Χόκεϊ επι χόρτου – HWC 2014: Επίδειξη δύναμης από την Αυστραλία

Χάγη, ΟΛΛΑΝΔΙΑ–  Πρεμιέρα με το…δεξί έκανε η κάτοχος του τίτλου Αυστραλία η οποία δεν δυσκολεύτηκε να επικρατήσει της Μαλαισίας στο πρώτο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία στο 13ο Παγκόσμιο Κύπελλο.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τους Αυστραλούς να πιέζουν. Οι προσπάθειες της Μαλαισίας από την άλλη προερχόντουσαν κυρίως από τη δεξιά πλευρά χωρίς όμως να μπορέσουν να απειλήσουν τον Αυστραλό τερματοφύλακα Andrew Charter.

Η Αυστραλία που σιγά-σιγά γέμιζε όλο και πιο πολύ το αντίπαλο «D» κατάφερε να ανοίξει το σκορ (25’) με τον Glenn Turner ο οποίος είχε περάσει ως αλλαγή στο έκτο λεπτό.

Αυτό ήταν και το πρώτο τέρμα της διοργάνωσης γεγονός που πανηγυρίστηκε από τους ελάχιστους θεατές που βρέθηκαν στις εξέδρες του άκρως εντυπωσιακού Kyocera Stadium.

Το γκολ απέβαλλε το άγχος της πρεμιέρας από τους Αυστραλούς, οι οποίοι όμως αν και είχαν τις ευκαιρίες (δοκάρι) δεν μπόρεσαν να φτάσουν σε ένα δεύτερο γκολ μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους.

Το παθητικό παιχνίδι των Μαλαισιανών (δεν μπορούσαν να παίξουν και διαφορετικά) διευκόλυνε την ομάδα του Ric Charlesworth, που συνέχισε να πιέζει ψηλά. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να έρθει ένα ακόμη τέρμα αυτή τη φορά με σκόρερ τον Eddle Ockenden (50’), ενώ δύο λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Jamie Dwyer για να στείλει την μπάλα στο βάθος της εστίας του Kumar Subramiam.

Το 3-0 δεν άφηνε και πολλά περιθώρια αντίδρασης στους παίκτες της Μαλαισίας που προσπάθησαν να εκμεταλλευτούν την ταχύτητά τους, όμως η άμυνα της Αυστραλίας ήταν απροσπέλαστη.

Το σκορ στην αναμέτρηση έκλεισε ο ίδιος παίκτης που το άνοιξε. Ο λόγος για τον Glenn Turner που νίκησε για δεύτερη φορά στο σημερινό παιχνίδι τον Subramiam διαμορφώνοντας έτσι το τελικό 4-0 χαρίζοντας παράλληλα στην ομάδα του την πρώτη νίκη στη διοργάνωση.

Η νίκη αυτή μπορεί να χαρακτηριστεί δίκαιη και άνετη από πλευράς Αυστραλίας. Μπορεί στην αρχή η κάτοχος του τροπαίου να μπήκε «μουδιασμένη», περιμένοντας να προσεγγίσει τις προθέσεις της Μαλαισίας, όμως από τη στιγμή που άνοιξε το σκορ ήταν κυρίαρχος στη μοκέτα του Kyocera.

Εξάλλου και οι αριθμοί πιστοποιούν την ανωτερότητα των Αυστραλών οι οποίοι ολοκλήρωσαν τον αγώνα με 15 τελικές προσπάθειες, έναντι μόλις δύο των παικτών της Μαλαισίας.

Το σημείο όμως που πρέπει να προσεχτεί είναι τα penalty corner, ειδικά από την πλευρά των Αυστραλών οι οποίοι δεν μπόρεσαν να εκμεταλλευτούν κανένα από τα έξι που εκτέλεσαν.

Αυστραλία – Μαλαισία 4-0: Turner (25’, 54’), Ockenden (50’), Dwyer (52’).

Συνθέσεις

Αυστραλία: Charter (G), Dwyer, Orchard, Ciriello, Knowles, Ockenden, Whetton, Zalewski, Deavin, Swann, Govers.

Μαλαισία: Subramiam (G), Saari Fitri, Saari Faizal, Mutalib, Ashari, Misron, Mohd Noor, Abd Rahim, Jali, Ahmad, Abu.

