Χόκεϊ επι χόρτου – EHL 2013-14: Ακόμα σκοράρει η Kampong…

Η δεύτερη μέρα στη Λιλ, όπου διεξάγεται το δεύτερο μέρος της φάσης των ομίλων του Euro Hockey League, μπορεί να μην επιφύλαξε εκπλήξεις, ωστόσο σημαδεύτηκε από ένα μεγάλο ρεκόρ.

Αυτό δεν ήταν άλλο από το εμφατικό 14-0 της Kampong στην αναμέτρηση με αντίπαλο την Brest, με τους Ολλανδούς να…καταρρίπτουν τα 13 τέρματα που είχαν σημειώσει πριν από δύο χρόνια (πάντα για τον ίδιο θεσμό), οι συμπατριώτες τους στην Rotterdam.

Με τη νίκη αυτή η Kampong εξασφάλισε τη συμμετοχή της στα νοκ-άουτ της φάσης των «16» και στο τελευταία παιχνίδι του δευτέρου ομίλου θα διεκδικήσει κόντρα στην Rot Weiss Koln την πρώτη θέση.

Για τον πρώτο όμιλο η Rotterdam, όπως και στην πρεμιέρα έτσι και τώρα επικράτησε με 4-1 απέναντι στη Reading παίρνοντας την πρόκριση στην επόμενη φάση, αλλά παράλληλα έβαλε «φωτιά» στον όμιλο, καθώς η αναμέτρηση Reding – Lille Metropole θα κρίνει στο ποια από τις δύο ομάδες θα ακολουθήσει τους Ολλανδούς στα νοκ-άουτ παιχνίδια.

Για τον τρίτο όμιλο η γερμανική Uhlenhorst, δεν είχε κανένα πρόβλημα κόντρα στην πολωνική Politechnika, επικρατώντας με 3-0 εξασφαλίζοντας την πρόκριση. Ωστόσο η πρωτιά θα κριθεί στο παιχνίδι που θα κλείσει την «αυλαία» του ομίλου απέναντι στην Waterloo Ducks.

Μεγάλη νίκη συνδυαζόμενη με εξαιρετική εμφάνιση, σημείωσε η Bruxelles κερδίζοντας την Dinamo Elektrostal με 6-2 «σφραγίζοντας» το ένα από τα δύο εισιτήρια του ομίλου κάτι που έχει κάνει (σε μεγάλο ποσοστό) και η Saint Germain η οποία την τελευταία αγωνιστική, απλά δεν πρέπει να χάσει με διαφορά τερμάτων από τέσσερα γκολ και πάνω προκειμένου να κρατηθεί στην δεύτερη θέση.

Kampong – Stroitel Brest

Μπορεί η Brest να έκανε, στην πρεμιέρα λίγο δύσκολη τη ζωή της Rot Weiss Koln, καθώς όλα τα γκολ που δέχθηκε ήταν από penalty corner, ωστόσο κάτι τέτοιο δεν έγινε σε καμία περίπτωση και στον αγώνα απέναντι στην Kampong.

Οι Ολλανδοί έκαναν ό, τι ήθελαν την άμυνα των Λευκορώσων σκοράροντας 14 φορές(!) τις οκτώ από αυτές στο δεύτερο ημίχρονο. Αναμφισβήτητα ο μεγάλος πρωταγωνιστής δεν ήταν άλλος από τον Constantijn Jonker, ο οποίος σημείωσε πέντε τέρματα.

Η αρχή έγινε μόλις στο3’με τον Jonker να παραβιάζει την εστία του Vitko (σε κακή μέρα χθες) κάνοντας το 1-0. Μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου το σκορ είχε γίνει 4-0, με τους Ολλανδούς να σκοράρουν με τους Weusthof (10’), Jonker (11’) και Meulenbroek (17’).

Η δεύτερη περίοδος δεν ήταν και τόσο άσχημη για την Brest, η οποία προσπάθησε να απειλήσει με την ελπίδα ότι θα ξαναμπεί στο παιχνίδι, την οποία όμως την έσβησαν τα δύο γκολ των Havenga (22’) και Brinkman (30’), οι οποίοι ανέβασαν το δείκτη του σκορ σε 6-0.

Στο39’ο Weusthof, με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, έκανε το 7-0, ενώ λίγο αργότερα ο Jonker «ξαναχτύπησε» σημειώνοντας δύο γκολ μέσα σε δύο λεπτά (42’43’) κάνοντας το 9-0 και στο 45’ο Kemperman σημείωσε το δέκατο γκολ για την ομάδα του.

Με την άμυνα της Brest σε πλήρη…διάλυση η Kampong δεν δυσκολεύτηκε να συνεχίσει το σερί της με τους Brinkman στο  51΄και τον Jonker στο  52΄ να πετυχαίνουν ακόμα δύο γκολ (12-0) και τον προπονητή της Brest να αλλάζει (;) τον τερματοφύλακα της ομάδας του Vitko ρίχνοντας στον αγώνα τον Siarhei Lihor, ο οποίος αγωνίστηκε στην τελευταία περίοδο δεχόμενος δύο γκολ από τους Kemperman (59’) και Caspers (62’), οι οποίοι διαμόρφωσαν το τελικό 14-0.

