Χόκεϊ επι χόρτου – Champions Trophy: Νίκη με ανατροπή για την Αυστραλία

Λονδίνο, Αγγλία— Η Αυστραλία ήταν η μεγάλη νικήτρια του ντέρμπι κόντρα στη Γερμανία παρά το γεγονός ότι οι κάτοχοι του τίτλου μέχρι το 40’ βρισκόντουσαν μπροστά στο σκορ.

Οι δύο ομάδες, που έχουν κατακτήσει συνολικά 23 από τα 35 τρόπαια του θεσμού πρόσφεραν πλούσιο θέαμα παρά το γεγονός ότι η καταρρακτώδης βροχή έκανε την εμφάνισή της στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης.

Οι Γερμανοί, έχοντας μείνει χωρίς νίκη στις πρώτες δύο αγωνιστικές, μπήκαν πιο δυνατά, σκοράροντας μέσα σε δύο λεπτά.

Το πρώτο με σκόρερ τον Fuchs ύστερα από μακρινό πέναλτι, με τον Αυστραλό τερματοφύλακα Andrew Charter, ο οποίος αγωνίστηκε στη θέση του βασικού Tyler Lovell, να μην συγκρατεί την μπάλα.

Στο 14’ ήταν η σειρά του Hauke, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια των Αυστραλών μέσα στο «D» δίνοντας προβάδισμα με δύο γκολ στην ομάδα του.

Τρία λεπτά αργότερα η Αυστραλία κατάφερε να απαντήσει με τον Turner, μειώνοντας σε 2-1, ενώ στο 22’ ήρθε η ισοφάριση από τον White. Στο 30’ η Γερμανία πήρε εκ νέου το προβάδισμα. Η εξαιρετική μακρινή μεταβίβαση του Staib έφερε σε θέση βολής τον Fuchs, ο οποίος ξεπέρασε και τον Charter σημειώνοντας το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο παιχνίδι.

Κι ενώ η βροχή είχε ξεκινήσει να πέφτει και πάλι στο Queen Elisabeth Park, η Αυστραλία έφερε και πάλι το παιχνίδι στα ίσια στο 40’ μετά το μακρινό πέναλτι του ταλαντούχου Govers, ο οποίος έκανε το 3-3, ενώ στο 53’ ο Zalewski, μετά από μία πολύ όμορφη προσπάθεια διαμόρφωσε το τελικό 4-3.

Το αποτέλεσμα αυτό έφερε την Αυστραλία στην κορυφή του ομίλου με 7 βαθμούς και πλέον η «χρυσή» ολυμπιονίκης έχει τον πρώτο λόγο για την κατάληψη μιας εκ των δύο πρώτων θέσεων που οδηγούν στον τελικό της διοργάνωσης.

Από την άλλη οι Γερμανοί παρέμειναν χωρίς νίκη για τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι και πλέον οι ελπίδες για να υπερασπιστούν τον τίτλο μειώνονται δραματικά.