Χόκεϊ επι χόρτου – Ήττα της York, στην αποστολή ο Βαρσαμίδης

Η πρώτη παρουσία στην αποστολή της York δεν ήταν και τόσο «γούρικη» για τον Δημήτρη Βαρσαμίδη, ο οποίος είδε την ομάδα του να ηττάται με 5-1 στο εντός έδρας παιχνίδι κόντρα στην Preston.

Το παιχνίδι είχε γρήγορο ρυθμό, με τη York να δημιουργεί πολλούς κινδύνους στην αντίπαλη άμυνα, τους οποίους όμως δεν μπόρεσε να μετουσιώσει σε γκολ. Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός ότι η ομάδα του David Lancaster είχε πάνω από δέκα κλασσικές ευκαιρίες αλλά κατάφερε να σημειώσει μόλις ένα τέρμα.

Αντίθετα η Preston φάνηκε πιο ουσιαστική, αλλά και πιο εύστοχη καθώς προηγήθηκαν στο ημίχρονο με 3-1 κάνοντας όλες τις ευκαιρίες γκολ, ενώ και στην επανάληψη, αν και αγωνίστηκαν πιο πολύ στην κόντρα, σκόραραν δύο φορές σε ισάριθμες αντεπιθέσεις.

Το παιχνίδι παρακολούθησε από τον πάγκο ο νεοαποκτηθέντας Δημήτρης Βαρσαμίδης, ο οποίος λογικά θα κάνει το ντεμπούτο του στο επόμενο δύσκολο παιχνίδι στο Λίβερπουλ απέναντι στην δεύτερη της βαθμολογίας Oxton.

«Είχαμε μια ιδιαίτερη συζήτηση με τον κόουτς (David Lancaster) την περασμένη Πέμπτη και μου εξήγησε ότι το παιχνίδι με την Preston θα είναι το τελευταίο του βασικού τερματοφύλακα (Jon Chappell)», δήλωσε στο othersportsnews.gr ο Έλληνας τερματοφύλακας.

«Από την πλευρά μου θα χρειαστώ ακόμα 3-4 προπονήσεις μέχρι να μάθω τους συμπαίκτες μου, καθώς ακόμα δεν γνωρίζω ούτε τα ονόματά τους». Όσο για το παιχνίδι με την Preston ο Βαρσαμίδης τόνισε ότι το τελικό σκορ δεν αντικατοπτρίζει την εικόνα του ματς.

«Γενικά, είχαμε γρήγορο ρυθμό. Χάσαμε σημαντικές ευκαιρίες και θα μπορούσαμε να ήμασταν μπροστά στο ημίχρονο. Στο δεύτερο μέρος η ομάδα πίεσε ακόμα πιο πολύ αλλά η μπάλα απλά δεν έμπαινε μέσα, αντίθετα με την Preston που έκανε γκολ σχεδόν όλες τις ευκαιρίες. Σίγουρα τα ανεπιτυχή αποτελέσματα έχουν ρίξει ψυχολογικά την ομάδα, αλλά ελπίζω ότι η συνέχεια θα είναι πολύ καλύτερη».

H York, που είχε χάσει και στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος από την Preston (5-2), είναι ουραγός στη βαθμολογία και την επόμενη αγωνιστική αντιμετωπίζει εκτός έδρας την πολύ δυνατή Oxton η οποία βρίσκεται στη δεύτερη θέση έχοντας την καλύτερη επίθεση με 84 γκολ!

Η York επιθετικά στηρίζεται στην τριπλέτα Richard Cockram (αρχηγός), Mike Carter και Alex Cockram (αδερφός του Richard), οι οποίο έχουν σημειώσει τα 21 από τα συνολικά 31 γκολ της ομάδας.

Το othersportsnews.gr θα σας ενημερώνει κάθε εβδομάδα με την εξέλιξη της πορείας του Δημήτρη Βαρσαμίδη στην ομάδα της City of York με ρεπορτάζ και δηλώσεις από τον πρώην παίκτη του Εθνικού.