Χόκεϊ επι χόρτου – EHL 2013-14: Νίκη στο τέλος για την Rotterdam

Συναρπαστικές αναμετρήσεις είχαμε στα δύο παιχνίδια με τα οποίο ολοκληρώθηκε η πρώτη ημέρα για το δεύτερο μέρος των ομιλών του Euro Hockey League, που διεξάγεται στην πόλη της Λιλ.

Για τον πρώτο όμιλο η Rotterdam αντιμετώπισε την «οικοδέσποινα» των αγώνων Lille Metropole, την οποία και κέρδισε με ένα «ξέσπασμα» στην τελευταία περίοδο όπου και σημείωσε τρία γκολ.

Πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ήταν ο Jeffrey Thys ο οποίος σημείωσε τα τρία από τα τέσσερα γκολ της ομάδας του, χαρίζοντάς της ουσιαστικά τη νίκη και λογικά την πρόκριση στη φάση των νοκ-άουτ.

Μεγάλο παιχνίδι όμως είχαμε και στην πρεμιέρα του όγδοου ομίλου με την Saint Germain και την Dinamo Elektrostal να μοιράζονται τους βαθμούς μένοντας στο 3-3, χάρη στο γκολ που σημείωσε ο αρχηγός των Γάλλων Charles Verrier δύο λεπτά πριν το τέλος του αγώνα.

Rotterdam–LilleMetropole

Αναμφίβολα το φαβορί της αναμέτρησης δεν ήταν άλλο από την Rotterdam, η οποία είναι ένα από τα μεγάλα φαβορί για να βρεθούν ακόμα και μέσα στην τετράδα του θεσμού.

Η αρχή του αγώνα ήταν αναμενόμενη με τους Ολλανδούς να πιέζουν και τους Γάλλους να προσπαθούν να κρατήσουν μακριά από το «D» τις επικίνδυνες μονάδες των αντιπάλων τους.

Η πρώτη περίοδος πέρασε με την Rotterdam να πιέζει και τον τερματοφύλακα Matthias Dierckens να κάνε εντυπωσιακές επεμβάσεις. Ωστόσο προς το τέλος της δεύτερης περιόδου (31’), ήρθε η «ψυχρολουσία» για τους Ολλανδούς, καθώς οι Γάλλοι εκμεταλλεύτηκαν με το παραπάνω την πρώτη, ουσιαστικά, σοβαρή «επίσκεψη» στο αντίπαλο «D» καταφέρνοντας να σκοράρουν με τον Alexis Fourcroy κάνοντας το 0-1.

Η χαρά της Lille, αλλά και των φίλων της που βρέθηκαν στο Lambersat, δεν κράτησε για πολύ καθώς τρία λεπτά αργότερα η Rotterdam κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση με τον Jeffrey Thys μετά από εκτέλεση penalty corner.

H Lille προσπάθησε και πάλι να βγει στην επίθεση, χάνοντας μάλιστα δυο σημαντικές ευκαιρίες και δείχνοντας παράλληλα ότι δεν βρέθηκε στον όμιλο για να παίξει το ρόλο του «κομπάρσου».

Η τελευταία περίοδος όμως ήταν «εφιαλτική» για τους Γάλλους, με την Rotterdam να επιτίθεται μαζικά σκοράροντας άλλες τρεις φορές! Το 3-1 έγινε στο 54’με τον Dierckens να μη συγκρατεί την μπάλα σπρώχνοντάς την στο βάθος της εστίας του, ενώ αμέσως μετά τη «σκυτάλη» πήρε ο μεγάλος «άσσος» των Ολλανδών Jeffrey Thys, ο οποίος σκόραρε άλλες δύο φορές (και τρεις συνολικά), στο 62’και στο 69’μετά από penalty corner, χαρίζοντας στην ομάδα του τη νίκη.

Rotterdam–LilleMetropole 4-1 (1-1)

Σκόρερ: Thys 34’,62’,69’, Dierckens 54’(αυτ.) – Fourcroy  31’

Πράσινες: Laffineur 51’(Lille)

Κίτρινες:

Αρχικές Συνθέσεις

Rotterdam: Blaak, Polkamp, Kellerman, Van Ass, Hertzberger, Gerretsen, Kranstauber, Thys, Van den Berg, Benchop, Turkstra.

