Χόκεϊ επι χόρτου – EHL 2013-14: Πήρε το ντέρμπι η Club de Campo

Πολύ ωραίες αναμετρήσεις μα επιφύλασσε η δεύτερη μέρα του πρώτου μέρους του Euro Hockey League (EHL) το οποίο διεξάγεται αυτές τις μέρες στη Βαρκελώνη. Θυμίζουμε ότι θα ακολουθήσει και δεύτερο μέρος (ακόμα τέσσερις όμιλοι) με τους αγώνες να πραγματοποιούνται στη Λιλ στο τέλος του μήνα.

Φυσικά σε αυτή τη δεύτερη μέρα ξεχώρισε η μεγάλη νίκη της Club de Campo  (έκτος όμιλος) απέναντι στους φιναλίστ της περσινής διοργάνωσης Dragons με 2-1, ενώ μεγάλη εντύπωση έκανε η εμφατική νίκη της γερμανικής Harvestehuder (τέταρτος όμιλος) η οποία επικράτησε με μεγάλη άνεση της Cardiff με το ευρύ 9-1 εξασφαλίζοντας το εισιτήριο για την επόμενη φάση.

Από εκεί και πέρα για τον πέμπτο όμιλο η Club de Polo στο πρώτο της παιχνίδι, κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της αυστριακής Arminen η οποία έδειξε σαφώς καλύτερο πρόσωπο από αυτό της πρεμιέρας.

Τέλος για τον έβδομο όμιλο η Oranje Zwart διατήρησε το αήττητο και μετά το 6-0 κόντρα στην Kelburne επικράτησε-πιο δύσκολα-της Gunwald Poznan με 4-1 παίρνοντας με τη σειρά της την πρόκριση για τους «16».

KHC Dragons – Club de Campo

Η Campo μετά από το 1-1 της πρεμιέρας ήθελε τη νίκη για να μην περιμένει την τελευταία αγωνιστική το αποτέλεσμα Dragons – Dinamo Kazan. Μπήκε από την αρχή του αγώνα δυνατά χωρίς να επιτρέψει στους Βέλγους να γίνουν επικίνδυνοι. Μπορεί η πρώτη περίοδος να μην είχε γκολ, όμως οι Ισπανοί ήταν σαφώς καλύτεροι και πλησίασαν στο «D» του Emmanuel Leroy πολλές φορές. Το πρώτο τέρμα ήρθε λίγο μετά την έναρξη της δεύτερης περιόδου με τον αρχηγό της ομάδας Anders Mir να βγάζει μια εξαιρετική ασίστ προς τον Quique Gonzalez ο οποίος από κοντά έκανε το 1-0 στο 20’, αποτέλεσμα με το οποίο οι δύο ομάδες έκλεισαν το πρώτο μέρος.

Ο Jean Willems προσπάθησε να δώσει πνοή στην ομάδα του πραγματοποιώντας αρκετές εσωτερικές αλλαγές, κάτι που λίγο έλειψε να γίνει καθώς την τρίτη περίοδο η Dragons έδειξε καλύτερα στοιχεία, αλλά βρήκε μπροστά έναν εξαιρετικό Xavi Trenchs, ο οποίος συνέχισε τις εξαιρετικές εμφανίσεις του, αποσοβώντας τον κίνδυνο σε 2-3 περιπτώσεις.

Η πίεση των Βέλγων  συνεχίστηκε, όμως στο 59’η Campo κατάφερε να πάρει ένα σημαντικό προβάδισμα μετά από ένα εξαιρετικό γκολ του Pepe Borell που με ένα πολύ όμορφο backhand strike έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Leroy κάνοντας το 2-0.

Τα χρονικά περιθώρια για τους Βέλγους στένευαν, οι οποίο βγήκαν στην επίθεση μήπως μπορέσουν να ξαναμπούν στο παιχνίδι. Στο 64’και μετά από εκτέλεση penalty corner ο Loick Luypaert κατάφερε να μειώσει σε 2-1, όμως στα έξι λεπτά που απέμεναν οι Ισπανοί κράτησαν με άνεση το υπέρ τους σκορ παίρνοντας τους πέντε βαθμούς.

KHC Dragons – Club de Campo 0-2 (0-1)

Σκόρερ: Luypaert 64’– Gonzalez 20’, Borell 59’

Πράσινες: Maartens 46’, Celis 59’– Vila 40’

Κίτρινες: –

Αρχικές Συνθέσεις

Dragons: Leroy, van Doren, Celis, Maartens, Luypaert, Peeters, van Aubel, Rombouts, Cobbaert, Denayer, Verdussen.

Campo: Trenchs, Malgosa, Marin, Lasso, Mulder, R. Vila, Borell, Davila, Mir, M. Vila, Laguillo.

