Χόκεϊ επι χόρτου – Eurohockey Indoor Challenge II: Η έλλειψη αγώνων κόστισε στα Ανάβρυτα

Puconci, Σλοβενία— Πέφτει σήμερα η αυλαία στη Σλοβενία όπου διεξάγεται το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα χόκεϊ σάλας (Challenge II) με τη συμμετοχή, για μία ακόμη χρονιά, των Αναβρύτων.

Οι παίκτες του Ελληνο-Ολλανδού τεχνικού Arjen Laar έδωσαν τον καλύτερό του εαυτό δείχνοντας περίτρανα, ότι αν το χόκεϊ είχε γερές βάσεις στη χώρα μας και δεν ευτελιζόταν από τα ελληνικά ΜΜΕ, αλλά κυρίως από τους ίδιους τους παράγοντες θα μπορούσε να είναι σε πολύ υψηλότερο επίπεδο στο ευρωπαϊκό στερέωμα.

Ακόμα κι έτσι, με ελάχιστα παιχνίδια στα πόδια του, με ελάχιστα μέσα προετοιμασίας, αλλά και με σχεδόν ανύπαρκτη οικονομική βοήθεια, τα Ανάβρυτα βρέθηκαν στη Σλοβενία και πάλεψαν κάθε παιχνίδι παρά τις πέντε ήττες που γνώρισαν.

Η τελευταία αναμέτρηση θα διεξαχθεί σήμερα το μεσημέρι κόντρα στο μεγάλο φαβορί για την άνοδο την τουρκική Highway HC, η οποία βρίσκεται στην κορυφή του ομίλου με το απόλυτο των νικών.

Εκτός από τα Ανάβρυτα και την Highway HC στον όμιλο βρίσκονται και οι HK Triglav Predanovci (Σλοβενία), Epitok HC (Ουγγαρία), HK Elektrovojvodina (Σερβία), Kutaisi (Γεωργία) και Aker Sports Club (Νορβηγία).

Με την ομάδα των Αναβρύτων αγωνίζονται έξι παίκτες από την Κύπρο (οι πέντε διεθνείς), ενώ ξεχωρίζει και η εμβληματική φυσιογνωμία του προέδρου της κυπριακής ομοσπονδίας κυρίου Πέτρου Καραφωκά ως team-manager.

Ανάβρυτα – Aker Sports Club 1-2 (12.02)

Πρεμιέρα με τους Νορβηγούς της Aker Sports Club. Ενισχυμένη πάντα από πολύ καλούς παίκτες από το Πακιστάν (όπως οι περισσότερες νορβηγικές ομάδες), η Aker θα ανοίξει το σκορ με τον Rathore (13’) μετά από penalty-stroke.

Η ελληνική ομάδα ισορροπεί. Μπορεί να μην έχει βρει ακόμη τα πατήματά της, ωστόσο έχει μια σχετικά καλή κυκλοφορία της μπάλας και απειλεί την εστία του Zaidi.

Σε μία από αυτές τις επιθέσεις θα έρθει και το πρώτο γκολ από ελληνικής πλευράς. «Δράστης» ο Δημήτρης Στυλιανού, ο οποίος μετά από ένα καλά εκτελεσμένο penalty corner θα βρει χώρο και θα κάνει το 1-1, έξι λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου. Εξαιρετική άμυνα, πολύ καλός ο Σάββας Χατζηγεωργίου με τον «Τζίγκλα» να πραγματοποιεί σημαντικές επεμβάσεις.

Ωστόσο πέντε λεπτά πριν από το φινάλε ήρθε το γκολ για την Aker από τον Zaidi Syed Yasir Abbas, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 2-1, με την ελληνική ομάδα να χάνει την ευκαιρία να ξεκινήσει με το δεξί τη διοργάνωση.

Ανάβρυτα – HK Triglav Predanovci 0-13 (12.02)

Μετά από περίπου τέσσερις ώρες τα Ανάβρυτα έδωσαν το δεύτερο παιχνίδι τους, αυτή τη φορά απέναντι σε ένα από τα μεγάλα φαβορί για την άνοδο στην πρώτη κατηγορία, τη σλοβένικη και οικοδέσποινα, HK Triglav Predanovci.

Η απογοήτευση από το εναρκτήριο παιχνίδι, αλλά και η δυναμικότητα της HK Triglav Predanovci δεν άφησαν και πολλά περιθώρια στην ελληνική ομάδα.

Οι Σλοβένοι είχαν σε εκπληκτική μέρα τους Uros Veres και Nejc Potokar, οι οποίοι σημείωσαν τα εννέα(!) από τα συνολικά 13 γκολ της ομάδας τους. Οι «γηπεδούχοι» άρχισα να….σφυροκοπούν από το 9’ και μετά, ενώ μέχρι το ημίχρονο το σκορ ήταν 7-0.

Μέσα σε έξι λεπτά στο δεύτερο μέρος οι Σλοβένοι είχαν σημειώσει άλλα τρία τέρματα κάνοντας το 10-0, ενώ από το 34’ μέχρι το 38’ διαμόρφωσαν το τελικό 13-0.

