Τοξοβολία – Εκτός συνέχειας η Ψάρρα

Η Ψάρρα ξεκίνησε αρκετά καλά στο πρώτο σετ και σημειώνοντας το ίδιο σκορ με την Kawanaka πήρε τον πρώτο βαθμό στην αναμέτρηση για τη φάση των «64». Στο δεύτερο σετ η «χάλκινη» του Λονδίνου (ομαδικό), Kawanaka σημάδεψε δύο φορές το 10 και μία το 9 με την Ψάρρα να έχει δύο 9άρια και ένα 8άρι χάνοντας το σετ με 29-26 και την Kawanaka να παίρνει το προβάδισμα με 3-1 στα σετ. Η καλύτερη επίδοση της Ελληνίδας τοξοβόλου ήρθε στο αμέσως επόμενο σετ με την Ψάρρα να σημειώνει το πρώτο 10άρι κατακτώντας το σετ με 27-26 ισοφαρίζοντας σε 3-3.

Η Kawanaka ξεκίνησε πρώτη στο τέταρτο σετ έχοντας 10-9 με την Ψάρρα να έχει αντίστοιχα 7-9 με το σκορ να διαμορφώνεται σε 19-16 υπέρ της τοξοβόλου από την Ιαπωνία. Στην τελευταία της βολή η Kawanaka έφερε 7 με την Ψάρρα να έχει τη μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει με ένα 10άρι, ωστόσο το βέλος καρφώθηκε στο 9 με το σκορ να διαμορφώνεται σε 26-25 και την Kawanaka να παίρνει προβάδισμα με 5-3. Στο πέμπτο σετ η Ελληνίδα ξεκίνησε πρώτη με 9, ενώ αμέσως μετά η Kawanaka σημάδεψε το 10. Η βολή που στοίχησε στην Ψάρρα ήταν η αμέσως επόμενη με την 42χρονη να φέρνει 7 και την τοξόβολο από την Ιαπωνία 10 «κλεδώνοντας» ουσιαστικά τη νίκη. Στην τελευταία της βολή στο Ρίο, η Ψάρρα σημάδεψε το 9, όπως και η Kawanaka, η οποία πήρε το σετ με 29-25 και την πρόκριση με 7-3.

SET1: Kawanaka (Ιαπωνία) – Ψάρρα (Ελλάδα) 25-25 (1-1)
SET2: Kawanaka (Ιαπωνία) – Ψάρρα (Ελλάδα) 29-26 (3-1)
SET3: Kawanaka (Ιαπωνία) – Ψάρρα (Ελλάδα) 26-27 (3-3)
SET4: Kawanaka (Ιαπωνία) – Ψάρρα (Ελλάδα) 26-25 (5-3)
SET5: Kawanaka (Ιαπωνία) – Ψάρρα (Ελλάδα) 29-25 (7-3)