Τοξοβολία – Η Κορέα κυριάρχησε στο φινάλε του παγκοσμίου πρωταθλήματος

Κοπεγχάγη, Δανία– Η τελευταία ημέρα του παγκοσμίου πρωταθλήματος άνηκε αναμφίβολα στην Κορέα, η οποία επικράτησε στις τέσσερις από τις πέντε κατηγορίες, χάνοντας μόνο το χρυσό μετάλλιο στο ομαδικό γυναικών.

Στην κατηγορία των ανδρών ο Κορεάτης Kim Woonjin, αφού ξεπέρασε στον ημιτελικό το εμπόδιο του Ιάπωνα Takaharu Furukawa με 6-0, κέρδισε στον τελικό και τον Ολλανδό Rick van der Ven με 6-2 κατακτώντας τον τίτλο για δεύτερη φορά στην καριέρα του.

Ο Woonjin πήρε προβάδισμα στο πρώτο end με 27-26, με τους δύο φιναλίστ να τους χωρίζει σε αυτό το σημείο το 8αρι του Ολλανδού στη δεύτερη βολή.

Στο δεύτερο end οι δύο τοξοβόλοι ξεκίνησαν με 10άρια, αλλά τα δύο 9αρια του van der Ven έφεραν τον Ολλανδό πίσω στο σκορ με 4-0, την ίδια ώρα που ο Woonjin ολοκλήρωνε το σετ με ένα 10αρι κι ένα 9αρι.

Στο τρίτο ο Κορεάτης είχε την ευκαιρία να πάρει τη νίκη με ένα 10αρι στην τελευταία του βολή όμως τα τρία 9αρια και το 27-27 διατήρησε τις ελπίδες του Ολλανδού.

Ωστόσο το προβάδισμα με 5-1 ήταν αρκετό για τον Κορεάτη, ο οποίος με τρία 10αρια στο τελευταίο, όπως εξελίχθηκε, end (ίδια επίδοση είχε και ο van der Ven) κατέκτησε τη νίκη με 6-2, ανεβαίνοντας στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου.

Στον μικρό τελικό ο Ιάπωνας Takaharu Furukawa ήταν ο μεγάλος νικητής στην αναμέτρηση με την ευχάριστη έκπληξη της κατηγορίας, τον Elias Malave (Βενεζουέλα) επικρατώντας στο shoot-off με 6-5 (10-9).

«Χρυσή» η Ki Bo Bae

Η Ki Bo Bae είχε δηλώσει πριν από τους αγώνες ότι ήθελε πολύ αυτό μετάλλιο. Έτσι κι έγινε. Η «χρυσή» ολυμπιονίκης του Λονδίνου, η οποία είχε αποκλειστεί από την εθνική ομάδα το 2014, πραγματοποίησε μια ακόμη σπουδαία εμφάνιση στον τελικό, κερδίζοντας το νούμερο 1 του ταμπλό Lin Shih-Chia (Κινέζικη Ταϊπέι) με 7-3.

Η Kim Bo Bae πήρε ένα σημαντικό προβάδισμα με 4-0 (29-25, 27-26), μετά την ολοκλήρωση των δύο σετ, ωστόσο η Lin κατάφερε να παραμείνει στον τελικό κερδίζοντας το τρίτο με 27-26.

Η τοξοβόλος από την Κινέζικη Ταϊπέι έφερε τρία 9αρια, δίνοντας την ευκαιρία στην Kim Bo Bae να κερδίσει τον τίτλο. Το 10αρι για την Κορεάτισα δεν ήρθε ποτέ με τον βέλος να «προσγειώνεται» στο 8 και την Lin να μειώνει σε 4-2.

