Χόκεϊ επι χόρτου – ECH IV 2015: Η Κύπρος ηττήθηκε από τη Λιθουανία, αλλά ελπίζει

Vilnius, Λιθουανία– Οι παίκτες του Thomas Barton έκαναν ό,τι μπορούσαν για να πάρουν ένα θετικό αποτέλεσμα κόντρα στην οικοδέσποινα Λιθουανία. Οι τυπικά-και ουσιαστικά-γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα από την κυπριακή ομάδα, η οποία ήταν και πάλι πολύ καλή κυρίως στην αμυντική γραμμή.

Ίσως αν δεν δεχόταν το γκολ στο 8’ η εξέλιξη να ήταν καλύτερη. Ωστόσο, τίποτα δεν έχει χαθεί ακόμη καθώς την ερχόμενη Τετάρτη θα αντιμετωπίσουν τη Μάλτα, η οποία επικράτησε της Φινλανδίας με 5-1 σημειώνοντας την πρώτη νίκη στη διοργάνωση.

Το κακό ήταν ότι οι Μαλτέζοι κατάφεραν να πετύχουν πέντε τέρματα με αποτέλεσμα να έχουν το πάνω χέρι σε περίπτωση ισοβαθμίας με την Κύπρο. Φυσικά, αν ο Χρήστος Καρακάνας και η παρέα του πάρουν τους τρεις βαθμούς την Τετάρτη αυτομάτως θα σφραγίσουν την 2η θέση του ομίλου και θα πάνε να διεκδικήσουν στα ίσια την άνοδο.

Το φιλμ του αγώνα

Το παιχνίδι Λιθουανία – Κύπρος ολοκλήρωνε το πρόγραμμα της σημερινής αγωνιστικής ημέρας. Οι Λιθουανοί προερχόντουσαν από νίκη, αλλά και από μία μέτρια εμφάνιση, απέναντι στη Μάλτα (4-2), ενώ η Κύπρος είχε επικρατήσει στην πρεμιέρα της Φινλανδίας.

Οι Λιθουανοί μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι, προσπαθώντας να ασκήσουν πίεση στην κυπριακή άμυνα, η οποία σε ένα ακόμη παιχνίδι ήταν υποδειγματική με πολύ μικρές εξαιρέσεις τις οποίες και πλήρωσε.

Το πρώτο γκολ ήρθε στο 8’ με penalty-corner και με «δράστη» τον Zygimantas Balsiukas. Οι Λιθουανοί συνέχισαν να πιέζουν όμως οι παίκτες του Thomas Barton όχι μόνο κατάφερναν να βρουν λύσεις, αλλά δειλά-δειλά άρχιζαν να βγαίνουν στην επίθεση.

Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 1-0, όμως οι Κύπριοι είχαν αρχίσει να ισορροπούν τουλάχιστον όσο αφορά την κατοχή. Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε όπως το πρώτο. Η Λιθουανία προσπαθούσε να «λυγίσει» την κυπριακή άμυνα, αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

Ωστόσο, το πεντάλεπτο 50’-55’ ήταν καθοριστικό για την Κύπρο, η οποία δέχθηκε δύο γκολ (penalty-goal) το πρώτο και πάλι από τον Balsiukas, ενώ το άλλο ήρθε στο 55’ από τον Vaidotas Kringelis. To 3-0 δεν άλλαξε μέχρι το τέλος, αφήνοντας μια απογοήτευση στο κυπριακό στρατόπεδο, αλλά και πολλές ελπίδες για το παιχνίδι με τη Μάλτα την ερχόμενη Τετάρτη.

Λιθουανία – Κύπρος 3-0

Σκόρερ: Balsiukas 8’, 50’, Kringelis 55’

Πράσινες: Asanavicius 37’ – Γιακουμής 47’, Στυλιανού 48’

Κίτρινες: Λαζαρίδης 56’

Αρχικές συνθέσεις

Λιθουανία: Mozura, Lekys, A. Jackevicius, Ruseckas, D. Jackevicius, Kringelis, Bandziulis, Suchocki, Bilotas, Kuslevic, Balsiukas

Κύπρος: Χατζηγεωργίου, Ορφανού, Δ. Στυλιανού, Κ. Στυλιανού, Καρακάννας, Ilgin Tunc Ted, Τηλεμάχου, Ευθυμίου, Καττάμης, Μακρής, Μιχαήλ.