Νίκη στο τέλος για το Βέλγιο

Το καλύτερο, μέχρι στιγμής, παιχνίδι της πρώτης ημέρας ήταν αναμφίβολα αυτό του Βελγίου απέναντι στην Ινδία. Το Βέλγιο έχοντας τη συμπαράσταση μεγάλης μερίδας θεατών που βρέθηκαν στις εξέδρες του Kyocera ξεκίνησε αρκετά καλά έχοντας τον έλεγχο αλλά και τις ευκαιρίες του αγώνα. Από την άλλη η Ινδία προσπάθησε να κλείσει τις δύο πλευρές, από τις οποίες συνηθίζει να «χτυπάει» το Βέλγιο, ενώ παράλληλα έβγαινε στην κόντρα.

Ένα λεπτό πριν από την ανάπαυλα το Βέλγιο προηγήθηκε με το γκολ του Florent van Aubel, ο οποίος έκανε το 1-0. Η Ινδία όμως δεν είχε τη διάθεση να συνεχίσει τον «κλεφτοπόλεμο». Στην επανάληψη βγήκε μπροστά και με τον Mandeep Singh κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση στο 45’.

Σαν να μην έφτανε αυτό πέντε λεπτά μετά η Ινδία πήρε το προβάδισμα με τον Akashdeep Singh βάζοντας δύσκολα στο Βέλγιο που σε εκείνο το σημείο είχε εγκλωβιστεί.

Τη λύση στους φιναλίστ του πρόσφατου Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος έδωσε ο Simon Gougnard ο οποίος στο 56’ ισοφάρισε σε 2-2. Τα λεπτά κυλούσαν με το Βέλγιο να πιέζει και την Ινδία να κρατάει μακριά τους κινδύνους.

Όμως, 17 δευτερόλεπτα πριν από το φινάλε το Βέλγιο έφτασε στο 3-2 με πρωταγωνιστή τον John-John Dohmen ο οποίος χάρισε μια δραματική νίκη στην ομάδα του αφήνοντας…ξαπλωμένους στη μοκέτα τους Ινδούς που έκαναν μια τεράστια προσπάθεια απέναντι σε μια ομάδα φαβορί για μετάλλιο.

Σαφώς και το Βέλγιο ήταν καλύτερο στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα. Όμως ο ρόλος του ενός εκ των φαβορί σε ένα Παγκόσμιο Κύπελλο «επιβαρύνει» με πρόσθετο άγχος του παίκτες.

Είχε την κατοχή, ολοκλήρωσε με 15 τελικές, ωστόσο είχε προβλήματα στα penalty corner, καθώς εκμεταλλεύτηκε μόλις το ένα από τα έξι που εκτέλεσε. Από την άλλη η Ινδία έπαιξε ακριβώς όπως έπρεπε.

«Σφιχτά» στην άμυνα, ενώ εκμεταλλεύτηκε το ανοικτό γήπεδο. Εξάλλου έχει πολύ γρήγορους παίκτες για να το κάνει. Εκτός από αυτούς τους παράγοντες έδειξε και άκρως αποτελεσματική ομάδα.

Μπορεί να έκανε μόλις τρεις φάσεις στο «D» του Βελγίου, οι δύο όμως κατέληξαν γκολ, ενώ η τρίτη λίγο έλειψε να γίνει. Η αίσθηση που μας έδωσε η Ινδία είναι ότι την περιμένουμε να δυσκολέψει όλες τις ομάδες του ομίλου.

Τα εύκολα δύσκολα η Ν. Ζηλανδία

Στην πρεμιέρα των γυναικών η Ν. Ζηλανδία αντιμετώπισε το Βέλγιο με τον κόσμο να αρχίζει σιγά-σιγά να κάνει την εμφάνισή του στο Kyocera Stadium. Η Ν. Ζηλανδία μπήκε πολύ δυνατά στην αναμέτρηση φέρνοντας σε δύσκολη θέση τα κορίτσια του Βελγίου.

Αναμφίβολα μια ομάδα υπήρχε στο γήπεδο στο πρώτο μέρος κι αυτή ήταν η Ν. Ζηλανδία. Η ομάδα του Mark Hager εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο τα penalty corner που κέρδισε σκοράροντας και στα τρία!

Η αρχή έγινε από την Krystal Forgesson που σκόραρε δις μέσα σε έξι λεπτά (20’., 26’), ενώ στο τέλος του ημιχρόνου (35’) η Anlta Punt έκανε το 3-0 δίνοντας σημαντικό προβάδισμα στην ομάδα της.

Οι δύο ομάδες βγήκαν από τα αποδυτήρια με τη Ν. Ζηλανδία να είναι και πάλι στο προσκήνιο και μάλιστα κατάφερε να κάνει το 4-0 με σκόρερ την Kayla Whitelock. Από εκεί και πέρα όμως τα πράγματα άλλαξαν.