TCH Harvestehuder –Cardiff

Ακόμα και ο πιο φανατικός οπαδός της Harvestehuder δεν θα περίμενε τέτοιο ντεμπούτο από την ομάδα του. Οι Γερμανοί μπορεί να συμμετέχουν πρώτη φορά στο θεσμό όμως στο πρώτο τους παιχνίδι έδειξαν λες ότι έπαιζαν για χρόνια!

Μπήκαν δυνατά από την αρχή της αναμέτρησης και δεν άφησαν κανένα περιθώριο στους Ουαλούς για να διεκδικήσουν τίποτα αξιόλογο. Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός ότι για τη γερμανική ομάδα σκόραραν εννέα διαφορετικοί παίκτες(!) κάτι που φανερώνει τον επιθετικό πλουραλισμό της ομάδας.

Από την αρχή της αναμέτρησης φάνηκε ότι η Cardiff θα έχει μια πολύ δύσκολη μέρα. Οι Γερμανοί κατάφεραν να ανοίξουν από νωρίς το σκορ με τον παίκτη της Cardiff Samuel Daymond να σπρώχνει την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του κάνοντας το 1-0. Η Cardiff προσπάθησε να απαντήσει με penalty corner, όμως ο Tobias Walter απομάκρυνε το κίνδυνο κρατώντας το 1-0. Δευτερόλεπτα πριν την ολοκλήρωση της πρώτης περιόδου ο Michael Korper κατάφερε να ανοίξει τη διαφορά έπειτα από penalty corner όπου και έκανε το 2-0.

Λίγο μετά την έναρξη της δεύτερης περιόδου ήρθε ακόμα ένα γκολ για τους Γερμανούς αυτή τη φορά από τον αρχηγό Christopher Borchard (21’), ωστόσο εννέα λεπτά αργότερα ήρθε η απάντηση από την Cardiff που μείωσε σε 3-1 με τον Dafydd Tomos.

Αυτό ήταν απλά ένα…διάλλειμα από την επιθετική κυριαρχία της Harvestehuder η οποία συνέχιζε να πιέζει αλλά και να σκοράρει. Τέταρτος κατά σειρά σκόρερ στέφθηκε ο Moritz Fuhrmann που μετά από penalty corner διαμόρφωσε το 4-1 στο 43’. Στο 51’, ήταν η ώρα για τον Nicolas Spooner (είχε περάσει στον αγώνα ως αλλαγή) για να κάνει το 5-1, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Tim Linsmeier πέτυχε το έκτο γκολ της ομάδας του.

Οι παίκτες του Christoph Bechmann συνέχιζαν στον ίδιο ρυθμό κάνοντας ό, τι θέλουν στον αγωνιστικό χώρο με τους Ουαλούς να μην μπορούν να αντιδράσουν. Έτσι, στο 57’ ήρθε και το 7-1 με σκόρερ τον Sebastian Feller και στο 66’ο Paul Pongs σημείωσε το όγδοο τέρμα, για να κλείσει το σκορ ο Johan Bjiorkman ο οποίος έγραψε το τελικό 9-1.

Με το αποτέλεσμα αυτό η Harvestehuder πήρε την πρόκριση στην επόμενη φάση και έτσι από το παιχνίδι της τελευταία μέρας κόντρα στην Beeston θα προκύψει ποια ομάδα θα πάρει την πρώτη θέση. Από την πλευρά της η Cardiff με δύο ήττες ολοκλήρωσε τη συμμετοχή της μένοντας εκτός συνέχειας.

Δεύτερος διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Έλληνας Γιώργος Μακρής ο οποίος έκανε ένα ακόμα πολύ καλό παιχνίδι παίρνοντας πολύ σωστές αποφάσεις και αποσπώντας σε ένα ακόμα παιχνίδι πολύ καλά σχόλια.

Harvestehuder –Cardiff 9-1 (3-1)

Σκόρερ: Daymond 5’αυτ., Korper 18’, Borchard 21’, Furhmann 43’, Spooner 51’, Linsmeier 53’, Feller 57’, Pongs 66’, Bjorkman 70’– Tomos 30’

Πράσινες: Devney 53’(Cardiff)

Κίτρινες: –

Harvestehuder: Walter, Dawson-Smith, Korper, Lietz, Hauke, Linsmeier, Stanzl, Borchard, Hasun, Bjorkman, Fuhrmann.

Cardiff: Hughes, Shirpperley, Jones, Lovegrove, Devney, Hawker, Eriksson, Whatling, Daymond, Gowman, Brignull.

Club de Polo – Arminen

Πρεμιέρα είχαμε για την «γηπεδούχο» Club de Polo η οποία έχοντας και τη συμπαράσταση των οπαδών της έφτασαν στη νίκη και παράλληλα στην πρόκριση για την επόμενη φάση.

