Τρίαθλο – Spetsathlon 2015: Οι Σπέτσες φορούν τα γιορτινά τους

Η πρώτη σημαντική διοργάνωση της σεζόν για το ελληνικό τρίαθλο ξεκίνησε σήμερα το πρωί στο πανέμορφο νησί των Σπετσών. Οι συμμετοχές αναμένεται να καταρρίψουν κάθε ρεκόρ, σε σχέσεις με τις δύο προηγούμενες διοργανώσεις, ενώ πολλοί εθελοντές θα βρίσκονται σε όλο το μήκος της διαδρομής των αγώνων για να προσφέρουν βοήθεια και υπηρεσίες στους συμμετέχοντες, αλλά και στο πλήθος κόσμου που θα βρεθεί στους αγώνες.

Οι εργασίες του 3ου spetsathlon ξεκίνησαν σήμερα το πρωί με τον αγώνα των 1.000μ. κολύμβησης, ενώ η δράση συνεχίστηκε με τον αγώνα ποδηλασίας των 25χλμ. Αύριο (26.04) στις 10:00 θα έχουμε την εκκίνηση για το σπριντ, ενώ 15 λεπτά αργότερα θα πέσουν στο νερό οι αθλητές και οι αθλήτριες για την endurance διαδρομή.

Το πρωί είχαμε την αγωνιστική πρεμιέρα του 3ου spetsathlon με τον αγώνα της κολύμβησης των 1.000μ. που χωρίστηκε σε δύο κατηγορίες. Σε αυτή με στολή και σε αυτή, όπου οι συμμετέχοντες δεν χρησιμοποίησαν στολή.

Στην πρώτη κατηγορία (με στολή) νικητής αναδείχθηκε ο Γιώργος Δεμέτης, ο οποίος ολοκλήρωσε την προσπάθειά του σε χρόνο 00:12:20, με τον Γρηγόρη Σουβατζόγλου να ακολουθεί με διαφορά ενός δευτερολέπτου (00:12:21), ενώ στην 3η θέση βρέθηκε ο Γιώργος Αλυφαντής με 00:13:31.

Από την πλευρά των γυναικών πρώτη τερμάτισε η Ντενίζ Δημάκη με χρόνο 00:15:15, με την έμπειρη τριαθλήτρια να καταλαμβάνει και την 10η θέση στη γενική βαθμολογία. Από εκεί και πέρα Άντζελα Μαρλαγούτσου πήρε τη 2η θέση στις γυναίκες (00:16:02) και την 16η στη γενική, ενώ τρίτη κορυφαία γυναίκα στην κατηγορία αναδείχθηκε η Ηρώ Λάσκαρη (00:17:58) που κατέκτησε και την 30η στη γενική.

Στην δεύτερη κατηγορία (χωρίς στολή) πρώτος (γενική) τερμάτισε ο 18χρονος Βασίλης Πατεράκης με χρόνο 00:13:26. Πίσω από τον Πατεράκη βρέθηκε ο Γιώργος Φιρφιλιώνης (Μ40) με 00:13:33, ενώ την 3η θέση κατέλαβε ο 17χρονος Διογένης-Μιχαήλ Σταχτούρης με 00:14:01.

Από τη μεριά των γυναικών στην 1η θέση (7η στη γενική) βρέθηκε η Έμιλυ Γκιάσις με 00:15:37, ενώ πολύ καλή παρουσία είχε η Μάνια Μπίκοφ (F40) που βρέθηκε στην 2η θέση της κατηγορίας και στην 12η θέση της γενικής με χρόνο 00:16:11, αλλά και η 18χρονη Κατερίνα Σάπαρη, η οποία με 00:16:18 κατέλαβε την 3η θέση στην κατηγορία των γυναικών και την 13η στη γενική.

Στον ποδηλατικό αγώνα των 25χλμ. στην κορυφή βρέθηκε ο Γρηγόρης Σουβατζόγλου με χρόνο 00:43:32, δεύτερος ήταν ο Σπύρος Νικολούζος (Μ40) με 00:43:39, ενώ στην 3η θέση τερμάτισε ο Μηνάς Μαλάτος (Μ30) με χρόνο 00:43:43.

Στην 1η θέση των γυναικών και στην 22η της γενικής βρέθηκε η Νάντια Συντζανάκη με χρόνο 00:47:43, στη 2η θέση και στην 45η της γενικής τερμάτισε η Όλγα Βελλή (F18) με 00:52:32, ενώ στο τρίτο σκαλί του βάθρου και στην 49η στη γενική βρέθηκε η Ευγενία Μπουλμέτη με 00:52:47.

Σουβατζόγλου: «Η αφρόκρεμα του τριάθλου στις Σπέτσες»

Ο Γρηγόρης Σουβατζόγου ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο το αγωνιστικό διήμερο στο 3ο spetsathlon κατακτώντας την 2η θέση στον αγώνα της κολύμβησης των 1.000μ., αλλά και την πρωτιά στον αγώνα των 25χλμ στην ποδηλασία. Λίγο πριν αναχωρήσει για το νησί ο Έλληνας τριαθλητής μίλησε στο OSN για τη μεγάλη γιορτή του τριάθλου.

«Είναι ο πρώτος αγώνας της σεζόν για μένα. Είναι από τους αγώνες που συγκεντρώνεται η αφρόκρεμα του ελληνικού τριάθλου και είναι λογικό να συμμετέχω. Εξάλλου η δουλειά που γίνεται εδώ και τρία χρόνια στο spetsathlon είναι εξαιρετική. Τραβάει αρκετό κόσμο, υπάρχει μεγάλη αναγνωρισιμότητα και πλησιάζει στα πρότυπα των αγώνων του εξωτερικού.

Φέτος, όπως και πέρσι θα αγωνιστώ στο σπριντ, ενώ παράλληλα θα λάβω μέρος τόσο στα 1.000μ. κολύμβησης, αλλά και στον αγώνα των 25χλμ. ποδηλασίας. Θεωρώ ότι, όπως είπα και πριν, το spetsathlon είναι ιδανικό ξεκίνημα για τη σεζόν, ενώ μετά το spetsathlon, θα συμμετάσχω σε έναν ακόμη αγώνα (half ironman) στην Αυστρία που θα διεξαχθεί στα μέσα Μαΐου (17.05)».