Άργησε, αλλά κέρδισε…

Το παιχνίδι Φινλανδία – Μάλτα άνοιξε την αυλαία για τον δεύτερο όμιλο, με τη Μάλτα να φτάνει στη νίκη αν και άργησε να βρει ρυθμό. Η Φινλανδία ουσιαστικά έπαιζε με την πλάτη στον τοίχο. Η ήττα από την Κύπρο στην πρεμιέρα την έφερε σε δύσκολη θέση και μόνο με νίκη θα μπορούσε να ελπίζει για τη συνέχεια.

Το ότι ήθελε πολύ το παιχνίδι φάνηκε από το πρώτο λεπτό, όπου άρχισε να πιέζει τη Μάλτα. Στο 11’ μάλιστα κατάφερε να ανοίξει το σκορ με τον Fiskaali, ο οποίος έκανε το 1-0.

Οι παίκτες του Pietre Bregman άρχισαν να «ξυπνούν» μετά το γκολ που δέχθηκαν κερδίζοντας μέτρα προς την εστία του Anssi Ojala, ο οποίος ξεκίνησε στο σημερινό παιχνίδι στη θέση του Jussi Luhta.

Η ισοφάριση δεν άργησε να έρθει με τον John Williams να νικάει τον Φιλναδό τερματοφύλακα κάνοντας το 1-1 στο 16’. Δέκα λεπτά αργότερα η Μάλτα κατάφερε να περάσει μπροστά στο σκορ με τον Jonathan Borg μετά από εκτέλεση penalty-corner.

Δύο λεπτά πριν ολοκληρωθεί το ημίχρονο η Μάλτα, που είχε πάρει τον έλεγχο του αγώνα, σημείωσε και τρίτο τέρμα-και πάλι από penalty-corner-αυτή τη φορά με σκόρερ τον Juan Sarcia.

Η Φινλανδία προσπάθησε να μπει και πάλι μέσα στο παιχνίδι, αφήνοντας αρκετά κενά στην άμυνά της, τα οποία εκμεταλλεύτηκε ο Shaun Grima, ο οποίος έκανε το 4-1 στο 64’ «κλειδώνοντας» ουσιαστικά τη νίκη για την ομάδα του. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Steve Tanti στο 68’.

«Χ» για Δανία, νίκη για Νορβηγία

Στον πρώτο όμιλο τα πράγματα είναι κάπως μπερδεμένα μετά την ισοπαλία στο παιχνίδι Δανία – Σλοβακία, αλλά και τη νίκη της Νορβηγία κόντρα στην Ουγγαρία.

Την τελευταία αγωνιστική των ομίλων η Σλοβακία παίζει με τη Νορβηγία, ενώ η Δανία θα αντιμετωπίσει την Ουγγαρία. Δανία και Σλοβακία είναι φυσικά τα μεγάλα φαβορί για την πρόκριση στην 4αδα, ωστόσο θεωρητικά, τα πάντα είναι ανοικτά.

Στο ντέρμπι του ομίλου η Σλοβακία προηγήθηκε με 3-1 χάρη στα τέρματα των Romanec (5’), Hruska (23’) και Michalovic (50’), με τη Δανία να έχει ισοφαρίσει προσωρινά με τον Christensen (23’).

Ωστόσο, οι Δανοί παίζοντας εκπληκτικό χόκεϊ για ένα 10λεπτο όχι μόνο κατάφεραν να ισοφαρίσουν (Christensen 53’, 54’), αλλά κατάφεραν να περάσουν και μπροστά στο σκορ με τον Grand 9 λεπτά πριν από το φινάλε. Η Σλοβακία όμως μετέφερε την πίεση στο D της Δανίας και 3 λεπτά πριν το άκουσμα της κόρνας ισοφάρισε με τον Cernansky σε 4-4 το οποίο ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Λίγες ώρες νωρίτερα αγωνίστηκαν οι πιο αδύναμες ομάδες του πρώτου ομίλου, Νορβηγία και Ουγγαρία. Η Νορβηγία στην πρεμιέρα είχε γνωρίσει βαριά ήττα από τη Δανία με 11-0, ενώ η Ουγγαρία είχε χάσει με 4-1 από τη Σλοβακία.

Το παιχνίδι δεν είχε καλό ρυθμό με τις δύο ομάδες να κάνουν πολλά λάθη, ειδικά στο χώρο της μεσαίας γραμμής, ωστόσο η Νορβηγία κατάφερε να ανοίξει το σκορ μετά από μια όμορφη εκτέλεση του Abhisekh Singh ο οποίος στο 32’ διαμόρφωσε το τελικό 1-0 για τη Νορβηγία, η οποία συνεχίζει να ελπίζει για την πρόκριση.