Τοξοβολία – EG Baku 2015: Το δώρο γενεθλίων δεν ήρθε για την Ψάρρα…

Την περασμένη Τετάρτη (17.06) η Ευαγγελία Ψάρρα γιόρτασε τα γενέθλιά της. Τι καλύτερο δώρο από μια μεγάλη διάκριση στους 1ους Ευρωπαϊκούς Αγώνες; Δύο ημέρες αργότερα θα επικρατήσει της Natasja Bech (Δανία) με 6-2 στον προκριματικό παίρνοντας το εισιτήριο για της φάση των «32».

Η πορεία της μέχρι τα ημιτελικά ξεκίνησε νωρίς το πρωί κόντρα στην 21χρονη Ρωσίδα Kristina Timofeeva την οποία και κέρδισε με 6-4 και μάλιστα με μια εντυπωσιακή ανατροπή, καθώς βρέθηκε πίσω στο σκορ με 4-0!

Λίγες ώρες αργότερα ήταν η σειρά της Anastasia Pavlova. Η 20χρονη Ουκρανή και παγκόσμια πρωταθλήτρια (indoor) στη Γαλλία το 2014, προηγήθηκε με 5-3, όμως στο πέμπτο σετ η Ψάρρα έδειξε απόλυτα συγκεντρωμένη και με τρία 9άρια στη σειρά κατάφερε να ισοφαρίσει σε 5-5 στέλνοντας την αναμέτρηση στο shoot-off όπου και επικράτησε με το βέλος της να «καρφώνεται» στο 10, ενώ της Pavlova στο 8.

Ο δρόμος είχε ανοίξει για την Ελληνίδα τοξοβόλο που έδειχνε σε πολύ καλή κατάσταση. Επόμενη αντίπαλος ήταν η μόλις 16 ετών Τουρκάλα Yasemin Anagoz. Κανένα πρόβλημα. Η Ψάρρα σημειώνει έξι 10άρια στα τρία σετ και με επιμέρους σκορ 84-78 θα πάρει την πρόκριση με το εμφατικό 6-0.

Το βάθρο, που βρίσκοταν λίγο πιο πίσω από τις αθλήτριες, «έκλεινε το μάτι» στην Ψάρρα, η οποία είχε δύσκολο έργο απέναντι στην Karina Winter την παγκόσμια πρωταθλήτρι του 2009 στην Πολωνία (indoor).

Η 29χρονη Γερμανίδα θα προηγηθεί με 2-0 στα σετ σημειώνοντας δύο 10άρια και ένα 8άρι στο πρώτο σετ. Η Ψάρρα θα ισοφαρίσει σε 2-2, όμως στο τρίτο θα σταθεί άτυχη στην τρίτη βολή (8) με την Γερμανίδα να φέρνει ακόμη ένα 10άρι και να προηγείται στα σετ με 4-2.

Το τρίτο σετ θα είναι και το πιο παραγωγικό και από τις δύο αθλήτριες με την Winter να φέρνει τρία 10άρια στη σειρά και την Ψάρρα δύο 10άρια και ένα 9άρι, σκορ το οποίο δεν ήταν αρκετό για να πάρει την πρόκριση στον τελικό. Εκεί πέρασε η Winter με συνολικό σκορ 110-106 και 6-2 σετ.

Η δεύτερη ευκαιρία της 41χρονης Ελληνίδας ήταν ο μικρός τελικός, κόντρα στην 18χρονη Ισπανίδα Alica Marin. Η Ψάρρα δεν θα ξεκινήσει καλά (8-8-7) μένοντας πίσω στο σκορ στο πρώτο σετ. Όμως, αμέσως μετά με τρια διαδοχικά 9άρια θα φτάσει στην ισοφάριση σε 2-2. Το τρίτο σετ ήταν δραματικό. Δύο 10άρια και ένα 9άρι από την Ψάρρα.

Η Marin θα φέρει ακριβώς το ίδιο σκορ με τις δύο τοξοβόλους να μοιράζονται τους πόντους, αλλά και τα σετ (3-3). Τρία συνεχόμενα 10άρια από την Ισπανίδα θα την φέρουν και πάλο μπροστά στο σκορ με 5-3, ενώ στο πέμπτο και τελευταίο σετ η Ψάρρα θα ολοκληρώσει με 26 την ίδια ώρα που η Marin έχει 18, αλλά και μια βολή.

Η Ισπανίδα θα σημαδέψει το 8 ισοφαρίζοντας σε 26-26 και παράλληλα με 138-131 και 6-4 σετ θα στεφθεί νικήτρια κατακτώντας το χάλκινο μετάλλιο.