Τρίτη συνεχόμενη νίκη για τους Colorado Avalanche που κάνουν ιδανικό ξεκίνημα στο φετινό πρωτάθλημα

Ούτε οι ίδιοι οι οπαδοί, δεν θα πίστευαν ότι η ομάδα τους θα έχει το απόλυτο στα τρία πρώτα παιχνίδια του πρωταθλήματος. Οι Colorado έχουν κάνει ένα ιδανικό ξεκίνημα, με τρεις σερί νίκες (κάτι που έχε να συμβεί από το 1996) και πλέον, μαζί με τους Pittsburgh Penguins είναι οι μοναδικές ομάδες σε όλο το πρωτάθλημα που έχει κάνει το 3 στα 3.

Χθεσινό «θύμα» των Avalanche ήταν οι Toronto Maple Leafs, που μέχρι πριν την έναρξη του χθεσινού αγώνα μετρούσαν τρεις νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια, ωστόσο δεν κατάφεραν να χαρίσουν ακόμα μια στους περίπου 19.000 θεατές που βρέθηκαν στις εξέδρες του Air Canada Centre (που έχει κοστίσει 265εκ. δολάρια παρεμπιπτόντως), χάνοντας με 1-2.

Toronto–Colorado1-2 (Report)

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για το Colorado, καθώς λίγο μετά από τη συμπλήρωση του 5λέπτου ο Landeskog έπιασε ένα ασύλληπτο σουτ, όμως ο Bernier απάντησε με μια εντυπωσιακή επέμβαση. Στην αμέσως επόμενη φάση ήτα η σειρά των παικτών του Toronto με τον Ashton να προσπαθεί να νικήσει τον Varlamov δυο φορές, όμως ο 25χρνος Ρώσος τερματοφύλακας, ένας εκ των κορυφαίων στο παιχνίδι με 27 επεμβάσεις, αποσόβησε τον κίνδυνο και τις δύο φορές.

Η πρώτη περίοδος συνεχίστηκε χωρίς τη μεγάλη φάση μπροστά από τις δύο εστίες με τις αμυντικές ζώνες των ομάδων να κάνουν εξαιρετική δουλειά. Ωστόσο πέντε λεπτά πριν από το τέλος του 20λέπτου οι Toronto απείλησαν και πάλι, αυτή τη φορά με τον Kadri ο οποίος επιχείρησε να κάνει από κοντά το 1-0 μετά από την ωραία ασίστ του Kessel, όμως και πάλι ο Varlamov κράτησε το μηδέν για την εστία του.

Η πίεση των Maple Leafs ήταν ασφυκτική στα τελευταία λεπτά της πρώτης περιόδου και ένα λεπτό μετά από την ευκαιρία του Kadri ο Gardiner απείλησε και πάλι, από πλεονεκτική θέση, αλλά ο Varlamov σταμάτησε το puck με μια εξαιρετική επέμβαση.

Η αρχή της δεύτερης περιόδου ξεκίνησε όπως η πρώτη με τους Avalanche να κινούνται καλύτερα μέσα στον αγωνιστικό χώρο χάνοντας μάλιστα δύο σημαντικές ευκαιρίες. Η δεύτερη, ειδικά, ήταν και η πιο επικίνδυνη για την εστία των Toronto με τον Hejda να μην μπορεί να νικήσει από καλή θέση τον Bernier.

Ωστόσο, έξι λεπτά πριν από το φινάλε της δεύτερης περιόδου και έπειτα από μια περιπετειώδη φάση, ο Lupul άνοιξε το σκορ για την ομάδα του κάνοντας το 1-0. Η απάντηση των Avalanche ήταν άμεση, αφού στο 16:39 ο Sarich με ένα εντυπωσιακό snap shot πέρασε το puck κάτω από το δεξί χέρι του Bernier στέλνοντάς το πρώτα στο δεξί δοκάρι και μετά στα δίχτυα κάνοντας το 1-1, το οποίο ήταν και το τελικό αποτέλεσμα του δεύτερου 20λέπτου.

Και στην τρίτη περίοδο οι Colorado ξεκίνησαν καλύτερα. Αυτή τη φορά όμως, σε αντίθεση με τις προηγούμενες δύο, κατάφεραν να φτάσουν στο γκολ με τον McGinn να μοιράζει στον Parenteau κι αυτός από κοντά να κάνει το 1-2 σημειώνοντας το τρίτο προσωπικό τέρμα στη διοργάνωση.