Οι παίκτριες του Βελγίου μη έχοντας να χάσουν κάτι, άρχισαν να ρισκάρουν και να βγαίνουν στην επίθεση. Το 4-1 έγινε στο 46’ από την Barbara Nelen, ενώ τρία λεπτά αργότερα η Emille Sinla μείωσε ακόμη περισσότερο σε 4-2.

Οι Βελγίδες είχαν ανακτήσει την αυτοπεποίθησή τους την ίδια ώρα που η Ν. Ζηλανδία έψαχνε να βρει λύσεις για να σταματήσει το καλό μομέντουμ των αντιπάλων τους.

Ωστόσο, το Βέλγιο στο 55’ πλησίασε στο ένα γκολ τη διαφορά «ζεσταίνοντας» το…παγωμένο Kyocera μετά από το penalty stroke της Stephanle De Groof στο 55’. Στα υπόλοιπα λεπτά που απέμεναν η Ν. Ζηλανδία κατάφερε να ελέγξει την αναμέτρηση κατακτώντας έστω και με αυτό τον τρόπο την πρώτη νίκη στο Παγκόσμιο Κύπελλο.

Ν. Ζηλανδία – Βέλγιο 4-3: Forgesson (20’, 26’), Punt (35’), Whitelock (44’) – Nelen (46’), Sinla (49’), De Groof (55’).

Συνθέσεις

Ν. Ζηλανδία: Rutherford (G), Whitelock, Naylor, Forgesson, Glynn, Charlton, Cocks, Dennison, Flynn, Michelsen, Punt.

Βέλγιο: D’ Hooghe (G), Fobe, De Groof, Raes, Puvres, van Lindt, Gerniers, Versavel, Nelen, Vanden Borre, Simons.

Στο δεύτερο παιχνίδι του πρώτου ομίλου, πάντα στην κατηγορία των γυναικών, η Αυστραλία βρήκε μεγάλη αντίσταση απέναντι στην Κορέα κερδίζοντας με 3-2. Η Αυστραλία που παρατάχθηκε χωρίς την αρχηγό της Madonna Blyth βρέθηκε πίσω στο σκορ από το γκολ της Eunbl Cheon (7’).

Η απάντηση, ήταν γρήγορη από πλευρά Αυστραλίας που κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσια χάρη στο τέρμα της Emily Hurtz στο 12’. Το 1-1 ήταν το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου με την Κορέα να είναι ιδιαίτερα ανταγωνιστική και την Αυστραλία να προσπαθεί να βρει λύσεις απέναντι σε μια καλοστημένη άμυνα.

Τα πρώτα λεπτά της επανάληψης ήταν και τα καλύτερα για την Αυστραλία στο πρώτο της παιχνίδι σε αυτό το Παγκόσμιο Κύπελλο. Μεγάλη πρωταγωνίστρια σε αυτό το διάστημα ήταν η Anna Flanagan, η οποία έβαλε μπροστά την ομάδα της με δύο γκολ σκοράροντας διαδοχικά στο 49’ και στο 57’.

Το 3-1 ήταν σκορ ασφαλείας για την Αυστραλία, όμως η Κορέα συνέχισε να παλεύει δημιουργώντας επικίνδυνες καταστάσεις μπροστά από την εστία της Lynch. Οι προσπάθειες έφεραν αποτέλεσμα στο 63’ με την Seul Ki Cheon η οποία μείωσε σε 3-2 το οποίο όμως δεν άλλαξε μέχρι το τέλος δίνοντας τη νίκη στην Αυστραλία.

Αυστραλία – Κορέα 3-2:  Hurtz (12’), Flanagan (49’, 57’) – Enubl Cheon (7’), Seul Ki Cheon (63’).

Συνθέσεις

Αυστραλία: Lynch (G), Eastham, Kenny, Nelson, Flanagan, McMahon, Bone, White, Claxton, Parker, Smith.

Κορέα: Jang (G), Youngran Kim, Sena Cha, Hyoju An, Hye Han, Mihyun Park, Jongeun Kim, Darae Kim, Eunji Cho, Okju Kim, Sunsoon Oh.

Το πρόγραμμα της πρώτης ημέρας ολοκληρώνεται με τα παιχνίδια Αγγλία – Ισπανία για την κατηγορία των ανδρών και το Ολλανδία – Ιαπωνία για την κατηγορία των γυναικών.