν τα ποσοστά στα penalty corner είναι σε τόσο ψηλό επίπεδο (75%) η Αργεντινή δύσκολα χάνει.

Μέχρι τα πρώτα επτά λεπτά η Αργεντινή ήταν μπροστά στο σκορ με 2-0 χάρη στα γκολ του Peillat. Στο 12’ ο Lucas Vila σημείωσε το τρίτο γκολ για την ομάδα του, ενώ στο 20’ ο Peillat με το τρίτο του τέρμα έκανε το 4-0.

Αυτό ήταν! Ημίχρονο 4-0 η Κορέα ήθελε αλλά δεν μπορούσε και η Αργεντινή «κάλπαζε» για ακόμη μία νίκη. Αυτή «εδραιώθηκε» με το γκολ του Schickendantz στο 54’ με το 5-0 να είναι το τελικό αποτέλεσμα.

Κορέα – Αργεντινή 0-5: Peillat (4’ 7’ 20’), Vila (12’), Schickendantz (54’)

Κορέα: Myungho Lee (G), Daekeun Oh, Sunghoon Yoon, Hyosik You, Moonkyu Kang, Eunseong Hong, Youngjin Kim, Seunghoon Lee, Seongkyu Kim, Jonghyun Jang, Hyunwoo Nam.

Αργεντινή: Vivaldi (G), Peillat, Gilardi, Ibarra, Lucas Rey, Paredes, Vila, Lopez, Matias Rey, Brunet, Mazzilli.

ΗΠΑ και Αργεντινή τα φαβορί

Στις γυναίκες και στον δεύτερο όμιλο ΗΠΑ και Αργεντινή βρίσκονται ένα βήμα πριν από τους ημιτελικούς. Οι ΗΠΑ που αποτελούν την ευχάριστη έκπληξη της διοργάνωσης μετά από μια εξαιρετική εμφάνιση επικράτησαν της Γερμανίας με 4-1, με τις Γερμανίδες να μένουν εκτός ημιτελικών!

Από την πλευρά της η Αργεντινή νίκησε την Αγγλία με 2-12, η οποία παραμένει χωρίς νίκη στο τουρνουά. Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου η Κίνα επικράτησε της Ν. Αφρικής με 4-3, όμως η υπόθεση πρόκριση έχει δυσκολέψει αρκετά καθώς την τελευταία αγωνιστική χρειάζεται νίκη κόντρα στην Αργεντινή, αλλά και με διαφορά πάνω από έξι γκολ!