Από εκείνο το σημείο και μετά οι γηπεδούχοι πίεσαν για την ισοφάριση χάνοντας 2-3 πολύ καλές ευκαιρίες, τόσο με τον Bozak, όσο και με τον Lupul, όμως ο τερματοφύλακας των Avalanche, Seymon Varlamov ήταν σε εξαιρετική βραδιά, κρατώντας το 1-2 μέχρι το τέλος, ολοκληρώνοντας το παιχνίδι με 27 επεμβάσεις.

Αήττητοι οι Penguins, εκπληκτικοί οι Sharks!

Στα άλλα παιχνίδια που διεξήχθησαν σήμερα τα ξημερώματα οι Pittsburgh Penguins συνέχισαν το νικηφόρο σερί τους επικρατώντας με 5-2 των Carolina Hurricanes. Μεγάλος πρωταγωνιστής του αγώνα δεν ήταν άλλος από τον Jussi Jokinen, ο οποίος έκανε μια εντυπωσιακή εμφάνιση και μάλιστα απέναντι στην πρώην ομάδα του, σκοράροντας τρεις φορές, έχοντας επιχειρήσει μόλις πέντε σουτ! Τα άλλα δύο γκολ των Penguins πέτυχαν οι Martin και Glass, ενώ για τους Hurricanes σκόραραν οι Staal και Gebre.

Φυσικά, τη νίκη της βραδιάς σημείωσαν οι San Jose Sharks που επιβλήθηκαν με 9-2 κόντρα στους NY Rangers, με τον 19χρονο rookie Tomas Hertl να πετυχαίνει τέσσερα γκολ(!) οδηγώντας την ομάδα του σε μια μεγάλη νίκη.

Ο Hertl έγινε ο νεαρότερος παίκτης στην ιστορία του NHL που κατορθώνει κάτι τέτοιο, έπειτα από τον Μάρτιο του 1988 όταν ο 20χρονος Jimmy Carson των LA Kings είχε κάνει το ίδιο απέναντι στους Calgary Flames.

Vlasic, Boyle, Nieto, Couture και Demers ήταν οι σκόρερ των άλλων τερμάτων, ενώ από τη μεριά τους οι Rangers, που προηγήθηκαν, σκόραραν με τους Richards και Dorsett.

Η «εκδίκηση» του Schneider…

Από τα πιο συναρπαστικά παιχνίδια ήταν αυτό που έγινε στο Rogers Arena των Vancouver Canucks οι οποίοι υποδέχθηκαν τους New Jersey Devils. Πρόσωπο του αγώνα ήταν ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων Cory Schneider, ο οποίος αποχώρησε από την ομάδα πέρσι, με τη διοίκηση να προτιμάει ως βασικό τον Roberto Luongo.

Ο Schneider δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη με αποτέλεσμα να πάρει τη δική του ρεβάνς πραγματοποιώντας απίστευτη εμφάνιση και ολοκληρώνοντας το παιχνίδι έχοντας συνολικά 30 επεμβάσεις!

Ωστόσο αυτό δεν ήταν αρκετό για την ομάδα του η οποία ηττήθηκε στην παράταση με το νικητήριο τέρμα να προέρχεται από τον Garrison που σκόραρε για τρίτη φορά φέτος. Τα άλλα δύο τέρματα σημείωσαν οι Sedin και Elder. Για τους Devils, οι οποίοι προηγήθηκαν με 0-2 με ένα γκολ στο τέλος της πρώτης και άλλο ένα στην αρχή της δεύτερης περιόδου, σκόραραν οι Jagr και Elias.

Την πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα σημείωσαν οι Philadelphia Flyers στη μετά Laviolette εποχή και με τον Craig Berude για πρώτη φορά στον πάγκο. Οι Flyers έκαναν ένα εξαιρετικό ξεκίνημα σκοράροντας δύο φορές στα πρώτα επτά λεπτά του αγώνα με τους Schenn και Coburn, ενώ οι Florida Panthers κατέφεραν να μειώσουν με τον Boyes στο τέλος της δεύτερης περιόδου.

Στα άλλα παιχνίδια οι NY Islanders επικράτησαν εύκολα των Phoenix Coyotes με 6-1, οι Buffalo Sabres, με τρεις rookie στο αρχικό σχήμα, ηττήθηκε στην παράταση από τους Tampa Bay Lightning με 3-2 και οι Nashville Predators εκμεταλλεύτηκαν την έδρα τους και πανηγύρισαν την πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα κόντρα στους Minnesota Wild με το ίδιο σκορ (3-2).