Χόκεϊ επι χόρτου – RHWC 2014: Βέλγιο ή Αγγλία;

Χάγη, ΟΛΛΑΝΔΙΑ–  Βέλγιο και Αγγλία θα παλέψουν για το δεύτερο εισιτήριο του πρώτου ομίλου καθώ τη Δευτέρα (09.06) θα βρεθούν αντιμέτωπες την τελευταία αγωνιστική.

Οι φιναλίστ του πρόσφατου Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος επικράτησαν με 5-2 της Ισπανίας ανεβαίνοντας και πάλι στη δεύτερη θέση εκμεταλλευόμενοι τη βαριά ήττα από την Αυστραλία με 5-0.

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου η Ινδία σημείωσε την πρώτη νίκη στη διοργάνωση, καθώς επικράτησε της Μαλαισίας με 3-2 προσπερώντας έτσι την Ισπανία στην τέταρτη θέση.

Στον πρώτο όμιλο των γυναικών η Ολλανδία έκανε το 4/4 νικώντας στο ντέρμπι την Αυστραλία με 2-0 εξασφαλίζοντας την πρόκριση στην ημιτελική φάση. Αυστραλία, Κορέα και Ν. Ζηλανδία μάχονται για το δεύτερο εισιτήριο με την πρώτη να κοντράρεται με τη Ν. Ζηλανδία, ενώ η Κορέα αντιμετωπίζει την Ολλανδία στην τελευταία αγωνιστική.

Περίπατος για την Αυστραλία…

Στο Kyocera η Αυστραλία αντιμετώπισε την Αγγλία επιζητώντας τη νίκη που θα της εξασφάλιζε την πρόκριση για την ημιτελική φάση. Βαθμούς όμως ήθελε και η Αγγλία προκειμένου να πάει με αβαντάζ την τελευταία αγωνιστική στο παιχνίδι με το Βέλγιο.

Ωστόσο, από την αρχή του αγώνα η Αυστραλία έδειξε τις προθέσεις της. Πριν καν συμπληρωθούν 30 δευτερόλεπτα από την έναρξη οι παίκτες του Ric Chalresworth άνοιξαν το σκορ σημείωνοντας το πιο γρήγορο γκολ της διοργάνωσης με σκόρερ τον Matt Cohdes.

Οι Αυστραλοί ήταν καταιγιστικοί με τους Άγγλους να προσπαθούν να κάνουν το παιχνίδι τους χωρίς όμως να τα καταφέρουν. Στο 13’ ήρθε και το δεύτερο τέρμα για την κάτοχο του τίτλου με τον De Young μετά από εκτέλεση penalty corner και την ασταθή επέμβαση του Pinner.

Η Αυστραλία συνέχιζε να παίζει εντυπωσιακό χόκεϊ φτάνοντας σε ένα ακόμη τέρμα αυτή τη φορά με τον Dwyer (29’), έξι λεπτά πριν σημειωθεί το πιο όμορφο (κατά τη γνώμη μας) γκολ στο τουρνουά.

Πέντε δευτερόλεπτα πριν από το φινάλε του ημιχρόνου ο Knowles θα γεμίσει μέσα στο «D» της Αγγλίας. Εκεί θα βρεθεί ο Govers και χωρίς να αφήσει την μπάλα να πέσει στο έδαφος θα νικήσει τον Pinner κάνοντας το 4-0 το οποίο ήταν και το τελικό αποτέλεσμα του πρώτου μέρους.

«Ξέρουμε ότι πολλές ομάδες στα τελευταία δευτερόλεπτα του ημιχρόνου χαλαρώνουν», θα πει ο αρχηγός των Αυστραλών Mark Knowles για το πανέμορφο γκολ που έδωσε στον Govers. «Θεωρώ ότι άξιζε η προσπάθεια να περάσω την μπάλα μέσα στο “D” των Άγγλων και ο Kieran (Govers) σημείωσε ένα πολύ όμορφο γκολ».