Kampong – Stroitel Brest 14-0 (6-0)

Σκόρερ: Jonker 3’,11’,42’,43’,52’, Weusthof 10’,39’,  Meulenbroek 17’, Havenga 22’, Brinkman 30’,51’, Kemperman 45’,59’, Caspers 62’

Πράσινες: Bouwens 46’– Kadran 12’, Harchaniuk 49’

Κίτρινες: –

Αρχικές Συνθέσεις

Kampong: Harte, Weusthof, LP De Wert, Bouwens, Caspers, Jonker, Docherty, De Wijn, Kemperman, De Ridder, Havanga.

Stroitel Brest: Vitko, Litouchanka, Radzivinovich, Kadran, Zyshchyk, Ozerskyi, Kisialevich, Kachmarski, Lukashik, Klimovich, Satsiuk.

Rotterdam–Reading

Στο δεύτερο παιχνίδι του πρώτου ομίλου αναμετρήθηκαν τα δύο, θεωρητικά, φαβορί. Η Rotterdam προερχόταν από μια σχετικά εύκολη νίκη απέναντι στην Lille Metropole, έχοντας πάρει ουσιαστικά, την πρόκριση και ήθελε ακόμα μια για να εξασφαλίσει και την πρώτη θέση του ομίλου.

Από τη μεριά της η Reading έκανε τη δική της πρεμιέρα στη διοργάνωση και είχε στόχο να πάρει τουλάχιστον τους βαθμούς, από μια ανώτερη ομάδα όπως είναι η Rotterdam.

Στις πρώτες δύο περιόδους οι δύο ομάδες έπαιξαν ωραίο χόκεϊ, με τους Ολλανδούς ωστόσο να πατάνε καλύτερα μέσα στο γήπεδο, παίζοντας κυρίως από τον άξονα, σε αντίθεση με τους Άγγλους που προσπαθούσαν να απειλήσουν κυρίως από τη δεξιά πλευρά.

Το σκορ άνοιξε από τον Frans Hagemans (14’) ο οποίος έκανε το 1-0, ενώ λίγο αργότερα ο Van Ass έχασε μια σημαντική ευκαιρία για να αυξήσει το δείκτη του σκορ. Η Reading θα μπορούσε να είχε ισοφαρίσει με τον Newman, αλλά ο έμπειρος Blaak απομάκρυνε τον κίνδυνο.

Οι Ολλανδοί σημείωσαν το 2-0 στο 41’με τον Kellerman, ενώ ο ίδιος παίκτης στο 53’σημείωσε ακόμα ένα τέρμα κάνοντας το 3-0 με την Rotterdam να παίρνει ένα σημαντικό προβάδισμα, καθώς βάσει εικόνας οι Άγγλοι είχαν ρίξει αρκετά την απόδοσή τους.

Ωστόσο στο αμέσως επόμενο λεπτό βρήκαν τον τρόπο να μειώσουν με το penalty stroke του Clarke, όμως στο56’ο Van Ass «ψαλίδισε» κάθε ελπίδα για την Reading, διαμορφώνοντας το τελικό 4-1.

Rotterdam– Reading 4-1 (1-0)

Σκόρερ: Hagemans 14’, Kellerman 41’,53’, Van Ass 56’– Clarke 54’

Πράσινες: Turkstra 19’– Lewis 52’

Κίτρινες: –

Rotterdam: Blaak, Polkamp, Kellerman, Van Ass, Herzberger, Gerretsen, Hagemans, Kranstauber, Van De Berg, Benschop, Turkstra.

Reading: Bailey, Springham, R. Mantell, S. Mantell, Lewis, Clarke, Slater, Carson, Newman, Breucker, Catlin.

Uhlenhorst Mulheim – Politechnika

Για τον τρίτο όμιλο η εννέα φορές πρωταθλήτρια Ευρώπης Uhlenhorst Mulheim αντιμετώπισε την Politechnika η οποία προερχόταν από την ήττα με 3-1 από την βελγική Waterloo στο παιχνίδι που άνοιξε την «αυλαία» το ομίλου.

Οι Γερμανοί ξεκίνησαν εντυπωσιακά στην πρώτη περίοδο και μάλιστα θα μπορούσαν να ανοίξουν το σκορ, ωστόσο η πολύ καλά στημένη άμυνα των Πολωνών, σε συνδυασμό με τις εξαιρετικές επεμβάσεις του Marcin Krolikowski κρατούσαν το σκορ στο 0-0.

Ωστόσο στη δεύτερη περίοδο κατάφεραν να προηγηθούν με το μεγάλο όνομα της ομάδας τον Thil Stralkowksi ο οποίος σκόραρε σε δεύτερο χρόνο. Αρχικά δεν κατάφερε να νικήσει τον Krolikowski, έπειτα από εκτέλεση penalty corner, όμως στη συνέχεια με ένα πολύ ωραίο backhand volley έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Πολωνού τερματοφύλακα κάνοντας το 1-0.