Ανάβρυτα – Epitok HC 2-9 (13.02)

Κι όμως το σκορ δεν λέει απολύτως την αλήθεια. Τα Ανάβρυτα ήταν άκρως ανταγωνιστικά, απλά δεν είχαν διάρκεια στο παιχνίδι τους. Στο ξεκίνημα «πλήρωσαν» τις τοποθετήσεις τους στα penalty corners καθώς δέχθηκαν τρία γκολ σε διάστημα οκτώ λεπτών. Δύο από τον Kovac κι ένα από τον Papp.

Ο Σήφης Πιταροκοίλης απαντά με τον ίδιο τρόπο μειώνοντας σε 3-1, όμως ένα penalty stroke (Kovac) θα αυξήσει και πάλι τη διαφορά στα τρία τέρματα (4-1). Τα Ανάβρυτα επιμένουν και με μία ωραία προσπάθεια του Μαυριά θα μειώσουν σε 4-2 μπαίνοντας και πάλι στο παιχνίδι.

Ωστόσο, ένα ακόμη penalty corner (Konorot) θα κάνει το 5-2 για τους Ούγγρους, με την Epitok να σκοράρει ακόμη τέσσερις φορές προς το τέλος της αναμέτρησης με τους Papp, Wesselenyi και Konorot παίρνοντας τη νίκη με 9-2.

Ανάβρυτα – HK Elektrovojvodina 2-4 (13.02)

Ακόμη ένα παιχνίδι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες για τα Ανάβρυτα. Αυτή τη φορά η ελληνική ομάδα θα μπει δυνατά και θα κάνει το καλύτερο ξεκίνημα στο τουρνουά. Μάλιστα θα καταφέρει να αξιοποιήσει το πρώτο penalty corner της αναμέτρησης σκοράροντας με τον Στυλιανού κάνοντας το 1-0.

Έλλειψη αυτοσυγκέντρωσης για δύο λεπτά. Αυτό ουσιαστικά κόστισε δύο τέρματα σε διάστημα δύο λεπτών με τους Stamenkovic και Guzvica να «τιμωρούν» την ελληνική άμυνα δίνοντας προβάδισμα με 2-1 στην ομάδα τους.

Ο κορυφαίος του γηπέδου, Vasa Guzvica σημείωσε ακόμη δύο τέρματα και πάλι μέσα σε δύο λεπτά κάνοντας το 4-1, τη στιγμή που τα Ανάβρυτα προσπαθούσαν να ισορροπήσουν τον αγώνα. Στο τέλος του παιχνιδιού ο Στυλιανού θα σημειώσει το τρίτο προσωπικό του τέρμα στο τουρνουά και το δεύτερο στο παιχνίδι για τα Ανάβρυτα διαμορφώνοντας το τελικό 4-2.

Ανάβρυτα – Kutaisi 2-3 (14.02)

«Θρίλερ» και πάλι. Οι «σκληροί» Γεωργιανοί θα προηγηθούν με το penalty corner του Gogelia (4’) με το 1-0 να είναι το σκορ του ημιχρόνου. Δυνατό παιχνίδι, «σφιχτές» άμυνες με τις δύο ομάδες να δυσκολεύονται να δημιουργήσουν παιχνίδι. Ωστόσο παρά το γεγονός ότι τα Ανάβρυτα έμειναν πίσω στο σκορ έδειχναν ότι είναι πολύ κοντά στην πρώτη νίκη.

Ακόμα κι όταν ο «ζωηρός» Koba Gvantseladze έκανε το 2-0 με penalty stroke, τα Ανάβρυτα έδειξαν ψυχή και βγήκαν μπροστά. Η αντεπίθεση ξεκίνησε στο 29’ με τον μόνιμο σκόρερ (Δημήτρη Στυλιανού) να μειώνει σε 2-1 μετά από εκτέλεση penalty corner, ενώ ο Πιταροκοίλης στο 35’ θα ισοφαρίσει σε 2-2.

Ωστόσο η χαρά στον ελληνικό πάγκο θα θα κρατήσει για πολύ καθώς ο Giorgi Jimsheleishvili θα νικήσει τον Χατζηγεωργίου και θα διαμορφώσει το τελικό 3-2.

Σε λίγη ώρα τα Ανάβρυτα θα αντιμετωπίσουν την πρωτοπόρο του ομίλου Highway HC παιχνίδι που θα ολοκληρώσει το ταξίδι εμπειριών για την ελληνική ομάδα.

Ελληνική εκπροσώπηση και στη διαιτησία

Στη Σλοβενία βρέθηκε και ο διεθνής Έλληνας διαιτητής Γιώργος Μακρής. Ο έμπειρος ρέφερι σφύριξε σε έξι αναμετρήσεις, ενώ σε τρεις ήταν τρίτος διαιτητής. Αναλυτικά διεύθυνε τα παιχνίδι Kutaisi – Elektro (4-5), Kutaisi – Aker (6-2), Highway – Aker (7-4), Triglav – Aker (9-2), ενώ διαιτήτευσε και το επεισοδιακό Aker – Epitok (5-7) όπου μοίρασε τρεις πράσινες κάρτες.