Στο δεύτερο μέρος η Αυστραλία βγήκε απο τα αποδυτήρια το ίδιο δυνατά και στο 38’ έκαναν το 5-0 με τον Zalewski. Παρά το 5-0 η Αγγλία συνέχισε να αντιμετωπίζει δύσκολες καταστάσεις με τον αρχηγό της Middleton να διώχνει την μπάλα με εντυπωσιακό τρόπο πάνω στη γραμμή.

Η λήξη του παιχνιδιού βρήκε τους Αυστραλούς να πανηγυρίζουν την πρόκριση στα ημιτελικά, ενώ αντίθετα διατήρησε την αγωνία των Άγγλων που θα τα παίξουν όλα για όλα την τελευταία αγωνιστική με το Βέλγιο.

Αγγλία – Αυστραλία 0-5: Ghodes (1’), de Young (13’), Dwyer (29’), Govers (35’), Zalewski (38’)

Αρχικές συνθέσεις

Αγγλία: Pinner (G), Weir, Jackson, Martin, Brogdon, Hoare, Gleghorne, Middleton, Lewers, Catlin, Fox.

Αυστραλία: Charter (G), Orchard, Turner, Ciriello, Hammond, Knowles, Ockenden, Gohdes, Deavin, Govers, Kavanagh.

Βέλγιο για τετράδα

Μετά την ήττα από την Αυστραλία, την περασμένη Πέμπτη, το Βέλγιο ήθελε να επιστρέψει στις νίκες προκειμένου να διατηρήσει τις ελπίδες για πρόκριση στα ημιτελικά.

Στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της τέταρτης αγωνιστικής του πρώτου ομίλου, η ομάδα του Marc Lammers αντιμετώπισε την Ισπανία, η οποία συνεχίζει να «χτίζει» μια ομάδα που θα γίνει και πάλι ανταγωνιστική.

Η Ισπανία μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι χάνοντας δύο σημαντικές ευκαιρίες με τον Vanash (συμπλήρωσε 100 συμμετοχές) να απομακρύνει τον κίνδυνο. Ωστόσο το Βέλγιο από το δεκάλεπτο και μετά άρχισε να κάνει πιο αισθητή την παρουσία του στον αγωνιστικό χώρο.

Μάλιστα, στο 13’ άνοιξε το σκορ με τον Cosyns μετά από penalty corner, ενώ τρία λεπτά αργότερα διπλασίασε τα τέρματά του (και πάλι από penalty corner) με σκόρερ τον de Saedeleer.

Λίγο πριν από το ημίχρονο (34’) ο Stockbroekx έκανε το 3-0, ενώ ενδιάμεσα από τα τελευταία δύο γκολ των Βέλγων είχε ακυρωθεί γκολ για την Ισπανία με τους παίκτες του Salvador Indurain να διαμαρτύρονται έντονα και μάλλον δίκαια…

Στο δεύτερο μέρος και με το 3-0 υπέρ του το Βέλγιο απέβαλε το άγχος παίζοντας ελεύθερο και όμορφο χόκεϊ. Η ανάπτυξη συνεχίστηκε να γίνεται από τα δεξιά, αλλά και από τον άξονα με την ισπανική άμυνα να αντιμετωπίζει προβλήματα.

Το τέταρτο γκολ των Βέλγων προήλθε και πάλι από penalty corner με τον Cosyns να σημειώνει το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο παιχνίδι, τρία λεπτά μετά από την έναρξη της επανάληψης. To Βέλγιο ευστόχησε και σε τέταρτο penalty corner με σκόρερ τον John-John Dohmen, ο οποίος έδωσε το τελικό «χτύπημα» στους Ισπανούς κάνοντας το 5-0 στο 47’.

Η απάντηση των Ισπανών ήρθε στο 58’ με τον Tubau να ευστοχεί στο πέμπτο penalty corner της μέρας, ενώ ο Freixa δεν άλλαξε το τρόπο σκοραρίσματος των δύο ομάδων ευστοχώντας κι αυτός σε penalty corner μειώνοντας σε 5-2 το οποίο ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Ισπανία – Βέλγιο 2-5: Tubau (58’), Freixa (66’) – Cosyns (13’, 38’), de Saeleleer (16’), Stockbroekx (34’), John-John Dohmen (47’)

Ισπανία: Cortes (G), Freixa, Enrique, Delas, Tubau, Oliva, R. Alegre, Mir, Piera, Terraza, D. Alegre.