Οι Γερμανοί συνέχιζαν να είναι ιδιαίτερα επικίνδυνοι, όμως σε κάθε τους προσπάθεια είχαν απέναντί τους έναν εξαιρετικό Krolikowski ο οποίος πραγματοποιούσε εντυπωσιακές επεμβάσεις.

Η Politechnika έκανε αισθητή την παρουσία της στην τρίτη περίοδο, στην οποία είχαν την ευκαιρία να ισοφαρίσουν, όμως δεν κατάφεραν να εκμεταλλευτούν κανένα από τα τρία συνεχόμενα penalty corner ου κέρδισαν.

Η Uhlenhorst, σε εκείνο το διάστημα απάντησε στη μίνι-πολιορκία των Πολωνών με το δοκάρι του Stralkowski, μετά από penalty corner, ενώ στο  53’έκανε δύο τα τέρματά της με σκόρερ τον Tobias Matania.

Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε και πάλι από τον αρχηγό της ομάδας Stralkowski ο οποίος με ένα ακόμα backhand shot έκανε το 3-0 δίνοντας τη νίκη στην ομάδα του, αλλά και την πρόκριση στα νοκ-άουτ.

Uhlenhorst – Politechnika 3-0 (1-0)

Σκόρερ: Stalkowski 23’,61’, Matania 53’

Πράσινες: Fleckhaus 44’, Oruz 56’– Szotek  13’, Chwalisz 24’

Κίτρινες: Kmiec 53’, Chwalisz 65’(Politechnika)

Uhlenhorst: Reuss, Scholten, Windfeder, Keusgen, Schmitz, Matania, Stralkowski, Furk, Fleckhaus, Gehlen, Oruz.

Politechnika: Krolikowski, Juszaczak, Gozdowski, Rachwalski, Obst, Choczaj, Korcz, Chwalisz, Kmiec, Siejkowski, Stotko.

RC de Bruxelles – Elektrostal

Για τον όγδοο όμιλο η Bruxelles έπεσε στη μάχη της διοργάνωσης αντιμετωπίζοντας την Dinamo Elektrostal, η οποία στο πρώτο παιχνίδι είχε έρθει ισόπαλη απέναντι στην Sent Germain.

Το παιχνίδι με τους Βέλγους θα ήταν φυσικά ακόμα πιο δύσκολο για την ομάδα του Dmitriii Riazhskii, ο οποίος στην πρεμιέρα του ομίλου παρατήρησε σημαντικά προβλήματα στη ζώνη άμυνας της ομάδας του.

Ωστόσο το ξεκίνημα ήταν ιδανικό καθώς μόλις στο9’ο βετεράνος «άσσος» Platonov κατάφερε να ανοίξει το σκορ κάνοντας το 0-1. Όμως η συνέχεια ήταν «εφιαλτική». Ειδικά στη δεύτερη περίοδο η ομάδα του Βελγίου έκανε εντυπωσιακά πράγματα στον αγωνιστικό χώρο βγάζοντας ενέργεια και παίζοντας υψηλού επιπέδου χόκεϊ.

Η ισοφάριση ήρθε στο 20’από τον Scott Tupper, μετά από εκτέλεση penalty corner, ενώ δύο λεπρά αργότερα η Bruxelles πήρε προβάδισμα χάρη στο τέρμα του Thibault Cornillie.

Η πίεση των Βέλγων έγινε ακόμα πιο έντονη, με αποτέλεσμα οι Ρώσοι να υποπίπτουν σε όλο και περισσότερα λάθη. Στο 28’και πάλι ο Tupper έκανε το 3-1 (penalty corner) και στο 33’ο John Dabin σημείωσε το τέταρτο γκολ για την ομάδα του η οποία είχε τον πλήρη έλεγχο του αγώνα, αλλά και ένα σημαντικό προβάδισμα για τη νίκη.

Στο 46’ήταν η σειρά του Sukhpal Panesar να στεφθεί σκόρερ, κάνοντας το 5-1 και στο 53’ο Jonathan Beckers παραβίασε την εστία του Rogov κάνοντας το 6-1. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε, από την πλευρά των Ρώσων ο Dmitry Azarov λίγο πριν ακουστεί η κόρνα της γραμματείας μειώνοντας απλά σε 6-2.

Bruxelles – Elektrostal 6-2 (4-1)

Σκόρερ: Tupper 20’,28’, Cornillie 22’, Dabin 33’, Panesar 46’, Beckers 53’– Platonov  9’, Azarov 70’

Πράσινες: Versluys 53’– Godenkov 43’

Κίτρινες: Guest 60’– Godenkov  53’

Bruxelles: Gucassoff, Renaer, Tupper, Charlier, Truyens, Beckers, Rickli, Cornillie, De Mot,DallasPalma, Dabin.

Elekrostal: Rogov, Mokrousov, Kuraev, Proskuryakov, Cherenkov, Larikov, Godenkov, Khairullin, Loginov, Azarov, Platonov.