Χόκεϊ επι χόρτου – EuroHockey Challenge II: Οι βαθμοί ήρθαν στο τέλος για τα Ανάβρυτα

Του Θανάση Σταθόπουλου
OSN

Αυτό ήταν! Τα Ανάβρυτα χαμογέλασαν στην τελευταία μέρα της διοργάνωσης του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος Challenge II, καθώς κατέκτησαν τον πρώτο βαθμό, χωρίς όμως να καταφέρουν να αποφύγουν την τελευταία θέση. Βέβαια αν δεν ήταν εκείνο το γκολ του Roman Gogelia δευτερόλεπτα πριν το φινάλε, τώρα θα πανηγυρίζαμε την πρώτη νίκη.

Ίσως όμως να μην είναι αυτό το νόημα. Τα Ανάβρυτα αξίζουν συγχαρητήρια. Πρώτα από τον κόσμο του ελληνικού χόκεϊ και μετά από όλους του άλλους. Και αφού λίγοι έως ελάχιστοι από τον ελλαδικό χώρο (με πολύ μικρές εξαιρέσεις) είχαν τη διάθεση να ασχοληθούν με την προσπάθεια των Ελλήνων παικτών, ασχοληθήκαμε εμείς και τους δίνουμε πολλά συγχαρητήρια. Συγχαρητήρια γιατί μέσα από την γκρίνια, τη μιζέρια, τη στασιμότητα, τις φανφάρες παικτών, παραγόντων κτλ. αυτοί μάζεψαν χρήματα, μάζεψαν παίκτες, περηφάνια και κατέβηκαν στους αγώνες.

Ναι, χαμένοι από χέρι. Ναι, με μια προετοιμασία στα τσιμέντα και στις άθλιες εγκαταστάσεις του ΟΑΚΑ. Κατέβηκαν. Τα έδωσαν όλα και αύριο (Δευτέρα) επιστρέφουν υπερήφανοι που προσπάθησαν. Που αγωνίστηκαν. Που έβγαλαν αυτό το μίζερο άθλημα, όπως οι περισσότεροι το έχουν καταντήσει στη χώρα μας, στην Ευρώπη. Και μάλιστα στη Βουλγαρία. Γιατί εκεί γίνεται πραγματική δουλειά. Τα λόγια, οι απειλές, τα άχρηστα δημοσιεύματα και τα μνημόσυνα εκεί δεν βοηθούν.

Εκεί, μιλάμε πάντα για τη Βουλγαρία, τον πρώτο λόγο έχουν τα έργα. Εδώ δυστυχώς, πανηγυρίζουμε και σχολιάζουμε μόνο για σκάνδαλα που βγάζουν οι φυλλάδες (αλήθεια που ήταν αυτό τριήμερο;) και γελάμε με τις σατιρικές εκπομπές που χλευάζουν το και καλά άθλημα που ορισμένοι τολμούν να λένε (μεγάλο θράσος) ότι αγαπούν. Μετά από όλα αυτά μόνο μπράβο γι’ αυτά τα παιδιά!

Ανάβρυτα ΑΟΧ 0, HC Kilppari 3

Η ελληνική ομάδα δίνει έναν πολύ δύσκολο αγώνα κόντρα σε μια ομάδα που διεκδικεί και μάλιστα με μεγάλες ελπίδες την άνοδο. Από το βασικό σχήμα θα απουσιάσει ο αρχηγός, Ανδρέας Μιχαήλ. Σάββας Χατζηγεωργίου, Γιώργος Φούφλιας, Κωσταντίνος Καούνας, Ιάσονας Σαρρής και Ιωσήφ Πιταροκοίλης θα πατήσουν πρώτοι το παρκέ του Municipality of Avren, στο πρώτο παιχνίδι της δεύτερης ημέρας. Αυτή τη φορά η πολύ καλή άμυνα των Ελλήνων αποδίδει και κρατάει μακριά τους Φινλανδούς.

