Χόκεϊ επι χόρτου – ECH IV 2015: Φινάλε με μια ισοπαλία και μια ήττα για την Κύπρο

Vilnius, Λιθουανία– Με μια ισοπαλία και μια ήττα αποχαιρέτησε το Vilnius η Κύπρος, η οποία πάλεψε μέχρι το τελευταίο λεπτό των παιχνιδιών τόσο με τη Νορβηγία, όσο και με την Ουγγαρία.

Μάλιστα στο χθεσινό (24.07) παιχνίδι κόντρα στη Νορβηγία το συγκρότημα του Σκωτσέζου τεχνικού Thomas, έφτασε πολύ κοντά στη νίκη καθώς προηγήθηκε με 2-0 για να δεχθεί μέσα σε 4 λεπτά την ισοφάριση.

Η Κύπρος παρατάχθηκε με την αλλαγή του βασικού τερματοφύλακα, Σάββα Χατζηγεωργίου, με τον «Jikla» να δίνει τη θέση του στον Μάξιμο Σταύρου. Η Κύπρος μπήκε με πάθος και με όρεξη σαν να πρόκειται για την άνοδο στην επόμενη κατηγορία, ανοίγοντας το σκορ στο 20’ χάρη στο penalty stroke του Nicholas James Weare.

Η πολύ καλή κυκλοφορία των παικτών της Κύπρου συνεχίστηκε. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να έρθει και το δεύτερο γκολ και πάλι με penalty stroke, αυτή τη φορά με εκτελεστή τον Αντώνη Ευθυμίου στο 28.

Η ανάπαυλα βρήκε την Κύπρο μπροστά στο σκορ με 2-0, παίζοντας καλύτερο χόκεϊ και πάντα έχοντας μια εξαιρετική αμυντική αλληλοκάλυψη «θωρακίζοντας» την εστία του Σταύρου.

Στο δεύτερο μέρος οι Νορβηγοί μη έχοντας άλλη επιλογή βγήκαν μπροστά μεταφέροντας την πίεση στο κυπριακό «D». Στο 43’ ο Mohammad Kiyani μείωσε με το τρίτο penalty stroke του αγώνα, σε 2-1, ενώ 4 λεπτά αργότερα ο Abhisekh Singh κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσια ισοφαρίζοντας, μετά από εκτέλεση penalty-corner σε 2-2.

Στη συνέχεια οι παίκτες του Barton προσπάθησαν να φτάσουν σε ένα τέρμα που θα τους χάριζε τη δεύτερη νίκη στη διοργάνωση, ωστόσο δεν τα κατάφεραν με το άκουσμα της κόρνας να βρίσκει τις δύο ομάδες ισόπαλες με 2-2.

Νορβηγία – Κύπρος 2-2

Σκόρερ: Mohammad Kiyani 43’, Abhisekh Singh 47’- Weare 20’, Ευθυμίου 28’

Πράσινες: Δημητρίου 23’

Κίτρινες: Usama Zia 35’, Robin Brar 48’ – Weare 64’

Αρχικές Συνθέσεις

Νορβηγία: Singh Rathore, Riaz, Brar, Zia, Skaugvoll, Khan, Mohammad Kiyani, Zarq Rathore, A.Mohammad Kiyani, Shehzad, Garcha.

Κύπρος: Σταύρου, Ορφανού, Δ. Στυλιανού, Κ. Στυλιανού, Καρακάνας, Ilgin, Τηλεμάχου, Ευθυμίου, Καττάμης, Μιχαήλ, Weare.

Κούραση και ήττα…

Η απογοήτευση από το παιχνίδι με τη Νορβηγία, η κούραση, αλλά και η συνήθης πτώση στο δεύτερο μέρος έφεραν την ήττα στο σημερινό και τελευταίο παιχνίδι για την Κύπρο απέναντι στην Ουγγαρία.

Οι Ούγγροι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στο 15’ χάρη στο penalty-corner που εκτέλεσε ο Balint Langer, ο οποίος έκανε το 1-0. Η Κύπρος προσπαθούσε να απειλήσει, αλλά οι Ούγγροι κρατούσαν πολύ καλά στην αμυντική γραμμή, ενώ παράλληλα έβγαιναν επικίνδυνα προς την εστία του Χατζηγεωργίου ο οποίος μετά το παιχνίδι με τη Νορβηγία πήρε και πάλι τη θέση του στο βασικό σχήμα.

Η αναμέτρηση κύλησε χωρίς σημαντικές στιγμές μέχρι το 60’ όταν οι Ούγγροι κέρδισαν ένα ακόμη penalty-corner το οποίο εκμεταλλεύτηκε και πάλι ο Langer, ο οποίος ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 2-0. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Bence Szigeti κάνοντας στο 65’ το 3-0.

Κύπρος – Ουγγαρία 0-3

Σκόρερ: Langer 15’, 61’, Szigeti 65’

Πράσινες:

Κίτρινες:

Κύπρος: Χατζηγεωργίου, Δημητρίου, Δ. Στυλιανού, Κ. Στυλιανού, Καρακάνας, Ilgin, Τηλεμάχου, Γιακουμή, Καττάμης, Ευθυμίου, Weare.

Ουγγαρία: Petovari, Kanyo, Botka, Kovac, Wesselenyi,Szigeti, Suba, Leber, Ujvari, Papp, Balogh.

Σλοβακία και Δανία την άνοδο

Σλοβακία και Δανία βρέθηκαν αντιμέτωπες πριν από λίγη ώρα στον άτυπο τελικό της διοργάνωσης, καθώς και οι δύο είχαν εξασφαλίσει την άνοδο στην τρίτη κατηγορία.

Οι δύο ομάδες που αγωνίστηκαν στον πρώτο όμιλο, πήραν τις σημαντικές νίκες την περασμένη Παρασκευή με την Δανία να επικρατεί άνετα της Μάλτας με 5-1, ενώ η Σλοβακία, επικράτησε της οικοδέσποινας χώρας (Λιθουανία) με 3-2.

Στον τελικό η Σλοβακία, η οποία απέδειξε ότι ήταν η καλύτερη ομάδα στη διοργάνωση, πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση στο δεύτερο μέρος κατάφερε να επικρατήσει με 3-1.

Μπορεί στον αγώνα του ομίλου, των δύο ομάδων η Σλοβακία να «αυτοκτόνησε», σήμερα όμως είχε και λίγο την τύχη με το μέρος της ειδικά τη στιγμή που ισοφάρισε το γκολ του Δανού Kjellerup (29’) με τον Petrakovic ακριβώς με τη λήξη του 35λεπτου.

Στο δεύτερο μέρος η Σλοβακία εμφανίστηκε καλύτερη. Αρχικά πήρε το προβάδισμα με τον Hruska στο 55’, ενώ ένα λεπτό πριν από το φινάλε ο Romanec έκανε το 3-1 σφραγίζοντας τη νίκη για την ομάδα του.