Από την πλευρά της η Arminen πραγματοποίησε καλύτερη εμφάνιση απ’ ότι στην πρεμιέρα έχοντας καλύτερη αμυντική συμπεριφορά, όμως και πάλι είχε πρόβλημα στα τελειώματα μέσα στο ισπανικό «D».

Το σκορ άνοιξε από πολύ νωρίς για την Polo (3’) με τον Roger Padros να κάνει ένα εξαιρετικό κοντρόλ (δείγμα της εξαιρετικής τεχνικής του) και στέλνοντας την μπάλα στη δεξιά γωνία του Mantler (ξεκίνησε βασικός στη θέση του κορυφαίου στο πρώτο παιχνίδι Szymczyk) κάνοντας το 1-0.

Ωστόσο η αντίδραση των Αυστριακών ήρθε οκτώ λεπτά αργότερα με τον Πολωνό «άσσο» Darius Rachwalski να ισοφαρίζει για την ομάδα του σε 1-1 βάζοντάς την και πάλι μέσα στο παιχνίδι.

Όμως λίγο πριν ολοκληρωθεί η πρώτη περίοδο οι Ισπανοί πήρα να και πάλι το προβάδισμα με τον Padros να σημειώνει το δεύτερο προσωπικό του γκολ με penalty stroke κάνοντας το 2-1 στο16’.

Από εκεί και πέρα η Polo ήταν καλύτερη χάνοντας μάλιστα έξι penalty corners, όμως επτά λεπτά πριν τελειώσει το ματς κατάφεραν να «σφραγίσουν» τη νίκη με τον Borja Llorens να κάνει το 3-1 χαρίζοντας τη νίκη και παράλληλα την πρόκριση στην ομάδα του.

Club de Polo – Arminen 3-1 (2-1)

Σκορερ: Padros3’,16’, Llorens63’– Rachwalski11’

Πράσινες: Casasayas41’(Polo)

Κίτρινες: Coll 49’(Polo)

Club de Polo:  O. Fabregas, D. Alegre, R. Alegre, Casasayas, A. Fabregas, Lleonart, Llorens, Masana, Padros, Piera, Rey.

Arminen: Mantler, Eltenberg, Uher, Ph. Schmidt, Frohilch, Rachwalski, Sondhl, Minar, Petersesn, R. Bele, Pat. Schmidt.

Grunwal Poznan – Oranje Zwart

Η Oranje Zwart αντιμετώπισε την πολωνική Grunwal στα πλαίσια του έβδομου ομίλου. Οι Ολλανδοί χωρίς να εντυπωσιάσουν κατάφεραν να πάρουν τη νίκη, απέναντι στους Πολωνούς οι οποίοι έδειξαν στοιχεία πολύ καλής ομάδας και στο τελευταία παιχνίδι κόντρα στην Kelburne αναμένεται να δούμε μια συναρπαστική αναμέτρηση με τον νικητή να παίρνει το δεύτερο εισιτήριο.

Στο ξεκίνημα η Zwart, όπως και στο παιχνίδι της πρεμιέρας, μπήκε δυνατά ανοίγοντας μάλιστα το σκορ με τον Thomas Briels στο10’.

Από εκεί και πέρα η Grunwal κατάφερε να κερδίσει μέτρα και να απειλήσει την αντίπαλη εστία χωρίς όμως να καταφέρει να σκοράρει. Αυτό το έκανε στην τρίτη περίοδο (50’),  η Oranje με τον διεθνή Πακιστανό Gabriel Dabanch. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Rob Reckers σημείωσε το γκολ του αγώνα καθώς με ένα πολύ όμορφο και δύσκολο backhand έστειλε τη μπάλα με δύναμη στην αριστερή πάνω γωνία του ανήμπορου να αντιδράσει Mariusz Chyla.

Οι Πολωνοί δεν είχε τίποτα να χάσουν και βγήκαν μπροστά κερδίζοντας penalty corner, από την εκτέλεση του οποίου ήρθε η μείωση του σκορ από τον Tomasz Dutkiewicz ο οποίος έκανε το 3-1, για να έρθει ο Bob de Voogd στο68’να διαμορφώσει το τελικό 4-1 για την ομάδα του.

Grunwal Poznan – Oranje Zwart 1-4 (0-1)

Σκόρερ: Dutkiewicz 56’– Briels 10’, Dabanch 21, Reckers 18’, Vogd 68’

Πράσινες: Poltaszewski 41’– Reckers 46’

Κίτρινες: Wejerowski 65’– van de Schoot 69’

Grunwal: Chyla, Bratkowski, Grzeszak, Poltaszewski, Dutkiewicz, Wejerowski, Kluczynski, Mikula, Marcinkowski, Wybieralski, Majchrzak.

Oranje Zwart: Jenniskens, Baart, Balkestein, Mehmood, Muhammad, Galema, der Weerden, van de Schoot, Rob Reckers, Dabanch, van der Horst.