Το τέταρτο σετ ήταν αρκετά συναρπαστικό με τις βολές της Lin να βρίσκουν δύο 10ρια και ένα 9αρι (29). Η Kim βρέθηκε μπροστά στο φάσμα της ισοφάρισης, καθώς έπρεπε να φέρει και πάλι 10, αυτή τη φορά όμως για να διατηρήσει το προβάδισμα. Έτσι κι έγινε. Η Κορεάτισα έφερε το πολυπόθητο 10 και οι δύο αθλήτριες μοιράστηκαν τους βαθμούς του σετ με το σκορ να γίνεται 5-3.

Στο πέμπτο σετ η Lin ολοκλήρωσε τις προσπάθειές της με 28 (9-10-9), δίνοντας στην Kim την ευκαιρία να πάρει τη νίκη με μια βολή στο 10 (σύνολο 29), με την Κορεάτισα να επικρατεί με 7-3 κατακτώντας το χρυσό μετάλλιο.

Στον μικρό τελικό που προηγήθηκε νικήτρια ήταν η επίσης Κορεάτισα Choi Mi-Sun, η οποία επικράτησε της Ινδής Laxmirani Majhi με 6-4 ανεβαίνοντας στο τρίτο σκαλί του βάθρου.

N.Κορέα και Ρωσία στην κορυφή

Στο ομαδικό των ανδρών η Κορεάτες Kim Woojin, Ku Bon-Chen και Oh Jin-Hyek επικράτησαν της κατόχου του χρυσού μεταλλίου στο Λονδίνο (2012) Ιταλίας, με το εμφατικό 6-0 μετά από μια εξαιρετική εμφάνιση.

Στην κατηγορία των γυναικών νικήτρια αναδείχθηκε η Ρωσία, η οποία στα ημιτελικά απέκλεισε την κάτοχο του τίτλου Ν. Κορέα με 5-4 μετά από ένα συγκλονιστικό shoot-off (28-27).

Ακριβώς με τον ίδιο τρόπο Tuyana Dashidorzhieva, Ksenia Perova και Inna Stepanova κατάφεραν να πάρουν τη νίκη στον τελικό απέναντι στις Ινδές Rimil Buriuly, Deepika Kumari και Laxmirani Majhi, κάνοντας παράλληλα μια μεγάλη ανατροπή.

Οι Ινδές πήραν ένα σημαντικό προβάδισμα με 4-0, ωστόσο οι Ρωσίδες επικράτησαν στα επόμενα δύο σετ οδηγώντας το παιχνίδι στο shoot-off. Εκεί, όπως και στον ημιτελικό επικράτησαν με 28-27 κατακτώντας το χρυσό μετάλλιο μετά από 28 χρόνια στην Αδελΐδα με την τότε Σοβιετική Ένωση να κερδίζει στον τελικό τη Ν. Κορέα!

Η Ν.Κορέα από την πλευρά της δεν είχε κανένα πρόβλημα για να φτάσει στη νίκη στον μικρό τελικό απέναντι στην Ιαπωνία την οποία και κέρδισε με 5-1.

Δράμα είχαμε και στον τελικό του μικτού με την Ν. Κορέα να κατακτά το χρυσό μετάλλιο νικώντας την Κινέζικη Ταϊπέι στο shoot-off με 5-4 (20-19).

Αξίζει να σημειώσουμε ότι Ki Bo-Bae και Ku Bonchan εκτός από τον πρώτο γύρο στα νοκ-άουτ όπου κέρδισαν το δίδυμο από την Αυστραλία Semra Lingard/Taylor Worth με 5-3, όλες τις υπόλοιπες αναμετρήσεις τις κέρδισαν στο shoot-off!

Να θυμίσουμε ότι αυτό ήταν το τρίτο συνεχόμενο χρυσό μετάλλιο στο παγκόσμιο πρωτάθλημα στο μικτό για την Ν. Κορέα. Στο τρίτο σκαλί του βάθρου ανέβηκε το κινέζικο ζευγάρι Jueman Zhu/Xuesong Gu μετά τη νίκη επί το γεωργιανού διδύμου Khatuna Narimanidze/Lasha Pkhakadze με 5-3.