Χόκεϊ επι χόρτου – EuroHockey Challenge II: Με δύο ήττες ξεκίνησαν τα Ανάβρυτα

Με δύο ήττες ξεκίνησε τις προσπάθειές της στο EuroHockey Indoor Club Challenge II η ομάδα των Αναβρύτων. Ωστόσο μπορεί να ηττήθηκε και στα δύο παιχνίδια, όμως έδειξε δύο διαφορετικά πρόσωπα. Στην πρεμιέρα απέναντι στο μεγάλο φαβορί για τη μία εκ των δύο θέσεων που οδηγούν στην άνοδο και φυσικά οικοδέσποινα, την NSA Sofia τα Ανάβρυτα στάθηκαν πολύ καλά στο πρώτο μέρος (1-4), αλλά κατέρρευσαν στο δεύτερο με το σκορ να φτάνει στο 11-2.

Στο δεύτερο παιχνίδι είδαμε ένα διαφορετικό πρόσωπο κόντρα στους Σέρβους της Spartak EV. Μέτριο πρώτο μέρος (5-1), αλλά εξαιρετικό δεύτερο με το επιμέρους σκορ να είναι 3-2. Σήμερα ξεκινάνε και πάλι με ένα δύσκολο παιχνίδι κόντρα στην Φινλανδική HC Kilppari η οποία έχει βλέψεις για την άνοδο, ενώ το απόγευμα θα αντιμετωπίσει την αρμένικη Hrazdan, η οποία στο τελευταίο παιχνίδι της πρώτης ημέρας έβαλε δύσκολα στους Φινλανδούς χάνοντας με 2-0 με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με 0-0.

Ανάβρυτα ΑΟΧ 2, HC NSA Sofia 11

Σάββας Χατζηγεωργίου, Ανδρέας Μιχαήλ, Γιώργος Φούφλιας, Παναγιώτης Δρακουλής, Ιωσήφ Πιτακοίλης ήταν οι «5» που ξεκίνησαν τον δύσκολο αγώνας της πρεμιέρας. Οι Βούλγαροι πίεσαν από την αρχή της αναμέτρησης με αποτέλεσμα να προηγηθούν με 2-0 χάρη στα δύο τέρματα του Petar Katrovski.

Ήταν η στιγμή που τα Ανάβρυτα θα έχουν τη δική τους στιγμή στο πρώτο μέρος με τον Ιάσονα Σαρρή να σκοράρει, μετά από μία πολύ καλή ομαδική προσπάθεια, μειώνοντας σε 2-1. Οι Έλληνες παίκτες αποφάσισαν να παίξουν καλή άμυνα και κατάφεραν να περιορίσουν τους επικίνδυνους Βούλγαρους. Αυτό μέχρι το διάστημα 12’-14’. Ήταν το διάστημα που οι Βούλγαροι θα σημειώσουν άλλα δύο τέρματα με τον Merijin De Braare, αλλά και τον Katovski ο οποίος σημείωσε το τρίτο προσωπικό του τέρμα στο παιχνίδι. Το 4-1 ήταν το σκορ ημιχρόνου που άφηνε αρκετές ελπίδες στην ελληνική ομάδα.

Ωστόσο το δεύτερο μέρος ήταν «εφιαλτικό». Τα Ανάβρυτα αν και προσπάθησαν να μπουν δυνατά και να μειώσουν εκ νέου, τελικά δέχθηκαν και πέμπτο τέρμα και πάλι από τον De Braare (24’). Στα επόμενα επτά λεπτά που ακολούθησαν τα Ανάβρυτα ισορρόπησαν κάπως το παιχνίδι, ωστόσο από το 31’ μέχρι το 38’ δεν πήγε τίποτα καλά στην ελληνική άμυνα με αποτέλεσμα οι Βούλγαροι να σκοράρουν έξι φορές! Η αρχή έγινε στο 31’ με τον Georgi Baklev, ενώ ακολούθησαν οι Mehmed Hasan (32’), Radoslav Grozkov (34’), De Braare (35’), Stefan Chavdarov (36’) και Baklev (38’). Ενδιάμεσα είχε μειώσει ο καλύτερος παίκτης από πλευράς Ελλήνων ο Γιώργος Φούφλιας.

Αναβρυτα ΑΟΧ 3, Spartak EV 8

Δεύτερη αναμέτρηση με μία αλλαγή. Ο Ιάσονας Σαρρής θα πάρει τη θέση του Παναγιώτη Δρακουλή στο αρχικό σχήμα. Αυτή τη φορά η ελληνική ομάδα αντιμετωπίζει έναν πιο βατό αντίπαλο, που προερχόταν από δύσκολη ήττα με 3-2 κόντρα στην Kringsja HC.

Ιδανικό ξεκίνημα για τα Ανάβρυτα με τον Φούφλια να ανοίγει το σκορ στο 4’ και την ελληνική ομάδα να προηγείται πρώτη φορά σε αυτό τουρνουά. Η απάντηση όμως από τους Σέρβους ήταν άμεση και καθοριστική για την εξέλιξη της αναμέτρησης. Στο αμέσως επόμενο λεπτό (5’) ο Kristian Cik θα νικήσει τον Σάββα Χατζηγεωργίου ισοφαρίζοντας σε 1-1, ενώ στο 6’ ο Nikola Babic θα δώσει το προβάδισμα στην Spartak με 2-1. Τρία λεπτά αργότερα ο ίδιο παίκτης θα σκοράρει και πάλι κάνοντας το 3-1, ενώ Darko Marjanusic (10’) και Babic (16’) θα διαμορφώσουν το 5-1 το οποίο ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος θα πάρουμε μια γεύση από το τι μπορούν να δώσουν τα Ανάβρυτα και τι θα μπορούσαν να είχαν δώσει αν η προετοιμασία ήταν υπό καλύτερες συνθήκες. Ο εξαιρετικός Γιώργος Φούφλιας θα σκοράρει δις μέσα σε τρία λεπτά (24’, 27’) μειώνοντας σε 5-3. Όμως και πάλι η απάντηση των Σέρβων ήταν άμεση με τον Denis Katancic να ανεβάσει το δείκτη του σκορ σε 6-3 (28’), και τους Sebat Kransnici (32’) και Marjanusic (37’) να διαμορφώνουν το τελικό 8-3.

Τρεις ομάδες για δύο θέσεις…

NSA Sofia, Kilpppari και Kringsja βρέθηκαν στην πρώτη θέση έχοντας 10 βαθμούς και από δύο νίκες. Ουσιαστικά το πρώτο σημαντικό παιχνίδι του ομίλου θα γίνει σήμερα το απόγευμα, στην τελευταία αναμέτρηση της αγωνιστικής, με την οικοδέσποινα NSA Sofia να αντιμετωπίζει τους Νορβηγούς της Kringsja στο παιχνίδι που θα ξεκαθαρίσουν πολλά. Φυσικά, περιμένουμε να δούμε τι θα κάνουν και οι Φινλανδοί της Kilppari μια πολύ επικίνδυνη ομάδα.

Εκτός από τα Ανάβρυτα, την Ελλάδα εκπροσωπεί και ο Έλληνας διαιτητής Γιώργος Μακρής, ο οποίος την πρώτη μέρα σφύριξε δύο αγώνες. Αυτόν της πρεμιέρας Spartak EV – Kringsja (2-3), αλλά κι αυτόν μεταξύ των Adjaria και NSA Sofia (1-12), ενώ στο σημερινό πρόγραμμα θα διευθύνει το παιχνίδι NSA Sofia – Hrazdan.