Χόκεϊ επι χόρτου – Champions Trophy: Γλίτωσε την ήττα η Γερμανία

Λονδίνο, Αγγλία— Με μία έκπληξη ξεκίνησε το 36ο Champions Trophy με την Ινδία να αναδεικνύεται ισόπαλη με 3-3 κόντρα στην κάτοχο του τίτλου Γερμανία. Οι Ινδοί, υπό τις οδηγίες του Ολλανδού Roelant Oltmans κατάφεραν να αιφνιδιάσουν τους «χρυσούς» ολυμπιονίκες του Λονδίνου ανοίγοντας το σκορ με τον Vokkaliga ύστερα από μακρινό πέναλτι μόλις στο 7’.

Οι Γερμανοί άρχιζαν να ανεβάζουν ρυθμό κερδίζοντας συνεχώς μέτρα στην μπλε μοκέτα του Lee Valley Centre, με αποτέλεσμα να φτάσουν στην ισοφάριση με τον ίδιο τρόπο, με σκόρερ τον Grambusch στο 26’.

Οι πανηγυρισμοί των Γερμανών όμως δεν κράτησαν για πολύ, καθώς δευτερόλεπτα μετά οι Ινδοί κατάφεραν χάρη στην εκπληκτική ενέργεια από τα δεξιά του Τ.Singh, ο οποίος άφησε πίσω του τον Windfeder, να δώσει έτοιμο γκολ στον M.Singh με την Ινδία να παίρνει και πάλι το προβάδισμα με 2-1.

Σαν να μην έφτανε αυτό έξι λεπτά αργότερα (32) ο Η.Sing θα σημειώσει και τρίτο γκολ για την Ινδία, καθώς μετά από μακρινό πέναλτι θα στείλει την μπάλα στη δεξιά γωνία του Walter κάνοντας το 3-1.

Με τα χρονικά περιθώρια να στενεύουν και την Ινδία να είναι ιδιαίτερα επικίνδυνη στην κόντρα η Γερμανία κατάφερε να μειώσει στο 36’ και πάλι με τον Grambusch, ο οποίος ευστόχησε σε ένα ακόμη μακρινό πέναλτι, ενώ τρία λεπτά πριν το φινάλε (57’) ο Gomoll θα γλιτώσει την κάτοχο του τίτλου από την ήττα σκοράροντας με κοντινό πέναλτι.

«Θεωρώ ότι το αποτέλεσμα είναι δίκαιο», τόνισε αμέσως μετά την αναμέτρηση, ο Ολλανδός τεχνικός της Ινδίας, Roelant Oltmans. «Πιστεύω ωστόσο ότι υπήρξαν στιγμές που αρκετοί νεαροί παίκτες μου έδειξαν σημάδια απειρίας ειδικά με κάρτες, που μας κόστισαν. Καταφέραμε και προηγηθήκαμε με 3-1 απέναντι στην κάτοχο του τίτλου και τη δυσκολέψαμε μέχρι το τέλος. Είναι ένα πολύ καλό αποτέλεσμα και είμαι ευχαριστημένος από τους παίκτες μου».