Οι (συμ)παίκτες του Tommi Rantala αποδίδουν αρκετά καλό χόκεϊ όμως αυτό δεν είναι αρκετό, ειδικά στα πρώτα λεπτά του αγώνα. Οι Φινλανδοί θα ανοίξουν την ελληνική άμυνα στο 13’ με τον Sampo Hirvioja που θα κάνει το 0-1, το οποίο θα είναι και το σκορ ημιχρόνου. Οι Φινλανδοί έχουν κατέβει στη διοργάνωση με στόχο την άνοδο, αλλά και αρκετές απουσίες. Δεν ρισκάρουν και παίζουν αρκετά συντηρητικά φέρνοντας το ματς στα μέτρα των Αναβρύτων.

Στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου η Kilppari θα σημειώσει και δεύτερο γκολ, αυτή τη φορά με τον Tommi Rantala, ενώ έξι λεπτά αργότερα ο Sampo Hirvioja θα σημειώσει το δεύτερο προσωπικό του τέρμα διαμορφώνοντας το τελικό 0-3. Αυτό ήταν το πρώτο παιχνίδι (και το μοναδικό) στο οποίο τα Ανάβρυτα δεν κατάφεραν να σημειώσουν κάποιο τέρμα, ωστόσο δεν θα πρέπει να ξεχνάμε ότι μέχρι εκείνη την αναμέτρηση οι Φινλανδοί δεν είχαν δεχθεί γκολ για τρία ματς, ενώ παράλληλα ολοκλήρωσαν το τουρνουά δεχόμενοι μόλις έξι τέρματα.

Hrazdan 5, Ανάβρυτα ΑΟΧ 1

Οι παίκτες των Αναβρύτων συνεχίζουν να παίρνουν χρόνο. Στο συγκεκριμένο παιχνίδι έμειναν στο πάγκο τόσο ο καλύτερος παίκτης, Γιώργος Φούφλιας, όσο και ο Κωσταντίνος Καούνας που είχε ξεκινήσει βασικός λίγες ώρες νωρίτερα. Αντίπαλος η ομάδα από την Αρμενία η οποία είχε μεν τρεις ήττες, αλλά είχε τσιμπήσει βαθμό από το 0-2 (διαφορά κάτω των τριών τερμάτων) από την Kilppari.

Παιχνίδι μέτριο στα πρώτα λεπτά, με την Hrazdan να ανοίγει το σκορ στο 11’, με τον Telman Zakaryan. Τα Ανάβρυτα προσπαθούν να ανταποδώσουν. Σαφώς και λείπει στην αρχή η εμπειρία και η ταχύτητα του Φούφλια, όμως και τα άλλα παιδιά προσπαθούν για το καλύτερο. Ο αρχηγός θα μιλήσει (επιτέλους) λίγο πριν το ημίχρονο όπου και θα ισοφαρίσει σε 1-1 μετά από penalty corner.

Όπως και στο πρώτο μέρος έτσι και στο δεύτερο οι Αρμένιοι θα μιλήσουν περίπου στο δεκάλεπτο. Αυτή τη φορά τη ζημιά θα κάνει ο Karen Karol Karapetyan (28’), ο οποίος θα δώσει στην ομάδα του και πάλι το προβάδισμα με 2-1. Τρία λεπτά αργότερα (31’) ο Zakaryan θα σημειώσει το δεύτερο προσωπικό του τέρμα κάνοντας το 3-1. Η άτυχη δεύτερη μέρα των Αναβρύτων δεν έχει τελειώσει καθώς θα δεχθούν ακόμη δύο τέρματα στο τέλος το ένα με penalty stroke από τον Gasparyan και το άλλο από τον Vahe Karapetyan οι οποίοι διαμόρφωσαν το τελικό 5-1.