Lille Metropole: M. Dierckens, Laffineur, Campbell, L. Fourcroy, Lockwood, Migneau, Blondel, A. Fourcroy, Charlet, B. Dierckens, Turull.

Saint Germain – Dinamo Elektrostal

Στο πρώτο παιχνίδι του όγδοου ομίλου η Saint Germain αντιμετώπισε την Dinamo Elektrostal. Οι Γάλλοι, που πέρσι είχαν βρεθεί σε έναν πολύ δύσκολο όμιλο κόντρα στους Dragons και την Reading είχαν τερματίσει στην τελευταία θέση, κάτι που δεν θέλουν να συμβεί και φέτος.

Από την άλλη η Elektrostal, επιστρέφει στο θεσμό μετά από ένα χρόνο απουσίας. Την περίοδο 2011-12 είχαν καταφέρει να πάρουν την πρόκριση έχοντας μια νίκη απέναντι στην Grunwald Poznan, όμως στα νοκ-άουτ αποκλείστηκαν δύσκολα από τους Dragons με 2-0.

Οι Ρώσοι κατάφεραν να προηγηθούν από πολύ νωρίς με τον Andrey Kuraev ο οποίος από κοντά έκανε το 0-1 μόλις στο 6’. Η απάντηση από τους Γάλλους ήρθε σε ένα πολύ καλό σημείο γι’ αυτούς, καθώς στο τελευταίο λεπτό της πρώτης περιόδου, ο Guillaume Deront έκανε το 1-1.

Το ίδιο σκηνικό είχαμε και στη δεύτερη περίοδο, αλλά το γκολ το πέτυχαν οι Γάλλοι. Η Dinamo είχε τον έλεγχο, αλλά όχι και την ψυχραιμία για να πάρει εκ νέου το προβάδισμα. Αυτό το έκανε και πάλι η Saint Germain και πάλι στο τέλος. Σκόρερ αυτή τη φορά ο Pierre-Louis Verrier, ο οποίος είχε περάσει αλλαγή.

Τα πράγματα άρχιζαν να γίνονται δύσκολα για την Elektrostal η οποία είχε την κατοχή, τις ευκαιρίες, αλλά όχι το εύκολο γκολ. Ωστόσο την τρίτη περίοδο, ήταν και καλύτερη και αποτελεσματικότερη. Πρώτα κατάφερε να ισοφαρίσει με τον αρχηγός της Alexander Platonov (48’), ενώ στο 56’ήταν η σειρά του Dmitry Azarov για να δώσει και πάλι το προβάδισμα (2-3) στην ομάδα του.

Τα τελευταία λεπτά ήταν δραματικά με τις δύο ομάδες να παίζουν πολύ καλό χόκεϊ, αλλά και πάλι την Dinamo να έχει την ελαφρά πρωτοβουλία των κινήσεων. Η Saint Germen, ωστόσο κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση με τον Charles Verrier (68’) κάνοντας το 3-3. Από εκεί και πέρα η Dinamo περιόρισε, για τα εναπομείναντα δύο λεπτά την Sent Germain από τα 23μ. και πίσω χάνοντας τη μια ευκαιρία μετά την άλλη, με κύριο εκφραστή τον Platonov.

Μάλιστα σε νεκρό χρόνο οι Ρώσοι είχαν την ευκαιρία να πάρουν τη νίκη, όμως και πάλι ο Platonv δεν κατάφερε να νικήσει τον εξαιρετικό τερματοφύλακα Martin Zylbermann με το 3-3 να παραμένει μέχρι το τέλος της λήξης.

Sent Germain – Dinamo Elektrostal 3-3 (1-2)

Σκόρερ: Deront 17’, P. Verrier 34’, C. Verrier 68’– Kuraev  6’, Platonov 48’, Azarov56’

Πράσινες: P. Verrier 44’, Lebray 45’– Platonov 34’

Κίτρινες: Godenkov  46′ (Dinamo)

Sent Germain: Zylbermnann, G. Samson, Deront, Genestet, C. Verrier, F. Verrier, Pauchet, Gr. Samson, Rogeau, Mercurio, Goyet.

Dinamo Elektrostal: Rogov, Mokrousov, Cherenkov, Larikov, Gondenkov, Khairullin, Kuraev, Loginov, Azarov, Laptev, Platonov.