Χόκεϊ επι χόρτου – ECH IV 2015: Μεγάλη νίκη της Κύπρου στην πρεμιέρα του ευρωπαϊκού

Vilnius, Λιθουανία– Πριν από 4 χρόνια, στις βοηθητικές εγκαταστάσεις του Ελληνικού, η Κύπρος είχε κάνει μια πολύ μεγάλη προσπάθεια αφήνοντας το τουρνουά με τις καλύτερες αναμνήσεις.

Έπειτα από εκείνες τις αναμετρήσεις με την Εθνική Ελλάδος και την Εθνική Βουλγαρίας το εθνικό συγκρότημα της Κύπρου δείχνει να ωριμάζει. Αυτό τουλάχιστον έδειξε στην πρεμιέρα του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος που διεξάγεται στη Λιθουανία (19-25 Ιουλίου), κόντρα στη Φινλανδία, την οποία και κέρδισε με 3-1 μπαίνοντας με το δεξί στη διοργάνωση.

Εξαιρετικά προσεκτική στα αμυντικά καθήκοντα και με πλάνο στο παιχνίδι της, η Κύπρος κατάφερε να πάρει μια σημαντική νίκη βλέποντας τη συνέχεια με μεγάλη αισιοδοξία για την άνοδο στην τρίτη κατηγορία.

Από το τουρνουά του Ελληνικού μέχρι και σήμερα, άλλαξαν λίγα, αλλά σημαντικά πράγματα. Στο τιμόνι της ομάδας βρίσκεται ο μόλις 22 ετών Σκωτσέζος, Thomas Burton, ο οποίος οδήγησε μαεστρικά την ομάδα στην πρώτη της νίκη.

Στην αποστολή της Κύπρου βρίσκονται τέσσερις τέσσερις παίκτες που αγωνίζονται στο εξωτερικό, ενώ μία από τις σημαντικές προσθήκες στην ομάδα είναι και ο Τουρκοκύπριος Tunc Ted Ilgin, ο οποίος επίσης αγωνίζεται σε ομάδα του εξωτερικού.

Όλα αυτά πάντα με την υποστήριξη του προέδρου της ομοσπονδίας του κ. Πέτρου Καραφωκά που φροντίζει να βρίσκεται πάντα δίπλα στην ομάδα.

Το φιλμ του αγώνα

Η Κύπρος, παρά τις σημαντικές απουσίες των Κώστα Λοΐζου, Γιώργου Μιχαήλ, Μάριου Μούζουρα και Λοΐζου Ευθυμίου, μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, με τους Φινλανδούς να μπαίνουν σε θέσεις άμυνας. Από το 10’ και μετά το παιχνίδι ισορρόπησε με την Κύπρο ωστόσο να φαίνεται πιο απειλητική.

Το σκορ άνοιξε στο 17’ με τον πάντα επικίνδυνο James Nigholas Weare, o οποίος έκανε το 1-0. Η Κύπρος συνέχιζε να έχει τον έλεγχο του αγώνα, σφραγίζοντας παράλληλα τα μετόπισθεν. Δέκα λεπτά μετά το γκολ του Weare, ήρθε και το 2-0 από τον Αντώνη Ευθυμίου, με τον πάγκο της Κύπρου να γίνεται ένα κουβάρι με τους παίκτες στον αγωνιστικό χώρο.

Από την άλλη η ομάδα του Jan Nylund έψαχνε απαντήσεις, όμως από τη μία η κυπριακή άμυνα, από την άλλη ο έμπειρος τερματοφύλακας Σάββας Χατζηγεωργίου σταματούσε την όποια απειλητική προσπάθεια των Φιλανδών.

Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την Κύπρο να προηγείται με 2-0, ωστόσο μόλις 2 λεπτά μετά την έναρξη του δεύτερου μέρους η ομάδα του Burton «ξαναχτύπησε».

Αυτή τη φορά ήταν η σειρά του Ανδρέα Μιχαήλ. Ο παίκτης των Αναβρύτων βρέθηκε σε σημείο βολής και χωρίς να αφήσει κανένα περιθώριο στον Jussi Luhta άνοιξε τη διαφορά στο 3-0.