Ανάβρυτα ΑΟΧ 5, Team Adjara 5

Νωρίς το μεσημέρι ολοκληρώθηκε και το τελευταίο παιχνίδι της ελληνικής ομάδας, η οποία αντιμετώπισε τους Γεωργιανούς της Adjaria. Νωρίς το πρωί (08:00!) οι Γεωργιανοί είχαν πάρει τον πρώτο βαθμό στη διοργάνωση μετά την ισοπαλία απέναντι στην Hrazdan με 4-4. Αυτός ο βαθμός άφηνε τελευταία τα Ανάβρυτα που είχαν μια μεγάλη ευκαιρία να πάρουν την πρώτη νίκη στη διοργάνωση και να αποφύγουν την τελευταία θέση. Η αρχική πεντάδα ήταν ίδια με αυτή στο δεύτερο αγώνα κόντρα στην Spartak EV, δηλαδή με τους Χατζηγεωργίου, Μιχαήλ, Φούφλια, Σαρρή και Πιταροκοίλη.

Μόλις στο 4’ οι Γεωργιανοί ανοίγουν το σκορ με τον αρχηγό τους τον Tornike Takidze, ωστόσο η απάντηση από τους Έλληνες θα έρθει σχεδόν αμέσως (6’) με τον Φούφλια, οποίος θα κάνει το 1-1. Τα Ανάβρυτα θέλουν πολύ να ολοκληρώσουν την παρουσία τους με νίκη. Θέλουν αυτό το παιχνίδι. Ωστόσο ο Tarieladze θα δώσει και πάλι το προβάδισμα στην ομάδα του (8’), ενώ τα πράγματα θα γίνουν χειρότερα με τον Roman Gogelia να ανεβάζει το δείκτη του σκορ σε 1-3.

Το εκπληκτικό πρώτο μέρος συνεχίζεται με τη μία φάση να διαδέχεται την άλλη. Ο Μιχαήλ κάνει το καλύτερο παιχνίδι του στο τουρνουά και σκοράρει (13’) μειώνοντας σε 2-3, ενώ ο Σαρρής θα ισοφαρίσει δευτερόλεπτα πριν το φινάλε του πρώτου μέρους σε 3-3.

Στο δεύτερο μέρος το παιχνίδι κρέμεται σε μια κλωστή. Οι Γεωργιανοί θα πάρουν το προβάδισμα στο 27’ με τον αρχηγό, Tornike Takidze να σημειώνει το δεύτερο προσωπικό τέρμα της βραδιάς. Τα Ανάβρυτας τα δίνουν όλα στο φινάλε. Ο Σαρρής είναι ασταμάτητος και ισοφαρίζει στο 36’, σε 4-4, ενώ ο Πιταροκοίλης, θα σημείωσε το παρθενικό του γκολ στη διοργάνωση και παράλληλα θα δώσει το προβάδισμα στην ελληνική ομάδα με 5-4.

Τα Ανάβρυτα κρατούν γερά. Οι Γεωργιανοί ωστόσο πιέζουν και καταφέρνουν να ισοφαρίσουν λίγο πριν ακουστεί η κόρνα της γραμματείας διαμορφώνοντας το τελικό 5-5 αποφεύγοντας την τελευταία θέση του ομίλου, την οποία άφησαν στην ελληνική ομάδα, η οποία τουλάχιστον πήρε τους τρεις βαθμούς.

Την άνοδο NSA Sofia και Kilppari

Το καθοριστικό παιχνίδι έτσι όπως εξελίχθηκε το τουρνουά ήταν αυτό που έγινε μεταξύ της Kilppari και της Kringsja με τις δύο ομάδες να διεκδικούν την άνοδο πίσω από την NSA Sofia η οποία πέρασε κάνοντας το απόλυτο με 6/6 νίκες. Η νίκη της Kilppari με 2-1 της έδωσε αυτομάτως την άνοδο ως 2η με την εξαιρετική επίσης Kringsja να καταλαμβάνει την 3η θέση. Στην 4η βρέθηκε η ομάδα από τη Σερβία, η Spartak EV, με 18 βαθμούς, ενώ η αρμένικη Hrazdan ήταν 5η με 8. Τις τελευταίες δύο θέσεις, όπως αναφέραμε και πιο πάνω κατέκτησαν Team Adjaria και Ανάβρυτα με 4 και 3 βαθμούς αντίστοιχα. Τελική βαθμολογία