Χόκεϊ επι χόρτου – Champions Trophy: Πρώτη νίκη για την Αυστραλία

Λονδίνο, Αγγλία— Η Κορέα απέδειξε ότι η νίκη της στην πρεμιέρα απέναντι στο Βέλγιο, μόνο τυχαία δεν ήταν, ενώ η Αυστραλία ότι είναι η πιο ποιοτική ομάδα στον κόσμο αυτή τη στιγμή.

Το παιχνίδι, το οποίο για μεγάλο χρονικό διάστημα διεξήχθη κάτω από καταρρακτώδη βροχή, έλεγχε η Αυστραλία η οποία κατάφερε να προηγηθεί πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου με το μακρινό πέναλτι του Govers.

Η πίεση της Αυστραλίας συνεχίστηκε και στο δεύτερο μέρος με τον Ockenden να κάνει το 2-0 (37’). Ωστόσο, η Κορέα στο αμέσως επόμενο λεπτό κατάφερε να μπει και πάλι στο παιχνίδι μειώνοντας με τον Juhun Kim, ενώ στο 45’ έγινε η φάση του αγώνα.

Ο Jungjun Lee μετά από μία κούρσα που ξεκίνησε από τη μεσαία γραμμή έφτασε έξω από το «D» της Αυστραλίας σκοράροντας με εντυπωσιακό τρόπο.

Ο πρώτος διαιτητής της αναμέτρησης Hong Zhen Lim, ακύρωσε αρχικά το γκολ (ορθώς), καθώς ο Lee «εκτέλεσε» εκτός περιοχής. Παρά το γεγονός αυτό κι ενώ η φάση ήταν καθαρή το instant replay κατακύρωσε το γκολ(!) με την Κορέα να ισοφαρίζει σε 2-2.

Από εκεί και πέρα η Αυστραλία ανέβασε ρυθμό παίρνοντας και πάλι το προβάδισμα με τον Mitton (51’) ύστερα από μακρινό πέναλτι, ενώ σφράγισαν τη νίκη με τον Turner (60’), o οποίος σκόραρε ύστερα από μία καταπληκτική ενέργεια του Beltz.

Αποτελέσματα-Βαθμολογία

Με το παιχνίδι Αυστραλία- Ν.Κορέα ολοκληρώθηκε και η δεύτερη αγωνιστική του Champions Trophy. Στην κορυφή τα πράγματα έχουν αλλάξει με την Αυστραλία να ισοβαθμεί με την Ινδία, αλλά τους Αυστραλούς να έχουν καλύτερο συντελεστή τερμάτων. Στην τρίτη θέση υποχώρησε η Ν.Κορέα, ενώ αμέσως πιο κάτω βρίσκεται η κάτοχος του τίτλου Γερμανία με δύο βαθμούς. Στις τελευταίες δύο θέσεις βρίσκονται Μ.Βρετανία και Βέλγιο που έχουν από έναν βαθμό.