Η Φινλανδία ήταν με την πλάτη στον τοίχο. Ωστόσο, η άμυνα της Κύπρου συνέχιζε να μην δίνει μέτρα. Στη μοναδική αδράνεια ο Petri Jalonen κατάφερε να νικήσει τον Χατζηγεωργίου (39’) διαμορφώνοντας το τελικό 3-1, με την Κύπρο να πανηγυρίζει την πρώτη νίκη.

Κύπρος – Φινλανδία 3-1 (2-0)

Σκόρερ: Weare 17’, Ευθυμίου 27’, Μιχαήλ 37’ – Jalonen 39’

Πράσινες: Ευθυμίου 55’ – Danhieux 40’, Fiskaali 65’

Κίτρινες: –

Αρχικές Συνθέσεις

Κύπρος: Χατζηγεωργίου, Ορφανού, Δ. Στυλιανού, Κ. Στυλιανού, Καρακάννας, Ilgin Tunc Ted, Ευθυμίου, Καττάμης, Μακρής, Μιχαήλ, Weare.

Φινλανδία: Luhta, Rinne Hirvioja, Hamalainen, Jalonen, Rantala, Mogg, Ratinen, Makela, Fiskaali, Danhieux.

Νίκες για Δανία και Σλοβακία

Τη διοργάνωση άνοιξε το παιχνίδι Δανία – Νορβηγία (για τον πρώτο όμιλο) στο οποίο δεύτερος διαιτητής ήταν ο Κύπριος Χρήστος Γεωργιάδης. Οι Δανοί κυριάρχησαν με 11-0, ανοίγοντας το σκορ μόλις στο 5’ με τον Gasper Dahl Kirkeby.

Ένας από τους μεγάλους πρωταγωνιστές της αναμέτρησης ήταν ο Tobias Grand, ο οποίος έκανε και τη μεγαλύτερη «ζημιά» στη Νορβηγία σκοράροντας 4 φορές (13’, 47’, 53’, 62’).

Εξαιρετικός ήταν και ο ταχύτατος Stephan Hald Trzepacz ο οποίος σημείωσε δύο τέρματα (16’, 24’), όπως και ο Kirkeby, που έκανε το 1-0 (5’, 26’), ενώ δύο γκολ πέτυχε και ο επιθετικός Thomas Christensen (46’,67’), ο οποίος πέρασε ως αλλαγή στο παιχνίδι στη θέση του Mikkel Christensen. Το άλλο τέρμα σημείωσε ο Casper Hansen (60’)

Πιο ανταγωνιστικά ήταν τα πράγματα στο παιχνίδι Σλοβακία – Ουγγαρία με τους Ούγγρους να μπαίνουν πιο δυνατά στην αναμέτρηση σκοράροντας στο 4’ με τον Norbert Kovac.

Οι Σλοβάκοι όμως κατάφεραν να αντιδράσουν με τον MVP της αναμέτρησης Boris Petrakovic, ο οποίος σημείωσε δύο γκολ μέσα σε 5’ (30’, 35’) γυρίζοντας το ματς σε 2-1 υπέρ της Σλοβακίας λίγο πριν ακουστεί η κόρνα του ημιχρόνου.

Η Σλοβακία ξεκίνησε να πιέζει από την αρχή της επανάληψης τους Ούγγρους με αποτέλεσμα να φτάσουν στο 3-1 με τον Tomas Romanec (45’), ενώ στο 52’ ο Josef Michalovic διαμόρφωσε το τελικό 4-1.

Την πρώτη αγωνιστική ημέρα θα ολοκληρώσει το παιχνίδι για τον Β’ όμιλο μεταξύ Λιθουανίας και Μάλτας το οποίο αναμένεται να παρακολουθήσουν και οι παίκτες της Κύπρου καθώς η οικοδέσποινα Λιθουανία είναι ο αυριανός αντίπαλος των παικτών του Thomas Burton.