Βέλγιο: Vanash (G), van Doren, Thiery, Dohmen, van Aubel, Briels, Gougnard, de Saedeleer, Truyens, van Strydonck, Cosyns.

Επτέλους νίκη για την Ινδία

Μετά από δύο άτυχα αποτελέσματα (στις δύο πρώτες αγωνιστικές) και μια ισοπαλία η Ινδία σημείωσε την πρώτη νίκη στο τουρνουά απέναντι στη Μαλαισία σε ένα πολύ ωραίο παιχνίδι χωρίς άγχος, καθώς οι δύο ομάδες έχουν μείνει εκτός ημιτελικών.

Η Ινδία ήταν καλύτερη ολοκληρώνοντας το παιχνίδι με 14 τελικές προσπάθειες, ενώ άνοιξε το σκορ στο 15’ μετά απο εκτέλεση penalty corner με τον Kular Singh να νικάει τον Subramiam.

Οι…εφιάλτες των δύο πρώτων αγώνων της Ινδίας «ζωντάνεψαν» στη φάση του 46’ όταν μετά από penalty corner ο Abd Rahim ισοφάρισε σε μια πολύ άτυχη στιγμή για την άμυνα της Ινδίας οι παίκτες της οποία δεν μπόρεσαν να απομακρύνουν την μπάλα από την εστία τους.

Ωστόσο, τρία λεπτά μετά ο καλύτερος παίκτης του παιχνιδιού, Akashdeep Singh, έδωσε και πάλι το προβάδισμα στην Ινδία κάνοντας το 2-1, ενώ στο 51’ ο ίδιος παίκτης έκανε το 3-1.

Η Μαλαισία, που εμφανίστηκε αρκετά ανταγωνιστική, κατάφερε να μειώσει στο 61’ με τον Marhan Jalil, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 3-2.

Ινδία – Μαλαισία 3-2: Kular Singh (15’) Akashdeep Singh (49’, 51’) – Razie Abd Rahim (46’), Marhan Jalil (61’)

Ινδία: Parattu Raveendran (G), Rupinder Singh, Manpreet Singh, Sardar Singh, Walmiki, Dharamvir Singh, Vokkaliga, Gurbaj Singh, Sowmarpet, Lakra, Akashdeep Singh.

Μαλαισία: Subramiam (G), Fitri Saari, Faizal Saari, Abdullah, Mutalib, Misron, Mohd Noor, Abd Rahim, Jali, Ahmad, Abu.

Στα ημιτελικά η Ολλανδία

Στον πρώτο όμιλο στις γυναίκες η Ολλανδία «σφράγισε» την πρόκρισή της στα ημιτελικά της διοργάνωσης μετά από τη νίκη της με 2-0 κόντρα στην Αυστραλία. Η Αυστραλία από την πλευρά της συνεχίζει να έχει την τύχη στα χέρια της, αφού αν καταφέρει να κερδίσει τη Ν. Ζηλανδία στο τελυταίο παιχνιδι του ομίλου θα είναι αυτή που θα πάρει την πρόκριση.

Πρόκριση κυνηγάει όμως και η Κορέα, η οποία επικράτησε του Βελγίου με 4-2 διατηρώντας τις ελπίδες της για την τετράδα. Βέβαια, το έργο της είναι αρκετά δύσκολο καθώς θέλει νίκη απέναντι στην Ολλανδία την τελευταία αγωνιστική, ενώ παράλληλα χρειάζεται την επικράτηση της Ν. Ζηλανδίας απέναντι στην Αυστραλία.

Η Ν. Ζηλανδία κέρδισε την Ιαπωνία με 4-1 και στο τελευταίο ματς θα τα παίξει όλα για όλα κόντρα στην Αυστραλία με στόχο τη νίκη, αλλά και την ήττα (ή και την ισοπαλία) της Κορέας κόντρα στην Ολλανδία για να έχει ελπίδες τετράδας.