Χόκεϊ επι χόρτου – Champions Trophy: Δεύτερη ισοπαλία για τη Γερμανία

Λονδίνο, Αγγλία— Όπως και στην πρεμιέρα με την Ινδία έτσι και στο δεύτερο παιχνίδι με το Βέλγιο η Γερμανία βρέθηκε πίσω στο σκορ με δύο γκολ, φτάνοντας στην ισοφάριση στο τέλος. Η Γερμανία μπήκε πιο δυνατά στην αναμέτρηση ανοίγοντας το σκορ μόλις στο 3’ με τον Hauke, όμως στο 17’ ο Dockier κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση ύστερα από φάση μακράς διαρκείας στο «D» των Γερμανών.

Επτά λεπτά αργότερα η Γερμανία πήρε εκ νέου το προβάδισμα με το μακρινό πέναλτι του Miltkau κάνοντας το 2-1, ωστόσο το Βέλγιο είχε και πάλι τις λύσεις ισοφαρίζοντας για δεύτερη φορά, με σκόρερ τον van Doren λίγο πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Με την επανάληψη να καθυστερεί για περίπου 30 λεπτά λόγω σφοδρής βροχόπτωσης, οι Βέλγοι εμφανίστηκαν πιο πιεστικοί και εννέα λεπτά μετά την έναρξη του δεύτερου μέρους μπήκαν μπροστά στο σκορ με το γκολ του de Paeuw.

Σαν να μην έφτανε αυτό το Βέλγιο σημείωσε και τέταρτο τέρμα, δύο λεπτά αργότερα (41’) με τον van Aubel παίρνοντας προβάδισμα δύο τερμάτων (4-2).

Από εκεί και πέρα η Γερμανία άρχιζε να κερδίζει μέτρα στο γήπεδο, αυξάνοντας την πίεσή της προς την «ευάλωτη» άμυνα των Βέλγων. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα αρχικά να μειώσουν με τον Miltkau σε 4-3 (51’), ενώ στο 54’ έφτασαν στην ισοφάριση χάρη στο τέρμα που σημείωσε ο Korn, με τον Γερμανό να διαμορφώνει το τελικό 4-4.

«Σε όλα τα παιχνίδια παίζουμε για τη νίκη. Παρουσιάσαμε ένα καλύτερο πρόσωπο απ’ ότι στη χθεσινή αναμέτρηση με την Κορέα κι αυτό ήταν κάτι που με ικανοποίησε», θα πει ο προπονητής των Βέλγων Share McLeod. «Έτσι όπως εξελίχθηκε το παιχνίδι ήταν λίγο απογοητευτικό για εμάς. Ωστόσο, αυτό είναι το παιχνίδι. Εγώ είμαι πολύ ευχαριστημένος από τους παίκτες μου που κατάφεραν να αποδώσουν όσο καλύτερα μπορούσαν κάτω από αυτές τις δύσκολες συνθήκες».