Χόκεϊ επι χόρτου – Eurohockey Indoor Challenge II: Φινάλε με ψηλά το κεφάλι για τα Ανάβρυτα

Puconci, Σλοβενία— Πάλεψαν, προσπάθησαν όσο μπορούσαν, αλλά δεν κατάφεραν να αποτρέψουν την έκτη ήττα σε ισάριθμα παιχνίδια. Οι παίκτες των Αναβρύτων ήταν ανταγωνιστικοί για ένα ημίχρονο απέναντι στην καλύτερη ομάδα του ομίλου, ωστόσο για μία ακόμη φορα η έλλειψη αγώνων ήταν εμφανής.

Αλήθεια, αν οι παίκτες του ελληνικού χόκεϊ είχαν παιχνίδια στα πόδια τους τι θα μπορούσε να συμβεί;

Ακόμα και έτσι προσπάθησαν με όλες τους τις δυνάμεις να παρουσιάσουν ένα αξιοπρεπές σύνολο κι αν εξαιρέσουμε το βαρύ 13-0 από την HK Triglav, οι παίκτες του Arjen Laar πέτυχαν το σκοπό του σε αυτό το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα.

Ίσως θα μπορούσαν (αν ήταν και τυχεροί) να αποφύγουν την τελευταία θέση, ωστόσο κανείς δεν μπορεί να ζητάει παραπάνω πράγματα από παιδιά που προσπαθούν να φανούν επαγγελματίες προερχόμενοι από μια αδιάφορη και «ερασιτεχνική» χώρα. Τουλάχιστον στον αθλητισμό…

Τα Ανάβρυτα, στο τελευταίο παιχνίδι τους στη διοργάνωση, είχαν μια πολύ δύσκολη αποστολή απέναντι στην καλύτερη ομάδα του ομίλου η οποία μετρούσε πέντε νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια.

Με άγνοια κινδύνου και χωρίς να έχουν να χάσουν απολύτως τίποτα, οι παίκτες των Αναβρύτων μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση και μάλιστα κατάφεραν να φτάσουν στο γκολ μετά από μια ωραία προσπάθεια του Νικόλα Γιακουμή, ο οποίος έκανε το 1-0 στο 3’.

Ωστόσο, με τη σέντρα οι Τούρκοι απάντησαν με τον Onur Acikgoz γράφοντας το 1-1, ενώ δύο λεπτά αργότερα πήραν προβάδισμα με το penalty corner του Vakif Can Kilinc.

Τα Ανάβρυτα απάντησαν με τον ίδιο τρόπο που απάντησε η Highway στο πρώτο γκολ. Ο Πάνος Παναγιωτόπουλος θα αιφνιδιάσει την τούρκικη άμυνα ισοφαρίζοντας σε 2-2.

Το πρόβλημα με τα penalty corner εμφανίστηκε σε ένα ακόμη παιχνίδι της ελληνικής ομάδας. Αυτό το εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο ο Numan Poyraz που έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στην Highway με 3-2 στο 15’.

Δύο λεπτά πριν από το φινάλε του πρώτου μέρους οι Τούρκοι σημείωσαν και τέταρτο γκολ αυτή τη φορά με τον Gazi Demir, ο οποίος έκανε το 4-2.

Στο δεύτερο μέρος η ελληνική άμυνα «έδεσε» καλύτερα, με τον Χατζηγεωργίου να παίζει εξαιρετικά σε ένα ακόμη παιχνίδι κρατώντας τη διαφορά των δύο τερμάτων και παράλληλα την ομάδα του στο παιχνίδι.

Όμως ο Κύπριος τερματοφύλακας δεν μπόρεσε να αποτρέψει το 5-2 στο 27’ με τον Acikgoz να σημειώνει το δεύτερο προσωπικό του τέρμα. Στο 31’ η Highway θα κερδίσει κοντινό πέναλτι το οποίο θα κάνει γκολ ο Kilinc, ενώ τρία λεπτά αργότερα και πάλι ο Acikgoz, θα διαμορφώσει το τελικό 7-2 και πάλι με κοντινό πέναλτι.