Τοξοβολία – WACH 2015: Παγκόσμιος πρωταθλητής ο 19χρονος Stephan Hansen

Κοπεγχάγη, Δανία– Ο νέος ήρωας των Δανών έχει όνομα και λέγεται Stephan Hansen, ο οποίος μετά από τρία συνεχόμενα χρυσά μετάλλια στο παγκόσμιο πρωτάθλημα νέων κατέκτησε κι αυτό των ανδρών μέσα σε μια πραγματική αποθέωση.

Το σκηνικό, με φόντο το κοινοβούλιο της Δανίας, ήταν εντυπωσιακό. Οι Δανοί είχαν στηρίξει όλες τις ελπίδες τους στο τόξο και τα βέλη του νεαρού αθλητή, ο οποίος είχε κατακτήσει ήδη το χάλκινο μετάλλιο στο ομαδικό ανδρών.

Αντίπαλος του Hansen ήταν ο «χρυσός» νικητής στους Ασιατικούς Αγώνες, Rajat Chaunan από την Ινδία. Οι δύο τοξοβόλοι με επίδοση 29/30 στα δύο πρώτα ends ήταν ισόπαλοι 58-58.

Αν και η πίεση για τον 19χρονο Hansen ήταν αρκετά μεγάλη, ο Δανός με απίστευτη ψυχραιμία έκανε τις τέλειες βολές στο αμέσως επόμενο end (30) παίρνοντας διαφορά τριών βαθμών από τον Chaunan για να κατακτήσει λίγο αργότερα τη νίκη, αλλά και τον τίτλο με 147-143.

«Είναι πραγματικά απίστευτο», θα πει ο Hansen αμέσως μετά. «Δεν έχω αισθανθεί έτσι ποτέ πριν. Είμαι τόσο χαρούμενος που κατάφερα να δικαιώσω όλους αυτούς που πίστεψαν σε εμένα και φυσικά σε όλους τους Δανούς που περίμεναν το χρυσό μετάλλιο».

Το χάλκινο μετάλλιο πήγε στη Μ. Βρετανία και συγκεκριμένα στον Adam Ravenscroft, ο οποίος έκανε την έκπληξη κερδίζοντας τον Κολομβιανό Camilo Andres Cardona (παγκόσμιος πρωταθλητής στο μικτό διπλό το 2013) με 143-141.

Ο Βρετανός κατάφερε να πάρει προβάδισμα με τέσσερις πόντους μετά από την ολοκλήρωση δύο ends, με τον Κολομβιανό να μειώνει στο τρίτο σε 85-83.

Ωστόσο, ο Ravenscroft φάνηκε πιο ψύχραιμος και χωρίς να δώσει δικαίωμα στον Cardona κατάφερε να φτάσει στη νίκη με 143-141 ανεβαίνοντας στο τρίτο σκαλί του βάθρου.

Ο τίτλος στην Kim

Στις γυναίκες η Αμερικανίδα Crystal Gauvin δεν μπόρεσε να ολοκληρώσει την έκπληξη με την Κορεάτισα Kim Yun Hee να παίρνει τη νίκη με 144-141. Η Αμερικανίδα φάνηκε από την αρχή του τελικού αγχωμένη, με την Kim να παίρνει το προβάδισμα από το πρώτο end, το οποίο κράτησε μέχρι το τέλος επικρατώντας με τρις πόντους διαφορά.

«Δεν ήμουν διατεθειμένη να φέρω χαμηλότερο σκορ εκτός από 10, 10, 10», τόνισε η παγκόσμια πρωταθλήτρια. «Πιστεύω ότι κατάφερα από την αρχή του τελικού να είμαι απόλυτα συγκεντρωμένη και να μην σκέφτομαι το ενδεχόμενο της ήττας. Είμαι πολύ χαρούμενη που μπόρεσα να πάρω αυτό το χρυσό μετάλλιο απέναντι σε μια πολύ ικανή και δύσκολη αντίπαλο όπως είναι η Crystal».

Στον μικρό τελικό η Κολομβιανή και μεγάλο φαβορί πριν ξεκινήσουν τα νοκ-άουτ, Sara Lopez αντιμετώπισε την εξαιρετική Ρωσίδα Maria Vinogradova την οποία και κέρδισε σχετικά εύκολα με 145-138 κατακτώντας το χάλκινο μετάλλιο.

Έγραψε ιστορία το Ιράν

Έχοντας δύο πρωταθλητές Ασίας στη σύνθεσή του (Esmael Ebadi, Amir Kazempour) το Ιράν έφτασε στην κατάκτηση του χρυσού μεταλλίου του πρώτου στην ιστορία της χώρας σε παγκόσμιο πρωτάθλημα.

Ο τελικός κόντρα στον Καναδά ήταν κάτι παραπάνω από συναρπαστικός και κρίθηκε στο shoot-off. Οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες με 226-226, όταν ξεκίνησε η ψυχοφθόρος διαδικασία.

Οι Καναδοί ξεκίνησαν με 9, με τον Ebadi να δίνει το προβάδισμα στην ομάδα του με το βέλος του να «προσγειώνεται» στο 10. Οι δύο επόμενες καναδικές βολές βρήκαν ισάριθμα 10άρια κάτι το οποίο έκαναν και οι Ιρανοί και με 30-29 κατέκτησαν το χρυσό μετάλλιο.

Το χάλκινο μετάλλιο πήγε στη Δανία, η οποία στον μικρό τελικό επικράτησε της Ιταλίας με 233-231.

Η Ουκρανία ολοκλήρωσε την έκπληξη

Στο ομαδικό γυναικών η ομάδα της Ουκρανίας μετά από τις νίκες κόντρα στο μεγάλο φαβορί την Κολομβία, απέναντι στην οικοδέσποινα Δανία και στον ημιτελικό με την Βενεζουέλα κατάφερε να κερδίσει και την Ολλανδία στον τελικό φτάνοντας στην κατάκτηση του χρυσού μεταλλίου.

Με μια σύνθεση η οποία είχε μέσο όρο ηλικίας τα 19 έτη, Shkolna (17), Dyakova (21) και Borysenko (19), κέρδισαν με 226-223 τις Ολλανδές ανεβαίνοντας στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου.

Στο βάθρο ανέβηκε και η ομάδα της Κορέας η οποία επικράτησε στην αναμέτρηση κόντρα στη Βενεζουέλα με 229-224.

Τέλος, στο μικτό διπλό Kim Yun Hee και Kim Jong Ho χάρισαν στην Κορέα το χρυσό μετάλλιο μετά τη νίκη του στον τελικό κόντρα στο δίδυμο από τη Γαλλία Amelie Sancenot/Dominique Genet με το εμφατικό 153-146.

Στο μικρό τελικό η Νότια Αφρική (Sera Cornelius/Patrick Roux) κατέκτησαν το χάλκινο μετάλλιο επικρατώντας με 146-141 του ρώσικου δίδυμου Albina Loginova/Alexander Dambaev.

To 48o παγκόσμιο πρωτάθλημα τοξοβολίας ολοκληρώνεται αύριο Κυριακή (02.08) με τους τελικούς στο ολυμπιακό τόξο.